Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Ποδηλατικές προπονήσεις Δρομέων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 54

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/08/2014 :  15:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είχα δει το ΚΤΜ manhattan προπερσι.Το πήρε ένας φίλος πέρσι και είναι πολύ ευχαριστημένος.Άσπρο χρωματάκι,τα κλασικά παρεκλόμενα της shimano κτλ κτλ στα 350ευρώ .Το έχει κάποιος άλλος;Το έψαξα λίγο στο ίντερνετ σε μαγαζιά που ξέρω αλλά δεν υπάρχει.Έχει να προτείνει κάποιος κάτι αντίστοιχο; Το ποδήλατο είναι road trekking, τα χαρακτηριστικά υβρίδια.Ούτε κούρσα ούτε trekking

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2014 :  18:14:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σημερα 160 χλμ ενοψει brevet σε δυο εβδομαδες. Εκανα τρεις φορες ποδηλατο μια 60 τη δευτερη 95 και σημερα παρολο που το φοβομουμα βγηκαν 160 με αρκετη ανεση, τοσο που σκεφτομουνα πως αν ηταν το brevet σημερα δε θα με χαλουσε καθολου αν συνεχιζα μεχρι τα 200, ουτε σουρωμα ενιωσα ουτε τιποτα, μεση ωριαια 26 παρα. Με επιασε και η βροχη, πολυ τη χαρηκα, ενιωσα οτι με ξεκουρασε. Τελικα το ποδηλατο δε με ενοχλει καθολου στο τραυματισμο μου στο ποδι, οποτε θα το συνεχισω για λιγο ακομα. Νομιχω πως εχουν περασει πανω απο δεκαπεντε χρονια χωρις να κατσω σε σελα για τοση ωρα, ξυπνησαν αναμνησεις απο παλια! Αρχισα να φλερταρω και με την ιδεα του τριαθλου, θρωρητικα ομως, το τρεξιμο ειναι η κορυφη για την ωρα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/09/2014 :  12:43:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tazi

Σημερα 160 χλμ ενοψει brevet σε δυο εβδομαδες. Εκανα τρεις φορες ποδηλατο μια 60 τη δευτερη 95 και σημερα παρολο που το φοβομουμα βγηκαν 160 με αρκετη ανεση, τοσο που σκεφτομουνα πως αν ηταν το brevet σημερα δε θα με χαλουσε καθολου αν συνεχιζα μεχρι τα 200, ουτε σουρωμα ενιωσα ουτε τιποτα, μεση ωριαια 26 παρα. Με επιασε και η βροχη, πολυ τη χαρηκα, ενιωσα οτι με ξεκουρασε. Τελικα το ποδηλατο δε με ενοχλει καθολου στο τραυματισμο μου στο ποδι, οποτε θα το συνεχισω για λιγο ακομα. Νομιχω πως εχουν περασει πανω απο δεκαπεντε χρονια χωρις να κατσω σε σελα για τοση ωρα, ξυπνησαν αναμνησεις απο παλια! Αρχισα να φλερταρω και με την ιδεα του τριαθλου, θρωρητικα ομως, το τρεξιμο ειναι η κορυφη για την ωρα!



Σαν πολλά δεν είναι τα 160χλμ; Νομίζω 120-125 αρκούν.
Και κάπως απότομα απο 60 και 95 σε 160(?)

Καλή μας επιτυχία στο brevet.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2014 :  15:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
30 πρωινά χλμ σε 01:05 με μέση 27 χλμ/ω.
Αντε να δω πότε θα περάσει αυτή η τενοντίτιδα να βγω να τρέξω λίγο!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kolaz
Forum-Runner



78 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2014 :  18:30:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά όλοι οι κουτσοί το ρίξαμε στο ποδήλατο...

30 πρωινά και εγώ με 32,9 μεση.

----------------------------------------------------------
Την υγειά μας να έχουμε, να τρέχουμε και ας μην φτάνουμε!

Edited by - Kolaz on 10/09/2014 18:31:58
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2014 :  20:15:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
80 πρωινά με μέση 26 χλμ/ω.

Με κούρασαν τα πολλά φανάρια μέσα στην Αθήνα,
στην επαρχία που έκανα τις προπονήσεις καλοκαιριάτικα ήταν σαφώς πιο ξεκούραστα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2014 :  13:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
43 πρωινά σε 01:35, με 27 μέση, 135 παλμούς και 245 + υψομετρική.
Όμορφα ήταν.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2014 :  21:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα,
Σήμερα θα σας απασχολήσω λίγο με το πρώτο μου brevet. Με τον όρο αυτό η ποδηλατική κοινότητα εννοεί τη συμμετοχή σε μεγάλες ποδηλατικές διαδρομές που ξεκινούν από τα 200 χλμ και μπορεί να ξεπεράσουν και τα χίλια!!. Οι διαδρομές αυτές πρέπει να εκτελούνται μέσα σε προκαθορισμένα χρονικά όρια, ( μέση ταχύτητα 15 χλμ/ωρα στα μικρότερα και ακόμη πιο μικρή στα μεγαλύτερα). Η πιστοποίηση ότι ο ποδηλάτης έχει κάνει το σύνολο της διαδρομής γίνεται με το σφράγισμα της προσωπικής κάρτας αγώνα του καθενός σε ορισμένα σημεία κλειδιά της διαδρομής, τα λεγόμενα check points.
Όπως ορισμένοι από εσάς ξέρετε, λόγω τραυματισμού μου που δε μου επιτρέπει το τρέξιμο, αποφάσισα μέχρι τουλάχιστον να γίνω καλά να κάνω ποδήλατο. Ετσι θα κρατήσω όσο μπορώ τη φυσική μου κατάσταση και ελπίζω όταν επανέλθω να μη χρειαστεί μεγάλο διάστημα να προσαρμοστώ.
Πριν λοιπόν από σχεδόν τρείς εβδομάδες που το έριξα στο ποδήλατο είχα σα στόχο να πάω στο brevet του γύρου Αττικής. Η διαδρομή ξεκινάει από τη Τεχνόπολη στο Γκάζι , πάει στο Σούνιο, περνάει από Λαύριο, Καλύβια, Πικέρμι, Σχοινιά Σταυρό και επιστρέφει στο Γκάζι. Το σύνολο των χιλιομέτρων είναι 207. Αν υποθέσουμε πως η αναλογία σε χρόνο προπόνησης τρεξίματος/ ποδηλάτου είναι της τάξης του ένα προς τρία είναι περίπου σα να τρέχει κάποιος 70 χλμ. Ε, σας πληροφορώ λοιπόν πως αν είχα τρέξει 70 χλμ, αυτή τη στιγμή δε νομίζω ότι θα μπορούσα να γράψω στο κομπιούτερ. Ενδεχομένως καρδιοαναπνευστικά η αναλογία αυτή να έχει κάποια βάση όμως σε ότι αφορά τη μυική καταπόνηση δεν υπάρχει η παραμικρή συσχέτιση. Τώρα νιώθω κουρασμένος αλλά επ΄ ουδενί θανατηφόρα καταπονημένος!!. Θ α μπορούσα κάλλιστα ακόμα και να πάω για μια light προπονησούλα ή ακόμα και να κάνω και ποδήλατο.
Το brevet το διοργάνωνε η ΠΕΠΑ, ( Πανελλήνια Ενωση Παλαιμάχων), που φαίνεται πως ξέρει πολύ καλά τη δουλειά της. Παρόλο που συμμετείχαν τόσο πολλά άτομα, όλα γινόντουσαν γρήγορα, χωρίς καθυστερήσεις και με χαμόγελο. Ισως αυτό να οφείλεται και στο ότι στην οργάνωση του brevet, συμμετέχει πολύ ενεργά ο αδελφός ενός πολύ καλού φίλου δρομέα, στην ηλικία μου, που φέτος χτυπάει με αξιώσεις το τρίωρο, του το εύχομαι ολόψυχα!!.
Συνολικά πριν πάω στο brevet έκανα περίπου εξακόσια πενήντα χιλιόμετρα, τα περισσότερα με μάλλον αργό ρυθμό με τη μεγαλύτερη προπόνηση να φτάνει τα 160. Ηθελα να κάνω μία μεγάλη γιατί δεν είχα ιδέα τι σημαίνει να κάθομαι 10 ώρες περίπου στο ποδήλατο. Όπως κατάλαβα σχετικά σύντομα δε θα είχα κανένα πρόβλημα στο αερόβιο κομμάτι . Αυτό που με βασάνιζε ήταν πως θα αντιδρούσαν τα πόδια μου και γενικότερα το σώμα μου. Τελικά ούτε μυικά αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, οι τετρακέφαλοι στάθηκαν στο ύψος τους. Εκεί που ταλαιπωρήθηκα ήταν με τον πισινό με τη σέλα, στο σβέρκο με τη στάση του σώματος πάνω στο τιμόνι και στις πατούσες!!! Οσο και αν αυτό ακούγεται περίεργο η επιλογή κατάλληλου παπουτσιού για το ποδηλασία είναι πολύ σημαντική. Εγώ τσιγκουνεύτηκα να δώσω χρήματα για παπούτσι, ( όπως έμαθα σήμερα θα πρέπει να δώσω γύρω στα 150 ευρώ για κάτι αξιοπρεπές). Το θέμα με τη σέλα το αντιμετώπισα κυρίως βάζοντας δύο ποδηλατικά κολάν, κάτι που φάνηκε πως δούλεψε πολύ καλά. Οσο για το σβέρκο, απλά είμαι πιασμένος.
Η διαδρομή για εμένα κράτησε εννέα ώρες στις οποίες περιλαμβάνεται και η μία ώρα στάσεις για τροφοδοσία, σφράγισμα κάρτας και πουδράρισμα μύτης. Αν με ρωτούσατε θα σας έλεγα πως σταμάτησα λιγότερο όμως οι αριθμοί αυτά λένε. Εδώ πρέπει να σημειώσω πως ειδικά στα αρχικά σημεία ελέγχου υπήρχε μεγάλη ουρά και κατά συνέπεια αναμονή. Στο χρόνο αυτό περιλαμβάνονται και άλλα περίπου 6 χλμ που είναι η απόσταση από το σπίτι μου στο Γκάζι. Η μέση καθαρή ωριαία της διαδρομής ήταν τα 26,6 χλμ. Η μέρα όπως μερικοί από εσάς θα κατάλαβαν!!!, (είδα πολύ κόσμο το πρωί να τρέχει κατά μήκος της παραλιακής και ζήλεψα), ήταν ζεστή με αρκετή υγρασία, μετά τις δέκα το πρωί και μέχρι τις τέσσερις και μισή που τερμάτισα ο ήλιος ήταν δυσάρεστος, ευτυχώς δε φυσούσε κόντρα αέρας
Συνολικά κατανάλωσα 3 τζελάκια, λίγο τυρί, 10 φέτες σαλάμι, περίπου 200 γραμ ψωμί και λίγα τσίπς. Ηπια μία κόκα κόλα, ένα lucozade, 1 λίτρο χυμό amita και περίπου τέσσερα λίτρα νερό. Επίσης πήρα 5 saltsticks και μία κάψουλα καφείνης. Όταν ζυγίστηκα το Σάββατο το βράδυ ζύγιζα 65 κιλά. Αφού ήρθα στο σπίτι και ήπια κόμη ένα λίτρο νερό το βάρος μου ήταν 62 κιλά. Το κομπιουτεράκι έγραψε πως συνολικά κατανάλωσα κάτι λιγότερο από επτά χιλιάδες θερμίδες.
Σε ότι αφορά τη διαδρομή ξεκίνησα αρκετά χαλαρά. Πήγαινα παρέα με ένα φίλο που και αυτός θα έκανε το πρώτο του brevet. Ειχε σαφώς περισσότερα χιλιόμετρα στα πόδια του αλλά και σαφώς περισσότερα κιλά, πάνω από εκατό. Όπως αποδείχτηκε η συμμαχία έκανε καλό και στους δύο μας. Από τη μία ήταν το φρένο μου και από την άλλη εγώ έδινα ένα ρυθμό πιο αλέγρο. Πήγαμε μαζί μέχρι τα εκατόν τριάντα χιλιόμετρα, ξαναβρεθήκαμε για λίγο στο check point στα εκατόν πενήντα κάτι αν θυμάμαι καλά και ύστερα χωρίσαμε. Τελικά τερμάτισε με μισή ώρα διαφορά από εμένα.
Σε ότι αφορά τη διαδρομή και εν γένει τη ποδηλασία κατάλαβα πόσο σημαντικό είναι να είσαι μέρος ενός γκρούπ που είναι στο ίδιο επίπεδο με εσένα. Στάθηκα τυχερός και έκανα περίπου σαράντα χιλιόμετρα μέσα σε ένα peloton ( έτσι λένε στη ποδηλατική ορολογία τα μεγάλα γκρούπ με ποδηλάτες). Τα χιλιόμετρα έφευγαν χωρίς κόστος, χαλαρά και γρήγορα. Όσο το peloton γίνεται μικρότερο, βρέθηκα περίπου για ογδόντα χιλιόμετρα σε ένα τέτοιο, τα οφέλη δεν είναι τόσο σημαντικά αλλά επ΄ ουδενί αμελητέα.
Σε όλη τη διαδρομές ένιωσα να ζορίζομαι σε ένα σημεία για περίπου δέκα λεπτά. Ηταν στο εκατοστό τεσσαρακοστό περίπου χιλιόμετρο, ένα σημείο της διαδρομής όπου προχωράς και ξέρεις ότι θα επιστρέψεις πάλι από εκεί, ( ψυχολογικά δε βοηθάει καθόλου αυτό). Εκεί ένιωσα πραγματικά μίζερος, κουρασμένος, αδύναμος και χωρίς κέφι. Ευτυχώς μετά από λίγο σταμάτησα στο check point, έφαγα, ήπια, πήρα και τη μία καφείνη και όλα κύλησαν μία χαρά.
Γενικά μου άρεσε πολύ σαν εμπειρία, δεν τη συγκρίνω όμως με το τρέξιμο. Είναι κάτι πολύ διαφορετικό, έχει μεγάλη διάρκεια και λιγότερη ένταση. Βέβαια αν ίσως ήμουν πιο γρήγορος και ανταγωνιστικός να σας έλεγα άλλα.
Οι ποδηλάτες που συμμετείχαν στο σημερινό brevet πρέπει να ήταν πάνω από εξακόσιοι. Είναι ζήτημα όμως αν ανάμεσα σε όλους αυτούς μέτρησα πάνω από δεκαπέντε γυναίκες. Συμμετείχαν άνθρωποι από όλες τις ηλικίες. Αυτό που πρόσεξα είναι ότι ενώ τον καλό δρομέα μπορείς να τον καταλάβεις σχετικά εύκολα από τη κοψιά του, κάτι τέτοιο δεν ισχύει τόσο πολύ στους ποδηλάτες. Είδα δυνατά παιδιά που δε θα τα έπιανε το μάτι σου όπως και το αντίθετο.
Τελειώνοντας θέλω να σας πω πως το ποδήλατο είναι ναι μεν πολύ ωραίο αλλά προς το παρόν το τρέξιμο το βρίσκω καλύτερο!! Ελπίζω πως σύντομα θα μπορέσω να ξανατρέξω, αυτή η εβδομάδα θα δείξει. Αν δε τα καταφέρω μου πέρασε η ιδέα να συμμετάσχω τον άλλο μήνα στο Σπάρταθλο, μη γελάτε δεν εννοώ το τρεξιματικό αλλά το ποδηλατικό, έτσι θα μπορώ να λέω πως και εγώ έχω συμμετάσχει σε ένα Σπάρταθλο στη ζωή μου!!!
Ελπίζω μόνο να μη χρειαστεί στο μέλλον να γράψω σε κάποιο ανάλογο με το δικό μας site κάτι κάτω από το λήμμα ¨δρομικές προπονήσεις ποδηλατών¨.
Νίκος

P.S. Afentis, τώρα μόλις έιδα ότι θα συμμετείχες και εσύ, ελπίζω να το χάρηκες, αν το είχα πάρει είδηση νωρίτερα θα σε αναζητούσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chamav
Advanced Forum-Runner

Greece


366 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2014 :  18:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο συγχαρητήρια, αν μέσα σε τρεις εβδομάδες έκανες και brevet, τι να πω, είσαι πραγματικός αθλητής. Το τρέξιμο το έχεις και με το παραπάνω, το ποδήλατο το απόκτησες, αν πιάσεις και την πισίνα τώρα που έχεις χρόνο, την Άνοιξη οι τριαθλητές θα σε κοιτούν μακριά μπροστά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2014 :  16:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολλά μπράβο και από μένα, σε ζηλεύω!!! Προσωπικά έχω κάνει μέχρι 80 χλμ μόνος http://connect.garmin.com/activity/300847924 και σε αγώνα 120 χλμ στη Κομοτηνή δείλιασα να πάω μήπως και δεν τα καταφέρω.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2014 :  08:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα κανένας άλλος δεν ποδηλατεί!!!!!!!!!
Προχθές 42 χλμ με 25 μτ λόγω δυνατού αέρα. Αν και η κίνησή μου ήταν κυκλική, είχα το προνόμιο του αντίθετου αέρα σε όλες τις διευθύνσεις.
Την γκαντεμιά μου μέσα!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2014 :  09:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητήρια tazi

Το μόνο που μένει είναι να φτάσεις και τα 3,86km στην κολύμβηση και είσαι Ironman.

Χωρίς να έχω διαβάσει τα προηγούμενα ποστ του παρόντος, αισθάνομαι ότι η περιγραφή σου είναι οδηγός για όσους θέλουμε να ξανοιχτούμε κι άλλο.

Πάντως την ταχύτητά σου (26,6), χαλαρή δεν την λες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2014 :  10:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Μα κανένας άλλος δεν ποδηλατεί!!!!!!!!!
Προχθές 42 χλμ με 25 μτ λόγω δυνατού αέρα. Αν και η κίνησή μου ήταν κυκλική, είχα το προνόμιο του αντίθετου αέρα σε όλες τις διευθύνσεις.
Την γκαντεμιά μου μέσα!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




Βεβαίως κ υπάρχουν κ αλλοι..απλά υπάρχει και το ποιό ωραίο ΜΤΒ.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/10/2014 :  15:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
42,5 χλμ σε 01:40 με 25,4 μτ, 128 ΜΚΣ και 280 + υψομ.

Αχ βρε μπέμπη, μετά το μεσημεριανό με έστειλες για ποδήλατο!!!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/10/2014 :  21:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σας παιδιά, σήμερα δήλωσα για το brevet της Κορίνθου. Κι αυτό διακοσάρι είναι αλλά νομίζω δυσκολότερο από της Αττικής λόγω μορφολογίας.
Υπολογίζω να είναι το τελευταίομκου μια και οπως δείχενει το πράμα ο τραυματισμός δείχενει να με εγκταταλείπει. Αύριο, μεθαύριο και αντιμεθάυριο λέω να κάνω τρία ελέυθερα από 10 έως δώδεκα χλμ και το Σάββατο το ποδήλατο. Απο το προηγο.υμενο brevet πριν απο 3 εβδομάδες έχω κανει 4 φορές ποδήλατο, περίπου 220 χλμ δηλαδή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 54 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000