Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Ποδηλατικές προπονήσεις Δρομέων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 54

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/05/2010 :  20:45:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ερώτησεις στους ποδηλατάκιδες του φόρουμ
Πρόσφατα μετέτρεψα το IDEAL NEON σε κουρσάκι μα αλλαγή τιμονιού και λεβιεδομανέτες shimano sora.

1. Εχετε προβλήματα με πόνους στον αυχένα πίσω;
Ρωτάω μήπως και έχω λάθος θέση σώματος.Οι πόνοι έρχονται μετά από περίπου 1 ώρα ποδήλατο. Οταν το τιμόνι ήταν ευθεία και όρθια θέση ναι μεν δεν κουραζόταν τόσο ο αυχένας αλλά νομίζω ότι τώρα πηγαίνω καλύτερα. Μήπως είναι ζήτημα συνήθειας;;

2. Αν είχατε κάποιο ατυχές long run και γυρίσατε πιασμένοι εντελώς, το ποδήλατο σας βοήθησε στην αποθεραπεία;
Ειχα σήμερα 24 χλμ τα οποία ήταν τα χειρότερα της δρομικής μου πορείας. Τόσο πολύ που όχι μόνο δεν τα έτρεξα στο ρυθμό μου, όχι μόνο περπάτησα πολύ, αλλά και πονούσα αρκετά σε προσαγωγούς και κάτω κοιλιακούς. Κατά 20:00 έκανα 1 βόλτα με το ποδήλατο (20΄ χαλαρά) και νοιώθω τα πόδια μου πολύ καλύτερα. Σχετίζεται;

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/05/2010 :  15:08:04  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by bkafkas

Συνάδερφε Thrax πως και δεν ανέφερες τίποτα για τα "ντόμινο" πεσίματα στις κατηφόρες του ελέυθερου? Ηταν όλα τα λεφτά...



Έχεις δίκιο, αν και δεν ήμουν μπροστά όταν έγιναν. Είδα όμως τους ποδηλάτες στην άκρη του δρόμου να με κοιτούν περίλυποι περιμένοντας τη βοήθεια. Ευτυχώς πουδεν χτύπησε κανείς σοβαρά.

__________________________
Χλιμίτζουρες: γράφουν ιστορία
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/05/2010 :  15:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Ερώτησεις στους ποδηλατάκιδες του φόρουμ
Πρόσφατα μετέτρεψα το IDEAL NEON σε κουρσάκι μα αλλαγή τιμονιού και λεβιεδομανέτες shimano sora.

1. Εχετε προβλήματα με πόνους στον αυχένα πίσω;
Ρωτάω μήπως και έχω λάθος θέση σώματος.Οι πόνοι έρχονται μετά από περίπου 1 ώρα ποδήλατο. Οταν το τιμόνι ήταν ευθεία και όρθια θέση ναι μεν δεν κουραζόταν τόσο ο αυχένας αλλά νομίζω ότι τώρα πηγαίνω καλύτερα. Μήπως είναι ζήτημα συνήθειας;;

2. Αν είχατε κάποιο ατυχές long run και γυρίσατε πιασμένοι εντελώς, το ποδήλατο σας βοήθησε στην αποθεραπεία;
Ειχα σήμερα 24 χλμ τα οποία ήταν τα χειρότερα της δρομικής μου πορείας. Τόσο πολύ που όχι μόνο δεν τα έτρεξα στο ρυθμό μου, όχι μόνο περπάτησα πολύ, αλλά και πονούσα αρκετά σε προσαγωγούς και κάτω κοιλιακούς. Κατά 20:00 έκανα 1 βόλτα με το ποδήλατο (20΄ χαλαρά) και νοιώθω τα πόδια μου πολύ καλύτερα. Σχετίζεται;

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν



Λοιπόν, για το #2 που ρώτησες μου έχει συμβεί και εμένα. Η χαλαρή (τονίζω το χαλαρή) ποδηλασία βοηθά πολύ στην αποκατάσταση μετά από τρέξιμο. Γιατί όμως τόσο χάλια το long run?

Για το #1, αν και ολίγον ποδηλατάκιας, δεν το ξέρω το μοντέλο της ideal που λες και δεν έχω ιδέα αν έχει γεωμετρία κούρσας. Θέλω να πω ότι την κούρσα την κάνει η γεωμετρία της και όχι μόνο το τιμόνι. Αλλά αυτά τα ξέρεις ήδη. Αν πρόκειται για ποδήλατο fitness, τότε με το τιμόνι αυτό είναι κούρσα. Για άλλες κατηγορίες δεν ισχύει.

Ο πόνος στον αυχένα είναι αναμενόμενος αν χαλήλωσε η θέση που πιάνεις το τιμόνι. Θέλει συνήθεια. Το είχα και εγώ. Για να δεις αν η θέση είναι σωστή πρέπει να ξέρεις κάποια βασικά. Υπάρχουν τρόποι μέτρησης σε διάφορα άρθρα στο δίκτυο. Αν δεν βρεις μου λες. Ένα βασικό που πρέπει να ισχύει είναι ότι το επίπεδο του τιμονιού δεν πρέπει να είναι πιο χαμηλό από 6-7cm από το επίπεδο της σέλλας. Επίσης να δεις αν τα χέρια σου όταν πιάνουν το τιμόνι από τις μανέτες πάνω (η πιο συνήθης θέση οδήγησης) είναι τελείως τεντωμένα. Πρέπει να είναι λίγο χαλαρά ώστε να μην κουράζεσαι στην οδήγηση. Αυτά και άλλα πολλά ισχύουν ως προς τη σωστή θεση.

Καλό ξεμπέρδεμα και ετοιμάσου να αυξήσεις την εμβέλειά σου για να βρισκόμαστε.

__________________________
Χλιμίτζουρες: γράφουν ιστορία
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/05/2010 :  18:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

1. Εχετε προβλήματα με πόνους στον αυχένα πίσω;
Ρωτάω μήπως και έχω λάθος θέση σώματος.Οι πόνοι έρχονται μετά από περίπου 1 ώρα ποδήλατο. Οταν το τιμόνι ήταν ευθεία και όρθια θέση ναι μεν δεν κουραζόταν τόσο ο αυχένας αλλά νομίζω ότι τώρα πηγαίνω καλύτερα. Μήπως είναι ζήτημα συνήθειας;;


Δοκίμασε να αυξήσεις το ύψος του (νέου)τιμονιού σου βάζοντας
"κουλούρια" κάτω από το λαιμό,δίνοντας χρόνο προσαρμογής στον
αυχένα σου,και μετά τα αφαιρείς.Αν ο λαιμός έχει κάποια κλίση
και είναι προς τα κάτω,βάλε τον προς τα πάνω(για τον ίδιο λόγο).
Απλά Θέμα προσαρμογής είναι.Διάβασε και αυτά:
http://www.cyclist.gr/article.php?id=1458
http://www.cyclist.gr/article.php?id=1227

Pain is temporary.
Trophies last forever !

Edited by - mtbiker on 10/05/2010 18:37:16
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/05/2010 :  19:22:47  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
και εδώ Βασίλη
http://el.netlog.com/cipollini964/blog

__________________________
Χλιμίτζουρες: γράφουν ιστορία
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2010 :  16:20:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ότι ανεβαίνει,κατεβαίνει ...

http://www.youtube.com/watch?v=9Un7pQe9SD8

Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2010 :  20:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ παιδιά,
αλλά ανακάλυψα πως το ideal neon έχει μικρό "κούτελο" (εκεί που εδράζεται το πηρούνι έχει μικρό μήκος, δεν είναι σαν τα κουρσάκια λόγω fitness)οπότε έχω παραγγείλει και 1 λαιμό για 31,8 αναδιπλούμενο (45 μοίρες)και 10 εκ. μήκος ώστε να ψηλώσει ακόμα λίγο το τιμόνι και να αισθάνομαι καλύτερα. Βέβαια θα πάει και πιό μακρυά.Προς το παρόν είναι στην αποθήκη κλειδωμένο και περιμένει.Ηδη όταν του άλλαξα το πηρούνι με carbon το έκοψα ψηλότερα και πρόσθεσα δαχτυλίδια. Μπορεί και να μου βγεί καρνάβαλος!!!! Με τιμόνι flat και αντίστοιχο λαιμό (26,1)δεν κουραζόμουνα.Μήπως κάνω βλακεία που επεμβαίνω;;;;;; (Μην απαντήσετε ΝΑΙ δεν το αντέχω!!)
Το άρθρο του cyclist το είχα δεί και περιμένω το λαιμό για να κάνω τις αναγκαίες ρυθμίσεις. Αν δώ ότι δεν.... έ τότε το πουλάω και scott speedster s 40.
Βλέποντας και κάνοντας...................

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν

Edited by - gargadua on 19/05/2010 20:25:59
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/05/2010 :  09:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εντύπωση μου έκανε ότι όσο είναι ο πήχης του χεριού (αγκώνας-δάχτυλα) τόσο πρέπει να είναι η οριζόντια απόσταση παλουκόσελο-λαιμός τιμονιού!!!!!!!!
Και ξαφνικά το ποδήλατο έγινε μεγάλο!!!!!!!!!!!

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/05/2010 :  19:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
mtbiker, thrax
μόλις έφτιαξα το ποδήλατο!!!!!!!! Φυσάει, ανέβηκε το τιμόνι και σταμάτησαν οι πόνοι. Πολύ με βοήθησαν οι οδηγίες σας για την θέση και τώρα είμαι άνετος επιτέλους!!!!!!!! Μόλις γλύτωσα 700€ για την αγορά καινούργιου.
Χθές έκανα τα πρώτα 40 χλμ και πήγα πολύ καλά γιατί δεν πονούσα στο τέλος.ΔΡΟΜΟΙ ΤΡΕΜΕΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/05/2010 :  23:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Χθές έκανα τα πρώτα 40 χλμ και πήγα πολύ καλά γιατί δεν πονούσα στο τέλος.

Μπράβο Βασίλη,
Πολύ χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους σωστά "τοποθετημένους"
στο ποδήλατο!

Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bkafkas
Forum-Runner

Greece
177 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/05/2010 :  07:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπόν, για να μην λέμε ότι κανονίζουμε μόνο τα δρομικά, για να δούμε ποιοί από τους εκλεκτούς συναδέρφους θα παρεβρεθούν τη Κυριακή 6/6 στο γύρο Χολομώντα???
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/05/2010 :  19:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Axxxxx
Δυστυχώς...!
Αλλά ο Basso ε;

__________________________
Χλιμίτζουρες: γράφουν ιστορία
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2010 :  12:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ποδηλατόδρομος Ευρωπαϊκών προδιαγραφών στο Βόλο!

http://www.youtube.com/watch?v=ebz1wKS-aZs&feature=player_embedded

Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Leonardo
Elite Forum-Runner



2254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2010 :  12:23:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://troktiko.blogspot.com/2010/06/blog-post_4764.html

ΔΥΣΤΥΧΩΣ... ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΜΕ ΠΟΔΗΛΑΤΗ

"Χθες το μεσημέρι 2-6-2010 στο ύψος της Κακιάς σκάλας αυτοκίνητο κινούμενο προς Κινέττα πέρασε στο αντίθετο ρεύμα και παρέσυρε ποδηλάτη με αποτέλεσμα να τον ρίξει στο γκρεμό 100!!! Μέτρων και να τον ανασύρουν νεκρό οι άνδρες τις ΕΜΑΚ. Το άτυχο παλικάρι καταγόταν από την
Έδεσσα ήταν 36 ετών παντρεμένος και με 2 παιδιά. Εδώ και κάποια χρόνια κατοικούσε στην Ελευσίνα, διότι ήταν ιπτάμενος της πολεμικής αεροπορίας.
Η δουλειά του Σάββα ήταν να πετά με τα ελικόπτερα έρευνας και διάσωσης, σώζοντας ζωές και βοηθώντας ανθρώπους που κινδυνεύουν. Ένας τέτοιος άνθρωπος χάθηκε χθες από έναν πανίβλακα ελληνάρα που πήγε να τρέξει με το αυτοκίνητο του στον παλιό της Κινέττας.

Καλό ταξίδι φίλε και καλές διαδρομές να έχεις όπου και αν είσαι..



________________________________________________________________________
...και τι ζητάω, τι ζητάω, μια ευκαιρια στον παραδεισο να πάω...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bkafkas
Forum-Runner

Greece
177 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2010 :  12:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αντιγράφω από cyclingnews.gr


4 Ιουν 2010
Άμεση ανάγκη για αίμα!!



Ο αθλητής του Συλλόγου Α.Σ.Μαχητές Πεύκων Ιορδανίδης Αλέξανδρος είχε χθες ένα ατύχημα και βρίσκεται στην εντατική του Νοσοκομείου ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ. Κατά την διάρκεια της προπόνησής του, Ι.Χ. που βγήκε στο αντίθετο ρεύμα έπεσε πάνω στον αθλητή. Η κατάστασή του είναι πολύ σοβαρή (έχει εσωτερική αιμοραγία) και θα χρειαστεί επειγόντως αίμα. Παρακαλούμε όποιος ενδιαφέρεται να βοηθήσει ας επικοινωνήσει με τον πατήρ Ιωάννη στο 6936537763 για περαιτέρω λεπτομέρειες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 54 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000