Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο12.
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2018 :  12:09:24  Εμφάνιση Προφίλ
Πάνο, ΤΗΧ για το ενδιαφέρον! Το σκέφτηκα πολύ πριν ανοίξω το θέμα για να μην κάνω το τόπικ μπουρδέλο, αλλά από την άλλη επειδή είναι ένα θέμα όχι μόνο ειδικού, αλλά και γενικού ενδιαφέροντος, είπα να το βάλω στην ατζέντα.
Η ουσία είναι ότι, όπως έγραψα και στη σύντομη () αναφορά μου στον ΑΜΑ, προσπαθώ να δω τι πήγε λάθος σε εκείνη την προετοιμασία και να μάθω από αυτό. Είμαι βέβαιος ότι ένας από τους λόγους που ο αγώνας δε μου πήγε όπως ήθελα (αλλά και μπορούσα, κρίνοντας και από το Νυκτερινό ένα μήνα πριν) είναι και τα πολλά χιλιόμετρα που φόρτωσα στην προετοιμασία συνδυαστικά με το βάρος.
Οπότε έχω την, εύλογη νομίζω, σκέψη από τη στιγμή που έχω αρκετά γρήγορες προσαρμογές και σε άλλα αερόβιας φύσης αθλήματα, για ποιο λόγο να μην το εκμεταλλευτώ αυτό, ώστε να περιορίσω τις φορτίσεις (μηχανικές και ενεργειακές) του τρεξίματος;
Ο αντίλογος που αναφέρεις είναι εύλογος, αλλά σε κάποιους από μας οι 6 (δρομικές) προπονήσεις την εβδομάδα δεν ταιριάζουν. Αφ' ενός αυξάνουν δραματικά την πιθανότητα τραυματισμού, αφ' ετέρου "χρεώνουν" υπερβολικά.
Για το 3 ώρες δεν το συζητάω καν. Ναι μεν η αερόβια ικανότητα μπορεί να το υποστηρίξει, από την άλλη δε νομίζω πως είναι συνετό σε 3 προπονητικούς κύκλους μαραθωνίου να επιδιώξω κάτι τέτοιο. Απλά, σκεφτόμουν πως αν το περσινό 3:55 του Μεγ. Αλέξανδρος έγινε 3:36-3:37 στον ΑΜΑ, θα είμαι ευχαριστημένος με ένα 3:20-3:25 στην Πέλλα.
Βέβαια, θα δηλώσω και για το δεκάρι. Αν δω ότι δε μου βγαίνει να κηνυγήσω τέτοιο χρόνο, θα πάω για 41' στο δεκάρι και θα δωρίσω τη συμμετοχή μου.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2018 :  12:35:59  Εμφάνιση Προφίλ
κοίτα, ο φίλος που λέω δεν είχε άλλη επιλογή.
ως προς το σωματότυπο, είναι μικροκαμωμένος - κοντούλης και πολύ λεπτός.

Έχεις ένα Point ως προς το ότι κάποιος με αρκετά κιλά είναι περισσότερο επιρρεπής σε τραυματισμούς, αν και εγώ δεν είχα ποτέ μου.

Η γνώμη μου για το μαραθώνιο είναι ότι για καλό performance δύο είναι οι προπονήσεις-κλειδιά, και δη για λίγο κάτω από 3,5 ώρες:
* long run με κομμάτια marathon pace (ή λίιιγο πιο "γλυκό")
* 1:00' - 1:15' με pace ανάμεσα στο marathon pace & στο κατώφλι.

Ενδεχομένως αν αντικαταστήσεις δύο/τρεις με ποδήλατο, μπορεί και να λειτουργήσει
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2018 :  20:18:12  Εμφάνιση Προφίλ

12 χιλ στο χαλαρο 5,50 σημερα !

Ευχαριστω

https://panosmaltezos.wordpress.com
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2018 :  08:15:53  Εμφάνιση Προφίλ
... δεν γραφω πια συχνα ... αλλα παντα παρακολουθω ...! Σημερα το πρωι στους δρομους της Κηφισιας 25 χλμ χαλαρα με ρυθμο 4'55"/χλμ ! Καλημερα σας !

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2018 :  10:32:16  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα!

Χθες απόγευμα: 5 χιλιόμετρα αργά (~11'/km) μέχρι το γυμναστήριο, προσπαθώντας να προσομοιώσω το "τρεξιματικό" πάτημα, φορώντας το καινούριο Torin της Altra. Το οποίο, επειδή δεν το είχα στρώσει πρώτα με περπάτημα ή πολύ χαλαρό τρέξιμο, στις 3 δρομικές που το φόρεσα μου είχε δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα με φοβερό κάψιμο στα καλάμια και πόνο στην ανώτερη εσωτερική πλευρά του πέλματος. Σε σημείο και στις τρεις να αναγκαστώ να σταματήσω σε κάποια φάση για λίγο. Βέβαια, και οι τρεις έγιναν είτε σε σκληρό τερέν είτε σε κακής ποιότητας οδόστρωμα. Έτσι, ήθελα να τα ελέγξω και στο διάδρομο.

Φτάνοντας, λοιπόν, στο γυμναστήριο, έπειτα από λίγες διατάσεις έκανα ένα 6άρι progression για να δω τη συμπεριφορά σε διάφορες ταχύτητες. Έτσι, είχαμε:
- 1 km στα 10 km/h (6'/km)
- 1 km στα 11 km/h (5:27'/km)
- 1 km στα 12 km/h (5'/km)
- 1 km στα 13 km/h (4:36'/km)
- 1 km στα 14 km/h (4:16'/km)
- 0,65 km στα 15 km/h (4'/km)
- 0,35 km στα 14 km/h (4:16'/km)

Η "αποστολή" στέφθηκε με επιτυχία ως προς το υποδηματικό κομμάτι, στο διάδρομο θες λόγω της παντελούς έλλειψης κλίσεων (στη φορά της "κίνησης" ή εγκάρσιων), θες λόγω του σαφώς πιο μαλακού τερέν, θες λόγω του συνδυασμού χαλαρού περπατήματος και χαμηλής ταχύτητας στην εκκίνηση του run, κούμπωσε το πόδι με το παπούτσι, όπως ακριβώς είχε συμβεί και όταν πήρα τον Απρίλη το προηγούμενο Torin.

Το πρόβλημα ήταν πως λόγω της πολυκοσμίας του απογεύματος, εκεί μέσα πρέπει να είχε >20 C και γύρω στο 70% υγρασία, συνθήκες στις οποίες έχω ξεχάσει να τρέχω. Έτσι, παρατήρησα ότι οι παλμοί ανέβηκαν σε εξωφρενικά επίπεδα ήδη από τα 14 km/h (175-178), ενώ στο 15 km/h ξεπέρασαν τους max παλμούς που είχα ανεβάσει στην εργομέτρηση (181), τρέχοντας μάλιστα εκεί στο τέλος στα 18 km/h! Αυτός ήταν και ο λόγος που δεν έκλεισα τον "κύκλο" του 15 km/h, το κατέβασα στο 14 με προοπτική να κατεβάζω προοδευτικά κάθε λεπτό, αλλά κατάλαβα ότι είχα αρχίσει να φτάνω στα όρια της εξάντλησης, οπότε απλά κατέβηκα, έκανα αρκετές διατάσεις και περπάτησα 500 μέτρα μέχρι το σπίτι. Σημαντική λεπτομέρεια ότι δεν είχα φάει κάτι πριν την προπόνηση.

Σήμερα πρωί: 5,5 χιλιόμετρα περπάτημα, τα τελευταία δύο κουβαλώντας μια εξάδα νερά, την οποία τοποθέτησα στο στήθος με τους αγκώνες να σχηματίζουν περίπου ορθή γωνία. Έτσι, περπατώντας με ελαφρώς λυγισμένα τα γόνατα ήταν και πολύ καλή άσκηση δύναμης.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2018 :  15:06:32  Εμφάνιση Προφίλ
Προχθές 9 χλμ σε 51΄χθες το απόγευμα 35 ποδηλατικά χλμ σε 01:20. Αγόρασα και δίσκο ισσοροπίας σήμερα.


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/01/2018 :  09:03:17  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα!
Χθες 24 km μέτριας έντασης σε 46' στο στατικό ποδήλατο ως recovery απτο προχθεσινό. Σήμερα θα το σκεφτώ αν θα τρέξω, γιατί φαίνεται πως κάποιο μικροβιάκι με "τριγυρνάει" αυτές τις μέρες και πιθανόν να είναι και ο υπαίτιος που ανεβάζω τσιμπημένους παλμούς αυτές τις μέρες.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/01/2018 :  09:05:02  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρα! σήμερα πρωΐ στο γηπεδάκι της Πανεπιστημιούπολης 11χλμ ελεύθερο με ανοίγματα κατά το τέλος.
Λόγω της απεργίας του μετρό, προτίμησα να κατέβω Παγκράτι με το αμάξι νωρίς νωρίς το πρωΐ ωστε να αποφύγω την κίνηση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/01/2018 :  18:18:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by gargadua

Προχθές 9 χλμ σε 51΄χθες το απόγευμα 35 ποδηλατικά χλμ σε 01:20. Αγόρασα και δίσκο ισσοροπίας σήμερα.


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




...και δε θα το μετανιώσεις! "Λιώσε" την άκρα πόδα σου πάνω στο δίσκο και θα με θυμηθείς! ;-)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/01/2018 :  18:19:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Hermes

καλημέρα! σήμερα πρωΐ στο γηπεδάκι της Πανεπιστημιούπολης 11χλμ ελεύθερο με ανοίγματα κατά το τέλος.
Λόγω της απεργίας του μετρό, προτίμησα να κατέβω Παγκράτι με το αμάξι νωρίς νωρίς το πρωΐ ωστε να αποφύγω την κίνηση



!!!...αααπαπαπαπα...πόδια δεν έχεις για να πας τρέχοντας (άντε και με κανά ποδήλατο θα σε δικαιολογούσα!)...το γεγονός ότι εγώ πήγα με τη μηχανή μου (και όχι με τους τρόπους που σου πρότεινα) είναι τυχαίο :Ρ :Ρ :Ρ

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2018 :  08:50:51  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα!

Αδιάθετος ξεαδιάθετος, ανέβηκα χθες στο διάδρομο τελικά. Απλά, δεν έκανα τα χιλιάρια που υπολόγιζα. Έτσι, είχαμε απολογισμό 12,5 km σε 61 λεπτά ως εξής:

- Ζέσταμα: από 1 km στα 10-11-11,5-12 km/h σύνολο 4 χιλ).

- Από το 20ό έως το 30ό λεπτό σταδιακή αύξηση της ταχύτητας από το 12 (5:00/km) στο 13,1 (4:35/km).

- Σταθερό τρέξιμο στο 4:35 για ένα 20λεπτο.

- Από το 50ο έως το 59ο λεπτό σταδιακή αύξηση της ταχύτητας από το 4:35 στο 4:16 (14 km/h).

- 2 λεπτά στα 9 km/h για να ισιώσω.

Μεγάλο πρόβλημα και πάλι η ζέστη και κυρίως η υγρασία εκεί μέσα. Τουλάχιστον άρχισα να ξαναμπαίνω στο κλίμα του forefooting.


--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2018 :  13:32:16  Εμφάνιση Προφίλ
[size=1]
quote:
Originally posted by trexantiris

[quote]Originally posted by gargadua

Προχθές 9 χλμ σε 51΄χθες το απόγευμα 35 ποδηλατικά χλμ σε 01:20. Αγόρασα και δίσκο ισσοροπίας σήμερα.


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




...και δε θα το μετανιώσεις! "Λιώσε" την άκρα πόδα σου πάνω στο δίσκο και θα με θυμηθείς! ;-)


Το ξέρω και κακώς δεν έπαιρνα. Απαραίτητο αξεσουάρ για δρομείς ειδικά για όποιον έχει ροπή στους τραυματισμούς κάτω άκρων.
10αρακι σε 52΄53΄΄ χθες το απόγευμα.
Καθόμουνα και κοιτούσα προχθές 1 πρόγραμμα 13 εβδομάδων για μαραθώνιο 0404 και ονειρευόμουνα...........Δεν είχε παράλογες απαιτήσεις θέλει όμως και ελεύθερο χρόνο.
Κοπή πίτας με τους χειμερινούς αύριο και το απαραίτητο μπανάκι. Ελπίζω ο βοριάς να μην μας τα χαλάσει εντελώς.



Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 13/01/2018 13:33:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2018 :  13:59:44  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρες!
σήμερα πρωΐ δούλεψε διάδρομος φοβούμενος τη βροχή. Αν περίμενα θα είχε ξελαμπικάρει, αλλά δεν πειράζει, τον έχω συνηθίσει σε ένα βαθμό.
14χλμ όλα μαζί με 10χλμ σε κάποια ένταση λοιπόν στους διαδρόμους του Axion, τους πολύπαθους τους ηρωΐκούς!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2018 :  14:02:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Hermes

καλημέρα! σήμερα πρωΐ στο γηπεδάκι της Πανεπιστημιούπολης 11χλμ ελεύθερο με ανοίγματα κατά το τέλος.
Λόγω της απεργίας του μετρό, προτίμησα να κατέβω Παγκράτι με το αμάξι νωρίς νωρίς το πρωΐ ωστε να αποφύγω την κίνηση



!!!...αααπαπαπαπα...πόδια δεν έχεις για να πας τρέχοντας (άντε και με κανά ποδήλατο θα σε δικαιολογούσα!)...το γεγονός ότι εγώ πήγα με τη μηχανή μου (και όχι με τους τρόπους που σου πρότεινα) είναι τυχαίο :Ρ :Ρ :Ρ

Free your feet...free your senses!



το πρωΐ ήταν τέλεια... δεν φαντάζεσαι τι πέρασα το απόγευμα για να ανέβω... μαραθώνιος δεν το περιγράφει απόλυτα... Οδύσσεια!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2018 :  16:58:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by RiffRaff

==========================

Η "αποστολή" στέφθηκε με επιτυχία ως προς το υποδηματικό κομμάτι, στο διάδρομο θες λόγω της παντελούς έλλειψης κλίσεων (στη φορά της "κίνησης" ή εγκάρσιων), θες λόγω του σαφώς πιο μαλακού τερέν, θες λόγω του συνδυασμού χαλαρού περπατήματος και χαμηλής ταχύτητας στην εκκίνηση του run, κούμπωσε το πόδι με το παπούτσι, όπως ακριβώς είχε συμβεί και όταν πήρα τον Απρίλη το προηγούμενο Torin.

===========================

Σήμερα πρωί: 5,5 χιλιόμετρα περπάτημα, τα τελευταία δύο κουβαλώντας μια εξάδα νερά, την οποία τοποθέτησα στο στήθος με τους αγκώνες να σχηματίζουν περίπου ορθή γωνία. Έτσι, περπατώντας με ελαφρώς λυγισμένα τα γόνατα ήταν και πολύ καλή άσκηση δύναμης.

--------------------------
Run-time Error



#1…για μένα το παπούτσι πρέπει να κουμπώνει ομαλά με το πόδι και όχι το αντίστροφο. Για να το εκφράσω διαφορετικά θεωρώ ότι δεν πρέπει το πόδι να «προσαρμόζεται» πάνω στο παπούτσι αλλά το αντίστροφο! Αν είχες τέτοια θέματα από την αρχή που φόρεσες τα συγκεκριμένα παπούτσια δε θα τα εμπιστευόμουνα και πολύ! Προτιμώ τα υποδήματα που «κάθονται» σωστά αμέσως στο πόδι μου!

#2…το cross training το έχεις πλέον περάσει σε άλλο επίπεδο! :Ρ :D

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000