Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Ποδηλατικές προπονήσεις Δρομέων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 54

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2014 :  22:25:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα και πάλι, αλλο ενα brevet έλαβε τέλος. Ηταν σαφως πιο δύσκολο από αυτό της Αττικής, συμμετείχαν πιο λίγοι αλλα και καλύτεροι ποδηλάτες και επίσης σε ότι αφορά εμένα έιχε και ορισμένες ατυχίες.
Πρώτα από όαλ έφτασα με καθυστέρηση στην εκκίνηση, βασικά έφτασα τη στιγμή που ολοι ξεκινούσαν. μεχρι λοιπόν να ετοιμαστώ πέρασε κανένα δεκάλεπτο και ξεκίνησ αγχωμένος και μόνος. Ευτυχώς η διαδρομή ξεκινούσε ανηφορικά, έτσι σχετικά γρήγορα επιασα την ουρά, το αγχος μου μετριάστηκε. τώρα σκοπός ήταν να βρω τη παρέα μου. Συνεχισα σε γρήγορο ρυθμό , περνούσα βασικά συνέχεια κόσμο και φτάνοντας στη κορυφή της ανάβασης, 750 μέτρα υψομετρική νομίζω να΄σου και η παρέα. Το αποτέλεσμα βέβαια όληα αυτής της βιασύνης ήταν να χάσω αρκετες δυνάμεις από την αρχή και μετά από τη κατηφόρα, στο ίσιωμα δηλαδή να μη τραβάω όπως θα ήθελα. Στο 46 περίπου χλμ ήταν το πρώτο check point. Υστερα από ολιγόλεπτη στάση και ανασυγκρότηση διαπιστώνω ότι είμαι σχεδόν στο πρώτο τέταρτο των ποδηλατών, κουρασμένος όμως αρκετα. Συνεχίζοντα πιανουμε ένα γκρουπάκι αρκετά γρήγορο, κανονικά θα το ακολουθούσα χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά οπως ήμουνα δυσκολευόμουνα αρκετα. Μετά από καμιά 30 χλμ το γκρουπακι σταματάει για πουδραρισμα μύτης, έγω και άλλα τέσεερα παιδιά συνεχίζουμε, να σημειώσω εδώ πως η διαδρομή είχε αρκετα σημεία σα οποία μπορούσες να χαθείς. Ο ένας ειχε περασσμένη τη διαδρομή στο gps οπότε θεώρησα καλο που θα πηγαινα με αυτόν παρέα. Μη σας τα πολυλογώ, τελικά χαθήκαμε και καταλήξαμε να κάνουμε ποδήλατο στην εθνική οδο. κάσποια στιγμή περνάμε και τα διόδια!!! μετά από κανένα δεκάλεπτο μας πλησιάζει ένα περιπολικό και μας λέει οτι απαγορεύεται το ποδήλατο στην εθνική καοι όπτι πρέπει αμεσα να βγούμε. Στη πρώτη διασταύρωση λοιπόν στρίβουθμε και κατευθυνόμαστε προς τη παλια εθνική. Αφου τη βρισκουμε συνηδητοποιούμε από άλλους ποδηλάτες που βλέπυμε, πιο αργους ότι είμαστε πίσω. Ενας από τη παρέα επικοινωνει με το peloton και διαπιστώνουμε ότι έχουμε χάσει κανένα τέταρτο. Λίγο μετά με πιάνει και λάστιχο, κανα πεντάλεπτο με δεκάλεπτο η αλλαγή, συνολικά δηλαδη είμαι πίσω περίπου 25 λεπτά απο΄το peloton που ήθελα να ακολουθήσω. με αρκετα πεσμένη ψυχολογία συνεχίζω μαζί με ένα παιδί ώς το επόμενο check point. Καμιά δεκαριά χιλιόμετρα πρι φτάσω, ίσως λίγο λιγότερα, βλέπω το κρουπακι καμαρωτό καμαρωτό να περνάει, γαμώτο σκέφτηκα, δεν υπάρχεςι η παραμικρή περίπτωση να τους προλάβω, ελπίζω μόνο να βρω τους φίλους μου. Φτάνοντας στο check point, διαπιστώνω ότι είμαι οριακά πάνω από τη μέση. σταματαω για φαγητό νερό κλπ και με βαρια καρδια ξαναξεκινάω, τώρα όλα με ενοχλούν, βασικά έχω σπαστεί. ευτυχώς κανα χιλιόμετρο μετα βλεπω τη παρέα μου να βγαινει από ένα σουβλατζίδικο, ανακούφιση. Συνεχίζουμε όλι μαζί και σιγά σιγά μου ξανάρχευται η διάθεση. Κάποια στιγμή ξεκινάει και το δεύτερο ανηφορικό σκέλος της διαδρομής. Εκέι πια έχοντας αποφασίσει πως θα πάω χωρίς να σκέφτομαι το χρόνο, αποφασίζω να πατήσω λίγο στην ανηφόρα κκάνοντας όμως αρκετές στάσεις. πάλι αρχιζω να περνάω αρκετό κόσμο. Λίγο πριν το τέλος της ανηφοριάς σταματάω σε ένα παντοπωλείο και περιμένω τη παρέα μου. Από εκει και πέρα πηγαίνουμε πρακρικά συνέχεια μαζί με αρκετές στάσεις ωρίς ιδιαίτερη πίεση. Διαπίστωσα πάντως πως ενώ στην ανηφόρα έυκολα προσπερνούσα, στο ίσιωμα και στη κατηφόρα δεν ήμουν γρήγορος. Οπως μου είπαν, αυτό είναι φυσικό απο τη μία λόγω μικρού βαρους, 65 και απο πό την άλλη λόγω δρομικού backround. Τελικά τερμάτισα σε δεκάμιση ώρες, φαντάζομαι πως οι στάεις μου θα ξεπέρασαν μάλον το δίωρο.
Ωραία εμπειρία, πολύ διαφορετική πάντως απο αυτήν του πρώτου brevet.
Καιρός όμως πια για Τ Ρ Ε Ξ Ι Μ Ο.
Από αυτή την εβδομάδα σκοπεύω να ξεκινλησω κανονικά προπόνηση, ελπίζω το πόδι μου να μην έχει αντίρρηση, με την αλλαγή στο πάτημα που έχω αρχίσει να κάνω, έχω διάφορες ενοχλήσεις, γάμπα και γοφός. Φαντάζομαι πολύ λογικό να υπάρχουν μέχρι το σώμα να συνηθίσει.
Καλό βράδυ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2014 :  12:26:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπράβο και πάλι μπράβο!!!!!

Με τι μέση πηγαίνατε;
Πουδράρισμα στη μύτη;;;;;;; Δηλαδή;
Τι εβδομαδιαία χλμ έκανες;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 12/10/2014 12:27:07
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2014 :  20:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Μπράβο και πάλι μπράβο!!!!!

Με τι μέση πηγαίνατε;
Πουδράρισμα στη μύτη;;;;;;; Δηλαδή;
Τι εβδομαδιαία χλμ έκανες;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




Ευχαριστώ πολύ για τα μπράβο!!
Βασικα η προπόνηση μου ειναι δρομική, λόγω τραυματισμού όμως έκανα λίγο ποδήλατο για να μη πέσω πολύ.
Μετα το πρώτο brevet στις 21/9 έκανα συνολικά 220 περιπου χλμ ποδήλατο. Τη τελευταία εβδομαδα που αρχισα το τρέξιμο, δεν έκανα τιποτα.
Πουδραρισμα μύτης ίσον τουαλέτα!!!
Η μέση σε αυτό το brevet ήταν της τάξης των 24 χλμ/ωρα
Συνολικά μαζί με τα δύο brevet, από τις αρχες Σεπτέμβρη έχω κάνει περίπου 1000 με 1200 χλμ ενω το τρέξιμο είναι της τάξης των 60 με 70.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2014 :  08:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχει πουθενά η διαδρομή που έκανες για να δω τα υψομετρικά;
220 χλμ/εβδομάδα τουλάχιστον αρκετά είναι, εννοώ σε χρόνο προπόνησης που δυστυχώς δεν διαθέτω. Είναι και το μπάνιο που δεν θέλω να κόψω...
Τα μεγάλα κομμάτια στις προπονήσεις σου πόσα χλμ είχαν;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2014 :  14:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια και πάλι, σου στελνω το link του site του brevet οπου θα δεις αναλυτικα λοσα θες.

http://www.brevetcorinthia.gr/

Δεν εκανα 220 χλμ την εβδομαδα αλλα 220 σε τρεις εβδομαδες, απο τις 21/9 έως και προχτες, με τη μεγαλύτερη 100 χλμ μια εβδομαδα πριν το brevet. Οι υπολοιπες νομιζω ηταν 30, 40,50.
Για το πρωτο brevet ειχα κανει 160, 100, 80 και αλλες μικροτερες με συνολο περιπου τα 450 σε 3 εβδομαδες.






quote:
Originally posted by gargadua

Υπάρχει πουθενά η διαδρομή που έκανες για να δω τα υψομετρικά;
220 χλμ/εβδομάδα τουλάχιστον αρκετά είναι, εννοώ σε χρόνο προπόνησης που δυστυχώς δεν διαθέτω. Είναι και το μπάνιο που δεν θέλω να κόψω...
Τα μεγάλα κομμάτια στις προπονήσεις σου πόσα χλμ είχαν;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/10/2014 :  17:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
47 χλμ σε 01:45 με 27 χλμ μέση, 277 + υψομ και 131 παλμοί.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2014 :  19:11:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
60 χλμ σε 02:28, 24,1 μέση, 756 + υψ. και 130 παλμοί

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2014 :  20:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

60 χλμ σε 02:28, 24,1 μέση, 756 + υψ. και 130 παλμοί

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2014 :  17:42:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
47 χλμ σε 02:06, 22,3 μέση και... 898 +υψ. 123 ΜΚΣ.
Ποιος είπε ότι η Αλεξανδρούπολη είναι ευθεία;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

B.A.M.
Forum-Runner

Greece


189 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2014 :  20:13:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχεις μπει δυναμικά στο ποδήλατο gargadua . Τι ποδήλατο έχεις?

BAM
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  11:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χθες 27 χιλ σε 1,05. καθιερωσα 2 προππ.με κουρσα την εβδομ και 4 με τρεξιμο.μεγα θεμα πριν τον ολυμπο με την αριστερη πελματιαια και αλαζω το προπονητικο σχημα .ευτυχως καμια ενοχληση με την κουρσα και με κρατησε λιγο ζωντανο το καλοκαιρι,και συνεχιζω.

μια καρδιακη ζωνη τρεξιματος πχ 143-153 στο ποδηλατο η αντιστοιχια ειναι ιδια ??? η μικροτερη?? και κατα ποσο ??

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  11:53:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by B.A.M.

Έχεις μπει δυναμικά στο ποδήλατο gargadua . Τι ποδήλατο έχεις?

BAM



BOTTECHIA DUELO

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

B.A.M.
Forum-Runner

Greece


189 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  12:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να υπολογίζεις χονδρικά 10 παλμούς πιο κάτω αν είσαι καλά προπονημένος ποδηλατικά. Αλλιώς χαμηλότερα γιατί θα μείνεις από πόδια.:-)

BAM
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chamav
Advanced Forum-Runner

Greece


366 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2014 :  21:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παρέα με τον φίλο tazi, 40κάτι χιλιόμετρα στα Μεσόγαια με ψιλόβροχο. Πολύ χαλαρά και ευχάριστα, όλο κουβεντούλα. Σημειωτέον ότι ο Νίκος το έχει πολύ άνετα και το ποδήλατο... και χωρίς χέρια στο τιμόνι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2014 :  23:33:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by chamav

Παρέα με τον φίλο tazi, 40κάτι χιλιόμετρα στα Μεσόγαια με ψιλόβροχο. Πολύ χαλαρά και ευχάριστα, όλο κουβεντούλα. Σημειωτέον ότι ο Νίκος το έχει πολύ άνετα και το ποδήλατο... και χωρίς χέρια στο τιμόνι!



Πράγματι μια πολυ ωραια και χαλαρή βόλτα την πρωτη ισως πραγματικα κρύα μερα του φετινού φθινοπώρου. Ο Χαράλαμπος με άψογο ποδηλατικό στυλ με ξενάγησε στα κατατόπια του και μου άνοιξε τα ματια σε θέματα που αφορούν ποδηλατικές προπονησεις και τριαθλητικα δρωμενα. Περασα οπως φαντάζεστε πολυ καλα και σκεφτομαι σοβαρά να εντάξω και το ποδήλατο στη δομική μου προπονηση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 54 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000