Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 7
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 105

stefangpa
Forum-Runner

100 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2015 :  14:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
28 αρι στον Υμηττό σε 2:28.Γενικά πολύ ευχαριστη μένος και από καρδιά και από πόδια πόσο μάλλον από τη στιγμή που ήταν το πρώτο μου!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2015 :  21:16:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετα το προχθεσινο στραπατσο με τις απανθρωπες συνθηκες στο Αιτωλικο που τρεξαμε με 35 βαθμους,σημερα με πολυ δροσια,20 χλμ στο 4'45.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2015 :  21:22:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
θα το ρωτήσω εδώ αφού αφορά τις προπονήσεις.

λοιπόν αλάνια, έχουμε και λέμε!

το πρόγραμμα για τις επόμενες 3 εβδομάδες μου δίνει τα εξής:

1Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (από αύριο): ΤΡΙΤΗ 12χ400, ΠΕΜΠΤΗ 11,5χλμ τέμπο (7 γρήγορο-4,5 αργό) και ΚΥΡΙΑΚΗ 13χλμ LR (γρήγορο)
2Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ : ΤΡΙΤΗ 4x800, ΠΕΜΠΤΗ 8 χλμ τέμπο (γρήγορο) και ΚΥΡΙΑΚΗ 21χλμ LR (αργό)
3Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ : ΤΡΙΤΗ 6χ1200, ΠΕΜΠΤΗ 10χλμ τέμπο (γρήγορο) και ΚΥΡΙΑΚΗ 16χλμ LR (προς το γρήγορο)

πάμε και στις ερωτήσεις τώρα..

1) το επόμενο ΣΑΒΒΑΤΟ (τέλος 2ης εβδομάδας) έχω γάμο το απόγευμα που θα πάω όπως και να χει και λογικά θα γυρίσω πρωί ΚΥΡΙΑΚΗΣ και πιωμένος. θεωρώ πως το απόγευμα της Κυριακής λοιπόν δεν ενδείκνυται για 21χλμ ενώ τα 13 μπορώ να τα βγάλω.

2) το ΣΑΒΒΑΤΟ της τρίτης εβδομάδας πέφτει ο νυχτερινός της Θεσσαλονίκης στον οποίο έχω γραφτεί και.. προφανώς θα τρέξω! επομένως το 16ρι της Κυριακής εκείνης θα γίνει θέλοντας και μη 21.

σκέφτηκα λοιπόν να αλλάξω το πρόγραμμα των 3 εβδομάδων και να κάνω ως εξής:

3η εβδομάδα-> 1η (από αύριο)
1η εβδομάδα-> 2η και
2η εβδομάδα-> 3η

με αυτό τον τρόπο θα προσαρμοστούν στις ιδιαίτερες συνθήκες τα LR αλλά δεν ξέρω ενδεχόμενη αρνητική επίδραση τέτοιας αλλαγής. η άλλη λύση είναι να κρατήσω το πρόγραμμα ως έχει και να προσθαφαιρέσω χιλιόμετρα στα χαλαρώματα και αντίστοιχα στα LR αλλά κινδυνεύουν να γίνουν υπερβολικά εύκολες ή και δύσκολες κάποιες εβδομάδες (η 3η του ημί πχ θα γίνει παλούκι ενώ η 2η γελοία αν τα 21 του LR τα κάνω 13 για να βγούν). η τρίτη λύση είναι να αφήσω το πρόγραμμα ως έχει και να παλέψω τα LR όπως μου βγουν! με σοβαρές βέβαια πιθανότητες να πάνε στράφι 1-2 προπονήσεις.

ακούω απόψεις από τους έμπειρους κυρίως αλλά και μη!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2015 :  21:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πρόγραμμα έχει 3 προπονήσεις την εβδομάδα?

Δεν μου φαίνεται τραγική η διαφοροποίηση αυτή. Θα σου έλεγα μην πιεις βέβαια αλλά οκ, δείχνω κατανόηση :P
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2015 :  21:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
είναι οι 3 βασικές και 2 8ρια χαλαρώματα θεωρητικά Γιώργο! τελευταία κάνω μόνο το ένα απ τα 2 λόγω διαβάσματος κι εξαιτίας αυτού επίσης δε γίνεται να μην πιω στο γάμο (θα χω τελειώσει τότε)!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2015 :  21:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πότε η κούραση, πότε γάμοι και ταξίδια, πότε η μετακόμιση και το πρόγραμμα έχει παει περίπατο. Επειδή χθες χάθηκε το LR έλεγα να το κάνω σήμερα αλλά ο καιρός είχε άλλη άποψη. Τελικά βγήκε ένα 11αρι σήμερα με 6κμ σχεδόν τέμπο στο 4:40 και τα υπόλοιπα προθερμα-αποθεραπι.
Εννοείται ότι μούσκεψα μεχρι το κόκκαλο αλλά δεν γινόταν να καει και η σημερινη μέρα.
Άντε να μετακομίσω να βγει κανένα χιλιόμετρο γιατί πάμε για 2ο σερι πανωλεθρίαμβο .


Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2015 :  22:24:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tzatzikis90

θα το ρωτήσω εδώ αφού αφορά τις προπονήσεις.

λοιπόν αλάνια, έχουμε και λέμε!

το πρόγραμμα για τις επόμενες 3 εβδομάδες μου δίνει τα εξής:

1Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ (από αύριο): ΤΡΙΤΗ 12χ400, ΠΕΜΠΤΗ 11,5χλμ τέμπο (7 γρήγορο-4,5 αργό) και ΚΥΡΙΑΚΗ 13χλμ LR (γρήγορο)
2Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ : ΤΡΙΤΗ 4x800, ΠΕΜΠΤΗ 8 χλμ τέμπο (γρήγορο) και ΚΥΡΙΑΚΗ 21χλμ LR (αργό)
3Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ : ΤΡΙΤΗ 6χ1200, ΠΕΜΠΤΗ 10χλμ τέμπο (γρήγορο) και ΚΥΡΙΑΚΗ 16χλμ LR (προς το γρήγορο)

πάμε και στις ερωτήσεις τώρα..

1) το επόμενο ΣΑΒΒΑΤΟ (τέλος 2ης εβδομάδας) έχω γάμο το απόγευμα που θα πάω όπως και να χει και λογικά θα γυρίσω πρωί ΚΥΡΙΑΚΗΣ και πιωμένος. θεωρώ πως το απόγευμα της Κυριακής λοιπόν δεν ενδείκνυται για 21χλμ ενώ τα 13 μπορώ να τα βγάλω.

2) το ΣΑΒΒΑΤΟ της τρίτης εβδομάδας πέφτει ο νυχτερινός της Θεσσαλονίκης στον οποίο έχω γραφτεί και.. προφανώς θα τρέξω! επομένως το 16ρι της Κυριακής εκείνης θα γίνει θέλοντας και μη 21.

σκέφτηκα λοιπόν να αλλάξω το πρόγραμμα των 3 εβδομάδων και να κάνω ως εξής:

3η εβδομάδα-> 1η (από αύριο)
1η εβδομάδα-> 2η και
2η εβδομάδα-> 3η

με αυτό τον τρόπο θα προσαρμοστούν στις ιδιαίτερες συνθήκες τα LR αλλά δεν ξέρω ενδεχόμενη αρνητική επίδραση τέτοιας αλλαγής. η άλλη λύση είναι να κρατήσω το πρόγραμμα ως έχει και να προσθαφαιρέσω χιλιόμετρα στα χαλαρώματα και αντίστοιχα στα LR αλλά κινδυνεύουν να γίνουν υπερβολικά εύκολες ή και δύσκολες κάποιες εβδομάδες (η 3η του ημί πχ θα γίνει παλούκι ενώ η 2η γελοία αν τα 21 του LR τα κάνω 13 για να βγούν). η τρίτη λύση είναι να αφήσω το πρόγραμμα ως έχει και να παλέψω τα LR όπως μου βγουν! με σοβαρές βέβαια πιθανότητες να πάνε στράφι 1-2 προπονήσεις.

ακούω απόψεις από τους έμπειρους κυρίως αλλά και μη!

Τάσος

know your limits. then destroy them.


Τασο θα σου προτεινα να κανεις το long το πρωι πριν τον γαμο

Τα ποιο σημαντικα ομως ειναι αλλα .τι δειαλειμμα κανεις στα 400 και το τεμπο μου φαινεται μεγαλο.ποιος ειναι ο αγωνας στοχος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2015 :  22:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
για ημιμαραθώνιο τέλη νοεμβρίου είναι το πρόγραμμα Πέτρο.

επίσης είναι πολύ πιθανό να φύγω από παρασκευή για το γάμο (είναι στη θεσσαλονίκη) επομένως ούτε σάββατο πρωί θα μπορέσω να τρέξω. και αν είδες δεν έχω θέμα μόνο με ένα LR αλλά και με το επόμενο αφού αντί για 16ρα προπόνηση θα έχω ημί αγώνα! προπονητικά μεν αλλά ξέρεις πως είναι αυτά, λίγο τσιμπημένο θα πάει όπως και να χει! γι αυτό είπα αντί να κάνω του κεφαλιού μου και να τρέχω ότι να ναι, να αλλάξω απλά τις εβδομάδες μεταξύ τους για να βγουν οι προπονήσεις όπως πρέπει.

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sonik
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2015 :  23:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by sonik

Του LR έγινε σήμερα. 29.1χλμ σε 2:32:00. Δυστυχώς βγήκα κάπως αργά καθώς οι χθεσινές μπύρες επέβαλλαν να μην βάλω ξυπνητήρι. Ξεκίνησα στις 9:30 με ζεστούλα και άφθονο ήλιο. 17.7χλμ στο 5:18 βγήκαν πολύ άνετα με 147 παλμούς, μετά 8.4χλμ στο 5:00 και 3χλμ πιο χαλαρά στο τέλος. Αν και έπινα νεράκι κάθε 4χλμ στην παρακείμενη βρυσούλα, στο γρήγορο κομμάτι είπα να μην σταματήσω και το πλήρωσα προς το τέλος με ανεβασμένους παλμούς (167), αν και με είχε τσακίσει και ο ήλιος πλέον. Εκτός από νεράκι τίποτα άλλο, ενώ έβαλα και τα 2,5 χρονών πια NB mt10. Ευχαριστημένος τα μάλα μιας και βγήκε πολύ άνετα, κανένα μυϊκό θέμα, καμία κοκκινίλα και καθόλου κουρασμένος μετά, αν και χθες είχα κουραστεί αρκετά με δουλειά, 11χλμ στο 4:55 από τα άγρια χαράματα και άκυρο φαγητό όλη μέρα. Στα 77χλμ η βδομάδα αλλά η επόμενη είναι εύκολη και ευκαιρία να μετακινήσω το LR στο Σάββατο.

..



...με τη ζέστη που είχε μέσα στο ΣΚ, στις 09:30 θα έπρεπε να είχες τελειώσει το LR! (είδες όμως οι μπύρες τί ενέργεια δίνουν;)

...τα ΜΤ10 ε;...χμμ, ενδιαφέρον...πολύ ενδιαφέρον!!!

Free your feet...free your senses!



Μανώλη προσομοίωση αγώνα Μόνο να έχει καμιά 15αριά βαθμούς λιγότερο (οι μπύρες είναι σίγουρες).

Τα ΜΤ10 έχουν βγάλει τα λεφτά τους με το παραπάνω. Τα είχα πάρει για να τρέχω στις χωμάτινες διαδρομές αλλά μάλλον περισσότερο σε άσφαλτο τα έχω τρέξει. Τα είχα φορέσει στο μαραθώνιο το '13 και έχουν φτάσει πια τα 1700χλμ. Όλο λέω να τα αποσύρω αλλά όλο συνεχίζω να τα φοράω. Δεν έχω βάλει άλλο παπούτσι που να μου έχει κάτσει τόσο καλά. Πάμε για τα ΜΤ v3 τώρα.

..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  08:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
... σημερα το πρωι στο γηπεδο Χαλανδριου μεσα στα μαυρα σκοταδια και το ψιλοβροχο, για πολυ λιγο, διαλειμματικη προπονηση: 3 χλμ προθερμανση και μετα πυραμιδα απο δυο σετ των 1000, 750, 500, 250 μετρων σε ρυθμο κατω απο 4:10 με 1'50" διαλειμμα με αργο τρεξιμο αναμεσα στα κομματια και 3'30" αναμεσα στα σετ και τελος 3χλμ αποθεραπεια ...συνολικα 14,28 χλμ σε 1:16:57!Ηταν κι ο Αργυρης φυσικα εκει, παντα σταθερη αξια, τον οποιο ουτε καν μπορεσα να διακρινω στα σκοταδια (αλλωστε φημιζομαι για την στραβομαρα μου) ... αλλα λογω πιεσης χρονου και διαφορετικων προγραμματων τα ειπαμε μονο για λιγο αυτη τη φορα!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  09:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωραία ήταν σήμερα το πρωί.
Τρόμαξα να γνωρίσω το Σπύρο με τόση μαυρίλα που είχε . Βασικά έλεγα να κάνω τα μισά κομμάτια από αυτά που είχα γιατι είμαι έτοιμος για συνάχι .
Ευτυχώς όμως βγήκαν όλα. Βέβαια, όπως μου είπε ο Σπύρος, δε θα με άφηνε να φύγω να δεν τα τελείωνα. Έτσι κάνουν οι σωστοί φίλοι!!!
Το μόνο που με παραξένεψε σήμερα είναι πως οι σφιγμοί ήταν ιδιαίτερα χαμηλά! Μπορεί και η ζώνη να μην είχε κάτσει καλά ή απλά λόγω θερμοκρασίας όντως να μην πιεζόμουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  10:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
2κμ ζεσταμα..

14κμ σε mp..

4x100μ ανοιγματα..

''Run Smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  10:42:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

Ωραία ήταν σήμερα το πρωί.
Τρόμαξα να γνωρίσω το Σπύρο με τόση μαυρίλα που είχε . Βασικά έλεγα να κάνω τα μισά κομμάτια από αυτά που είχα γιατι είμαι έτοιμος για συνάχι .
Ευτυχώς όμως βγήκαν όλα. Βέβαια, όπως μου είπε ο Σπύρος, δε θα με άφηνε να φύγω να δεν τα τελείωνα. Έτσι κάνουν οι σωστοί φίλοι!!!
Το μόνο που με παραξένεψε σήμερα είναι πως οι σφιγμοί ήταν ιδιαίτερα χαμηλά! Μπορεί και η ζώνη να μην είχε κάτσει καλά ή απλά λόγω θερμοκρασίας όντως να μην πιεζόμουν.

..τι κομματια ηταν??? απο το κεικ?

''Run Smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  10:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sotos-marathon

quote:
Originally posted by winarg

Ωραία ήταν σήμερα το πρωί.
Τρόμαξα να γνωρίσω το Σπύρο με τόση μαυρίλα που είχε . Βασικά έλεγα να κάνω τα μισά κομμάτια από αυτά που είχα γιατι είμαι έτοιμος για συνάχι .
Ευτυχώς όμως βγήκαν όλα. Βέβαια, όπως μου είπε ο Σπύρος, δε θα με άφηνε να φύγω να δεν τα τελείωνα. Έτσι κάνουν οι σωστοί φίλοι!!!
Το μόνο που με παραξένεψε σήμερα είναι πως οι σφιγμοί ήταν ιδιαίτερα χαμηλά! Μπορεί και η ζώνη να μην είχε κάτσει καλά ή απλά λόγω θερμοκρασίας όντως να μην πιεζόμουν.

..τι κομματια ηταν??? απο το κεικ?

''Run Smart..Run For Life''


Πως το κατάλαβες;
14 σε mp βρε? Ωραίος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VaSeaLis
Forum-Runner

United Kingdom
50 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  11:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερα σας! Με λενε Βασιλη και απο το περασμενο Ιανουαριο αρχισα το τρεξιμο με μια διακοπη το καλοκαιρι (ελαχιστες προπονησεις και λαθος μου...). Τον Ιουνιο που σταματησα ετρεχα 6.5 χιλιομετρα με 5'28''/km. Τωρα εδω και 3 βδομαδες προσπαθω να επανελθω.

Χθες το βραδυ ετρεξα σχεδον 5.5km με 5'46''/km. Παλια ασχολιομουν και με αλλα αθληματα οπως την κολυμβηση. Στο κολυμπι στη περιοδο χτισιματος αεροβιας βασης στο τελος καθε σετ (500μ) μετραγαμε τους σφυγμους μας (μετρημα για 6sec και μετα πολλαπλασιαμος με το 10) και αν ειμασταν πανω απο 160 δεν καναμε αεροβια προπονηση και επρεπε να ριχναμε ρυθμο.

Στα τωρινα οταν τρεχω, για παραδειγμα χθες, στο τελος μετρησα 180 σφυγμους. Δλδ δεν εκανα αεροβια προπονηση, επρεπε με το που σταματησα να ειχα μαξ 160. Αυτο σημαινει οτι πρεπει να παω πιο αργα. Ετσι δεν ειναι και στο τρεξιμο για να δω βελτιωση? Τρεχω 4 φορες την εβδομαδα και αυξανω καθε βδομαδα το πολυ 10% παραπανω αποσταση. Επισης ειμαι 33 χρονων.

Στοχος μου ειναι να κανω μια αθλητικη δραστηριοτητα να ξεφευγω, και το τρεξιμο αυτη τη στιγμη ειναι το μονο που με διευκολυνει, ανοιγω την πορτα του σπιτιου μου και αρχιζω να τρεχω, ετσι δεν μου παιρνει πολυ χρονο. Αλλα θελω να το κανω οσο το δυνατον πιο σωστα. Και αν φτασω να καλυπτω πανω απο 10km μπορει να κατεβω σε καποιο event. :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 105 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000