Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 7
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 105

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  09:18:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tzatzikis90

ευτυχώς κι εγώ ως τώρα με τα κομμάτια τα καταφέρνω και βγαίνουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.. και το τέμπο επίσης.. βέβαια εγώ δεν έχω κάνει στη ζωή μου εργομετρικό για να ξέρω που έχω κατώφλι και τα σχετικά αλλά άλλο αυτό χαχα!

σαν τον Κανάκη κι εσύ? τάκα τούκα τάκα τούκα...?

Τάσος

know your limits. then destroy them.



Test conconi
https://christostriathlon.wordpress.com/2013/02/08/%CF%84%CE%BF-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B5%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CF%8E%CF%86%CE%BB%CE%B9-%CE%B7-%CF%87%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B9%CE%BC%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  09:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by P.D.etl

Αυτό που πολλές φορές διαβάζω με τα 3'' και 5'' κτλ: Φαντάζομαι ότι κάνετε διαλειμματικές χωρίς ρολόι-gps, άρα με χρονόμετρο και χρόνο ανά γύρο. Άρα π.χ. Νίκο αυτό που λες ότι προσπαθείς να μη ξεφεύγεις πέρα από 3-5 δευτερόλεπτα, εννοείς σε σχέση με το χρόνο που κοιτάς ανά 400 μέτρα και μέχρι να ξανακοιτάξεις προσπαθείς με την αίσθησή σου να κρατάς σταθερό ρυθμό;


Οι σωστές διαλειμματικές γίνονται πάντα μόνο με χρονόμετροαρκεί να είσαι σε στίβο. Προσωπικά ορίζω timer ανά 200μ οπότε να ξέρω που βρίσκομαι και να έχω τη δυνατότητα να το διορθώσω τον ρυθμό αν έχω ξεφύγει.



Σε έχει μάθει ο Τρεχαντίρης φαντάζομαι.

Καλύτερα θες να πεις, ορίζεις timer ανά συγκεκριμένο χρόνο (γιατί ανά απόσταση δεν μπορείς να ορίσεις), που να "δείχνει" τον ρυθμό που θες.

Δλδ για να το κάνει λίγο πιο στρογγυλά.

Αν θες να πας χιλιάρι στο 3'45"
βάζεις να χτυπάει ανά 45"
Οπότε θεωρητικά, κάθε 45" που θα ακούς το μπίπ, θα πρέπει να περνάς 200μέτρα.
Αν είσαι λίγο πίσω ή λίγο μπροστά, διορθώνεις ανάλογα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hiroshima
Senior Forum-Runner



488 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  10:11:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να βλέπω τα στοιχήματα να πέφτουν

King of Korydallos playgrounds.



quote:
Originally posted by echetlos

Τώρα είδα το edit...

Στο μπασκετάκι δεν χάνω από κανέναν, το δηλώνω ευθαρσώς! King of the playground... (πώς μπλέξαμε με την μαλακία το τρέξιμο...)
Όσο για το BV, προτιμώ σαφώς τις ρακέτες.

"My sport is your sport's punishment"

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  10:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άρα Deorum,
αν θέλει κάποιος να χτυπήσει π.χ. ένα 5-10άρι σε 400άρι στίβο, πάει με τη λογική του timer ή του alert ανά 200 πχ μέτρα, ή υπολογίζει ότι το gps του χαρίζει π.χ. 10sec/km και ακολούθως χρησιμοποιεί το lap pace, φροντίζoντας να πηγαίνει 10-11sec πιο γρήγορα από το στόχο?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manolee
Forum-Runner

98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  10:20:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Τώρα είδα το edit...

Στο μπασκετάκι δεν χάνω από κανέναν, το δηλώνω ευθαρσώς! King of the playground... (πώς μπλέξαμε με την μαλακία το τρέξιμο...)
Όσο για το BV, προτιμώ σαφώς τις ρακέτες.

"My sport is your sport's punishment"



Σε καταλαβαινω απολυτα , κι εγω το ιδιο προβλημα εχω.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  10:25:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by P.D.etl

Αυτό που πολλές φορές διαβάζω με τα 3'' και 5'' κτλ: Φαντάζομαι ότι κάνετε διαλειμματικές χωρίς ρολόι-gps, άρα με χρονόμετρο και χρόνο ανά γύρο. Άρα π.χ. Νίκο αυτό που λες ότι προσπαθείς να μη ξεφεύγεις πέρα από 3-5 δευτερόλεπτα, εννοείς σε σχέση με το χρόνο που κοιτάς ανά 400 μέτρα και μέχρι να ξανακοιτάξεις προσπαθείς με την αίσθησή σου να κρατάς σταθερό ρυθμό;


Οι σωστές διαλειμματικές γίνονται πάντα μόνο με χρονόμετροαρκεί να είσαι σε στίβο. Προσωπικά ορίζω timer ανά 200μ οπότε να ξέρω που βρίσκομαι και να έχω τη δυνατότητα να το διορθώσω τον ρυθμό αν έχω ξεφύγει.



Σε έχει μάθει ο Τρεχαντίρης φαντάζομαι.

Καλύτερα θες να πεις, ορίζεις timer ανά συγκεκριμένο χρόνο (γιατί ανά απόσταση δεν μπορείς να ορίσεις), που να "δείχνει" τον ρυθμό που θες.

Δλδ για να το κάνει λίγο πιο στρογγυλά.

Αν θες να πας χιλιάρι στο 3'45"
βάζεις να χτυπάει ανά 45"
Οπότε θεωρητικά, κάθε 45" που θα ακούς το μπίπ, θα πρέπει να περνάς 200μέτρα.
Αν είσαι λίγο πίσω ή λίγο μπροστά, διορθώνεις ανάλογα.



Πολύ σωστά Γιώργο, ο Τρεχαντίρης μου το έμαθε.
Επίσης η προπόνηση είναι όπως είπες. Υπολογίζεις περάσματα σε 200άρια και ρυθμίζεις ανάλογα. Ακόμα και αν χάσεις λίγο σε ένα γύρο μπορείς να ρεφάρεις μετά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  10:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

Άρα Deorum,
αν θέλει κάποιος να χτυπήσει π.χ. ένα 5-10άρι σε 400άρι στίβο, πάει με τη λογική του timer ή του alert ανά 200 πχ μέτρα, ή υπολογίζει ότι το gps του χαρίζει π.χ. 10sec/km και ακολούθως χρησιμοποιεί το lap pace, φροντίζoντας να πηγαίνει 10-11sec πιο γρήγορα από το στόχο?



Όχι χωρίς gps.
Με απλό παραδοσιακό χρονόμετρο, που βάζεις timer ανά συγκεκριμένο χρόνο. Υπάρχουν τέτοια, το έχω κάνει, δεν θυμάμαι τώρα πιο μοντέλο ήταν. Ο Τρεχαντίρης θα μας πει ποιο μοντέλο έχει.
Κάνεις του υπολογισμούς σου, και βλέπεις πότε πρέπει να περνάς πάνω από κάθε 200ρι (προτιμότερο) ή πχ 400ρι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  10:29:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

Άρα Deorum,
αν θέλει κάποιος να χτυπήσει π.χ. ένα 5-10άρι σε 400άρι στίβο, πάει με τη λογική του timer ή του alert ανά 200 πχ μέτρα, ή υπολογίζει ότι το gps του χαρίζει π.χ. 10sec/km και ακολούθως χρησιμοποιεί το lap pace, φροντίζoντας να πηγαίνει 10-11sec πιο γρήγορα από το στόχο?


Άρη κάνεις το εξής απλό. Θες πχ να τρέξεις ένα δεκάρι στο 5:00/χλμ.
1000μ σε 5:00 σημαίνει
200μ σε 1:00
Οπότε βάζεις timer ανά 1 λεπτό. Ξεκινάς από πχ την αρχή της φουρκέτας και φροντίζεις στην επόμενη αρχή να συμπέσεις με το timer.
Τώρα σε περιπτώσεις που ο στίβος ή η περίμετρος είναι πχ 350μ, καθορίζεις ανάλογα και το χρονόμετρο.
Προσωπικά, έχω το timer και πατάω με το χέρι το LAP όταν χρειάζεται. Για παράδειγμα αν έχω interval το πατάω με το που αχρίζουν/τελειώνουν τα κομμάτια και αν έχω κάτι συνεχόμενο το πατάω ανά 1000μ (πάντα μετρόντας τα με γύρους)
Ελπίζω να βοήθησα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  10:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Να προσθέσω επίσης (για εμάς που τρέχουμε στο πάρκο, όσοι ξέρουν καταλαβαίνουν τι τρελά σκαμπανεβάσματα κάνουμε στην ταχύτητα) ότι είναι αμελητέα και πολύ εύκοληη διόρθωση ανά 200μέτρα.
Δλδ αν μείνεις 1-2" πίσω στα 200μέτρα (10" στον ρυθμό...) σε 200μέτρα διοθρώνεται σχεδόν ανέξοδα, και αυτό θα γίνει 1-2 φορές συνολικά, μετά θα το πιάσεις.
Είναι σχεδόν σαν να τρέχεις με λαγό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  10:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

quote:
Originally posted by tzatzikis90

ευτυχώς κι εγώ ως τώρα με τα κομμάτια τα καταφέρνω και βγαίνουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.. και το τέμπο επίσης.. βέβαια εγώ δεν έχω κάνει στη ζωή μου εργομετρικό για να ξέρω που έχω κατώφλι και τα σχετικά αλλά άλλο αυτό χαχα!

σαν τον Κανάκη κι εσύ? τάκα τούκα τάκα τούκα...?

Τάσος

know your limits. then destroy them.



Test conconi
https://christostriathlon.wordpress.com/2013/02/08/%CF%84%CE%BF-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B5%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CF%8E%CF%86%CE%BB%CE%B9-%CE%B7-%CF%87%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B9%CE%BC%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1/



Άρη σε ευχαριστώ! ΑΛΛΑ (επειδή πάντα υπάρχει ένα αλλά...) δεν έχω ούτε παλμογράφο! επομένως το συγκεκριμένο δεν μπορώ να το κάνω τη δεδομένη στιγμή.. αρχές Οκτώβρη υπάρχει πιθανότητα να κάνω εργομετρικό οπότε θα τα μάθουμε όλα τότε! stay tuned..

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  10:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by P.D.etl

Αυτό που πολλές φορές διαβάζω με τα 3'' και 5'' κτλ: Φαντάζομαι ότι κάνετε διαλειμματικές χωρίς ρολόι-gps, άρα με χρονόμετρο και χρόνο ανά γύρο. Άρα π.χ. Νίκο αυτό που λες ότι προσπαθείς να μη ξεφεύγεις πέρα από 3-5 δευτερόλεπτα, εννοείς σε σχέση με το χρόνο που κοιτάς ανά 400 μέτρα και μέχρι να ξανακοιτάξεις προσπαθείς με την αίσθησή σου να κρατάς σταθερό ρυθμό;



Πάνο, τα 3 και 5 sec που έγραψα παραπάνω, αναφερόταν στο μάξιμουμ που θα αναπροσαρμόσω τον ρυθμό του κομματιού όταν δω ότι δεν είμαι σε καλή μέρα. Αν καταλάβω ότι ούτε εκεί δεν βγαίνει, αναβάλω την προπόνηση.
Κατά τ' άλλα, όπως το είπες. Τσεκάρω ανά 100 ή 200m με το χρονόμετρο και αναλόγως διορθώνω. Αν και πλέον, έχω αποκτήσει αίσθηση του ρυθμού και δύσκολα πέφτω έξω.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  11:07:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Hiroshima

Να βλέπω τα στοιχήματα να πέφτουν

King of Korydallos playgrounds.



quote:
Originally posted by echetlos

Τώρα είδα το edit...

Στο μπασκετάκι δεν χάνω από κανέναν, το δηλώνω ευθαρσώς! King of the playground... (πώς μπλέξαμε με την μαλακία το τρέξιμο...)
Όσο για το BV, προτιμώ σαφώς τις ρακέτες.

"My sport is your sport's punishment"





Εγώ δεν έβαλα γεωγραφικούς περιορισμούς...
Και στο"κλουβί" ή τους "κήπους" να βρεθώ, το King ισχύει!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  11:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Γενικά πάντως, όταν κάποιος βγάζει άλλα ντάλλων στις προπονήσεις του σε σχέση με αυτά που έχει στόχο. (πχ κάποιος μου είπε προχτές, ήθελε να κάνει 1000ριά στο 4'05" και του έβγαιναν τα πρώτα στο 4'20" και πιο μετά στο 4'50") καταλαβαίνεις ότι είσαι εκτός τόπου και χρόνου.
Να πέσεις έξω για 3-4-5" πάει στο καλό.
(αν και συνήθως ούτε αυτό πρέπει να γίνεται γιατί συνήθως οι προπονήσεις δεν πρέπει να είναι στο 105%, αλλά στο 95% ακόμα και διαλλειματικές να είναι. Θέλω να πω το συνήθες θα είναι να σου φεύγει 2-3" πιο γρήγορα, αλλιώς αν σου βγαίνει 3-4-5" πιο αργά ίσως είσαι σε πολή κακή μέρα ή απλά δεν το έχεις).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  11:56:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ σωστά!
Επιπλέον, ο Daniels είναι ξεκάθαρος όσον αφορά το να πηγαίνεις γρηγορότερα από τον ενδεδειγμένο ρυθμό:
It's not a matter of if you'll get injured....it's a matter of when!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  12:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by tazi

Χτες 18 ελευθερο στο 445, σημερα 5 επιταχυνομενα χιλιαρια απο 355 το πρωτο μεχρι 328 το τελευταιο με 1.5 λεπτα διαλειμμα αναμεσα. Προπονηση δικιας μου επινοησης!!! με το χιλιαρι να ξεκιναει αργα και να επιταχυνεται στο τελος, το πρωτο μετα τα 800 το δευτερο μετα τα 600 με το τελευταιο να ειναι ολο γρηγορο. Αυριο ξεκουραση! Ισως λιγο γυμναστηριο. Οι ταχυτητες γινονται ενοψει του δεκαριου τη μεθεπομενη κυριακη, για να δουμε....


Εκεί που ψοφάμε εσύ πίνεις καφέ!



…πέστα βρε Αργύρη. Όταν πολλές φορές ποστάρει ο Νίκος μου έρχεται να σταματήσω το τρέξιμο και να αρχίσω το πλέξιμο!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 105 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000