Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο12.
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

as400
Advanced Forum-Runner

Greece
364 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2018 :  12:03:26  Εμφάνιση Προφίλ
Για τη διακοπη ρευματος που λες .....μηπως τους εκαψες τις ασφαλειες ?? Γιατι δεν κανεις μια συμφωνια μαζι τους ........να συνδεσουν το διαδρομο με συστημα παραγωγης ρευματος οποτε καθε φορα που θα τρεχεις θα παραγεις ρευμα το οποιο και θα το γλυτώνουν απο τη ΔΕΗ

quote:
Originally posted by Hermes

quote:
Originally posted by RiffRaff

quote:
Originally posted by Hermes

πρέπει να ήταν όμορφο!

[quote]Originally posted by RiffRaff

Καλησπέρα σε όλους!

28,5 χιλιόμετρα σήμερα σε 2 h και 10 λεπτά κατά βαση στο χώματοχαλικο και το χόρτο του γηπέδου της περιοχής μου και λίγα ακόμα στο δρόμο (ευτυχώςα υπάρχουν και αυτά τα 2 χιλιόμετρ και κατεβαίνει το μέσο pace). Η αλήθεια είναι ότι η απόσταση μου τσίμπησε λίγο παραπάνω απ' όσο την υπολόγιζα στην αρχή, γιατί είχα ανοιχτό το GPS στο κινητό μεν, αλλά με κλειστή τη φωνητική απόκριση και απλά κοιτούσα μόνο το ρολόι στο χέρι για τις ενδείξεις του παλμογράφου και το χρόνο.
Η ουσία είναι πως ακόμη και στα επί μέρους χιλιάρι που ο ρυθμός Ασυναίσθητα κατέβηκε κάτω από το 4:20, οι σφυγμοί δεν έπιασσν το 155 που είναι οι αγωνιστικοί μου για μαραθώνιο.
Σε αυτό σίγουρα συνέβαλαν και οι συνθήκες, μιας και ο συνδυασμός βροχής, αέρα και κρύου εμένα με ευνοεί. Το αρνητικό ήταν πως για τροφοδοσία πήρα μόνο νερό, τελικά χρειαζόταν και κάτι φαγώσιμο.
Καλή ξεκούραση και καλές προπονήσεις σε όλους!

--------------------------
Run-time Error
[/quot



Καλή επάνοδο, Πάνο! Ναι, ήταν αρκετά όμορφα μπορώ να πω, βοήθησε και το γεγονός ότι από τις 12 παρά και μετά (στις 11 πήγα) έμεινα μόνος στο γήπεδο, εγώ και τα στοιχεία της φύσης. Το μόνο που ήθελε λίγο προσοχή ήταν κάποια σημεία που είχαν λασπώσει και γλιστρούσαν, ειδικά πάνω στα βιράζ.

Πάντως, μου έκανε εντύπωση πόσο άνετα μου βγήκε, λαμβάνοντας υπόψη ότι εντός του γηπέδου (26 km), με εξαίρεση τα 2 πρώτα χιλιόμετρα που ήταν μέρος του ζεστάματος (5:01 και 4:48), τα υπόλοιπα επιμέρους χιλιάρια ήταν μεταξύ 4:18 και 4:36 (αυτό είχε μέσα και την αλλαγή φοράς μαζί με την αναζήτηση του νερού μου μέσα στη λάσπη) και μάλιστα ως 6η σερί προπόνηση τη συγκεκριμένη εβδομάδα.

Τελικά, αντιλαμβάνομαι ότι αν θες να στοχεύσεις σε έναν καλό χρόνο (κάπου στο 3:10-3:15), χωρίς όμως να είναι κάτι τερατώδες (2:45, πχ) μάλλον είναι προτιμότερο να επενδύσεις σε λιγότερα χιλιόμετρα (πχ 70 km τη βδομάδα), αλλά σχετικά γοργά, στο ΜΡ και λίγο παρακάτω, και να μάθεις να συντηρείς αυτό το ρυθμό για ώρα, παρά να φορτωθείς με άπειρα χιλιόμετρα (>90 km/ βδομάδα) που περισσότερο θα σε κουράσουν.
είναι μια προσέγγιση. Κατά τη γνώμη μου,
αν θέλει και μπορεί κανείς να τηρήσει το πρωτόκολο, αφιερώνει 5-6 εβδομάδες με πάρα πολλά αλλά αργά χλμ και ακολούθως, άλλες 5-6 με αυτό που λες


Επίσης, παρατηρώ ότι από τη στιγμή που έκοψα τις πολύ μεγάλες σκάλες στο ποδήλατο (6-7-8/8) και το γύρισα στα πολλά rpm (90-105) στα 5/8, σα να λύθηκαν τα πόδια.

Α, και να σε ρωτήσω κάτι που μου έκανε εντύπωση. Σας επιτρέπουν στο γυμναστήριο να τρέχετε σε τέτοιες ταχύτητες (18-20 k/h); Εμένα στα progression που κάνω τις Τρίτες, όταν ανεβάζω στο 14-15 με κοιτάνε περίεργα, σε σημείο που κάποια στιγμή κάθισα και τους εξήγησα ότι μεγαλύτερο πρόβλημα θα έχει το μηχάνημα από κάτι τύπους-κινητές μονάδες κρεατίνης που τρέχουν στο 9 k/h και παρόλα αυτά ακούς "γκαπ γκουπ" το πόδι στο διάδρομο, παρά από εμένα που κάνω μικρά βήματα και ακόμη και στο 15 k/h δεν ακούγεται το πάτημά μου.

αμ, γιατί νομίζεις τους προσφωνώ "πολύπαθους ηρωΐκούς" τους διαδρόμους? Ευτυχώς είναι πολύ καλό παιδί αυτός που (τρ)έχει το γυμναστήριο! αλλιώς θα έιμουν κ εγώ riff-raff!!!!
--------------------------
Run-time Error





AS400
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2018 :  12:13:23  Εμφάνιση Προφίλ

μα να σου πω...

[quote]Originally posted by as400

Για τη διακοπη ρευματος που λες .....μηπως τους εκαψες τις ασφαλειες ?? Γιατι δεν κανεις μια συμφωνια μαζι τους ........να συνδεσουν το διαδρομο με συστημα παραγωγης ρευματος οποτε καθε φορα που θα τρεχεις θα παραγεις ρευμα το οποιο και θα το γλυτώνουν απο τη ΔΕΗ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2018 :  19:44:47  Εμφάνιση Προφίλ
20΄ζεσταμα
3χ3000 στο 4.29 ,4.20,4.32 με 2 λ. διάλ. και 163-165 παλμους
20΄χαλαρα
στο ποιο ομορφο γήπεδο της Αττικής (Βεΐκου)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2018 :  21:40:37  Εμφάνιση Προφίλ
Είπα να κάνω 50 ποδηλατικά αλλά εκτίμησα λάθος το κρύο. -5 και με το ζόρι 30 χλμ σε 01:14΄. Όταν γύρισα είχα παγώσει εντελώς. Δεν ήταν μόνο το κρύο αλλά και ο βοριάς που μ΄έσκισε.
Τι γράφουν στα ποδηλατικά γάντια "μέχρι -10", τρίχες κατσαρές...

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2018 :  09:06:16  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρες!
Σήμερα πρωΐ 10χλμ στο Χαλανδρίου.
Μάλλον αρκετά generous το gps...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2018 :  10:14:16  Εμφάνιση Προφίλ
Πολλή καλημέρα σε όλους!

Χθες απόγευμα ένα δυνατό progression στο διάδρομο (θα τα ακούνε αυτά ο Πάνος και οι διάδρομοι του Axion Fitness και θα μηδιάζουν! ) ως εξής:

- Από ένα χιλιόμετρο στις ταχύτητες 6:00, 5:27, 5:00, 4:36 (εδώ ήταν 1100, γιατί στο ενδιάμεσο άλλαξα διάδρομο και ήθελα να στρογγυλέψω τις ενδείξεις στο νέο), 4:16, 4:00.

- 1 km στο 6:00, από τη μέση του οποίου αύξησα την κλίση στο "1".

- Από 500 μέτρα στο 5:35 και 5:09.

- Προοδευτική αύξηση της ταχύτητας κατά 0,5 km/h κάθε 500 μέτρα (12-12,5-13-13,5-14-14,5). Στη μετάβαση από το 12 km/h στο 12,5 km/h ξαναέβαλα την κλίση στο "0".

- 500 μέτρα στα οποία με αφετηρία το 14,5 km/h (4:08) κατέβαζα το ρυθμό κατά 2 sec κάθε 100 μέτρα μέχρι να τρέξω ένα κατοστάρι και στο 4:00.

- Κλείσιμο προγράμματος με (από) 1 λεπτό στο 4:36/5:00/5:27 και άλλα 4 στο 6:00 για αποθεραπεία.

Σύνολο 13 km σε 64' ή 65', δε θυμάμαι ακριβώς την ένδειξη, αλλά δεν έχει και πολλή σημασία.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

as400
Advanced Forum-Runner

Greece
364 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2018 :  11:18:47  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημερα , μετα απο 10 μερες που καταφερα να κανω μονο τα LR χθες ειχαμε ενα 10αρακι στο 6:00 , για να ξαναμπαινουμε σε ρυθμους .

AS400
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2018 :  08:21:57  Εμφάνιση Προφίλ
Το πολύ κρύο ευνοεί την τεμπελιά, χθες κοιλιακοι, βαράκια, 1000 επαναλήψεις σκοινάκι, 5λεπτο δίσκου ισορροπίας και 15λεπτη κρυόλυση στη θάλασσα στους 8 βαθμούς εντός.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2018 :  09:57:14  Εμφάνιση Προφίλ
[quote]Originally posted by RiffRaff

Πολλή καλημέρα σε όλους!

Χθες απόγευμα ένα δυνατό progression στο διάδρομο (θα τα ακούνε αυτά ο Πάνος και οι διάδρομοι του Axion Fitness και θα μηδιάζουν! ) ως εξής:
σιγά, θα σκίσω κανά καλσόν!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2018 :  10:13:44  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα!

Χθες πρωί 5,5 πεζοπορικά χιλιόμετρα και το απόγευμα ~15,5 χαλλλαρά σε 86'. Τα 8 km έγιναν στην παραλία στη διαδρομή Λευκός-Μέγαρο-Λευκός, τα 2 ήταν ΑΠΘ-παραλία και παραλία-Καυταντζόγλειο και τα λοιπά 5,5 ήταν στη διαδρομή 40 Εκκλησιές-Ολυμπιάδος-Νεάπολη-Μονή Λαζαριστών με τις challenging ανηφόρες. Στο ενδιάμεσο, έκανα και μια στάση στα γραφεία του ΣΔΥΘ για να δηλώσω - επιτέλους - συμμετοχή στον 13ο Μαραθώνιο Μέγας Αλέξανδρος! One month to go...

@Hermes: Άστα καλσόν, κανά ταινιόδρομο μη σκίσεις! Αν και από ό,τι φαίνεται στην προκειμένη περίπτωση, ισχύει (το) Axion εστί...

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2018 :  19:25:07  Εμφάνιση Προφίλ
χαιρετώ!
σήμερα απόγευμα 19χλμ στο Χαλανδρίου γρήγορο αερόβιο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2018 :  19:47:27  Εμφάνιση Προφίλ
10 σε 53.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2018 :  10:16:33  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα!

Χθες 25 ποδηλατικά χιλιόμετρα σε 44' στα 5/8 της σκάλας και 3 km κωπηλατικό σε 13:43 + κάποιες ασκήσεις δύναμης για τα πόδια.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2018 :  11:25:56  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρα και καλό Σ/Κ σε όλους!
σήμερα πρωΐ 4 x 1,2k στο άλσος Βεΐκου - 12χλμ όλα μαζί με βολτούλες στους δρομάκους του πάρκου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2018 :  22:18:13  Εμφάνιση Προφίλ
30 ποδηλατικά χλμ χθες το απόγευμα σε 01:13. Ξεκίνησα με συννεφιά και κατέληξα βρεγμένος μέχρι το κόκαλο!!!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000