Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο12.
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/05/2018 :  21:59:28  Εμφάνιση Προφίλ
Στον ημι της πόλης μου δεν πήγα γιατί είχε έναρξη 10:30. Άντε στον μαραθώνιο ας πούμε ότι είναι πολύωρος αγώνας και θα σε προλάβει η καϊλα (Τρεχαντήρη αυτό δεν ισχύει για σένα) αλλά σε ημί...'η και μικρότερους, δεν το καταλαβαίνω. Μάλιστα στο γήπεδο που πηγαίνω τον μικρό μιλούσα με έναν της διοργάνωσης και τον ρώτησα "Δεν είναι αργά 10:30 η εκκίνηση;" "Εσύ δηλαδή τι ώρα θες να τρέξεις για να προσαρμόσουμε την ώρα;" "Δεν είναι τι ώρα θέλω εγώ αλλά τι ώρα είναι σωστό από αθλητικής άποψης και ειδικά εσείς που ανήκετε σε αθλητικό σύλλογο θα έπρεπε να το γνωρίζατε και να συμβουλεύατε τον διοργανωτή που δεν είναι σχετικός με τον χώρο". Δεν πήρα απάντηση (ούτε και περίμενα), ακύρωσα την συμμετοχή και το ευχαριστήθηκα.
Τελοσπάντων όποιος θέλει πάει όποιος δεν θέλει τρέχει το πρωί το 16αρι του και το απολαμβάνει. Τους έβλεπα γύρω στις 12:30 κατακόκκινους να τρέχουν και τους λυπόμουνα. Εφόσον υπάρχουν συμμετοχές καλά κάνουν και στις 11 και στις 12 και στις 1 να έχουν ώρα εκκίνησης.

Μισή ωρίτσα κολύμπι σήμερα.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/05/2018 :  22:05:22  Εμφάνιση Προφίλ
Υδροκέφαλο Αθηνοκεντρικό κράτος... σε πόλεις σχετικά κοντά στην Αθήνα δίνουν εκκίνηση αργά για να προλάβουν να φτάσουν τα λεωφορεία από Αθήνα, για να μην πρέπει να φύγουν 4 ξημερώματα οπότε δεν θα πάει άνθρωπος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Jiannis21
Forum-Runner

Greece


61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/05/2018 :  00:14:46  Εμφάνιση Προφίλ
8χ1000μ με Pace 4:30-4:40 , και διάλειμμα 2-3 λεπτά

καιρός ήταν για κάποιες διαλειμματικές
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/05/2018 :  09:32:31  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρες! σήμερα πρωΐ 9 αργά χιλιόμετρα προς Πολύδροσσο και στα πέριξ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/05/2018 :  10:06:58  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα!

Χθες απόγευμα 14,4 km σε 66:47. Από αυτά, τα 11 km έγιναν κάτω απτο 4:40, 6 εκ των οποίων υπό του 4:32. Είναι εντυπωσιακό, πάντως, το πόσο ρόλο μπορεί να παίξουν οι συνθήκες. Προχθές, σε μια ανάλογη διαδρομή, η οποία ήταν 1,5 χιλιόμετρο μικρότερη και με μέσο pace 4:44 (σε αντίθεση με το χθεσινό 4:38), ανέβασα max ΗR στις ανηφόρες στα χασομέρια του run 162. Χθες, αυτό ήταν 159. Επίσης, το μέσο προχθεσινό HR ήταν 149, ενώ χθες 147. Η μεγάλη διαφορά ήταν ότι προχθές, παρά το σχετικά δροσερό αεράκι, είχε ήλιο, ενώ χθες τα σύννεφα έκαναν τη δουλειά τους. Και την έκαναν καλά μπορώ να πω!

https://flow.polar.com/training/analysis/2439494738

Σήμερα το πρωί, 6 γοργά πεζοπορικά.

--------------------------
Run-time Error

Edited by - RiffRaff on 04/05/2018 10:13:04
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/05/2018 :  10:30:14  Εμφάνιση Προφίλ
πολλά παίζουν το ρόλο τους στο hr... ακόμα και το πως είναι κανείς τη συγκεκριμένη μέρα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/05/2018 :  16:40:37  Εμφάνιση Προφίλ
@gargadua: ναι, ναι, Βασίλη τώρα που ετοιμάζομαι για το "sub-2" πρότζεκτ, τελειώνω πιο γρήγορα και από την ανατολή του Ηλίου!

@RiffRaff: Αν σκεφτείς ότι 1τ.μ επιφάνειας (κάθετης προβολής στην κατεύθυνση του Ήλιου) δέχεται κοντά στο 1kW θερμικής ενέργειας (!), όντως ο δυνατός ήλιος παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στις επιδόσεις!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2018 :  01:21:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by gargadua

Στον ημι της πόλης μου δεν πήγα γιατί είχε έναρξη 10:30. Άντε στον μαραθώνιο ας πούμε ότι είναι πολύωρος αγώνας και θα σε προλάβει η καϊλα (Τρεχαντήρη αυτό δεν ισχύει για σένα) αλλά σε ημί...'η και μικρότερους, δεν το καταλαβαίνω. Μάλιστα στο γήπεδο που πηγαίνω τον μικρό μιλούσα με έναν της διοργάνωσης και τον ρώτησα "Δεν είναι αργά 10:30 η εκκίνηση;" "Εσύ δηλαδή τι ώρα θες να τρέξεις για να προσαρμόσουμε την ώρα;" "Δεν είναι τι ώρα θέλω εγώ αλλά τι ώρα είναι σωστό από αθλητικής άποψης και ειδικά εσείς που ανήκετε σε αθλητικό σύλλογο θα έπρεπε να το γνωρίζατε και να συμβουλεύατε τον διοργανωτή που δεν είναι σχετικός με τον χώρο". Δεν πήρα απάντηση (ούτε και περίμενα), ακύρωσα την συμμετοχή και το ευχαριστήθηκα.
Τελοσπάντων όποιος θέλει πάει όποιος δεν θέλει τρέχει το πρωί το 16αρι του και το απολαμβάνει. Τους έβλεπα γύρω στις 12:30 κατακόκκινους να τρέχουν και τους λυπόμουνα. Εφόσον υπάρχουν συμμετοχές καλά κάνουν και στις 11 και στις 12 και στις 1 να έχουν ώρα εκκίνησης.

Μισή ωρίτσα κολύμπι σήμερα.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.



Εύστοχα γράφεις "ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει.....
Σέβομαι ότι δεν μπορείς την ζέστη όπως και εγώ άλλωστε αλλά σε μια γιορτή της πόλης θεωρώ ότι είναι λάθος να γυρίζεις την πλάτη.
Οι του Εθνικού ,κάποιοι συναθλητες μου από τα όμορφα Χρόνια της δεκαετίας του 80 κανουν τεράστιες προσπάθειες για την διοργάνωση και πρέπει να βάλουν στην ζυγαριά πολλές παραμέτρους.
Δρομείς από Ορεστιάδα έρχονται με τις οικογένειές τούς Σαν εκδρομή,100 χιλιόμετρα περίπου η απόσταση άλλο τόσο η Ξάνθη. Όλοι αυτοί πρέπει να πάρουν νούμερα και να είναι έτοιμοι για τον αγώνα.
Η αγορά σημαντικός παράγοντας στην εξίσωση.
Το ποιο σημαντικό για μένα είναι τα παιδιά όσο και αν δεν μας αρέσει,Το μέλλον είναι τα παιδιά μας και όχι αν θα κάνω εγώ κάτω από 1.50 ημι. Οι παιδικοί αγώνες που σνομπαρουμε πρέπει να είναι σε πρώτο πλάνο όπως και τα 5αρακια του λαϊκού αγώνα.
Γνώμη μου όταν οι συνθήκες δεν ευνοούν μπαίνουμε τουριστικά στον αγώνα χωρίς πίεση αν είναι όλα οκ πάμε για το καλύτερο.
Σου το αναφέρω αυτά Γιατί διοργανωνω έναν αγώνα στο τυχερό που μπορεί να τον έχεις ακούσει και δεν μπορείς να φανταστείς τι ακούω κάθε χρόνο.
Τέλος αν ο αγ μας γίνει 8 το πρωί που θα βρεθούν 50 εθελοντές από τις 6 το πρωί?
Πόσοι δρομείς πάμε να κανουν τον εθελοντή σε έναν αγώνα δρόμου?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2018 :  11:35:37  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρα, καλό Σ/Κ σε όλους!
σήμερα είχε πόδια - κοιλιακούς και μετά ένα περίπατο στα πέριξ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2018 :  17:02:19  Εμφάνιση Προφίλ
Peter L
φυσικά και γνωρίζω τον αγώνα του Τυχερού(χωριό του πεθερού μου) και ας μην έχω πάει.
Ο αγώνας Via Egnatia Run ήταν πετυχημένος και είχε αρκετές συμμετοχές (παραπάνω και από ότι υπολογίζανε) οπότε η γνώμη και η μη συμμετοχή μου λίγο ενδιαφέρει.
Ηλικιακά είμαι αρκετά μεγάλος ώστε να θέλω και την άνεσή μου και όχι να κοπανιέμαι έτσι επειδή κάποιοι μπορεί να το θεωρούν και πανυγηράκι ή πόλο έλξης τουρισμού ή οικογενειακή περιπέτεια. Δεν σνομπάρω, προσέχω. Από επίπεδο ημί και πάνω όμως νομίζω σοβαρεύουν τα πράγματα. Άλλο 10 άλλο 21 χλμ. Βέβαια αν υπήρχε ατύχημα θερμοπληξίας ή οτιδήποτε άλλο (κάτι που πάντα θα καραδοκεί και απεύχομαι) τώρα θα μιλούσαμε διαφορετικά και λίγο θα ενδιέφερε ο τουρισμός στην πόλη.
Στην Καβάλα έχουν τον ημι Καβάλα-Λυδία και επειδή έχει εμπλοκή η εκκλησία άρχιζε μετά την λειτουργία στις 09:30 αρχές Ιουνίου!!! Πήγα 2 φορές κάηκα και δεν ξαναπήγα. Δε νομίζω να τους έλειψα, ούτε όμως και μένα μου έλειψε ο συγκεκριμένος αγώνας!

Μπράβο μου όμως γιατί έγκαιρα ακύρωσα την συμμετοχή μου και κάποιος άλλος που θα έμενε έξω μπόρεσε να τρέξει ΑΛΛΑ και γιατί έτσι έδειξα ότι δεν "έγραψα" τον κόπο των διοργανωτών(μπλουζάκι, μεταφορά με λεωφορείο, υδροδοσία, μετάλιο στα αζήτητα)!!!!!

Επίσης υπάρχουν και άλλοι μήνες μέσα στο έτος για αγώνες. Τρέχουμε για την υγεία μας πάνω απ΄όλα.

Χθες 11χλμ σε 01:03 το απογευματάκι με μπόλικο νεράκι, σήμερα αιμοδοσία. Αύριο πρωί ανάλογα με τα κέφια τρέξιμο ή ποδήλατο.

Στην αιμοδοσία σήμερα:
"Είστε καλά κύριε; Έχετε μόνο 55 παλμούς"!
"Είναι ανεβασμένοι γιατί ήρθα γρήγορα με το ποδήλατο" της απαντάω(και έτοιμος να σκάσω στα γέλια)..........


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 05/05/2018 17:07:22
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/05/2018 :  10:35:00  Εμφάνιση Προφίλ
51 ποδηλατικά χλμ πρωί πρωί με την αυγούλα σε 02:06 και 525 υψ. Το απόλαυσα γιατί ποδηλάτησα μακριά από την πόλη και την κίνηση απολαμβάνοντας την φύση και τους ήχους των πουλιών.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2018 :  10:05:25  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα και καλή βδομάδα!

Αρχικά, είχα αποφασίσει να ταξιδέψω στα Γιάννενα για το Νυκτερινό Ημί, αλλά τελικά αποφάσισα πως το Σάββατο το απόγευμα είχα μια άλλη σημαντικότερη υποχρέωση, οπότε το πλάνο άλλαξε τελευταία στιγμή.

Έτσι, η χθεσινή ημέρα είχε συμμετοχή στον 4ο Λαϊκό Αγώνα Δρόμου Ευόσμου στα 5 km. Το σπίτι μου από την αφετηρία ήταν σκάρτα δύο χιλιόμετρα, οπότε πηγαίνοντας από μια διαφορετική ρότα έβγαλα ένα τριάρι για ζέσταμα. Ακολούθησε ο αγώνας, τη διαδρομή του οποίου το ρολόι τη μέτρησε 5,08 και η οποία βγήκε σε 20:27, ένας χρόνος που, χωρίς να είναι κάτι συγκλονιστικό, μου χάρισε τη δεύτερη θέση πίσω από έναν πιτσιρικά αθλητή με τα μισά μου χρόνια. Και αφού κλείσαμε με τα τελετουργικά και τα λοιπά χαρούμενα, άλλα 2+ για το σπίτι για αποθεραπεία.

Ήταν η πρώτη μου συμμετοχή σε 5άρι, οπότε δεν ξέρω αν έκανα σωστή διαχείριση ή όχι. Στην πραγματικότητα, μπήκε με στόχο το ρολόι στο τέλος να δείχνει "20:" και ας συμπληρωνόταν αυτό με ό,τι ήθελε. Έτσι, απλά ξεκίνησα να ακολουθώ τον δεύτερο γιατί ο πρώτο έμαθα ότι είχε pb 18', ρυθμό που δε με έπαιρνε να ακολουθήσω. Τελικά, ο δεύτερος, λόγω και της παρατεταμένης ανηφόρας στα πρώτα δύο χιλιόμετρα, μάλλον έσκασε, οπότε ξεκίνησα να ακολουθώ τον πρώτο σε μια απόσταση ~50 m. Μέχρι που κάπου στο 3,5 τον πλησίασα πολύ, γιατί μάλλον θεώρησε ότι είναι μόνος, οπότε του λέω "πιτσιρίκο, είμαι πίσω σου, άνοιξε ρυθμό!", κάτι που φυσικά το ήθελα και εγώ. Έτσι, αφυπνίστηκε, το πήγε πιο γοργά και συμπαρέσυρε και εμένα. Από ό,τι μου είπε μετά, τον κούρασε η ανηφόρα στην αρχή, πράγμα λογικό φαντάζομαι για όσους έχουν συνηθίσει να τρέχουν στους στίβους.

https://flow.polar.com/training/analysis/2446663203

Την άλλη βδομάδα έχει πάλι κοντά μου ένα δεκάρι λαϊκό αγώνα, οπότε έχω αρχίσει και το σκέφτομαι. Νομίζω πως αν τα 5 με κλίσεις βγήκαν στο 4:02, το δεκάρι μπορεί να γίνει σε 41'. Το bottom line είναι πως και οι μικρότεροι αγώνες έχουν τη χάρη τους!

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2018 :  10:54:00  Εμφάνιση Προφίλ
ωραίος Λευτέρη!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2018 :  20:17:35  Εμφάνιση Προφίλ
χαιρετώ! double feature σημερα, με πρωϊνές ασκήσεις κοιλιακών / κορμού / ποδιών / γλουτών και απογευματάκι Φιλοθέη ανηφοράκια στη Λ.Ακρίτα, 12χλμ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2018 :  23:51:19  Εμφάνιση Προφίλ
50' στο 5.33 στον μικρο παράδεισο του αλσους Προμπονα .
2 χαλαρές προπονήσεις και τέλος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000