Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο12.
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/02/2018 :  07:32:22  Εμφάνιση Προφίλ
Άνταμ
καλώς ήρθες, αν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ https://www.runnersworld.co.uk/training/runners-world-smartcoach1
για να πάρεις μιά γεύση προγράμματος μαραθωνίου. Βάλε τα στοιχεία που θέλει το πρόγραμμα και παρατήρησε τις εναλλαγές έντασης στην προπόνηση μέσα στην κάθε βδομάδα.
Νομίζω ότι βιάζεσαι να βγάλεις πολλά χλμ. Άκου το σώμα σου, οι τραυματισμοί δεν αστειεύονται.
Όταν αισθάνεσαι κουρασμένος καλά θα ήταν να παραλείπεις την προπόνησή σου ή να κάνεις κάτι άλλο πχ ποδήλατο, κολύμπι ή ασκησούλες στο σπίτι. Δεν θα χάσεις, αντίθετα θα κερδίσεις περισσότερα.

ΣΚ μόνο ασκησούλες στο σπίτι λόγω βροχής, χθες το πρωί 50λεπτο προγραμματάκι με κοιλιακούς, βαράκια, 5λεπτο σκοινάκι και δίσκο, αργότερα 15λεπτο μπανάκι. Το απόγευμα 9,5 χλμ σε 48΄. Δυστυχώς δεν είχα άλλο χρόνο. Σήμερα το απόγευμα ποδηλατάκι.......


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

as400
Advanced Forum-Runner

Greece
364 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/02/2018 :  11:21:06  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημερα , 10χλμ χαλαρα στο Χαλανδρι

AS400
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/02/2018 :  17:28:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by RiffRaff


========================

ΥΓ. Α, και για να μην το ξεχάσω, στο διάδρομο μπορείς εύκολα να μετρήσεις και το βηματισμό σου σε διαφορετικές ταχύτητες κιόλας. Εγώ τοκανα χθες σε 3 περιπτώσεις (για να περάσει η ώρα) και έβγαλα 178, 179, 178.

--------------------------
Run-time Error



!!! Το τερμάτισες !!! :Ρ

(έχω κάνει και εγώ δύο φορές LR (της τάξης των 25Κ) σε διάδρομο. Ήταν ένα γερό "πνευματικό" παιχνίδι! ;-)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/02/2018 :  20:43:16  Εμφάνιση Προφίλ
Θα έβρεχε δεν θα έβρεχε, βρε ας το καλό, καβάλησα το ποδηλατάκι μου και έφυγα για το βουνό. 30 χλμ 562 υψ. 01:22
Την όμορφη ασφάλτινη διαδρομή στο βουνό διέκοψαν κάτι παρατημένα κουτάβια και σκουπίδια.
Δεν θέλουμε μνημόνια, χαλκά στη μύτη θέλουμε!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2018 :  08:41:19  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρα! σήμερα πρωΐ 12χλμ στο Χαλανδρίου με 10 x 400
Αγίου Βαλεντίνου ανήμερα, σήμερα! Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
825 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2018 :  11:49:50  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα!

Δευτέρα (απόγευμα)-Τρίτη (πρωί)-Τετάρτη (πρωί): 16-17 πεζοπορικά χιλιόμετρα.

Χθες απόγευμα: (προγραμματισμένο) run στο διάδρομο, 12 km σε ακριβώς μία ώρα με την εξής δομή:

- 6 km με προοδευτική άνοδο της ταχύτητας κατά 1 km/h ανά χιλιόμετρο, ξεκινώντας από τα 10 km/h (6:00) και τερματίζοντας στα 15 km/h (4:00).

- 5 km με προοδευτική άνοδο της ταχύτητας κατά 0,5 km/h ανά μισό χιλιόμετρο, ξεκινώντας από τα 10 km/h (6:00) και τερματίζοντας στα 14,5 km/h (4:08).

- 1 km αποκατάσταση σπαστό στο 5:00, 5:27 και 6:00.

Σήμερα τρέχουμε έξω (έχει και φοβερή μέρα εδώ, με διαύγεια που σε κάνει να διακρίνεις χιονισμένα δέντρα στην κορφή του Ολύμπου).

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
825 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2018 :  12:38:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by RiffRaff


========================

ΥΓ. Α, και για να μην το ξεχάσω, στο διάδρομο μπορείς εύκολα να μετρήσεις και το βηματισμό σου σε διαφορετικές ταχύτητες κιόλας. Εγώ τοκανα χθες σε 3 περιπτώσεις (για να περάσει η ώρα) και έβγαλα 178, 179, 178.

--------------------------
Run-time Error



!!! Το τερμάτισες !!! :Ρ

(έχω κάνει και εγώ δύο φορές LR (της τάξης των 25Κ) σε διάδρομο. Ήταν ένα γερό "πνευματικό" παιχνίδι! ;-)

Free your feet...free your senses!




Χαχα, Μανόλη, έτσι είναι. Πρέπει να (εφευ)βρίσκεις τρόπους διαχείρισης της κατάστασης. Πάντως, είχε πολλή πλάκα, ερχόταν κόσμος να κάνει ζέσταμα, έφευγε στα όργανα, ξαναερχόταν στο τέλος, με έβλεπαν στο ίδιο σημείο και παθαίνανε αμόκ. Μαζί με το γεγονός ότι για τους θαμώνες των γυμναστηρίων μία ταχύτητα λίγο πιο γοργή από το 5:00 θεωρείται "γιουσέιν μπολτ mode".

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2018 :  22:05:31  Εμφάνιση Προφίλ
Επίπεδο 12αρακι σε 01:03.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

as400
Advanced Forum-Runner

Greece
364 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/02/2018 :  09:03:05  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημερα , το χθεσινο μενου ειχε στο ΟΑΚΑ 2χλμ ζεσταμα , 6 ανοιγματα και για κυριως ειχε 8χ1000@4:45!!! Περιεργως ολα βγηκαν πιο γρηγορα , για επιδορπιο ειχε 1 χιλιομετρακι στο πολυ αργο

AS400
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
825 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/02/2018 :  10:22:38  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα!

Χθες απόγευμα στη διαδρομή ΑΠΘ-Μακεδονία Παλάς-Μέγαρο-Ποσειδώνιο-Καραμπουρνάκι-Μέγαρο-Λευκός-Λιμάνι-Μύλος-Κωλόμπαρα-Γιαννιτσών-Μοναστηρίου-Δενδροποτάμου-Μονή Λαζαριστών (ουφ!) 17,25 km σε 87:45 (μέσο pace 5:04).

Μιας και ήδη από το δεύτερο χιλιόμετρο του run η μπαταρία του κινητού με άφησε, άρα και οι καταγραφές του sports tracker, ο ρυθμός διατηρούνταν με βάση την αίσθηση. Το χθεσινό θα έπρεπε να είναι ένα easy run, οπότε φρόντισα να το τηρήσω. Στην στροφή στο Καραμπουρνάκι προς τα πίσω και έκτοτε (δηλαδή στο μεγαλύτερο κομμάτι του run, ~12 km) ο άνεμος πλέον ήταν κόντρα, ενώ - ως συνήθως - στη συγκεκριμένη διαδρομή τα τελευταία 4 χιλιόμετρα είναι κατά βάση ανηφορικά. Παρόλα αυτά, σε κανένα σημείο δεν αισθάνθηκα να ανεβαίνει η ένταση, οπότε mission accomplished.

Την απόσταση τη μέτρησα νομίζω με αρκετά καλή ακρίβεια μέσω του google maps, άντε να είναι συν/πλην 200 μέτρα (νομίζω και το gps του κινητού δεν έχει καλύτερη ακρίβεια από αυτό). Το πρόβλημά μου είναι ο χρόνος, κυρίως γιατί σε κάποια φάση αναγκάστηκα να περιμένω να περάσει ένα τρένο. Πρέπει να έφαγα γύρω στα 40'' εκεί, αλλά δεν παίρνω και όρκο, όπως και για το ότι από την ώρα που σταμάτησα μέχρι τη στιγμή που τσέκαρα το ρολόι του σπιτιού πέρασε ένα λεπτό, όπως θεώρησα. Τέλος πάντων, η ουσία είναι ότι (συγ)κρατήθηκα και το κράτησα χαμηλά όπως έπρεπε, είτε είναι 5:06 είτε 5:04 είτε 5:02.

Σήμερα crossάρουμε, με 6 πεζοπορικά το πρωί με ανηφόρες και απόγευμα combo ποδήλατο/κωπηλατικό.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/02/2018 :  13:14:48  Εμφάνιση Προφίλ
riffraff και το λεωφορείο τόσο κάνει!!!! :D :D
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/02/2018 :  15:21:57  Εμφάνιση Προφίλ
riffraff
πεζοί παιδιά σκυλιά ποδήλατα πεζοδρόμια κάφροι, τίποτα δεν σε σταματάει! Πάλι καλά που δεν πέρασες μέσα από το τρένο!!!!!!


Σήμερα είχε ολίγες σπιτικές ασκησούλες (κοιλιακοί, βαράκια, σκοινάκι 500 επαναλήψεις) και 20λεπτο μπανάκι με θέα την Σαμοθράκη. Άντε και λίγο περπάτημα το απόγευμα και τέλος για σήμερα.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
825 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/02/2018 :  15:40:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by gargadua

riffraff
πεζοί παιδιά σκυλιά ποδήλατα πεζοδρόμια κάφροι, τίποτα δεν σε σταματάει! Πάλι καλά που δεν πέρασες μέσα από το τρένο!!!!!!


Σήμερα είχε ολίγες σπιτικές ασκησούλες (κοιλιακοί, βαράκια, σκοινάκι 500 επαναλήψεις) και 20λεπτο μπανάκι με θέα την Σαμοθράκη. Άντε και λίγο περπάτημα το απόγευμα και τέλος για σήμερα.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




1. Είναι μεγάλη στιγμή όταν βγαίνουμε για τρέξιμο για να αφήσουμε να μας τη χαλάσουν μια σειρά από ατυχείς συγκυρίες.

2. Αυτά είναι. Απλα, έχω την εξής απορία, μιας και ακόμη και στις περιόδους που υπήρξα (συστηματικός) χειμερινός, αυτό συνέβαινε τα ΣΚ. Τις καθημερινές του χειμώνα, με τη μικρή ημέρα, πότε προλαβαίνετε και πηγαίνετε θάλασσα, ρε τσακάλια;

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/02/2018 :  19:34:57  Εμφάνιση Προφίλ
Συνήθως κάνω απόγευμα(προς βράδυ) αλλά όταν βρεθεί χρόνος το τσούζω πρωί!!!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/02/2018 :  09:26:12  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρα, σήμερα 9 χαλαρά χλμ στο planet Παγκρατίου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000