Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο12.
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2018 :  13:13:14  Εμφάνιση Προφίλ
Πάντως, κατά την προσωπική μου άποψη, τους παλμούς πάντως, μόνο ο εργομέτρης μπορεί να σου πει με ακρίβεια. Για κάποιον δηλαδή που θέλει να ξέρει ακριβώς τι του γίνεται και να πάρει τα μέγιστα οφέλη από στοχευμένες προπονήσεις, τότε είναι μονόδρομος να δώσει τα πχ 40€ για να βγάλει άκρη.

Ο γενικός τύπος για τη ΜΚΣ είναι 220-ηλικία, αλλά καλύπτει περίπου το 70 του πληθυσμού.
Εμένα πχ μου βρήκαν ότι τερματίζω 20 παλμούς ψηλότερα από τον παραπάνω τύπο, άρα αν δεν είχα κάνει εργομέτρηση θα είχα εντελώς λανθασμένα δεδομένα. Αντίστοιχα το garmin μου έδειχνε 10 παλμούς παραπάνω κι από την εργομέτρηση, άρα πάλι τελείως λάθος.

ΥΓ ομοίως όταν έκανα τεστ κοπώσεως και με σταμάτησαν στους 178 που ήταν η ΜΚΣ βάσει πρωτοκόλλου, ήμουν αρκετά χαλαρός καθώς ήμουν στο 90% περίπου της πραγματικής ΜΚΣ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2018 :  22:36:33  Εμφάνιση Προφίλ
καλησπέρα φίλοι μου!

άλλη μια προπόνηση 8 χιλιομέτρων χθες, με αρκετό κρύο και αέρα που μου προκάλεσε αρνητικά...απρόοπτα αλλά παρολαυτά κατάφερα να συνεχίσω ως το τέλος! τελικός χρόνος 44:30 (5:34 ρυθμός) με ΜΟ παλμών 154 και max 175. για βήματα δεν ξαναγράφω, απ΄ότι κατάλαβα 175-6 έχω στα ελεύθερα συνέχεια!

φίλε Άρη έχεις δίκιο αλλά στην παρούσα φάση δεν με ενδιαφέρει η εργομέτρηση, δεν έχω κάποιο στόχο άλλωστε, απλά κουβέντα να γίνεται!

συνεχίζουμε σεμνά και συγκρατημένα γι αρχή!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2018 :  12:44:53  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρα, σήμερα 15χλμ στην περίβολο του ΟΑΚΑ με 3χλμ σε προσδοκώμενο ρυθμό δεκαριού κατά το τέλος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2018 :  21:57:17  Εμφάνιση Προφίλ
καλησπέρα σας!

σήμερα είχα αγώνα στο τοπικό ως βοηθός σε σχετικά βαρύ αγωνιστικό χώρο κι έτσι είπα να πάρω ρεπό. τελικά καθώς επέστρεφα με πήρε ένας φίλος να βγούμε για τρέξιμο και δεν άντεξα, είπα το ναι! άλλα 8χλμ λοιπόν σε 50:29(6:19 λόγω φίλου) με ανεβασμένους παλμούς ωστόσο, ίσως λόγω του αγώνα πριν ή το ότι ήμουν νηστικός, δεν ξέρω! MO 155 και ΜΑΞ 175, ενώ ο βηματισμός έπεσε λόγω ρυθμού στα 171 βήματα/λεπτό.

αυτά για σήμερα, καλή συνέχεια!

Τάσος

know your limits. then destroy them.

Edited by - tzatzikis90 on 24/03/2018 21:57:58
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2018 :  09:45:44  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα και καλή βδομάδα! Αγωνιστική εβδομάδα για όσους κατεβαίνουμε στο Μ. Αλέξανδρο! Τις προηγούμενες ημέρες είχα τα εξής:

- Πέμπτη: ποδήλατο 21,2 km σε 40' και 3,2 km στο κωπηλατικό σε 15'.

- Παρασκευή: Πρωί 5,5 πεζοπορικά km και απόγευμα 5,2 km τρέξιμο σε 29' ως ζέσταμα για το τεμπάκι από τη δουλειά στο γήπεδο, φορτωμένος βέβαια με ένα σακίδιο 3-4 κιλά συν ένα σχετικά χαλαρό τεμπάκι 6,25 km σε 27'.

https://flow.polar.com/training/analysis/2306740759
https://flow.polar.com/training/analysis/2306742463

- Σάββατο ρεπό, αν και είχε βόλτες σε παιδικές χαρές, περιήγηση στο πλανητάριο και τουρ στο ΙΚΕΑ.

- Κυριακή: το τελευταίο long, 17.3 km σε 80:30 (σε ένα μέσο pace αρκετά κοντά στο προσδοκώμενο ΜΡ), με βροχή, αέρα (αρκετή κόντρα σε φάσεις), 12 βαθμούς και τις κλασικές κλίσεις αυτής της διαδρομής.

https://flow.polar.com/training/analysis/2315493997

Για την τρέχουσα βδομάδα, επειδή το ΣΚ σήκωσα αρκετό βάρος δυστυχώς και αισθάνομαι πάλι ένα σφύξιμο με ελαφρύ πόνο στην περιοχή του απιοειδούς, μάλλον θα βάλω 2 ποδηλατικές Τρίτη/Πέμπτη και ένα τρέξιμο στο διάδρομο την Τετάρτη για να μην ψάξω την τύχη μου και νομίζω Κυριακή θαμαστε κομπλέ.

--------------------------
Run-time Error

Edited by - RiffRaff on 26/03/2018 11:57:26
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2018 :  11:39:37  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρες!
σήμερα πρωΐ 10χλμ με 8 "χλυαρά" 400άρια, μικρό δίαλειμμα.

Αφρικάνικη σκόνη...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2018 :  14:13:36  Εμφάνιση Προφίλ
Χτες 32 χιλιόμετρα σε ρυθμό 5:23. Η εβδομάδα έκλεισε με 82 χιλιόμετρα, χωρίς τραυματισμούς και λοιπά απρόοπτα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2018 :  08:55:45  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα! σήμερα 8χλμ στο διάδρομο. Χαλαρά γενικά με λίγο γρήγορο τελείωμα
https://connect.garmin.com/modern/activity/2581891731
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

savasvas
Forum-Runner

Greece
86 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2018 :  10:05:43  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα . Τα υπόλοιπα 12 σε τι ρυθμό τα πας ;
Περίπου 10% πιο αργό από το προσδοκόμενο 10άρι σου;
Ποια τα οφέλη που παιρνεις ; Ανοχή στο γαλακτικό;
Ευχαριστώ πολύ.
quote:
Originally posted by Hermes

καλημέρα, σήμερα 15χλμ στην περίβολο του ΟΑΚΑ με 3χλμ σε προσδοκώμενο ρυθμό δεκαριού κατά το τέλος

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2018 :  10:36:32  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα φίλε!

Τα προηγούμενα τα πήγα στο χαλαρό...
Προπόνηση - δοκιμή ή προσαρμογής ήταν, αφού την Κυριακή που μας έρχεται ρτέχω Καλλιθέα.

Κατά τη διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας, πριν τα 15 είχαν προηγηθεί διαλειμματικές σε ρυθμό γρηγορότερο του 10αριου ενώ την αμέσως προηγούμενη είχα κάνει ένα σέσιον με 4 διχίλιαρα στο ρυθμό αγώνα 10χλμ.
Γενικά, έχω παίξει πολλές διαλειμματικές και κάποια μεγαλούτσικα (18χλμ) κοντά στο όριο του αερόβιου

Να ξέρεις, ωστόσο, ότι κάνω του κεφαλιού μου.

quote:
Originally posted by savasvas

Καλημέρα . Τα υπόλοιπα 12 σε τι ρυθμό τα πας ;
Περίπου 10% πιο αργό από το προσδοκόμενο 10άρι σου;
Ποια τα οφέλη που παιρνεις ; Ανοχή στο γαλακτικό;
Ευχαριστώ πολύ.
quote:
Originally posted by Hermes

καλημέρα, σήμερα 15χλμ στην περίβολο του ΟΑΚΑ με 3χλμ σε προσδοκώμενο ρυθμό δεκαριού κατά το τέλος



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

savasvas
Forum-Runner

Greece
86 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2018 :  11:36:16  Εμφάνιση Προφίλ
A χα χα χα . Ξέρεις πολλούς που δεν κάνουν του κεφαλιού τους;;;
Σε ευχαριστώ πολύ.
quote:
Originally posted by Hermes

Καλημέρα φίλε!

Τα προηγούμενα τα πήγα στο χαλαρό...
Προπόνηση - δοκιμή ή προσαρμογής ήταν, αφού την Κυριακή που μας έρχεται ρτέχω Καλλιθέα.

Κατά τη διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας, πριν τα 15 είχαν προηγηθεί διαλειμματικές σε ρυθμό γρηγορότερο του 10αριου ενώ την αμέσως προηγούμενη είχα κάνει ένα σέσιον με 4 διχίλιαρα στο ρυθμό αγώνα 10χλμ.
Γενικά, έχω παίξει πολλές διαλειμματικές και κάποια μεγαλούτσικα (18χλμ) κοντά στο όριο του αερόβιου

Να ξέρεις, ωστόσο, ότι κάνω του κεφαλιού μου.

quote:
Originally posted by savasvas

Καλημέρα . Τα υπόλοιπα 12 σε τι ρυθμό τα πας ;
Περίπου 10% πιο αργό από το προσδοκόμενο 10άρι σου;
Ποια τα οφέλη που παιρνεις ; Ανοχή στο γαλακτικό;
Ευχαριστώ πολύ.
quote:
Originally posted by Hermes

καλημέρα, σήμερα 15χλμ στην περίβολο του ΟΑΚΑ με 3χλμ σε προσδοκώμενο ρυθμό δεκαριού κατά το τέλος





Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2018 :  09:31:48  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα!

Χθες 11 χιλιόμετρα πεζοπορικά, όμορφα, άνετα και ωραία συν 23 km στο στατικό ποδήλατο σε κάτι λιγότερο από 41'.

Σήμερα μια τελευταία δυνατή δρομική στο διάδρομο, αύριο μια τελευταία δρομική και Παρασκευή ίσως λίγο ποδήλατο.

Και η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου, στον αγώνα φοράμε HR belt για να το πάμε κατά κάποιο τρόπο με την "ισχύ" ή το πας με το ρυθμό no matter what;

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2018 :  09:45:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Hermes

Καλημέρα! σήμερα 8χλμ στο διάδρομο. Χαλαρά γενικά με λίγο γρήγορο τελείωμα
https://connect.garmin.com/modern/activity/2581891731



Πάνο, αυτό το κόλπο με την καταγραφή της ταχύτητας στο διάδρομο πώς διάολο το καταφέρνεις;
Εγώ μόνο τη χρονοσειρά των καρδιακών παλμών καταφέρνω να καταγράψω! Υπάρχει στο ρολόι κάποια ειδική ρύθμιση;

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2018 :  09:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Εγώ πάντα φοράω HR belt αν το έχω, μετά θέλω να ψυρίσω την απόδοσή μου, να την συγκρίνω με παλαιότερες, μελλοντικές κτλ και αυτό είναι πολύ σημαντικό για εμένα.
Προσωπικά από εκεί και πέρα τρέχω... αυτοσχεδιάζοντας, κυρίως με το πως νιώθω. Έχω στο μυαλό μου κυρίως τον ρυθμό καμιά φορά όμως σε περίεργες διαδρομές με ανηφόρες κατηφόρες δεν είναι τόσο εύκολο.Φροντίζω ο ρυθμός να ταιριάζει και με το πως νιώθω, ενώ κοιτάζω και την ΚΣ... έτσι από περιέργια (να περάσει και λίγο η ώρα) ή αν χρειαστεί (πχ σε κάποια ανηφόρα που έχω παρασυρθεί) να κόψω λίγο αν βλέπω ότι έχω πιάσει ταβάνι ή αν δώ ότι έχω χαλαρώσει αρκετά σε κάποια κατηφόρα να πιέσω.
Καταλήγουμε δηλαδή στο ότι τρέχω ... βλέπωντας και κάνοντας δηλαδή, εκτός αν την διαδρομή του αγώνα την έχεις ήδη κάνει 10 φορές στην ζωή σου (απίθανό) και ξέρεις ακριβώς τι να περιμένεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2018 :  10:16:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Deorum

Εγώ πάντα φοράω HR belt αν το έχω, μετά θέλω να ψυρίσω την απόδοσή μου, να την συγκρίνω με παλαιότερες, μελλοντικές κτλ και αυτό είναι πολύ σημαντικό για εμένα.
Προσωπικά από εκεί και πέρα τρέχω... αυτοσχεδιάζοντας, κυρίως με το πως νιώθω. Έχω στο μυαλό μου κυρίως τον ρυθμό καμιά φορά όμως σε περίεργες διαδρομές με ανηφόρες κατηφόρες δεν είναι τόσο εύκολο.Φροντίζω ο ρυθμός να ταιριάζει και με το πως νιώθω, ενώ κοιτάζω και την ΚΣ... έτσι από περιέργια (να περάσει και λίγο η ώρα) ή αν χρειαστεί (πχ σε κάποια ανηφόρα που έχω παρασυρθεί) να κόψω λίγο αν βλέπω ότι έχω πιάσει ταβάνι ή αν δώ ότι έχω χαλαρώσει αρκετά σε κάποια κατηφόρα να πιέσω.
Καταλήγουμε δηλαδή στο ότι τρέχω ... βλέπωντας και κάνοντας δηλαδή, εκτός αν την διαδρομή του αγώνα την έχεις ήδη κάνει 10 φορές στην ζωή σου (απίθανό) και ξέρεις ακριβώς τι να περιμένεις.



Και αυτό είναι σημαντικό, εγώ στον ένα μήνα που έχω αγοράσει το ρολόι όλες τις προπονήσεις (ακόμη και τα side σε ποδήλατο/κωπηλατικό) τις έχω κάνει με τη ζώνη ακριβώς για αυτό το λόγο. Και ακόμη και στις δρομικές, το ρολόι το έχω "γυρισμένο" στην ένδειξη HR πορευόμενος με βάση αυτή και απλά στο τέλος κάθε χιλιομέτρου βλέπω το μέσο pace του lap. Απτην άλλη, κάποιος θα πει ότι ένας αγώνας είναι ένας αγώνας και ίσως θα πρέπει να το πας all in (με βάση την τρέχουσα αίσθηση/κατάστασή σου εννοείται), χωρίς να έχεις τις όποιες δεύτερες σκέψεις μπορεί να προκύπτουν απτην ένδειξη του παλμογράφου...

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000