Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 6
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2015 :  12:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

ρε Αργυρη ακολουθω το προγραμμα by the book... τι να σου πω... σε 20κατι μερες θα ξερουμε... εγω εχω ενα μικρο easy καθε τριτη, ενα αυξανομενο γρηγορο 10-12χλμ καθε τεταρτη και το κυριακατικο ρυθμου με αυξημενο χλμ ογκο... το προγραμμα μου εχει τα ελεχιστα χλμ απο ολων στο φορουμ ... ισως για αυτο δεν υπαρχει φοβος για χρεωμα... η νεκροψια θα δειξει!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...


Βρε μαζί σου είμαι. Απλά είναι η δεύτερη φορά που βλέπω πρόγραμμα της Asics να βγάζει μπούρδες. Ένας φίλος στον πρώτο του μαραθώνιο το ακουλούθησε, και τα πιο πολλά τρεξίματα ήταν 5χλμ... Δε θες να σου πω τη συνέχεια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2015 :  12:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by tzatzikis90

το 1ο σκέλος της σημερινής προπόνησης ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία θα έλεγα!

αγώνας kavala trail προπονητικά για πρωινό. συνολικά 12.7κμ τελικά, σε 1:43. να πω την αλήθεια δεν περίμενα τόσο καλό προσωπικό χρόνο. όλο σχεδόν μονοπάτια και για άλλη μια φορά έκανα τη βλακεία να μπω σχετικά πίσω και να πηγαίνουμε σημειωτόν. Πολύ λάσπη, κλασικά μπήκα σε ότι νερόλακκο βρήκα-μάλλον κάτι με τραβάει μέσα τους!-. Οι πέτρες γλιστρούσαν και πήγαινα σαν κοτόπουλο στις κατηφόρες μην τραυματιστώ. Εκτιμούσα 2 ώρες κοντά, δεν ξέρω πως έγινε αυτό αλήθεια! Τέλος καλό, όλα καλά.

σε λίγο το 2ο σκέλος για σήμερα με ποδηλατάκι και ίσως 4-5 χιλιόμετρα τρέξιμο στο ενδιάμεσο. όπως μου βγει, 13 σύνολο θέλω!

Τάσος

know your limits. then destroy them.



...το ζοριιιιιίζεις το μηχάνημα!

Free your feet...free your senses!

πες του τα δασκαλε γιατι μαλλιασαν τα δαχτυλα στο πληκτρολογιο να τον μαλωνω!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2015 :  12:44:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by kalogeridis

ρε Αργυρη ακολουθω το προγραμμα by the book... τι να σου πω... σε 20κατι μερες θα ξερουμε... εγω εχω ενα μικρο easy καθε τριτη, ενα αυξανομενο γρηγορο 10-12χλμ καθε τεταρτη και το κυριακατικο ρυθμου με αυξημενο χλμ ογκο... το προγραμμα μου εχει τα ελεχιστα χλμ απο ολων στο φορουμ ... ισως για αυτο δεν υπαρχει φοβος για χρεωμα... η νεκροψια θα δειξει!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...


Βρε μαζί σου είμαι. Απλά είναι η δεύτερη φορά που βλέπω πρόγραμμα της Asics να βγάζει μπούρδες. Ένας φίλος στον πρώτο του μαραθώνιο το ακουλούθησε, και τα πιο πολλά τρεξίματα ήταν 5χλμ... Δε θες να σου πω τη συνέχεια


Εκανε ρεκορ στο 5αρι;

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2015 :  12:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by kalogeridis

ρε Αργυρη ακολουθω το προγραμμα by the book... τι να σου πω... σε 20κατι μερες θα ξερουμε... εγω εχω ενα μικρο easy καθε τριτη, ενα αυξανομενο γρηγορο 10-12χλμ καθε τεταρτη και το κυριακατικο ρυθμου με αυξημενο χλμ ογκο... το προγραμμα μου εχει τα ελεχιστα χλμ απο ολων στο φορουμ ... ισως για αυτο δεν υπαρχει φοβος για χρεωμα... η νεκροψια θα δειξει!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...


Βρε μαζί σου είμαι. Απλά είναι η δεύτερη φορά που βλέπω πρόγραμμα της Asics να βγάζει μπούρδες. Ένας φίλος στον πρώτο του μαραθώνιο το ακουλούθησε, και τα πιο πολλά τρεξίματα ήταν 5χλμ... Δε θες να σου πω τη συνέχεια

δε ξερω για ποτε μιλας αλλα εδω και 1+ χρονο που το ακολουθω (φετος βοηθαω και 3 παιδια με το ιδιο προγραμμα στα δικα τους μετρα) μας εχει βοηθησει σημαντικα. περισυ που τραυματιστηκα ηταν γιατι εβαλα πολλες εξτρα προπονησεις κατα το δοκουν... αυτο με τα ταληρα που αναφερεις , μαλλον εκανε το προγραμμα των 4 προπονησεων ανα εβδομδα που εχει 2 5αρια τζοκιν. παλαιοτερα ηταν στα αγγλικα, τωρα που το δινουν στα ελληνικα ειναι απλα βολικο και κατατοπιστικοτατο. για το αποτελεσματικο stay tuned!!!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zakis
Forum-Runner

149 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2015 :  12:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spy

Τη μεγαλυτερη χαρα ομως την πηρα ...απο το μπατζανακι μου τον Ζακη (@Ζαkis)...ο οποιος με μολις 3 προπονησεις την εβδομαδα, λογω ελλειψης χρονου, ειχε ως στοχο να σπασει το διωρο...το οποιο συνετριψε πραγματοποιωντας επιδοση κοντα στο 1:56!Ζακ...κι εις κατωτερα...!!!




Σε ευχαριστώ ω Μπατζάνακα @SPY και για τα συγχαρητήρια αλλά και για την παρέα και τις δρομικές συμβουλές το τελευταίο 15μηνο που προπονούμαι. Και φυσικά πολλά συγχαρητήρια για την επίδοση. @Deorum χάρηκα που σε γνώρισα και από κοντά, αναμένουμε να απολαύσουμε τις φωτογραφίες. @sotos-marathon, χάρηκα που τα είπαμε έστω και ελάχιστα και θερμά συγχαρητήρια για την επίτευξη του στόχου. Και φυσικά πολλά ΜΠΡΑΒΟ για όλους τους συν-δρομείς που έτρεξαν.

Τις εντυπώσεις για τον αγώνα θα τις γράψω στο σχετικό νήμα.

Προπονητικά ακολούθησα το πρόγραμμα για ημιμαραθώνιο της ASICS με μοναδική εξαίρεση ένα 18άρι που το αντικατέστησα με 8άρι τέμπο και συμμετοχή σε αγώνα 10Κ την επομένη (Σπύρος Λούης στο Μαρούσι). Το πρόγραμμα περιλάμβανε 3 προπονήσεις την εβδομάδα, αργό (συνήθως 5Κ), τέμπο (8-12Κ) και "long run" (12Κ - 18Κ) άλλοτε αργό και άλλοτε σε αγωνιστικό ρυθμό. Πρόβλεψη μου έδινε 1:54:48 και μου βγήκε σε 1.56.25. Προσωπικό στόχο είχα το sub2 οπότε το πήγα σχετικά συντηρητικά στο πρώτο μισό και με αυτό το δεδομένο καθώς και την σχετικά επίπεδη διαδρομή, κρίνω ότι έπεσε μέσα η προπόνηση της ASICS.

Παναγιώτη @kalogeridis, εσύ έχς ξιφύγ'... Από ΟΒΙΔΑ πας ντουγρού για Κουρέλι. Εντυπωσιακό το 32άρι σου. Ελπίζω να μας θυμάσαι και εμάς τις συν-οβίδες σου όταν με το καλό ανέβεις κατηγορία(ες)...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2015 :  12:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μπραβο @zakis τοσο για την επιτευξη του στοχου σου , οσο και για τη μικρη δικαιωση σε επιπεδο ημι , του προγραμματος που ακολουθουμε! με οποιο δασκαλο καθισεις τετοια γραμματα θα μαθεις... αλλα να εισαι λιγο πιο πειθαρχημενος απο τον κατα τα αλλα υπεροχο δασκαλο-μπατζανακη σου!!!
υγ... πολυ δυσκολο το θεμα κουρελι (πολυ κουραστικο μου φαινεται) αλλα και αν δε γινει τωρα, την επομενη ανοιξη να μαστε καλα θα ειμαι πιο κοντα!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2015 :  12:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stratus

quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by kalogeridis

ρε Αργυρη ακολουθω το προγραμμα by the book... τι να σου πω... σε 20κατι μερες θα ξερουμε... εγω εχω ενα μικρο easy καθε τριτη, ενα αυξανομενο γρηγορο 10-12χλμ καθε τεταρτη και το κυριακατικο ρυθμου με αυξημενο χλμ ογκο... το προγραμμα μου εχει τα ελεχιστα χλμ απο ολων στο φορουμ ... ισως για αυτο δεν υπαρχει φοβος για χρεωμα... η νεκροψια θα δειξει!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...


Βρε μαζί σου είμαι. Απλά είναι η δεύτερη φορά που βλέπω πρόγραμμα της Asics να βγάζει μπούρδες. Ένας φίλος στον πρώτο του μαραθώνιο το ακουλούθησε, και τα πιο πολλά τρεξίματα ήταν 5χλμ... Δε θες να σου πω τη συνέχεια


Εκανε ρεκορ στο 5αρι;

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.

εκλαψα!!!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2015 :  13:04:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...αυτήν την Κυριακή ολοκληρώθηκε το τελευταίο ζόρικο LR με κάμποσα χιλιόμετρα σε ρυθμό αγώνα μέσα:
29.8Κ σύνολο με προθέρμα (+ 6 easy ανοίγματα) & αποθέρα & 24Κ σε ρυθμό αγώνα τα οποία έγιναν ως εξής:
1Κ στο 4'30''
19Κ στο 4'15''
3Κ στο 4'10'' (fast finishing part I)
1K στο 4'00'' (fast finishing part II, οκ το τελευταίο 400άρι βγήκε στο 3'40'' ρυθμό).

Πέρασμα Ημι σε 1:29:48
Ολοκλήρωση 24Κ σε 1:41:35

Ταυτόχρονα αυτό το 24άρι ήταν και "πρόβα τζενεράλε" για αυτά που θα φορέσω (ή δε θα φορέσω) στη Θεσσαλονίκη, με ανεφοδιασμό "on the fly" και συχνότητα/ποιότητα ανεφοδιασμού καρμπόν όπως και στον αγώνα.

Το συμπέρασμα: η εγχείρηση πέτυχε αλλά ο ασθενής "απεβίωσε". Με άλλα λόγια η προπόνηση βγήκε (και με λιγότερο πιάσιμο τις επόμενες ώρες από ότι περίμενα), αλλά εκείνη τη στιγμή αισθανόμουνα ότι το 3ωρο μπορεί να περιμένει για ακόμα λίγο! Ο ρυθμός με τρομάζει ψυχολογικά αλλά και σωματικά υποψιάζομαι ότι θα με φέρει στα απόλυτα όριά μου, οπότε το ρίσκο αυξάνεται. Σε κάθε περίπτωση η Θεσσαλονίκη θα είναι πραγματικά αγωνιστική και με τον λαγό μου που είμασταν μαζί και σε αυτήν την προπόνηση, έχουμε βγάλει ένα μότο που θα εφαρμόσουμε εκείνη τη στιγμή: "ή ΤΑΝ ή επί ΤΑΡΤΑΝ!"

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2015 :  13:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...Stratus εεεεεέγραψες!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2015 :  13:24:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

...αυτήν την Κυριακή ολοκληρώθηκε το τελευταίο ζόρικο LR με κάμποσα χιλιόμετρα σε ρυθμό αγώνα μέσα:
29.8Κ σύνολο με προθέρμα (+ 6 easy ανοίγματα) & αποθέρα & 24Κ σε ρυθμό αγώνα τα οποία έγιναν ως εξής:
1Κ στο 4'30''
19Κ στο 4'15''
3Κ στο 4'10'' (fast finishing part I)
1K στο 4'00'' (fast finishing part II, οκ το τελευταίο 400άρι βγήκε στο 3'40'' ρυθμό).

Πέρασμα Ημι σε 1:29:48
Ολοκλήρωση 24Κ σε 1:41:35

Ταυτόχρονα αυτό το 24άρι ήταν και "πρόβα τζενεράλε" για αυτά που θα φορέσω (ή δε θα φορέσω) στη Θεσσαλονίκη, με ανεφοδιασμό "on the fly" και συχνότητα/ποιότητα ανεφοδιασμού καρμπόν όπως και στον αγώνα.

Το συμπέρασμα: η εγχείρηση πέτυχε αλλά ο ασθενής "απεβίωσε". Με άλλα λόγια η προπόνηση βγήκε (και με λιγότερο πιάσιμο τις επόμενες ώρες από ότι περίμενα), αλλά εκείνη τη στιγμή αισθανόμουνα ότι το 3ωρο μπορεί να περιμένει για ακόμα λίγο! Ο ρυθμός με τρομάζει ψυχολογικά αλλά και σωματικά υποψιάζομαι ότι θα με φέρει στα απόλυτα όριά μου, οπότε το ρίσκο αυξάνεται. Σε κάθε περίπτωση η Θεσσαλονίκη θα είναι πραγματικά αγωνιστική και με τον λαγό μου που είμασταν μαζί και σε αυτήν την προπόνηση, έχουμε βγάλει ένα μότο που θα εφαρμόσουμε εκείνη τη στιγμή: "ή ΤΑΝ ή επί ΤΑΡΤΑΝ!"

Free your feet...free your senses!

δε θα σταθω στους χρονους που αναφερεις... ντρεπομαι...... δε σου κρυβω ομως οτι στοχευοντας σε μιας ωρας καθυστερημενο τερματισμο σε σχεση με σενα, νιωθω και γω οτι ο ρυθμος μου αυτος θα ειναι οριακος. ισως λανθασμενα επελεξα να επιτεθω τις τελευταιες εβδομαδες γκαζωνοντας λιγο παραπανω ωστε να εχω μαξιλαρακι ασφαλειας καποιων δευτερολεπτων. δε σκοπευω να τα εκμεταλλευτω αλλα να ειμαι λιγο πιο ανετος στο sub 4. οπως και να το κανεις ειναι αλλο το να βγαλεις στην προπονηση το προγραμμα για 3.59 και να πας στα κοκκινα (με ολες τις παραμετρους να παιζουν το ρολο τους στο ρολοι) και αλλο να εχεις βγαλει προετοιμασια για 3.55 και να εχεις μαξιλαρι 4'59'' για τον ασταθμητο παραγοντα. ευχομαι να επραξες κι εσυ αναλογα και να μην περιμενεις τη μερα του αγωνα για τις ιδανικες συνθηκες! θα τα πουμε και αναλυτικοτερα στην εκθεση... ειμαστε πολλοι που περιμενουμε τις συμβουλες σου απο κοντα!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2015 :  13:33:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δεν έχετε άδικο ήταν λίγο(εώς πολύ) φορτωμένο το πρόγραμμα χτες αλλά έπρεπε να βγουν κάποια στιγμή και προτίμησα το Σάββατο να ξεκουραστώ τελείως πριν τον αγώνα. αναγκαστικά λοιπόν τα έβγαλα μετά. αρκετά χαλαρά ωστόσο, μικρό το κακό ελπίζω.

από σήμερα χαλαραααααααα!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2015 :  13:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το myasics, και πρόγραμμα με 2 προπονήσεις/εβδομάδα να του ζητήσεις, στο βγάζει...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2015 :  13:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Το myasics, και πρόγραμμα με 2 προπονήσεις/εβδομάδα να του ζητήσεις, στο βγάζει...

"My sport is your sport's punishment"

τοσο απλα!!!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2015 :  13:56:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Το myasics, και πρόγραμμα με 2 προπονήσεις/εβδομάδα να του ζητήσεις, στο βγάζει...

"My sport is your sport's punishment"


Για δοκίμασε το με στόχο 2:59:59 να γελάσεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2015 :  13:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οταν στοχευσω στις 3ωρες θα παρω τον Μανωλη για κοουτς!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000