Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2011 :  01:19:25  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Αν θέλουμε να μιλήσουμε επιστημονικά,θα πρέπει να σταθούμε στην σχετικά πρόσφατη έρευνα του Harvard,που εξετάζει τους τρεις τύπους πατήματος και την πρόσκρουση του ανυπόδητου πέλματος σε σχέση πάντοτε με το ενυπόδητο.
Σε καμιά περίπτωση η έρευνα αυτή, δεν έδειξε ότι οι ανυπόδητοι τραυματίζονται σπανιότερα ή ότι μπορούν να τρέξουν γρηγορότερα.
Αλλά κατέδειξε επιστημονικά ότι,"προσγειώνονται",πατάνε,με άνεση και ασφάλεια,είτε ανυπόδητοι, είτε με minimal παπούτσια ,αρκεί να είναι midfoot ή forefoot strikers.
Ακόμη η έρευνα αυτή έδειξε ότι, στο πάτημα με το μέσο του ποδιού ή με το πρόσθιο τμήμα αυτού,δεν προκαλείται η απότομη,μεγάλη πρόσκρουση, που επισυμβαίνει με το χτύπημα της πτέρνας.
Έτσι η έρευνα άποδεικνύει ότι, οι ανυπόδητοι μπορούν να τρέξουν σε σκληρές επιφάνειες,χωρίς κανένα πρόβλημα στην προσγείωση του ποδιού.
Στο ανυπόδητο τρέξιμο,ακουμπάνε πρώτα στο έδαφος, το τέταρτο και πέμπτο μετατάρσιο και στο τέλος η πτέρνα.
Αυτό μετατρέπει την ενέργεια σε στροφική,ενώ όταν χτυπάει πρώτα η πτέρνα,έχουμε μια ξαφνική διακοπή της όλης κίνησης.
Όμως καμιά μελέτη δεν έχει δείξει ότι, οι heel strikers τραυματίζονται συχνότερα από τους ανυπόδητους.
Έτσι, συνοψίζοντας και απαντώντας στην ερώτηση του Mastrolefteris,σαφώς και υπάρχουν γρήγοροι ανυπόδητοι δρομείς, οι οποίοι μάλιστα τρέχουν με ασφάλεια ή δυνητικά μπορεί να γίνουν τέτοιοι!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Site για την συγκεκριμένη έρευνα:
Biomechanics of Foot Strikes
http://barefootrunning.fas.harvard.edu/

Και λίγα ακόμα λόγια:
THE first big study on barefoot running in Nature
http://www.scienceofrunning.com/2010/01/first-big-study-on-barefoot-running-in.html

Και το γνωστό video:

http://www.youtube.com/watch?v=7jrnj-7YKZE

Harvard professor Daniel Lieberman has ditched his trainers and started running barefoot. His research shows that barefoot runners, who tend to land on their fore-foot, generate less impact shock than runners in sports shoes who land heel first. This makes barefoot running comfortable and could minimize running-related injuries. Read more here:

http://www.nature.com/news/2010/100126/full/news.2010.36.html

Η αυθεντική έρευνα εδώ:
http://www.nature.com/nature/journal/v463/n7280/full/nature08723.html



___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2011 :  01:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stratus

Θα στεναχωρησω τους φιλτατους φιλους μου Μανωλη και Χρηστο.Επισκεφτηκα για το προβλημα της μεσης μου, 2 αθλητιατρους και ενα ορθοπεδικο στην Ελλαδα. Επισης με εξετασε ενας αθλητιατρος ομογενης που εργαζεται σις Ηνωμενες Πολιτειες.Εκανα σε ολους την ερωτηση αν θα ηταν καλα να αρχισω να τρεχω forefoot για καλυτερη προστασια της μεσης μου.Η απαντηση ηταν οχι με την εννοια οτι δε θα εχω κανενα κερδος απο αυτη την αλλαγη.Η ιδια ερωτηση εγινε στον προπονητη μου,πρωην αμερικανο πρωταθλητη στο δεκαθλο και νυν υπευθυνο σε θεματα φυσικης καταστασης σε ομαδα ραγκμπι.Η απαντηση ηταν οχι,διοτι οπως μου ειπε καμια μελετη δεν εχει δειξει οτι οι heel striker εχουν περισσοτερους τραυματισμους.
Ελπιζω Μανωλη και Χρηστο να μου ξαναμιλησετε

ΥΓ Ασχετο,αλλα ειμαι χαρουμενος αφου ζυγιστηκα και διαπισρωσα οτι εχω χασει 7 κιλα απο τις αρχες Οκτωβρη.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.



no hard feelings
Θα περιμένουμε υποιμονετικά... που θα πάει κάποια στιγμή θα ακολουθήσεις το club!

quote:
Originally posted by NIKOS T.


Παραπάνω μετέφερα τα συμπεράσματα της έρευνας του Harvard.
Περιμένω όμως και κάποια επίσημη έρευνα, που να καταδεικνύει,την προσωπική μου πεποίθηση ότι, όντως οι heel strikers τραυματίζονται συχνότερα,τουλάχιστον οι heavy!


Ίσως στο μεταξύ βγει και αυτή η επίσημη έρευνα…


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2011 :  01:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stratus


ΥΓ Ασχετο,αλλα ειμαι χαρουμενος αφου ζυγιστηκα και διαπισρωσα οτι εχω χασει 7 κιλα απο τις αρχες Οκτωβρη.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.


Επαγγελματικών προδιαγραφών! Έτοιμος για Μέγα Αλέξανδρο

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2011 :  13:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Παρεπιπτόντως είμαι ενθουσιασμένος,μιας και έχω φτάσει μέχρι και δεκάρια, προπονητικά, με τα Brooks Mach 11 Spikeless.
Φανταστικά minimal trail παπούτσια.
Τα χρησιμοποιώ για cross country σε δασικό μονοπάτι.
Heel-to-Toe Offset = 6.7 mm και βάρος 200 γρ.




"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Νίκο μεγαλεία! Κρυφή δύναμη τελικά!!! Και σε cross country διαδρομές...σωστός!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2011 :  16:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@stratus:

Από ότι καταλαβαίνω, η μέση είναι δυστυχώς ένα πολυσύνθετο/πολυδιάστατο πρόβλημα, κάτι στο οποίο όπως και εσύ αναφέρεις, το forefoot striking ενδέχεται να μη βοηθάει καθόλου. Αν αναλογιστείς όμως ότι η βιο-κινητική του forefoot ούτε επιδεινώνει τα θέματα της μέσης, ενώ ταυτόχρονα μπορεί να έχει θετικό αντίκτυπο στην αντιμετώπιση αρκετών άλλων (και σοβαρών) τραυματισμών που αντιμετωπίζουν οι δρομείς, τότε κάποιος δεν έχει να "χάσει κάτι" αν σταδιακά εφαρμόζει αυτού του είδους τη βιο-κινητική και στις δικές του προπονήσεις!

Ναι, θα σου ξαναμιλήσω...για "ξαναπλησίασε" το γήπεδο Χαλανδρίου και τα λέμε μετά!!! Αχαχαχαμπουαχαχα!


@Mastrolefteris:

Θα δώσω την εικόνα κάποιων προσωπικών εμπειριών:
- Όσο αφορά τις "φορτίσεις/κραδασμούς" που μεταφέρονται στα γόνατα/κορμός, λόγω της υιοθέτησης της βιο-κινητικής "forefoot", δεν αισθάνομαι καμία απολύτως διαφορά όταν τρέχω με/χωρίς παπούτσι. Αντίθετα μάλιστα, τα χοντροπάπουτσα με δυσκολεύουν στην εφαρμογή ενός ήπιου/αποδοτικού βηματισμού forefoot.
- Όσο αφορά τις φορτίσεις που δέχεται το πέλμα: όντως η σόλα του παπουτσιού "διαχέει" τις δυνάμεις φόρτισης πιο ομαλά στην επιφάνεια του πέλματος, οπότε σε απολύτως τοπικό επίπεδο (π.χ. στα μετατάρσια), οι δυνάμεις είναι μικρότερες. Συνολικά βέβαια το πέλμα θα δεχτεί τις ίδιες δυνάμεις, οπότε για παράδειγμα ο αστράγαλος θα "ζοριστεί" το ίδιο.
- Το παραπάνω έχει ένα πλεονέκτημα και...ένα μειονέκτημα. Το πλεονέκτημα είναι ότι συγκεκριμένα τμήματα του πέλματος (π.χ. τα μετατάρσια που ανέφερα πιο πάνω) κουράζονται λιγότερο. Το μειονέκτημα είναι ότι το πέλμα "ατροφεί" και χάνει μέρος της δύναμης/αντοχής που θα μπορούσε - θεωρητικά - να έχει. Όσο μάλιστα πιο άκαμπτο είναι το παπούτσι, τόσο πιο πολύ ατροφεί και το πέλμα, με ότι αυτό συνεπάγεται. Προσωπικά προτιμώ να έχω ένα δυνατό πέλμα, παρά να ατροφεί σε άκαμπτο παπούτσι. Πιστεύω (το τονίζω...προσωπική άποψη, χρησιμοποιώντας την κοινή λογική) ότι το ανθρώπινο πέλμα μπορεί να φτάσει σε επίπεδο απίστευτης αντοχής/δύναμης, από τη στιγμή που εξελιγκτικά έχουμα απολύτως προσαρμοστεί σε αυτό. Τρέχαμε (όχι απλά περπατούσαμε) συνεχώς (ακόμα και υπεραποστάσεις) για 2 εκκατομύρια χρόνια πριν τη χρήση οποιαδήποτε μορφής υποδήματος. Ενώ για χιλιάδες χρόνια τα υποδήματα ήταν βασικά κάποια παραλαγή του "μοκασινιού" ή του σανδαλιού, τα οποία έχουν εκ των πραγμάτων πολύ μεγάλη ελαστικότητα.
- Η μεγαλύτερη "ευκολία" που αποκομίζω από κάποιο υπόδημα (έστω και ιδιαίτερα λεπτόσολου) είναι η προστασία του δέρματος. Τουλάχιστον στο δικό μου πέλμα, ο πιο "αδύναμος κρίκος" ήταν ακριβώς αυτή η αντοχή του δέρματος! Ακόμα έχω πολύ δρόμο μπροστά μου παρόλο που έχω φτιάξει μια ικανοποιητικής ποιότητας σόλα εκεί κάτω. Αν σκεφτείς ότι υπάρχουν περιπτώσεις πελμάτων που έχουν "αναπτύξει" πάχος δέρματος μεγαλύτερο του 1/2 εκατοστού (!), καταλαβαίνεις ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν χρειάζονται τα παπούτσια ακόμα και όταν τρέχουν σε κακοτράχαλα μονοπάτια. Περιμένω να φτάσω ποτέ σε αυτό σημείο; Μα βέβαια ΟΧΙ!!! Θα μου αρκούσε να κάνω κάποιες 10άδες χιλιόμετρα συνεχόμενα σε "λεία" άσφαλτο...και αυτό πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα είναι εφικτό.

Σύνοψη: με την κατάλληλη προσαρμογή, τρέχοντας ξυπόλητος μπορείς να καλύπτεις σημαντικές αποστάσεις με απόλυτη ασφάλεια σώματος και πέλματος, και με τις λιγότερο δυνατές καταπονήσεις σε πέλμα/σώμα (προσωπική άποψη πάντα...μη βαράτε όλοι μαζί!)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2011 :  13:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κι άλλος ξυπόλητος στον Μαραθώνιο:

http://www.marathon-photos.com/scripts/event.py?event=Sports%2F2011%2FAthens+Classic+Marathon&new_search=1&match=11219
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2011 :  13:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χτυπάει φτέρνα όμως...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2011 :  10:18:11  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Χτυπάει αρκετά
Όχι συνέχεια όμως....


Άουτςςςς!!!

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2011 :  11:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο ταρτάν χτυπάει φτέρνα. Στα άλλα βίντεο φαίνεται να χτυπάει μπροστά με μέση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2011 :  11:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπα... και στο δρόμο χτυπάει φτέρνα...
Μάλλον όταν ξεχνιόταν ή κουράζονταν ή δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω...το γύριζε σε Heel… Hell Strike.


___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 12/12/2011 11:56:41
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2011 :  11:58:00  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εδώ πάμε καλά!


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2011 :  12:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους




___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2011 :  13:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πω, πω, μη σε πιάσει ο xipolitakos στο κατάλληλο οπτικό υλικό, γιατί έχει "ξεσκονίσει" πλήρως τη βιοκινητική σου! Να προσέχω και εγώ την επόμενη φορά όταν υποπτεύομαι ύπαρξη φωτογράφου σε αγώνα!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skakinen
Elite Forum-Runner

1234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2011 :  14:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Α, έτσι λοιπόν, όλα για το ''θεαθήναι''!!! Τη βιτρίνα!!
Πέφτουν σιγά σιγά τα προσωπεία...
Παίδες φαίνεστε ανακόλουθοι και εκτίθεστε...

Τα υπόλοιπα από κοντά στο meeting

------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub.
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18

Edited by - Skakinen on 12/12/2011 16:20:43
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2011 :  09:29:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

Πω, πω, μη σε πιάσει ο xipolitakos στο κατάλληλο οπτικό υλικό, γιατί έχει "ξεσκονίσει" πλήρως τη βιοκινητική σου! Να προσέχω και εγώ την επόμενη φορά όταν υποπτεύομαι ύπαρξη φωτογράφου σε αγώνα!

Free your feet...free your senses!


Δεν του ξεφεύγει τίποτα....ούτε υποψία χτυπήματος της πτέρνας!!
Με είχε αναλύσει παλαιότερα....

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000