Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 7
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 105

jeremyalfisti
Forum-Runner

Greece


159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2015 :  22:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έκανα σήμερα το χαλαρωματάκι μου 8Κ(5:17λεπ/χμ) με ανοιγματάκια στο τέλος προσπαθώντας να εφαρμοσω στο περιπου καποια πράγματα που ειπωθηκαν. Σε χαμηλούς ρυθμούς προσπαθειας(περίπου 140 σφυγμούς) το αποτελεσμα ήταν να εχω πιο γρήγορο ρυθμό και στα ανοιγματα στο τέλος ενω ενιωθα οτι ζοριζόμουν πιο πολύ ο ρυθμός μου ηταν πιο αργός από οτι συνηθως στα ανοιγματα. Βεβαια ημουν και λίγο κουρασμένος και φορτωμένος με κάτι αλλα θέματα και ίσως επηρέασε και αυτό. Το διαγραμμα βεβαια δειχνει οτι τίποτα δεν έκανα, απλά ενιωθα οτι εχω πιο μαζεμένο δρασκελισμό. Αυριο βλέπουμε ξανά. Γενικά βεβαια νομίζω είναι λάθος το timing να το διορθώσω τώρα μέσω αγωνων κλπ και σημαντική προσπάθεια θα πρέπει να γίνει απο το μηδέν στην επόμενη προετοιμασία.(https://connect.garmin.com/modern/activity/894230644)
Επίσης μετα από προσπάθεια κάπου στους δυο μήνες που πατούσα λίγο φτέρνα, είμαι 100% midfoot και από παρατήρηση αλλου ατόμου και με ελεγχο με βιντεοσκόπηση στον διαδρομο που εχω σπίτι. Πριν να υποθεί αυτό για το cadence, το είχα παρατηρήσει και εγω στο connect και δεν μου ενιωθα οτι κάτι δεν πάει καλά στο τρέξιμο μου οπως πχ οταν πατούσα φτέρνα. Είμαι 1,81 και 68κιλά αν αυτό παιζει καποιο ρόλο. Δεκτές όλες οι συμβουλές/παρατηρήσεις.
Επίσης σήμερα επεσα πάνω σε αγέλη σκύλων(χαχαχ), χθες τρόμαξα από το ένα και εκοψα, σήμερα σπρινταρα να ξεφύγω!!!!!Όλα καλά!
**Να πω συμπληρωματικά οτι δεν χρησιμοποιώ το HRM-Run της Garmin με το ενσωματωμένο accelometer αλλά το απλο premium soft strap. Δεν γνωρίζω δηλαδή αν η καταγραφή αυτή για να είναι πιο σωστή χρειάζεται την άλλη ζώνη με το accelometer.

Edited by - jeremyalfisti on 10/09/2015 22:28:44
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2015 :  01:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
επιστροφη στη δραση αλλα απο τη λεβεντογεννα αυτη τη φορα!!!εδω και ενα μηνα και κατι μερες δηλωνω κατοικος Χανιων!!! μιλαμε για τον δρομικο παραδεισο!!! λεπτομερειες παρακατω!!!
ξεκινησα την προετοιμασια μου για τον μαραθωνιο της Κρητης που θα γινει τελη απριλιου στα χανια (7 1/2 μηνες προετοιμασια!!!) και η 5μηνη αποχη ειναι εμφανης...
προχθες εκανα ενα ταλιρο τζοκιν στο 6'35''και 300 μετρα πισινα . σημερα ειχα ενα 9αρι στο 6'42''(παλι τζοκιν) αλλα βρισκομενος σε σταδιο παρασυρθηκα και μου βγηκε 9,6χλμ στο 6'01'' αλλα οι παλμοι ανεβηκαν στο Θεο ... 157 παρακαλω μ.ο.η θερμοκρασια ηταν 29 βαθμοι.
ειναι περιττο νομιζω να σας θυμισω οτι τρεχω με το προγραμμα της asics το οποιο εχει πολλες αλλαγες (δυσκολοτερο) αφου καποιες κυριακες ειδα 27αρια συνολο χωρισμενα σε 9/18 - γρηγορο/ανετο...
στοχος αν και το βλεπω ακατορθωτο στην παρουσα φαση , να σπασω το 3.45'.00''... ευτυχως εχω πεσει κατω απο τα 80 κιλα και ειναι καλη αφετηρια.
υγ. το σπιτι μου απεχει 2' απο το σταδιο Χανιων , και στη δουλεια μου υπαρχει το πιο οργανωμενο γυμναστηριο της χωρας... θα με φαει ο διαδρομος!!! επισης υπαρχει και η πισινα για την αποθεραπεια!!!! να συμπηρωσω οτι στο παιχνιδι μπηκε και το ποδηλατο αφου ολες οι μετακινησεις πλην εργασιας γινονται με ποδια ή ποδηλατο.
υγ2. ενημερωθηκα οτι ο Νικολας εγινε μπαμπας!!! Νικο ακομα να περασω τις επαφες απο το σπασμενο τηλ μου οποτε μεχρι να σε παρω τηυλ σου ευχομαι απο εδω ,να την καμαρωσεις οπως ονειρευεσαι!!!

...νομιζα πως ειχες προπονητη τον Καλογερίδη!!!

Edited by - kalogeridis on 11/09/2015 01:19:43
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2015 :  02:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ιερεμία όχι ότι είπα και κάτι προηγούμενως, αλλά δεν έχω να πω και κάτι άλλο

Λίγα από όσα έχω δει https://www.youtube.com/playlist?list=PLGE4JfVVA0XwsdNAdy18jYiDv58t2xt2k



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jeremyalfisti
Forum-Runner

Greece


159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2015 :  05:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ!
quote:
Originally posted by P.D.etl

Ιερεμία όχι ότι είπα και κάτι προηγούμενως, αλλά δεν έχω να πω και κάτι άλλο

Λίγα από όσα έχω δει https://www.youtube.com/playlist?list=PLGE4JfVVA0XwsdNAdy18jYiDv58t2xt2k





Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2015 :  09:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα είχε μια ευχάριστη δροσιά όταν βγήκα από το σπίτι.
Ωραία λέω, δε θα λιώσω από τη ζέστη καθώς είχα ένα 13άρι σε ρυθμό αγώνα...
Ενώ δε χρειάστικα και πολύ νερό (περίπου 400ml), περιττό να πω οτι μέχρι και τα κορδόνια μου έσταζαν μετά!
Τουλάχιστον βγήκε σε καλό ρυθμό και κάπως ξεκούραστα (παρόλο που δεν είχα λαγό )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2015 :  10:12:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

Σήμερα είχε μια ευχάριστη δροσιά όταν βγήκα από το σπίτι.
Ωραία λέω, δε θα λιώσω από τη ζέστη καθώς είχα ένα 13άρι σε ρυθμό αγώνα...
Ενώ δε χρειάστικα και πολύ νερό (περίπου 400ml), περιττό να πω οτι μέχρι και τα κορδόνια μου έσταζαν μετά!
Τουλάχιστον βγήκε σε καλό ρυθμό και κάπως ξεκούραστα (παρόλο που δεν είχα λαγό )

...τον πετυχε ο κυνηγος?

''Run Smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2015 :  10:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
12αρι απο τα οποια τα τελευταιο 2κμ ηταν 100μ ανοιγμα 100μ ρυθμο οπου ο μ.ο βγηκε στο 4.25''/κμ κ το 12αρι ακριβως σε 1ωρα...

ρεπο αυριο..

24 την Κυριακη στον Υμηττο.(ψαχνω παρεα....)

''Run Smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manolee
Forum-Runner

98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2015 :  12:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by jeremyalfisti

Έκανα σήμερα το χαλαρωματάκι μου 8Κ(5:17λεπ/χμ) με ανοιγματάκια στο τέλος προσπαθώντας να εφαρμοσω στο περιπου καποια πράγματα που ειπωθηκαν. Σε χαμηλούς ρυθμούς προσπαθειας(περίπου 140 σφυγμούς) το αποτελεσμα ήταν να εχω πιο γρήγορο ρυθμό και στα ανοιγματα στο τέλος ενω ενιωθα οτι ζοριζόμουν πιο πολύ ο ρυθμός μου ηταν πιο αργός από οτι συνηθως στα ανοιγματα. Βεβαια ημουν και λίγο κουρασμένος και φορτωμένος με κάτι αλλα θέματα και ίσως επηρέασε και αυτό. Το διαγραμμα βεβαια δειχνει οτι τίποτα δεν έκανα, απλά ενιωθα οτι εχω πιο μαζεμένο δρασκελισμό. Αυριο βλέπουμε ξανά. Γενικά βεβαια νομίζω είναι λάθος το timing να το διορθώσω τώρα μέσω αγωνων κλπ και σημαντική προσπάθεια θα πρέπει να γίνει απο το μηδέν στην επόμενη προετοιμασία.(https://connect.garmin.com/modern/activity/894230644)
Επίσης μετα από προσπάθεια κάπου στους δυο μήνες που πατούσα λίγο φτέρνα, είμαι 100% midfoot και από παρατήρηση αλλου ατόμου και με ελεγχο με βιντεοσκόπηση στον διαδρομο που εχω σπίτι. Πριν να υποθεί αυτό για το cadence, το είχα παρατηρήσει και εγω στο connect και δεν μου ενιωθα οτι κάτι δεν πάει καλά στο τρέξιμο μου οπως πχ οταν πατούσα φτέρνα. Είμαι 1,81 και 68κιλά αν αυτό παιζει καποιο ρόλο. Δεκτές όλες οι συμβουλές/παρατηρήσεις.
Επίσης σήμερα επεσα πάνω σε αγέλη σκύλων(χαχαχ), χθες τρόμαξα από το ένα και εκοψα, σήμερα σπρινταρα να ξεφύγω!!!!!Όλα καλά!
**Να πω συμπληρωματικά οτι δεν χρησιμοποιώ το HRM-Run της Garmin με το ενσωματωμένο accelometer αλλά το απλο premium soft strap. Δεν γνωρίζω δηλαδή αν η καταγραφή αυτή για να είναι πιο σωστή χρειάζεται την άλλη ζώνη με το accelometer.



Στο 620 ειναι απαραιτητη η χρηση του αισθητηρα με το αξελερομετρο για αυτες τις μετρησεις ,παρολο που εχει και ενσωματομενο αξελερομετρο.Πολυ πιθανο να ισχυει το ιδιο και στην περιπτωση σου , οποτε αυτα τα στοιχεια να ειναι εντελως ακυρα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2015 :  13:03:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια χαρά είναι οι μετρήσεις. Πολλαπλασίασα τη συχνότητα βηματισμού σου με το μήκος βηματισμού και ύστερα με το χρόνο που έτρεξες και βγαίνει 8.07 Km. Το gps δείχνει ότι έτρεξες 8.12 Km, οπότε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manolee
Forum-Runner

98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2015 :  13:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
[quote]Originally posted by P.D.etl

Μια χαρά είναι οι μετρήσεις. Πολλαπλασίασα τη συχνότητα βηματισμού σου με το μήκος βηματισμού και ύστερα με το χρόνο που έτρεξες και βγαίνει 8.07 Km. Το gps δείχνει ότι έτρεξες 8.12 Km, οπότε
[/quote

Εννοειται οτι η σουμα θα βγαινει σωστη , δεν γινεται να κανει λαθος τον πολλαπλασιασμο το ρολοι...Αν υπαρχει ανακριβεια θα υπαρχει και στη συχνοτητα διασκελισμου και στο μηκος του]
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.D.etl
Forum-Runner

Greece
190 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2015 :  13:29:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζω πως την απόσταση το ρολόι τη βγάζει από τη μέτρηση του gps και όχι πολλαπλασιάζοντας συχνότητα βημάτων με το μήκος τους. Εκτός κι αν από το αξελερόμετρο προκύπτει η συχνότητα και ύστερα κάνει διαίρεση με το gps για να προκύψει το μήκος βηματισμού, οπότε ναι έχεις δίκιο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2015 :  13:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sotos-marathon

quote:
Originally posted by winarg

Σήμερα είχε μια ευχάριστη δροσιά όταν βγήκα από το σπίτι.
Ωραία λέω, δε θα λιώσω από τη ζέστη καθώς είχα ένα 13άρι σε ρυθμό αγώνα...
Ενώ δε χρειάστικα και πολύ νερό (περίπου 400ml), περιττό να πω οτι μέχρι και τα κορδόνια μου έσταζαν μετά!
Τουλάχιστον βγήκε σε καλό ρυθμό και κάπως ξεκούραστα (παρόλο που δεν είχα λαγό )

...τον πετυχε ο κυνηγος?

''Run Smart..Run For Life''



Αγιασμός στα σχολεία (και...καλή σχολική χρονιά!!!)
(+περισσότερος ύπνος)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2015 :  13:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by sotos-marathon

quote:
Originally posted by winarg

Σήμερα είχε μια ευχάριστη δροσιά όταν βγήκα από το σπίτι.
Ωραία λέω, δε θα λιώσω από τη ζέστη καθώς είχα ένα 13άρι σε ρυθμό αγώνα...
Ενώ δε χρειάστικα και πολύ νερό (περίπου 400ml), περιττό να πω οτι μέχρι και τα κορδόνια μου έσταζαν μετά!
Τουλάχιστον βγήκε σε καλό ρυθμό και κάπως ξεκούραστα (παρόλο που δεν είχα λαγό )

...τον πετυχε ο κυνηγος?

''Run Smart..Run For Life''



Αγιασμός στα σχολεία (και...καλή σχολική χρονιά!!!)
(+περισσότερος ύπνος)

Free your feet...free your senses!

Καλη σχολικη χρονια για ολα τα παιδια!Για εμας ηταν η πρωτη μας μερα στο δημοτικο! Το πρωτακι μου!
..οταν βρεις φαγητο φαε δεν λενε? ετσι εχει γινει με τον υπνο για εμας τους πολυ πρωινους...Οπου βρεις υπνο παρε τον λιγακι!

''Run Smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manolee
Forum-Runner

98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2015 :  13:58:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by P.D.etl

Νομίζω πως την απόσταση το ρολόι τη βγάζει από τη μέτρηση του gps και όχι πολλαπλασιάζοντας συχνότητα βημάτων με το μήκος τους. Εκτός κι αν από το αξελερόμετρο προκύπτει η συχνότητα και ύστερα κάνει διαίρεση με το gps για να προκύψει το μήκος βηματισμού, οπότε ναι έχεις δίκιο.



Η αποσταση σιγουρα θα υπολογιζεται απο το gps , αλλα η συχνοτητα , το μηκος διασκελισμου , οπως και η κατακορυφη ταλαντωση απο τον αισθητηρα.Αν κανει λαθος ο αισθητηρας θα ειναι σε ολες τις παραμετρους και οχι μονο σε μια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2015 :  14:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by sotos-marathon

quote:
Originally posted by winarg

Σήμερα είχε μια ευχάριστη δροσιά όταν βγήκα από το σπίτι.
Ωραία λέω, δε θα λιώσω από τη ζέστη καθώς είχα ένα 13άρι σε ρυθμό αγώνα...
Ενώ δε χρειάστικα και πολύ νερό (περίπου 400ml), περιττό να πω οτι μέχρι και τα κορδόνια μου έσταζαν μετά!
Τουλάχιστον βγήκε σε καλό ρυθμό και κάπως ξεκούραστα (παρόλο που δεν είχα λαγό )

...τον πετυχε ο κυνηγος?

''Run Smart..Run For Life''



Αγιασμός στα σχολεία (και...καλή σχολική χρονιά!!!)
(+περισσότερος ύπνος)

Free your feet...free your senses!


Μωρέ είπα να σου στείλω μήνυμα να έρθεις έστω και για 5χλμ αλλά μετά λέω "Που να έρχεται για 22 λεπτά δουλειά"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 105 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000