Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 9
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2016 :  08:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο γήπεδο ζωγράφου για αλλαγή και θέλησα να πειραματιστώ δυνατά -για τα γούστα μου.
2κ ζέσταμα, διατάσεις, ανοίγματα + 4 * 3.000 @ 5:10 με διάλειμμα 4 λεπτά jog

15.36 @ 5:12
15.33 @ 5.11
15.23 @ 5:08
15.24 @ 5:08

Αρκετά κοντά στο 10άρι μου (5:06) και στο κατώφλι (περίπου 5:11), ζορίστηκα στο 1ο σετ και πίστευα ότι με τίποτα δε θα βγει. Τελικά, πέρα από τη φυσιολογική κούραση, οι ανάσες δεν πιέστηκαν πολύ (δεν είχα παλμογράφο) και με το που σταμάταγα αισθανόμουν ψιλοάνετα. Το μεγάλο διάλειμμα (ένας γύρος χαλαρό jog και λίγες διατάσεις) βοήθησε στην επαρκή ξεκούραση πριν το επόμενο σετ. Σύνολο 16km σε 1.30.
Χαρούμενος που τελικά βγήκε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2016 :  09:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
4χλμ ζέσταμα,
4x100μ,
12x300μ σε 1.02''-1.06'' με 40'' διαλ.
3,5χλμ αποθεραπεια..

..με ψιλοβροχο.

''Run smart..Run For Life''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2016 :  09:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...σημερα το πρωι στο γηπεδο Ζηρινειου...με τη βροχη να πεφτει ακαταπαυστα, 10 χλμ χαλαρο ελευθερο τρεξιμο σε 52'15"!Ειμαι λιγο πιασμενος ακομα,ειδικα οι μυες πισω απο τη γαμπα, αλλα θελω να πιστευω οτι θα ξεπερασθει το θεμα αυτο ως την επομενη φορα που ειναι η Παρασκευη.

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2016 :  10:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by dimitrissss

Δε ξέρω τι εννοεί ο καθένας με τον όρο σφίξιμο. Εγώ μάλλον αισθάνομαι αυτό που λέμε πιάσιμο. Τώρα είναι το σφίξιμο πιάσιμο ή κάτι άλλο; Είναι πιασμένη η δεξιά γάμπα. Γενικά ταξιδεύει αυτό τον τελευταίο καιρό στο δεξί πόδι από τη γάμπα στο δικέφαλο και πάλι πίσω, με εξαίρεση την προηγούμενη εβδομάδα που ήταν ΟΚ μετά από πολύ καιρό. Μάλλον επηρέασε και ο αγώνας της
Κυριακής.

No pain, no gain!

Για μενα οτιδηποτε δεν ειναι συμμετρικο ειναι τραυματισμος. Ο,τι υπαρχει και στα 2 ποδια δε με ανησυχει. Ο,τι υπαρχει μονο στο ενα, το φοβαμαι. Εξαλλου τα απλα πιασιματα δεν πονανε αν τα πιεσεις απαλα, ενω το τραβηγμα ποναει. Αν μετα απο προπονηση νιωσω κατι τετοιο μονο στο ενα ποδι, το πλακωνω σε μασαζ με αρνικα συνεχως. Ευτυχως μεχρι τωρα ολα καλα.






Για αυτό ακριβώς ανησυχώ γιατί δεν είναι συμμετρικά τα φαινόμενα. Από δεξιά πιάνετε η γάμπα και ο δικέφαλος και όχι από αριστερά. Άρα κάτι γίνεται εκεί. Βέβαια όσο και να τα πιέσω πόνος δεν υπάρχει οπότε δεν υπάρχει τραυματισμός αλλά φοβάμαι μήπως προκληθεί στο τέλος. Από αριστερά έχω ενοχλήσεις στον τροχαντήρα που ψιλοαντανακλούν και κάτω μέσω της λαγοκνημιαίας. Από δεξιά δεν έχω ενόχληση ποτέ στα συγκριμένα σημεία. Νομίζω ότι όλα προκύπτουν λόγω ατσούμπαλου πατήματος κάτι που θα ψάξω μετά το Μεγαλέκο. Βεβαία υπάρχει και η μέση. Ο συνήθης ύποπτος.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sigi
Senior Forum-Runner



925 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2016 :  12:16:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
10αράκι σήμερα στο Ζηρίνειο σε 46:32:88 για χαλαρό πήγαινα αλλιώς μου βγήκε!!!

Τα παιδιά δίνουν χρώμα στην ζωή..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2016 :  12:24:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sigi

10αράκι σήμερα στο Ζηρίνειο σε 46:32:88 για χαλαρό πήγαινα αλλιώς μου βγήκε!!!

Τα παιδιά δίνουν χρώμα στην ζωή..



...έτρεχες για να ξεφύγεις από τη βροχή! :)

@spy: ρε συ δεν ξέρεις τη λέξη "ξεκούραση"; (!)...έχεις και άλλο Μαραθώνιο να τρέξεις!!!

(λίγο ποδήλατο παραπάνω, κολύμπι;)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sigi
Senior Forum-Runner



925 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2016 :  12:34:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by sigi

10αράκι σήμερα στο Ζηρίνειο σε 46:32:88 για χαλαρό πήγαινα αλλιώς μου βγήκε!!!

Τα παιδιά δίνουν χρώμα στην ζωή..



...έτρεχες για να ξεφύγεις από τη βροχή! :)

@spy: ρε συ δεν ξέρεις τη λέξη "ξεκούραση"; (!)...έχεις και άλλο Μαραθώνιο να τρέξεις!!!

(λίγο ποδήλατο παραπάνω, κολύμπι;)

Free your feet...free your senses!

χαχαχα!!! Μόνο που η βροχή είχε σταματήσει

Τα παιδιά δίνουν χρώμα στην ζωή..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2016 :  12:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sigi

quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by sigi

10αράκι σήμερα στο Ζηρίνειο σε 46:32:88 για χαλαρό πήγαινα αλλιώς μου βγήκε!!!

Τα παιδιά δίνουν χρώμα στην ζωή..



...έτρεχες για να ξεφύγεις από τη βροχή! :)

@spy: ρε συ δεν ξέρεις τη λέξη "ξεκούραση"; (!)...έχεις και άλλο Μαραθώνιο να τρέξεις!!!

(λίγο ποδήλατο παραπάνω, κολύμπι;)

Free your feet...free your senses!

χαχαχα!!! Μόνο που η βροχή είχε σταματήσει

Τα παιδιά δίνουν χρώμα στην ζωή..



Μάγκες, η βροχή προσπαθούσε να ξεφύγει από τον spy...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2016 :  13:13:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

Στο γήπεδο ζωγράφου για αλλαγή και θέλησα να πειραματιστώ δυνατά -για τα γούστα μου.
2κ ζέσταμα, διατάσεις, ανοίγματα + 4 * 3.000 @ 5:10 με διάλειμμα 4 λεπτά jog

15.36 @ 5:12
15.33 @ 5.11
15.23 @ 5:08
15.24 @ 5:08

Αρκετά κοντά στο 10άρι μου (5:06) και στο κατώφλι (περίπου 5:11), ζορίστηκα στο 1ο σετ και πίστευα ότι με τίποτα δε θα βγει. Τελικά, πέρα από τη φυσιολογική κούραση, οι ανάσες δεν πιέστηκαν πολύ (δεν είχα παλμογράφο) και με το που σταμάταγα αισθανόμουν ψιλοάνετα. Το μεγάλο διάλειμμα (ένας γύρος χαλαρό jog και λίγες διατάσεις) βοήθησε στην επαρκή ξεκούραση πριν το επόμενο σετ. Σύνολο 16km σε 1.30.
Χαρούμενος που τελικά βγήκε!



Dynamite! (ένα 50άρη χρειαζόσουνα εσύ για να ξεκλειδώσεις)!!!
...άντε, και στον Ευχίδα τώρα για να ολοκληρωθεί το γλυκό! ;-)))

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2016 :  13:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rea

Μισή ώρα tempo 4.2k 6:38/k. Γήπεδο αγ στεφάνου, πρώτη φορά άδειο (συνήθως κάνω αποφυγή τις μπάλες)

__________________________
κούτσου κούτσου



...τουλάχιστον δεν έφαγες την μπάλα(ες) στο κεφάλι, κάτι που έχει συμβεί σε μένα! :Ρ

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2016 :  13:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mashine

@trexantiris
Εμ δεν μπορώ να πω ότι ήμουν και ξεκούραστος αλλά έχω βγάλει πιο κουρασμένος δυσκολότερες προπονήσεις.Ηταν το ύπουλο 50"(110μ) διάλειμμα μετά το 200αρι και πριν το 300αρι που σε έκανε να τελειώνεις σκασμένος και σφιγμένος . Εσύ επανέρχεσαι;



…επανέρχομαι αργά και σταθερά! Σίγουρα στη Θεσσαλονίκη δε θα κινδυνεύω από τραυματισμό (κάνω και πολύ ενδυνάμωση που αφορά την πονεμένη μου περιοχή) αλλά ταυτόχρονα θα είναι και ο πιο απροετοίμαστος αγώνας μου! Ο όγκος έχει πέσει πολύ, η τελευταία «τέμπο-κατωφλίου» προπόνηση ήταν στις 30 Δεκεμβρίου, 2 διαλειμματικές μέσα σε 2 μήνες και ελάχιστα χιλιόμετρα σε – και καλά – marathon pace, το οποίο μου είναι βασικά κάπως άγνωστο αυτήν τη στιγμή (θα το αποφασίσω στην εκκίνηση του αγώνα :Ρ)

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα διασκεδάσω τον αγώνα στο μέγιστο :)
Τενοντίτιδα στον «χήνεια πόδα» (με σφιγμένο τον οπίσθιο μηριαίο, δηλαδή ημιτενοντώδη/ημιυμενώδη) αλλά και ερεθισμένο τον υγνιακό μυ, και όλα αυτά στο αριστερό μου – βλαμένο – ποδάρι.

(ακούω από άλλους δρομείς για σφιγμένο δικέφαλο/οπίσθιο μηριαίο και αγχώνομαι προκαταβολικά για λογαριασμό τους :Ρ!!!)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2016 :  14:17:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by sigi

10αράκι σήμερα στο Ζηρίνειο σε 46:32:88 για χαλαρό πήγαινα αλλιώς μου βγήκε!!!

Τα παιδιά δίνουν χρώμα στην ζωή..



...έτρεχες για να ξεφύγεις από τη βροχή! :)

@spy: ρε συ δεν ξέρεις τη λέξη "ξεκούραση"; (!)...έχεις και άλλο Μαραθώνιο να τρέξεις!!!

(λίγο ποδήλατο παραπάνω, κολύμπι;)

Free your feet...free your senses!



...ελπιζω να καταφερω να τον τρεξω!Τωρα θα ξανατρεξω μεθαυριο ... και αυριο θα κολυμπησω!Ποδηλατο ειναι απαγορευτικο για μενα, λογω μεσης.Σταματησα και την ενδυναμωση γι'αυτην την εβδομαδα (και την προηγουμενη, λογω του αγωνα).Ειναι λιγο αχαρτογραφητα τα νερα για μενα τωρα, αλλα θα προσπαθησω να επιπλευσω ... κι αν δεν τα καταφερω για τον α' η β'λογο ... θα μετραει η προσπαθεια ... και φυσικα θα με "κρατησει ζωντανο" η ανελπιστη καλη επιδοση μου στο Ναυπλιο!Δυστυχως, δεν υπαρχει υπερβαση, χωρις κινδυνο ... αλλα φυσικα πολυ καλα κανεις και μου επισημαινεις ως εμπειροτερος και πιο ολοκληρωμενος δρομεας τα κακοτοπια, αλλωστε οπως ηδη ξερεις σεβομαι πολυ τις αποψεις σου και παντα τις λαμβανω σοβαρα υποψη!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2016 :  14:24:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Aroulio

Στο γήπεδο ζωγράφου για αλλαγή και θέλησα να πειραματιστώ δυνατά -για τα γούστα μου.
2κ ζέσταμα, διατάσεις, ανοίγματα + 4 * 3.000 @ 5:10 με διάλειμμα 4 λεπτά jog

15.36 @ 5:12
15.33 @ 5.11
15.23 @ 5:08
15.24 @ 5:08

Αρκετά κοντά στο 10άρι μου (5:06) και στο κατώφλι (περίπου 5:11), ζορίστηκα στο 1ο σετ και πίστευα ότι με τίποτα δε θα βγει. Τελικά, πέρα από τη φυσιολογική κούραση, οι ανάσες δεν πιέστηκαν πολύ (δεν είχα παλμογράφο) και με το που σταμάταγα αισθανόμουν ψιλοάνετα. Το μεγάλο διάλειμμα (ένας γύρος χαλαρό jog και λίγες διατάσεις) βοήθησε στην επαρκή ξεκούραση πριν το επόμενο σετ. Σύνολο 16km σε 1.30.
Χαρούμενος που τελικά βγήκε!



Dynamite! (ένα 50άρη χρειαζόσουνα εσύ για να ξεκλειδώσεις)!!!
...άντε, και στον Ευχίδα τώρα για να ολοκληρωθεί το γλυκό! ;-)))

Free your feet...free your senses!



Τα είχαμε πει από πριν Μανώλη ότι η Ψάθα λειτουργεί απελευθερωτικά!
Και στα πλαίσια της γενικότερης ευφορίας κι εγκράτειας, συνεχίζω για Τρίκαλα τώρα και μετά για Μεγαλέκο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mashine
Advanced Forum-Runner

259 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2016 :  14:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

Τενοντίτιδα στον «χήνεια πόδα» (με σφιγμένο τον οπίσθιο μηριαίο, δηλαδή ημιτενοντώδη/ημιυμενώδη) αλλά και ερεθισμένο τον υγνιακό μυ, και όλα αυτά στο αριστερό μου – βλαμένο – ποδάρι.


Free your feet...free your senses!



Διάβασα γι'αυτό και ανατρίχιασα...Είχα πρόσφατα ένα κλείδωμα στην περιοχή αυτή αλλά ξεκουράστηκα μια εβδομάδα και εξαφανίστηκε.Παρομοίως στο αριστερό!Είσαι και εσύ αριστεροπόδαρος ε;Μπορεί να σου βγεί και σε καλό η ξεκούραση γιατί χιλιόμετρα έχεις εσύ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2016 :  20:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dimitrissss

Δε ξέρω τι εννοεί ο καθένας με τον όρο σφίξιμο. Εγώ μάλλον αισθάνομαι αυτό που λέμε πιάσιμο. Τώρα είναι το σφίξιμο πιάσιμο ή κάτι άλλο; Είναι πιασμένη η δεξιά γάμπα. Γενικά ταξιδεύει αυτό τον τελευταίο καιρό στο δεξί πόδι από τη γάμπα στο δικέφαλο και πάλι πίσω, με εξαίρεση την προηγούμενη εβδομάδα που ήταν ΟΚ μετά από πολύ καιρό. Μάλλον επηρέασε και ο αγώνας της
Κυριακής.

No pain, no gain!



Ως πιάσιμο θεωρώ μια ομοιόμορφη μυϊκή κούραση με τους μυς όμως να διατηρούν γενικά την ικανότητα έκτασής τους.

Αντίθετα όταν αναφέρομαι σε έναν σφιγμένο μυ, τότε στην έκτασή του αισθάνεσαι ότι ο συγκεκριμένος μυς θα σε προβληματίσει και σε "τραβάει". Για παράδειγμα όταν οι μηριαίοι δικέφαλοί μου ή/και οι μηριαίοι οπίσθιοι (άλλο το ένα, άλλο το άλλο) είναι σφιχτοί (συμβαίνει κυρίως με τους οπίσθιους μηριαίους που καταφύονται στην εσωτερική πλευρά του γονάτου), τότε αν πάω να ανοίξω το δρασκελισμό μου αισθάνομαι ότι οι μυς θα "σχιστούν", τρόπος που λέγειν βέβαια! Και βέβαια σφιχτοί μυς τραβάνε περισσότερο και τους αντίστοιχους τένοντές τους, με ότι αυτό συνεπάγεται!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000