Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο12.
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2018 :  20:56:30  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα!

Κρος ντέι (αλογάκι) η σημερινή με 23 km στο στατικό ποδήλατο σε 40 λεπτά και 5 km παρά 12 μέτρα στο κωπηλατικό σε 23 λεπτά. Όλα πρίμα!

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2018 :  21:23:33  Εμφάνιση Προφίλ
Κοιλιακοί ραχιαίοι 500 επαναλήψεις σκοινάκι σε 03΄:42΄΄ και 10αράκι σε 54΄.
Ουφ........ να πιώ μια κρύα μπυρίτσα.......

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2018 :  21:14:46  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα! Απόψε είχε 14,5 km το μενού ως εξής:

- 5,4 χιλιόμετρα σε 29 λεπτά από τη δουλειά ως το στάδιο της περιοχής μου σε διαδρομή με μπόλικες και ενίοτε βαρβατες κλίσεις.

- 8,35 χιλιόμετρα σε λίγο πάνω από 35 λεπτά (μέσο pace 4:14), το οποίο ήθελε να είναι τεμπο, αλλά περισσότερο σε progression παραπέμπει, αφού τα πρώτα 500 μέτρα βγήκαν στο 4:30 και τα τελευταία 2,5-3 km κάτω από το 4:10.

- 600-700 μέτρα χαλαρα ως το σπίτι.

Το πρωί είχα βγάλει 5,5 πεζοπορικα χιλιόμετρα. Καλές προπονήσεις σε όλους!

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/02/2018 :  22:55:21  Εμφάνιση Προφίλ
20' ζέσταμα
35' τέμπο στο 4.33 με 164 παλμους
20' χαλαρά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2018 :  14:43:29  Εμφάνιση Προφίλ
8 χλμ χθες το απόγευμα με 05:28, αύριο τα καλύτερα.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

harris_vak
Forum-Runner

Greece
73 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2018 :  16:40:22  Εμφάνιση Προφίλ
Χθες απόγευμα 2km ζέσταμα - 3 Χ 5km στο 4.30 με 4' διάλειμμα και 2km αποθεραπεία. Αύριο 3ωρο long run
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2018 :  21:42:56  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα!

30 km στο στατικό ποδήλατο σε 53 λεπτά στα 5/8 της σκάλας και 5 km στο κωπηλατικό σε 23 λεπτά.

Αύριο το πρώτο "βαρύ" long της προετοιμασίας, 26 km που ελπίζω να βγουν σε 2:05. Οψόμεθα...

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2018 :  11:28:54  Εμφάνιση Προφίλ
-2 βαθμοί συννεφιά και ελαφρύ βοριαδάκι, πολύ πρωινά 20 χλμ σε 01:56.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2018 :  14:12:09  Εμφάνιση Προφίλ
30 χιλ. στο 5.43 με 135 παλμούς στην άδεια Φιλοθέη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2018 :  16:45:05  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους!

28,5 χιλιόμετρα σήμερα σε 2 h και 10 λεπτά κατά βαση στο χώματοχαλικο και το χόρτο του γηπέδου της περιοχής μου και λίγα ακόμα στο δρόμο (ευτυχώςα υπάρχουν και αυτά τα 2 χιλιόμετρ και κατεβαίνει το μέσο pace). Η αλήθεια είναι ότι η απόσταση μου τσίμπησε λίγο παραπάνω απ' όσο την υπολόγιζα στην αρχή, γιατί είχα ανοιχτό το GPS στο κινητό μεν, αλλά με κλειστή τη φωνητική απόκριση και απλά κοιτούσα μόνο το ρολόι στο χέρι για τις ενδείξεις του παλμογράφου και το χρόνο.
Η ουσία είναι πως ακόμη και στα επί μέρους χιλιάρι που ο ρυθμός Ασυναίσθητα κατέβηκε κάτω από το 4:20, οι σφυγμοί δεν έπιασσν το 155 που είναι οι αγωνιστικοί μου για μαραθώνιο.
Σε αυτό σίγουρα συνέβαλαν και οι συνθήκες, μιας και ο συνδυασμός βροχής, αέρα και κρύου εμένα με ευνοεί. Το αρνητικό ήταν πως για τροφοδοσία πήρα μόνο νερό, τελικά χρειαζόταν και κάτι φαγώσιμο.
Καλή ξεκούραση και καλές προπονήσεις σε όλους!

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/02/2018 :  11:59:25  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα!

Τελικός απολογισμός προηγούμενης εβδομάδας:
- Τρέξιμο: 71 km
- Ποδήλατο: 53 km
- Περπάτημα: 20 km
- Κωπηλατικό: 10 km

Σήμερα ρεπό.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2018 :  09:18:48  Εμφάνιση Προφίλ
χαιρετώ τη δρομική ομήγυρη!
δεν είχα την ευχέρεια να ποστάρω κατά τις προηγούμενες 4 μέρες, αλλά δεν σημαίνει ότι έμεινα και άπραγος.
Λοιπόν, κατά τη σύντομη επίσκεψη μου στην Μητρόπολη της Γηραιάς Αλβιώνας, έκανα δύο χαλαρά sessions των 40' (8χλμ) έκαστο - ένα Σάββατο και ένα Δευτέρα.
Σήμερα, ταλαιπώρησα έναν από τους διαδρόμους του Axion, τους πολύπαθους τους ηρωΐκούς. Συγκεκριμένα, έκανα μια διαλειμματική όπου 7 x 2' ένταση με κλιμάκωση από 18k/h έως 20k/h. Δυστυχώς, η τελευταία δεν ολοκληρώθηκε, αφού έπεσε η τάση του ρεύματος τοπικά στο γυμναστήριο, οπότε, αφού ήταν και προς το τέλος, είπα να μην ξαναπιέσω και έχουμε πάλι τα ίδια!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2018 :  09:28:28  Εμφάνιση Προφίλ
πρέπει να ήταν όμορφο!

[quote]Originally posted by RiffRaff

Καλησπέρα σε όλους!

28,5 χιλιόμετρα σήμερα σε 2 h και 10 λεπτά κατά βαση στο χώματοχαλικο και το χόρτο του γηπέδου της περιοχής μου και λίγα ακόμα στο δρόμο (ευτυχώςα υπάρχουν και αυτά τα 2 χιλιόμετρ και κατεβαίνει το μέσο pace). Η αλήθεια είναι ότι η απόσταση μου τσίμπησε λίγο παραπάνω απ' όσο την υπολόγιζα στην αρχή, γιατί είχα ανοιχτό το GPS στο κινητό μεν, αλλά με κλειστή τη φωνητική απόκριση και απλά κοιτούσα μόνο το ρολόι στο χέρι για τις ενδείξεις του παλμογράφου και το χρόνο.
Η ουσία είναι πως ακόμη και στα επί μέρους χιλιάρι που ο ρυθμός Ασυναίσθητα κατέβηκε κάτω από το 4:20, οι σφυγμοί δεν έπιασσν το 155 που είναι οι αγωνιστικοί μου για μαραθώνιο.
Σε αυτό σίγουρα συνέβαλαν και οι συνθήκες, μιας και ο συνδυασμός βροχής, αέρα και κρύου εμένα με ευνοεί. Το αρνητικό ήταν πως για τροφοδοσία πήρα μόνο νερό, τελικά χρειαζόταν και κάτι φαγώσιμο.
Καλή ξεκούραση και καλές προπονήσεις σε όλους!

--------------------------
Run-time Error
[/quot
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2018 :  10:18:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Hermes

πρέπει να ήταν όμορφο!

[quote]Originally posted by RiffRaff

Καλησπέρα σε όλους!

28,5 χιλιόμετρα σήμερα σε 2 h και 10 λεπτά κατά βαση στο χώματοχαλικο και το χόρτο του γηπέδου της περιοχής μου και λίγα ακόμα στο δρόμο (ευτυχώςα υπάρχουν και αυτά τα 2 χιλιόμετρ και κατεβαίνει το μέσο pace). Η αλήθεια είναι ότι η απόσταση μου τσίμπησε λίγο παραπάνω απ' όσο την υπολόγιζα στην αρχή, γιατί είχα ανοιχτό το GPS στο κινητό μεν, αλλά με κλειστή τη φωνητική απόκριση και απλά κοιτούσα μόνο το ρολόι στο χέρι για τις ενδείξεις του παλμογράφου και το χρόνο.
Η ουσία είναι πως ακόμη και στα επί μέρους χιλιάρι που ο ρυθμός Ασυναίσθητα κατέβηκε κάτω από το 4:20, οι σφυγμοί δεν έπιασσν το 155 που είναι οι αγωνιστικοί μου για μαραθώνιο.
Σε αυτό σίγουρα συνέβαλαν και οι συνθήκες, μιας και ο συνδυασμός βροχής, αέρα και κρύου εμένα με ευνοεί. Το αρνητικό ήταν πως για τροφοδοσία πήρα μόνο νερό, τελικά χρειαζόταν και κάτι φαγώσιμο.
Καλή ξεκούραση και καλές προπονήσεις σε όλους!

--------------------------
Run-time Error
[/quot



Καλή επάνοδο, Πάνο! Ναι, ήταν αρκετά όμορφα μπορώ να πω, βοήθησε και το γεγονός ότι από τις 12 παρά και μετά (στις 11 πήγα) έμεινα μόνος στο γήπεδο, εγώ και τα στοιχεία της φύσης. Το μόνο που ήθελε λίγο προσοχή ήταν κάποια σημεία που είχαν λασπώσει και γλιστρούσαν, ειδικά πάνω στα βιράζ.

Πάντως, μου έκανε εντύπωση πόσο άνετα μου βγήκε, λαμβάνοντας υπόψη ότι εντός του γηπέδου (26 km), με εξαίρεση τα 2 πρώτα χιλιόμετρα που ήταν μέρος του ζεστάματος (5:01 και 4:48), τα υπόλοιπα επιμέρους χιλιάρια ήταν μεταξύ 4:18 και 4:36 (αυτό είχε μέσα και την αλλαγή φοράς μαζί με την αναζήτηση του νερού μου μέσα στη λάσπη) και μάλιστα ως 6η σερί προπόνηση τη συγκεκριμένη εβδομάδα.

Τελικά, αντιλαμβάνομαι ότι αν θες να στοχεύσεις σε έναν καλό χρόνο (κάπου στο 3:10-3:15), χωρίς όμως να είναι κάτι τερατώδες (2:45, πχ) μάλλον είναι προτιμότερο να επενδύσεις σε λιγότερα χιλιόμετρα (πχ 70 km τη βδομάδα), αλλά σχετικά γοργά, στο ΜΡ και λίγο παρακάτω, και να μάθεις να συντηρείς αυτό το ρυθμό για ώρα, παρά να φορτωθείς με άπειρα χιλιόμετρα (>90 km/ βδομάδα) που περισσότερο θα σε κουράσουν.

Επίσης, παρατηρώ ότι από τη στιγμή που έκοψα τις πολύ μεγάλες σκάλες στο ποδήλατο (6-7-8/8) και το γύρισα στα πολλά rpm (90-105) στα 5/8, σα να λύθηκαν τα πόδια.

Α, και να σε ρωτήσω κάτι που μου έκανε εντύπωση. Σας επιτρέπουν στο γυμναστήριο να τρέχετε σε τέτοιες ταχύτητες (18-20 k/h); Εμένα στα progression που κάνω τις Τρίτες, όταν ανεβάζω στο 14-15 με κοιτάνε περίεργα, σε σημείο που κάποια στιγμή κάθισα και τους εξήγησα ότι μεγαλύτερο πρόβλημα θα έχει το μηχάνημα από κάτι τύπους-κινητές μονάδες κρεατίνης που τρέχουν στο 9 k/h και παρόλα αυτά ακούς "γκαπ γκουπ" το πόδι στο διάδρομο, παρά από εμένα που κάνω μικρά βήματα και ακόμη και στο 15 k/h δεν ακούγεται το πάτημά μου.


--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2018 :  11:52:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by RiffRaff

quote:
Originally posted by Hermes

πρέπει να ήταν όμορφο!

[quote]Originally posted by RiffRaff

Καλησπέρα σε όλους!

28,5 χιλιόμετρα σήμερα σε 2 h και 10 λεπτά κατά βαση στο χώματοχαλικο και το χόρτο του γηπέδου της περιοχής μου και λίγα ακόμα στο δρόμο (ευτυχώςα υπάρχουν και αυτά τα 2 χιλιόμετρ και κατεβαίνει το μέσο pace). Η αλήθεια είναι ότι η απόσταση μου τσίμπησε λίγο παραπάνω απ' όσο την υπολόγιζα στην αρχή, γιατί είχα ανοιχτό το GPS στο κινητό μεν, αλλά με κλειστή τη φωνητική απόκριση και απλά κοιτούσα μόνο το ρολόι στο χέρι για τις ενδείξεις του παλμογράφου και το χρόνο.
Η ουσία είναι πως ακόμη και στα επί μέρους χιλιάρι που ο ρυθμός Ασυναίσθητα κατέβηκε κάτω από το 4:20, οι σφυγμοί δεν έπιασσν το 155 που είναι οι αγωνιστικοί μου για μαραθώνιο.
Σε αυτό σίγουρα συνέβαλαν και οι συνθήκες, μιας και ο συνδυασμός βροχής, αέρα και κρύου εμένα με ευνοεί. Το αρνητικό ήταν πως για τροφοδοσία πήρα μόνο νερό, τελικά χρειαζόταν και κάτι φαγώσιμο.
Καλή ξεκούραση και καλές προπονήσεις σε όλους!

--------------------------
Run-time Error
[/quot



Καλή επάνοδο, Πάνο! Ναι, ήταν αρκετά όμορφα μπορώ να πω, βοήθησε και το γεγονός ότι από τις 12 παρά και μετά (στις 11 πήγα) έμεινα μόνος στο γήπεδο, εγώ και τα στοιχεία της φύσης. Το μόνο που ήθελε λίγο προσοχή ήταν κάποια σημεία που είχαν λασπώσει και γλιστρούσαν, ειδικά πάνω στα βιράζ.

Πάντως, μου έκανε εντύπωση πόσο άνετα μου βγήκε, λαμβάνοντας υπόψη ότι εντός του γηπέδου (26 km), με εξαίρεση τα 2 πρώτα χιλιόμετρα που ήταν μέρος του ζεστάματος (5:01 και 4:48), τα υπόλοιπα επιμέρους χιλιάρια ήταν μεταξύ 4:18 και 4:36 (αυτό είχε μέσα και την αλλαγή φοράς μαζί με την αναζήτηση του νερού μου μέσα στη λάσπη) και μάλιστα ως 6η σερί προπόνηση τη συγκεκριμένη εβδομάδα.

Τελικά, αντιλαμβάνομαι ότι αν θες να στοχεύσεις σε έναν καλό χρόνο (κάπου στο 3:10-3:15), χωρίς όμως να είναι κάτι τερατώδες (2:45, πχ) μάλλον είναι προτιμότερο να επενδύσεις σε λιγότερα χιλιόμετρα (πχ 70 km τη βδομάδα), αλλά σχετικά γοργά, στο ΜΡ και λίγο παρακάτω, και να μάθεις να συντηρείς αυτό το ρυθμό για ώρα, παρά να φορτωθείς με άπειρα χιλιόμετρα (>90 km/ βδομάδα) που περισσότερο θα σε κουράσουν.
είναι μια προσέγγιση. Κατά τη γνώμη μου,
αν θέλει και μπορεί κανείς να τηρήσει το πρωτόκολο, αφιερώνει 5-6 εβδομάδες με πάρα πολλά αλλά αργά χλμ και ακολούθως, άλλες 5-6 με αυτό που λες


Επίσης, παρατηρώ ότι από τη στιγμή που έκοψα τις πολύ μεγάλες σκάλες στο ποδήλατο (6-7-8/8) και το γύρισα στα πολλά rpm (90-105) στα 5/8, σα να λύθηκαν τα πόδια.

Α, και να σε ρωτήσω κάτι που μου έκανε εντύπωση. Σας επιτρέπουν στο γυμναστήριο να τρέχετε σε τέτοιες ταχύτητες (18-20 k/h); Εμένα στα progression που κάνω τις Τρίτες, όταν ανεβάζω στο 14-15 με κοιτάνε περίεργα, σε σημείο που κάποια στιγμή κάθισα και τους εξήγησα ότι μεγαλύτερο πρόβλημα θα έχει το μηχάνημα από κάτι τύπους-κινητές μονάδες κρεατίνης που τρέχουν στο 9 k/h και παρόλα αυτά ακούς "γκαπ γκουπ" το πόδι στο διάδρομο, παρά από εμένα που κάνω μικρά βήματα και ακόμη και στο 15 k/h δεν ακούγεται το πάτημά μου.

αμ, γιατί νομίζεις τους προσφωνώ "πολύπαθους ηρωΐκούς" τους διαδρόμους? Ευτυχώς είναι πολύ καλό παιδί αυτός που (τρ)έχει το γυμναστήριο! αλλιώς θα έιμουν κ εγώ riff-raff!!!!
--------------------------
Run-time Error

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000