Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο12.
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/05/2018 :  15:46:16  Εμφάνιση Προφίλ
Μιλώντας για τον καιρό, πάντως, μη λησμονήσετε να ψάξετε σημερινό φωτογραφικό υλικό από την πόλη της Θεσσαλονίκης. Στα αγγλικά υπάρχει ο όρος "heavy shower", ο οποίος όμως ωχριά μπροστά σε αυτό που βιώσαμε σήμερα. Η ραγδαιότητα αυτού του φαινομένου με το συνδυασμό καταιγίδας και χαλαζιού μέσα στην πόλη δεν περιγράφεται! Μέσα σε δέκα λεπτά ο Νείλος, ο Αμαζόνιος, ο Βόλγας, ο Δούναβης, ο Τίγρης και ο Ευφράτης μεταφέρθηκαν ως δια μαγείας στο κέντρο της κατά τ' άλλα όμορφης πόλης μας. Μεταφέροντας με τη σειρά τους αυτοκίνητα, μηχανές, κάδους απορριμάτων και ό,τι άλλο μπορεί να φανταστεί ανθρώπου νους! Και καμιά 100σταριά χιλιόμετρα παραπέρα, στη Χαλκιδική, έκαναν αμέριμνοι το μπάνιο τους!

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/05/2018 :  21:10:41  Εμφάνιση Προφίλ
Λευτέρη σας πήρε κ σας σήκωσε στη Θεσσαλονίκη... μου το είπε ένας συνάδελφος ότι έριξε ποτάμια αλλά δεν αντιλήφθηκα τι εννοούσε... λυπάμαι...
Χαίρομαι, ωστόσο, που βρήκες καλύτερο / βολικότερο γυμναστήριο!

Στα δικά μου τώρα, σήμερα είπα να ξαναεντρυφήσω στις χαρές της κωπηλατικής, οπότε 2700 μέτρα σε 15' και ακολούθως πόδια και wall handstands με βυθίσεις!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2018 :  08:24:18  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρες! σήμερα πρωΐ 8χλμ χαλαρούτσικα στους ποδηλατόδρομους της γειτονιάς μου!
έλεγα για γήπεδο αλλά είχαν φέρει ένα όχημα που πατούσε τα χώματα κ είχε σηκώσει σκόνη οπότε έφυγα πάραυτα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2018 :  08:36:49  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα Παναγιώτη! Το απόγευμα έλεγα να πάω προς το στάδιο, ελπίζω να έχουν τελειώσει τα έργα.
Όπως κ να 'χει, thanks για την προειδοποίηση!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2018 :  08:44:03  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα Θανάση!
Λογικά θα είσαι οκ, ακόμα κ το πρωΐ έιχε μέσα κανά-δύο, αλλά ιδιαιτέρως μάλιστα αφού δεν είχα να κάνω κομμάτια ή ένταση, δεν βρήκα το λόγο γιατί να κάτσω να αναπνέω σκόνη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2018 :  11:43:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Hermes

Λευτέρη σας πήρε κ σας σήκωσε στη Θεσσαλονίκη... μου το είπε ένας συνάδελφος ότι έριξε ποτάμια αλλά δεν αντιλήφθηκα τι εννοούσε... λυπάμαι...
Χαίρομαι, ωστόσο, που βρήκες καλύτερο / βολικότερο γυμναστήριο!

Στα δικά μου τώρα, σήμερα είπα να ξαναεντρυφήσω στις χαρές της κωπηλατικής, οπότε 2700 μέτρα σε 15' και ακολούθως πόδια και wall handstands με βυθίσεις!



1. Πάνο, αν βρισκόσουν μέσα με ένα ανοικτό παράθυρο ή έστω ήσουν σε εξωτερικό χώρο, αλλά καλυμμένος/προστατευμένος ως φαινόμενο ήταν υπέροχο. Ειδικά για εμάς που - και λόγω αντικειμένου - παρατηρούσαμε και την ανάπτυξη αυτού του cell πάνω από το Χορτιάτη, είχε τρομακτικό ενδιαφέρον. Δυστυχώς, όμως, ο περισσότερος κόσμος δεν ήταν εξίσου τυχερός. Σήμερα στο σχολείο τα μισά παιδάκια ήταν άρρωστα (μαζί και ο δικός μας) γιατί έκατσε αυτή η φάση ακριβώς την ώρα που σχολούσανε. Άστα βράστα...

2. Στην ακριβώς ίδια τιμή, πολύ περισσότερες επιλογές σε μηχανήματα, διάδρομοι με 10 φορές καλύτερο τάπητα από το παλιό, άστα μην τα συζητάς. Βέβαια, όπως συμβαίνει σε αυτά τα μεγάλα fitness centers, παίζει και πολλή δηθενίλα και ακόμη περισσότερο "more PRing, less working out", αλλά - κακά τα ψέματα - όσο και να αισθάνομαι πιο βολικά σε αυτά τα cozy συνοικιακά γυμναστήρια, την προπόνηση που θα κάνεις στο μεγάλο, δε μπορείς να τη βρεις στο μικρό για πολλούς και διάφορους λόγους.

3. Βλέπω μπαίνεις ξανά στον ίσιο δρόμο!

Σήμερα, λοιπόν, 10,6 χιλιόμετρα στο διάδρομο, ως εξής:

- Από 10' σε 6:00 (10 km/h) /5:27 (11 km/h) /5:00 (12 km/h) /4:37 (13 km/h)
- 8' στο 4:16 (14 km/h), 2' στο 4:00 (15 km/h) και 3:45 (16 km/h)
- 2' στο 7:30 (8 km/h) για cool down

Στο συγκεκριμένο session χρησιμοποίησα και το built in accelerometer του ρολογιού από περιέργεια. Σε αυτήν την απόσταση, χάνει περίπου 300 μέτρα σε σχέση με την ένδειξη του διαδρόμου. Σίγουρα ρόλο σε αυτό παίζει και το γεγονός πως στα χέρια και ειδικά σε εσωτερικό χώρο δε μπορεί να έχεις σταθερά τον ίδιο ρυθμό, άσε που τα χέρια τα χρησιμοποιείς και για να σκουπιστείς απτον ιδρώτα, να πιεις νερό, να αλλάξεις ταχύτητα στο διάδρομο ή για να ξεπιαστείς. Πάντως, μου έβγαλε και maximum speed 2:58, που ανάθεμα αν έχω τρέξει ποτέ μου σε τέτοια ταχύτητα!

Παράλληλα, χθες απόγευμα είχε επιπλέον 6+ πεζοπορικά και σήμερα το πρωί επίσης 5 πεζοπορικά. Αύριο cross και Κυριακή τρέχω ένα 10άρι κοντά στο σπίτι μου.


--------------------------
Run-time Error

Edited by - RiffRaff on 11/05/2018 11:50:25
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2018 :  12:59:48  Εμφάνιση Προφίλ
Λευτέρη καλησπέρα!
Επουδενί δεν θα μπορούσα να βάλω με το νου μου την παράμετρο γενικού κρυώματος παιδιών λόγω της βροχής!!!! Με έστειλες αδιάβαστο φίλε!

Ως προς το γυμναστήριο, όπως λένε, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!!!!
Εμείς πάντως είμαστε τίμιοι - αγνοί - αθλούμενοι :) :)
κάνεις και όμορφες πυραμίδες, βλέπω!

καλό αγώνα μεθάυριο!

Edited by - Hermes on 11/05/2018 13:00:20
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2018 :  14:48:15  Εμφάνιση Προφίλ
Διαλυτικούλα στο γήπεδο σήμερα το πρωί με 2 χλμ χαλαρά 5χ400 (01:41-01:47) με 200αρια ενδιάμεσα και άλλα 2 χλμ αποκατάσταση.
Καιρό πολύ είχα να κάνω διαλυτικούλα......

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2018 :  15:21:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Hermes

Λευτέρη καλησπέρα!
Επουδενί δεν θα μπορούσα να βάλω με το νου μου την παράμετρο γενικού κρυώματος παιδιών λόγω της βροχής!!!! Με έστειλες αδιάβαστο φίλε!

Ως προς το γυμναστήριο, όπως λένε, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!!!!
Εμείς πάντως είμαστε τίμιοι - αγνοί - αθλούμενοι :) :)
κάνεις και όμορφες πυραμίδες, βλέπω!

καλό αγώνα μεθάυριο!



1. Παρότι ο καιρός ήταν συννεφιασμένος, ό,τι συνέβη έγινε μέσα σε 5-10'. Σα να λέμε ότι παρατηρείς έναν τύπο στο γήπεδο που πάει στο 4:30-5:00 για ώρα. Λες, εντάξει, σβέλτος είναι, αλλά όχι και τίποτα ιδιαίτερο. Και εντελώς ξαφνικά, το γυρνάει στο <3:00. Για 10-20'. Και σου πέφτει το σαγώνι. Κάτι τέτοιο έγινε χθες. Σε φάση ότι πολύς κόσμος δεν είχε καν ομπρέλα μαζί. Και μέσα σε λιγότερο από μία ώρα να πέφτει ξαφνικά η θερμοκρασία περίπου 8-10 βαθμούς. Σκέψου ότι βλέπω ότι στο meteothes δίνει για χθες μέγιστη θερμοκρασία 23,7 στις 10:41 και ελάχιστη 14,8 (!) στις 13:12, δηλαδή στο σχόλασμα.

2. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μας χαλάει πού και πού να βλέπουμε και κανά πισινό.

3. Όμορφες θα γίνουν οι πυραμίδες όταν καταφέρω να κρατηθώ 10' και στο 3:45. Και μετά θα πάω να κάνω 1:25 το Νυκτερινό Ημί. Και να φάω τα μούτρα μου βέβαια, αλλά καλό είναι να έχουμε στόχους, ειδικά όταν αυτοί βρίσκονται μακριά (χρονικά) και μπορούμε να λέμε και μια μαλακία παραπάνω. Πολύ ωραία φάση είναι, επίσης, το να αυξάνεις την ταχύτητα με (πολύ) μικρό dv, αλλά με αντίστοιχα (πολύ) μικρό dt. Πχ 0,1 km/h κάθε λεπτό. Έτσι, δεν έχεις να αντιμετωπίσεις την απότομη (στιγμιαία) επιτάχυνση κάθε 5-10 λεπτά, ξέρω γω, αλλά από την άλλη, βρίσκεσαι σε μια διαρκώς επιταχυνόμενη κίνηση. Φαντάζομαι κάτι (διαφορετικό) έχει να σου δώσει και αυτό. Θυμάμαι μια φορά ξεκίνησα από τα 10 km/h και τηρώντας αυτή τη λογική κατά γράμμα, έφτασα μετά από 40' στα 14 km/h. Μεγάλη πρόκληση, κυρίως για το μυαλό!

4. ΤΗΧ! Αν και περισσότερο το αντιμετωπίζω ως μια δυνατή προπόνηση. Αν η ένδειξη των χιλιομέτρων δεν έχει (έστω) το "2" ως πρώτο ψηφίο, δε λογίζεται ως αγώνας!

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2018 :  12:24:59  Εμφάνιση Προφίλ
Χαιρετώ όλη την παρέα! Καλό Σ/Κ!

Λευτέρη καλύτερα θεωρώ ότι είναι η αργή προοδευτικότητα στο επιταχυνόμενο του διαδρόμου... μπορείς μια στις τόσες να παίζεις σταθερή ταχύτητα (μάλλον προς το χαμηλό) και άνοδο κλίσης! Οι πυραμίδες μια χαρά είναι σου λέω... θα πας κ εκεί που θέλεις, αρκεί να μείνεις υγιής και να μη σου τύχει κάτι που θα σε αναγκάσει να διακόψεις [ σου εύχομαι τίποτα από τα δύο να μη συντρέξει! ]. Σκέψου ότι Χέοπας ήταν ένας μόνο :P

ΥΓ. Όλοι είμαστε φίλοι του όμορφου θεάματος, όσο δε για το ψηφίο μπροστά από το 10άρι, δεν σχολιάζω καν :D :D :D

στα δικά μου, σήμερα είχε στατικό ποδήλατο 20' με λίγο σκληρό πετάλι και μετά πλάτη όργανα / Pushups / κοιλιακούς
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2018 :  15:49:31  Εμφάνιση Προφίλ
Η προπόνηση σήμερα περιλάμβανε 31 χλμ πρωινά σε 01:10, μεσημέρι τσιπούρα στα κάρβουνα, ντοματοσαλάτα με ρόκα, καυτερή και ουζάκι Πέτρας Λέσβου. Ότι το καλύτερο!!!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

konkarien
Senior Forum-Runner

Greece


740 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2018 :  23:34:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by gargadua

Η προπόνηση σήμερα περιλάμβανε 31 χλμ πρωινά σε 01:10, μεσημέρι τσιπούρα στα κάρβουνα, ντοματοσαλάτα με ρόκα, καυτερή και ουζάκι Πέτρας Λέσβου. Ότι το καλύτερο!!!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




Καλησπέρα Βασίλη.Τα μπέρδεψες λίγο.
Το μισό post σου αφορά την συγκεκριμένη ενότητα ''Προπόνηση & Απόδοση''
και το άλλο μισό είναι για την ενότητα ''Διατροφή''




ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Simba
Forum-Runner

Greece


98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2018 :  23:48:11  Εμφάνιση Προφίλ
Σημερα το πρόγραμμα ειχε μονο γυμναστική,βαρη,κοιλιακοι κλπ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2018 :  10:56:29  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα και καλή βδομάδα σε όλους!

Σάββατο είχε λίγους κοιλιακούς και μερικές ασκήσεις δύναμης.

Κυριακή πρωί, σηκώθηκα με μεγάλη δυσκολία, μιας και ο Μορφέας το προηγούμενο βράδυ είχε πολύ δύκολο έργο σε μια πόλη που αρνούνταν πειρματικά να κοιμηθεί από το μεθύσι και όλα τα ομοκατάληκτα του σαββατόβραδου. Τελικά, αποφάσισα να σηκωθώ και να πάω να τρέξω στο "δεκάρι" του "Τρέχουμε για τα στρατόπεδα", μιας και η αφετηρία βρισκόταν μόλις ένα χιλιόμετρο απτο σπίτι μου. Για ζέσταμα το ένα χιλιόμετρο το έκανα ενάμισι, στήθηκα στην αφετηρία και το ταξίδι ξεκίνησε. Ο τελικός απολογισμός ήταν 40:22 στα 9,5 km της διαδρομής και ένα ακόμη ουρανοκατέβατο βάθρο, πίσω από έναν πιτσιρικά και έναν μαραθωνοδρόμο του 2:45 που ζυγίζει 58 (!) κιλά, δηλαδή 27 κιλά λιγότερο από μένα (!!), ενώ είμαστε ισοϋψείς!!! Ρε παιδιά, πώς γίνεται αυτό, πώς μπορεί κανείς να είναι τόσο ελαφρύς; Εγώ τελευταία φορά που είδα το "5" ως πρώτο ψηφίο για το βάρος ήταν κάπου στο γυμνάσιο!

Τα παραπάνω νούμερα, βεβαια, δε λένε καθόλου την αλήθεια για δύο λόγους. Ο πρώτος είναι ότι στο πρώην στρατόπεδο του Π. Μελά έχασα τη ρότα (δεν ήξερα προς τα πού έπρεπε να στρίψω) και αναγκάστηκα να περιμένω γύρω στα 40" τον επόμενο για να καταλάβω πού έπρεπε να πάω. Επίσης, η συγκεκριμένη διαδρομή δεν έχει χαρακτηριστικά (τυπικού) 10ριού, μιας και είναι μια παρατεταμένη ανηφόρα. Για όσους έχουν μια κάποια αντίληψη των περιοχών, ξεκινούσε από χαμηλά στο πρώην στρατόπεδο Μ. Αλέξανδρος δίπλα από το γήπεδο των Αμπελοκήπων και κατέληγε στο πρώην στρατόπεδο Καρατάσου, ψηλά, σχεδόν στον περιφερειακό. Έχοντας και 2-3 χιλιόμετρα trail μέσα στα στρατόπεδα. Αρκετά challenging, λοιπόν, η διαδρομή που σίγουρα ευνοούσε εμάς που τρέχουμε μαραθώνιους σε σχέση με κάποιους ίσως πιο γρήγορους δρομείς που ίσως δεν ήταν σε θέση να αντέξουν αυτό το παρατεταμένο φορτίο (μου έκανε τρομερή εντύπωση όταν μου είπαν ότι ήμουν τρίτος στο τέλος, γιατί στην αρχή ήμουν σίγουρα πίσω από τουλάχιστον 10-15, με τους οποίους έχασα μάλιστα οπτική επαφή και οι οποίοι πιθανόν μη υποψιασμένοι για τις δυσκολίες της διαδρομής, λογικά εγκατέλειψαν σε κάποια φάση).

https://flow.polar.com/training/analysis/2468337848

Μετά τα τελετουργικά και τα συναφή, επέστραψα με σχετικά άνετο τρέξιμο άλλα 2,5 km ως το σπίτι. Και το απόγευμα μου βγήκε και μια αβαρία για να βοηθήσω σε μια μετακόμιση, κατι που δεν πολυβοήθησε στην αποκατάσταση.

Οπότε, σήμερα το πρωί με την αυγούλα (ευτυχώς αυτό το γυμναστήριο ανοίγει στις 7 και όχι στις 9 σαν το άλλο), χαλαρή κρος προπόνηση με 15 km ποδήλατο σε 26' και 3,5 km στο κωπηλατικό σε 20' συν 2 km χαλαρό τρέξιμο ~11' προς και από το γυμναστήριο. Ουφ!

--------------------------
Run-time Error

Edited by - RiffRaff on 14/05/2018 11:01:34
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2018 :  14:04:25  Εμφάνιση Προφίλ
Συγχαρητήρια για το βάθρο. Θα ερχόμουν και εγώ αλλά έτυχε μια υποχρέωση και το παρέλειψα. Αλλά βλέποντας το υψομετρικό προφίλ δεν το μετανιώνω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000