Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 7
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 105

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2015 :  15:12:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tazi

15αρι σημερα το απογευμα, 2.5 ζεσταμα, δυσκολο 10αρι στο 405 και καπακι 2.5 στο 450. Μια χαρα αν εξαιρεσουμε οτι τωρα νιωθω αρκετα κουρασμενος. Αυριο ξεκουραση. Μεχρι στιγμη εχω γραψει αρχης γενομενης απο τη κυριακη 41, αλλα 59 μεινανε μεχρι το σαββατο, που θα παει....



Νίκο ζόρικο, όντως!!! (και με τέτοιες θερμοκρασίες)

@Kalogeridis: Παναγιώτη καλή αρχή λοιπόν στα νέα κατατόπια!!!

@Αργύρη -> ζηλεύω ανερυθρίαστα! (για τον ύπνο σου...τον έκανα βέβαια εχθές, αλλά δε χόρτασα ομολογώ!)

-------------
17Κ για μένα σήμερα. Πήγα να κάνω και 500άρια στο 3'40'' ρυθμό, με 1'30'' διάλειμμα. Ναι, καλά, πως το ήθελα; Στο 10ο κατάλαβα ότι ήμουνα ακόμα κάμποσο κουρασμένος από τη Σαββατοκυριακάτικη συνεδρία (ειδικά μυϊκά) οπότε σταμάτησα και συνέχισα το χαλαρό σβούρισμα στο ταρτάν του γηπέδου!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2015 :  16:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να σαι καλά Σπύρο! Προβληματιζομαι για τιςκαιρικες συνθήκες τέλη Απρίλη στην Κρήτη.

...νομιζα πως ειχες προπονητη τον Καλογερίδη!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2015 :  16:20:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ Μανώλη! Να σε δω ξυπολητο στο φαράγγι της σαμαριας!

...νομιζα πως ειχες προπονητη τον Καλογερίδη!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2015 :  18:28:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλώς τα...γένια μας τα δυο! καλή διαμονή στα ξένα ορέ σύντεκνε!

προβλέπεται μεγάλη (ειρηνική και καλά!) κόντρα για το 3:30.. σαν να τη βλέπω ήδη! κι επειδή αν έχουμε κοινό στόχο ξέρω πως δε θα αντέξεις να τρέξεις μακριά μου μετά από την ιδανική -απ΄όλες τις απόψεις- φετινή κοινή εμπειρία...τα λέμε από κοντά στον Αλέκο!! αν όχι νωρίτερα δηλαδή.. καλές προπονήσεις!

στα δικά μου.. καλά λούφαρα 2 μέρες, δεν με παίρνει άλλο.. βγαίνω για διαλειμματική σε λίγο!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2015 :  21:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
3χλμ ζεσταμα.3χ2000,το πρωτο σε 8'24,το δευτερο σε 8'20 και το τριτο σε 8'12.Διαλ.4'.Αλλα 3χλμ ξυπολητος στο χορταρακι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

krevith
Advanced Forum-Runner

Greece


247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2015 :  21:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρώτη μέρα πίσω στην πόλη , ψυχολογία στο μηδέν, όλη μέρα
πληρώνω λογαριασμούς, οι δουλειές έμειναν πίσω, καταλαβαίνετε..

Ξεκίνησα κατα τις 7.30 το απόγευμα να τρέξω ένα 12ράκι με τα νέα παπούτσια [ride 7] αλλά από τα πρώτα 500 μέτρα ποτάμι ο ιδρώτας..

Στις πρώτες ανηφόρες δε, σαν κάτι να μου ρούφαγε όλη την ενέργεια.
Δεν ξέρω, ίσως η κακή ψυχολογία, ίσως οι πολλές συσωρευμένες προπονήσεις και η μυικη κόπωση, ίσως η υγρασία και η ζέστη, ίσως τα νέα παπούτσια, ίσως όλα μαζί...
Τελικά έβγαλα με κόπο 8Κ, και κάπου εκεί αποφάσισα να σταματήσω.

Υ.Σ. Το μόνο ίσως θετικό είναι ότι με τα νέα παπούτσια ενω είχα την αίσθηση ότι είχα ρυθμό 540-545, τελικά το ρολοϊ έγραψε 525.
Ισως είναι πολύ "γρήγορα" αλλά και "κουραστικά" για τα κυβικά μου.
Θα δείξει..

Οχι άλλη υγρασια !!!!


too old to rock'n roll too young to die
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2015 :  22:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by lemonidas1

3χλμ ζεσταμα.3χ2000,το πρωτο σε 8'24,το δευτερο σε 8'20 και το τριτο σε 8'12.Διαλ.4'.Αλλα 3χλμ ξυπολητος στο χορταρακι




Λεό,τα πράγματα στραβώσανε τελείως.Πάνω που είχα τα πράματα στο αμάξι και ετοιμαζόμουνα να ξεκινήσω για πάνω,καθώς γυρνούσα απο θάλασσα για σπίτι και μετά να φύγω για χωριό,έμεινα απο αμάξι......Χτύπησε μηχανή και γύρισα Αθήνα με οδική.
Οπως καταλαβαίνεις μου πήγαν όλα(άς μήν πώ την λέξη)...


Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2015 :  22:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το χαμόγελο που φάνηκε ξανά!

κάπως έτσι θα μπορούσε να είναι ο τίτλος της σημερινής διαλειμματικής.. έφτασα αργοπορημένος στο δημοτικό στάδιο, 8 και κάτι το απόγευμα.. μπήκα κατευθείαν για ζέσταμα με σχετικά λίγο κόσμο σήμερα αλλά με το νέο μου gps ρολογάκι παρέα! 2κμ ζέσταμα λοιπόν με 4χ100 ανοίγματα μέσα και διατάσεις για λίγο περισσότερο από 15 λεπτά και..ξεκινάμε!

το πρόγραμμα για σήμερα είχε 1200, 1000, 800, 600, 400, 200 με 2 λεπτά διάλειμμα ενδιάμεσα.. λίγο η μια επιπλέον μέρα ξεκούρασης, λίγο το ότι είπα να μη φάω καλαμάρια σήμερα (:PPP) η προπόνηση βγήκε σχετικά εύκολα και με δυνατούς χρόνους! έχουμε και λέμε: 1200 σε 4:52 (πρόγραμμα 4:55), 1000 σε 4:05 (4:04), 800 σε 3:08 (3:12), 600 σε 2:21 (2:23), 400 σε 1:27 (1:34) και 200 σε 39"(47")! στα τελευταία δύο είπα να δώσω καθώς ένιωθα πολύ καλά και έσπασαν τα κοντέρ χαχα! όλα καλά λοιπόν και ξαναπήρα τα πάνω μου! 1500 μέτρα χαλάρωμα και φουλ διατάσεις για σβήσιμο!

1. καλή φάση το ρολογάκι αν και άρχισε να νυχτώνει και δυσκολεύομουν αφού δε βρήκα φωτάκι εκείνη την ώρα χαχα..
2. μετά την προπόνηση το καθιερωμένο burgerάκι για πρωτεϊνη (και καλά..)!

αυτά για σήμερα..αύριο πάλι!

Τάσος

know your limits. then destroy them.

Edited by - tzatzikis90 on 20/08/2015 00:16:32
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2015 :  23:53:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
13 χιλ χαλαρά,απόγευμα σήμερα.... Στους 125 παλμους....στο 5,15 ρυθμό...όλα καλά!!

Ευχαριστώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/08/2015 :  00:27:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ANASTASIOS

quote:
Originally posted by lemonidas1

3χλμ ζεσταμα.3χ2000,το πρωτο σε 8'24,το δευτερο σε 8'20 και το τριτο σε 8'12.Διαλ.4'.Αλλα 3χλμ ξυπολητος στο χορταρακι




Λεό,τα πράγματα στραβώσανε τελείως.Πάνω που είχα τα πράματα στο αμάξι και ετοιμαζόμουνα να ξεκινήσω για πάνω,καθώς γυρνούσα απο θάλασσα για σπίτι και μετά να φύγω για χωριό,έμεινα απο αμάξι......Χτύπησε μηχανή και γύρισα Αθήνα με οδική.
Οπως καταλαβαίνεις μου πήγαν όλα(άς μήν πώ την λέξη)...


Γηράσκω αεί διδασκόμενος


Ωχ!καταλαβαινω πως νιωθεις Τασο.Τι να πεις!Τελος παντων,τα παλιοσιδερα,γινονται ξανα.Εμεις να ειμαστε καλα κι ολα τα αλλα γινονται.Υπομονη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/08/2015 :  00:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά αν ζούσαμε πιο βόρεια, θα ήμασταν όλοι τσαμπιόνια...
Μετά από πάρα πολύ καιρό, έκανα σήμερα προπόνηση με νορμάλ συνθήκες. Ναύπλιο, 9 το βράδυ, σχετικά λίγη υγρασία και ωραίο αεράκι.
Κάτι είχε πάθει το φως στο ρολόι και δεν άναβε, οπότε δεν έβλεπα ρυθμό, παρά μόνο αν έβρισκα καμιά κολώνα αναμμένη.
Εν τέλει βγήκε ένα ευχάριστο και άνετο 12ράκι easy στο 4:46, χωρίς να το καταλάβω.
Μακάρι ρε παίδες, όσοι ετοιμάζεστε για ΚΜΑ, να προπονηθείτε με αυτόν τον κωλόκαιρο αλλά την ημέρα του αγώνα να έχει τις σωστές συνθήκες και να πετύχετε τους στόχους σας!

ΥΓ: tzatzikis90, ποτέ δεν κάνουμε κομμάτια στον στίβο με GPS...

"My sport is your sport's punishment"

Edited by - echetlos on 20/08/2015 00:44:57
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/08/2015 :  00:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και πως θα βγάλω τα κομμάτια ακριβώς στο ρυθμό που πρέπει ρε Nικόλα!? θα μου πεις τόσο καιρό πως τα βγάζεις.. σωστός και το σκέφτηκα να πάω με το παλιό μου ρολόι πάλι σήμερα αλλά ήλπιζα πως αν βλέπω ρυθμό θα βγουν πιο ξεκούραστα και πιο ακριβή.. για το 1ο νομίζω κάτι έγινε, για το 2ο ούτε λόγος χαχα!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/08/2015 :  01:13:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το έχουμε αναφέρει πολλές φορές στο παρελθόν, Τάσο.
Μέσα στον στίβο το GPS ειναι εντελώς ανακριβές.
Δεν μπορεί να μετρήσει τόξο (βιράζ), οπότε "βγαίνει έξω" από αυτό. Γι' αυτό και στο 99% των περιπτώσεων, καταγράφει μεγαλύτερη απόσταση απ' όση πραγματικά έχεις κάνει, άρα δίνει και γρηγορότερο pace.
Π.χ. σε 1000άρια εμένα μου βγάζει από 5" έως 10" πιο κάτω. Σκέψου τι γίνεται σε 1600 ή 2000!
Στις διαλειμματικές στον στίβο δουλεύουμε μόνο με απλό χρονόμετρο, με δεδομένο πάντα ότι γνωρίζουμε πόσο ακριβώς είναι ο διάδρομος που τρέχουμε.
Όσο για την τήρηση του επιθυμητού ρυθμού, μπορείς να το τσεκάρεις ανά 100 ή 200 μέτρα.


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sak14
Advanced Forum-Runner

349 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/08/2015 :  01:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
40 λεπτα στο 4:40 8,5 χλμ μεταμεσονυχτια στο παρκο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/08/2015 :  01:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Το έχουμε αναφέρει πολλές φορές στο παρελθόν, Τάσο.
Μέσα στον στίβο το GPS ειναι εντελώς ανακριβές.
Δεν μπορεί να μετρήσει τόξο (βιράζ), οπότε "βγαίνει έξω" από αυτό. Γι' αυτό και στο 99% των περιπτώσεων, καταγράφει μεγαλύτερη απόσταση απ' όση πραγματικά έχεις κάνει, άρα δίνει και γρηγορότερο pace.
Π.χ. σε 1000άρια εμένα μου βγάζει από 5" έως 10" πιο κάτω. Σκέψου τι γίνεται σε 1600 ή 2000!
Στις διαλειμματικές στον στίβο δουλεύουμε μόνο με απλό χρονόμετρο, με δεδομένο πάντα ότι γνωρίζουμε πόσο ακριβώς είναι ο διάδρομος που τρέχουμε.
Όσο για την τήρηση του επιθυμητού ρυθμού, μπορείς να το τσεκάρεις ανά 100 ή 200 μέτρα.


"My sport is your sport's punishment"



και είχα απορία γιατί έβλεπα πιο γρήγορους ρυθμούς σε pace ενώ στα κομμάτια έβγαινε άκυρος χρόνος.. κινητή εγκυκλοπαίδεια είσαι

ωραία οπότε στις διαλειμματικές γυρνάμε στα παλιά, ευχαριστώ!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 105 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000