Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπον πως παει η προπονηση σας?Νο12.
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 100

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/07/2018 :  14:18:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by sakis1971

@trexantiris

Όλα τα προπονητικά προγράμματα τοποθετούν το τελευταίο long run στις 3-4 βδομάδες πριν τον αγώνα,το δικό σου βλέπω είναι στις 2 βδομάδες και επίσης και οι 2 προπονήσεις έχουν αρκετή υψομετρική.
Αυτό το κάνεις μάλλον λόγω του υψηλού επιπέδου που βρίσκεσαι.
Από όσο έχω διαβάσει οι προσαρμογές από μια προπόνηση έρχονται μετά από 3 βδομάδες.



όχι πολύ ποδώκης



Για το δεύτερο που είπες που αφορά τις προσαρμογές: εξαρτώνται από το είδος της προπόνησης. Για μια γρήγορη διαλειμματική μικρών αποστάσεων (400άρια για παράδειγμα), οι προσαρμογές έρχονται μετά από λίγες μόλις μέρες. Για ένα τέμπο κατωφλίου οι προσαρμογές χρειάζονται λίγο περισσότερο χρόνο (περίπου μια βδομάδα), ενώ για χαμηλότερες ταχύτητες (marathon pace) χρειάζεται τουλάχιστον 1.5 βδομάδα για να έρθουν οι προσαρμογές. Οι προσαρμογές των τρεξιμάτων διαρκείας θέλουν όντως ακόμα περισσότερο διάστημα…

Για το πρώτο ζήτημα που έθεσες (χρονική τοποθέτηση του τελευταίου απαιτητικού long run πριν τον αγώνα):
- Το συγκεκριμένο LR των 28Κ με +1900 δεν το θεωρώ απαιτητικό τρέξιμο διαρκείας βουνού αλλά ένα τυπικό LR (για αυτά που προετοιμάζομαι). Οπότε η τοποθέτησή του 2 μόλις βδομάδες πριν το Φαέθων – που δεν αποτελεί για μένα και τον αγώνα στόχο – δεν με προβληματίζει.
- Για τον αγώνα στόχο φέτος (ROUT) το τελευταίο απαιτητικό LR θα είναι της τάξης των 40+ χιλιομέτρων με υψομετρικά που θα πλησιάζουν τα 3000 μέτρα και με καθαρά νυχτερινή κίνηση στα μονοπάτια και θα γίνει τουλάχιστον 4 βδομάδες πριν τον αγώνα. Βέβαια θα έχουν προηγηθεί και άλλα μεγάλα τρεξίματα στο βουνό της τάξης των 50+ χιλιομέτρων αλλά σαφώς πιο «μακρυά» χρονικά από το ROUT.
- Σε αντίθεση με άλλες χρονιές προετοιμασίας για αγώνες βουνού, φέτος έβαλα περισσότερα υψομετρικά, πιο συχνές προπονήσεις σε απαιτητικά μονοπάτια και παρατήρησα μια κατακόρυφη βελτίωση στην ανθεκτικότητά μου στην κίνηση ορεινού πεδίου (ειδικά στις έντονες πλειομετρικές καταπονήσεις της κατηφόρας), ενώ η ταχύτητα κίνησης σε τεχνικό έδαφος (ειδικά σε απότομες και δύσκολες «κατεβασιές») βελτιώθηκε δραματικά!
- Με την ευκαιρία της κουβέντας κάτι άλλο που έκανα φέτος είναι η χρήση όσο το δυνατό…φθαρμένων παπουτσιών για τις περισσότερες προπονήσεις βουνού! Οι πιο πολλές προπονήσεις μέχρι στιγμής έχουν βγει με κάτι ξεχασμένα inov-trailroc από το…2014, με βασικά «καραφλή» πλέον σόλα από τη φθορά και με λάστιχο που είναι τόσο «ξεραμένο» που με τη βία κρατάει πάνω στις πέτρες. Το μειονέκτημα είναι ότι φλερτάρεις με άσχημη πτώση, το πλεονέκτημα όμως είναι ότι τα πόδια συνηθίζουν στο να πατάνε «ελαφρά» και αποτελεσματικά και βελτιώνεται η ιδιοδεκτικότητα!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/07/2018 :  14:30:47  Εμφάνιση Προφίλ
Μανώλη εκεί είναι όντως όμορφα. Και έχει αν βγεις στο επάνω μέρος και περίπου 3 χλμ πιο πέρα έχει ένα καλό ανηφορικό μονοπατακι πολύ καλο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/07/2018 :  19:47:53  Εμφάνιση Προφίλ
Μανώλη να προσέχεις τις "επιβραβεύσεις"!!!
είμαι κ εγώ επιρρεπής και στο λέω εκ πείρας, είναι κ δικός μου πόνος αυτός!!!

στα δικά μου, σήμερα είχα 17χλμ πρωΐνά στο Χαλανδρίου με 5x2k προοδευτικά επιταχυνόμενα και το απόγευμα είχα drills στη ρεματιά και μετά κυκλικό με burpees, μονόζυγα & kettlebells!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/07/2018 :  03:01:14  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα φίλοι μου!

όπως σας είπα δεν θα πολυγράφω, ακολουθώ ωστόσο το πρόγραμμα με ευλάβια!

22/6 -> 7km @ 41:54 (ρυθμός 5:59)
23/6 -> 8.14km @ 47:01 (ρυθμός 5:47)
27/6 -> 8km @ 44:34 (ρυθμός 5:34)
30/6 -> 9km @ 50:39 (ρυθμός 5:38)
1/7 -> 8km @ 46:18 (ρυθμός 5:47)

εν μέσω δουλειάς και φόρτου...διασκέδασης, μετά βίας καταφέρνω τρεις προπονήσεις την εβδομάδα ωστόσο όταν βρίσκω τελικά την ευκαιρία, πηγαίνω σε εντελώς ελεύθερο ρυθμό και το ευχαριστιέμαι απίστευτα! τρέχω σε καινούρια για μένα μονοπάτια και οι νέες, όμορφες εικόνες από το νησί με βοηθούν να ξεχνιέμαι και να ηρεμώ απίστευτα! όλα βαίνουν καλώς για την ώρα! από αυτή την εβδομάδα ξεκινούν σιγά σιγά και οι διψήφιες προπονήσεις και δεν κρατιέμαι!

αυτά τα ολίγα από μένα για την ώρα, καλή συνέχεια σε όλους!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/07/2018 :  12:43:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by tzatzikis90

Καλησπέρα φίλοι μου!

όπως σας είπα δεν θα πολυγράφω, ακολουθώ ωστόσο το πρόγραμμα με ευλάβια!

22/6 -> 7km @ 41:54 (ρυθμός 5:59)
23/6 -> 8.14km @ 47:01 (ρυθμός 5:47)
27/6 -> 8km @ 44:34 (ρυθμός 5:34)
30/6 -> 9km @ 50:39 (ρυθμός 5:38)
1/7 -> 8km @ 46:18 (ρυθμός 5:47)

εν μέσω δουλειάς και φόρτου...διασκέδασης, μετά βίας καταφέρνω τρεις προπονήσεις την εβδομάδα ωστόσο όταν βρίσκω τελικά την ευκαιρία, πηγαίνω σε εντελώς ελεύθερο ρυθμό και το ευχαριστιέμαι απίστευτα! τρέχω σε καινούρια για μένα μονοπάτια και οι νέες, όμορφες εικόνες από το νησί με βοηθούν να ξεχνιέμαι και να ηρεμώ απίστευτα! όλα βαίνουν καλώς για την ώρα! από αυτή την εβδομάδα ξεκινούν σιγά σιγά και οι διψήφιες προπονήσεις και δεν κρατιέμαι!

αυτά τα ολίγα από μένα για την ώρα, καλή συνέχεια σε όλους!

Τάσος

know your limits. then destroy them.



...θα κάνεις δηλαδή τουλάχιστον 10 προπονήσεις την εβδομάδα; :Ρ :Ρ :Ρ

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/07/2018 :  12:45:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Hermes

Μανώλη να προσέχεις τις "επιβραβεύσεις"!!!
είμαι κ εγώ επιρρεπής και στο λέω εκ πείρας, είναι κ δικός μου πόνος αυτός!!!

στα δικά μου, σήμερα είχα 17χλμ πρωΐνά στο Χαλανδρίου με 5x2k προοδευτικά επιταχυνόμενα και το απόγευμα είχα drills στη ρεματιά και μετά κυκλικό με burpees, μονόζυγα & kettlebells!



...όταν έχεις και τον Αργύρη (winarg) να "εκτελεί" παραγγελιές για Συριανά λουκούμια, τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο δύσκολα!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/07/2018 :  13:17:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Hermes

Μανώλη να προσέχεις τις "επιβραβεύσεις"!!!
είμαι κ εγώ επιρρεπής και στο λέω εκ πείρας, είναι κ δικός μου πόνος αυτός!!!

στα δικά μου, σήμερα είχα 17χλμ πρωΐνά στο Χαλανδρίου με 5x2k προοδευτικά επιταχυνόμενα και το απόγευμα είχα drills στη ρεματιά και μετά κυκλικό με burpees, μονόζυγα & kettlebells!



...όταν έχεις και τον Αργύρη (winarg) να "εκτελεί" παραγγελιές για Συριανά λουκούμια, τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο δύσκολα!

Free your feet...free your senses!




έμπλεξες Μανώλη, άστα να πάνε!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/07/2018 :  20:34:02  Εμφάνιση Προφίλ
καλησπέρα!
double feature και σήμερα, και μάλιστα εντελώς σιδεραδίστικο!
πρωΐ πόδια - sheer strength & απόγευμα στήθος - κοιλιακοί / μονόζυγα. Πρώτη φορά ελεύθερο μπάρα μετά από 20 σχεδόν χρόνια!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/07/2018 :  20:40:52  Εμφάνιση Προφίλ
Παρεξήγησις Μανώλη μου, διψήφιο αριθμό χιλιομέτρων σε προπόνηση εννοώ! Είδα ένα δωδεκαρι στο πρόγραμμα, γι αυτό!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2018 :  08:50:35  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρες! σήμερα 12χλμ στο Χαλανδρίου με μια ντουζίνα δυνατούτσικα ανοίγματα κατά το τέλος!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2018 :  08:50:16  Εμφάνιση Προφίλ
Μπάνιο, φυσικοθεραπείες, μπάνιο φυσικοθεραπείες κλπ κλπ κλπ
Τουλάχιστον βελτιώνομαι στο μπάνιο.
Πολύ σημαντικό να υπάρχει εναλλακτικός τρόπος άσκησης όταν υπάρχει τραυματισμός.
Έχω και τον φυσικοθεραπευτή μου, με ΚΜΑ σε 02:53, να μου λέει ότι ¨εδώ και 2 εβδομάδες δεν προπονείται και έχει μείνει πίσω" και μου σπάει τα νεύρα!!!!
Ουστ, εγώ με μπάνιο θα συνεχίσω μέχρι να γίνω καλά....


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2018 :  12:18:44  Εμφάνιση Προφίλ
gargadua καλή ανάρρωση σου εύχομαι και γρηγορα!
ελπίζω να μη χρειαστέι να βγάλεις λέπια!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2018 :  13:33:59  Εμφάνιση Προφίλ
@trexantiris

Με κάλυψες με τον αγώνα στόχο,αν και αργεί καλή επιτυχία να έχεις,θα συναγωνιστείς με 2 φιλαράκια "θηρία" με περυσινή κατάταξη 12 και 13.

και μια δική μου προπόνηση που προσπαθώ να φτάσω εσάς τα "θηρία"

https://connect.garmin.com/modern/activity/2825317778
όχι πολύ ποδώκης

Edited by - sakis1971 on 05/07/2018 13:35:30
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2018 :  18:52:36  Εμφάνιση Προφίλ
καλησπέρα! σήμερα d.f. με πρωϊνό στατικό ποδήλατο (hard pedal) + κοιλιακούς και με απογευματινή πλάτη οργανα, κατακόρυφα και ασκήσεις ποδιών (squats et al)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2018 :  07:20:15  Εμφάνιση Προφίλ
Χθες το βράδυ 5 ασφάλτινα χλμ κατόπιν υποδείξεως του φύσιο με ρυθμό 05:40, καλά πήγε το πόδι δεν παραπονέθηκε ιδιαίτερα. Και βεβαίως πρωινό 50λεπτο μπανάκι, χθες και σήμερα.
Αύριο ποδηλατώ.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 100 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000