Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2011 :  09:52:04  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Υποπτεύομαι κατηφόρα σε εκείνο το σημείο. Σε κατηφόρες ακόμα και οι elite runners χτυπούν φτέρνα όπως στις ανηφόρες που ακόμα και οι heel strikers αν είναι απότομη πατούν forefoot ^_^

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2011 :  18:45:15  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο 21ο χλμ. είναι κατηφόρα με πολύ μεγάλη κλίση;
Αν ναι πάω πάσο.

Στο τερματισμό στο στάδιο επίσης, είναι κατηφόρα;

Γιάννη πιστεύω ότι έχει να κάνει με το ότι ήταν γραμμένος στο Power Walking.


http://results.athensclassicmarathon.gr/results2011/bib.asp?bib=11219

Έκανε τα πρώτα 5Κ περπατώντας (5,7 χλμ/ώρα ή 10:30λεπτά/χλμ) και μετά άρχισε να περπατοτρέχει:

10Κ σε 1:25:31 ( 7χλμ/ώρα ή 8:30 λεπτά/χλμ)

10Κ-21,1Κ σε 1:17 (7,8χλμ/ώρα ή 7:42 λεπτά/χλμ)

21,1K-30K σε 1:09:33 (7,6χλμ/ώρα ή 7:48 λεπτά/χλμ)

30K-42,2Κ σε 1:31:24 (8χλμ/ώρα ή 7:30 λεπτά/χλμ)

Το περπάτημα ή περπατοτρέξιμο (νέο στίλ τρεξίματος Νίκο!) δικαιολογεί χτύπημα φτέρνας.


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2011 :  18:50:14  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

quote:
Originally posted by trexantiris

Πω, πω, μη σε πιάσει ο xipolitakos στο κατάλληλο οπτικό υλικό, γιατί έχει "ξεσκονίσει" πλήρως τη βιοκινητική σου! Να προσέχω και εγώ την επόμενη φορά όταν υποπτεύομαι ύπαρξη φωτογράφου σε αγώνα!

Free your feet...free your senses!


Δεν του ξεφεύγει τίποτα....ούτε υποψία χτυπήματος της πτέρνας!!
Με είχε αναλύσει παλαιότερα....


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Eσύ που δεν περπατοτρέχεις -αντιθέτως πας σφαίρα- να αποφεύγεις τις κατηφόρες

___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 14/12/2011 02:45:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2011 :  21:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Την μέρα του μαραθωνιου είδα και εγώ τον τύπο που έτρεχε ξυπόλητος και ένιωσα δέος,ήξερα πολύ λίγα πράγματα για το barefoot και δεν περίμενα να δω το συγκεκριμένο σε αγώνα μαραθωνιου.Αφού διάβασα και τις 32 σελίδες με ενδιαφέρον και είδα όλα τα links με τα βιντεάκια(μου πήρε κάτι μέρες αλλα άξιζε :p)θέλω κάτι να ρωτήσω....

-Αφού ξεκινήσεις σιγά σιγά την προσαρμογή και τρέχοντας 4-5 φορες την βδομάδα ποσο καιρό θα χρειαστεί ώστε να είναι οι πατούσες έτοιμες για να βγει ένα αγωνιστικό 10ρι σε άσφαλτο χωρίς να δεινοπαθήσεις?
-Πιστεύω το barefoot δεν επηρεάζει τους χρόνους στους αγώνες όταν υπάρχει πλήρη προσαρμογή,σωστά?
-EDIT:Ένα παπούτσι προσφέρει αντικραδασμική προστασία μέχρι τα 700-800 χιλιόμετρα για έναν heel striker,για έναν forefoot ισχύει το ίδιο?
-Καλύτερα να τρέχουμε σε χώμα παρα σε άσφαλτο,για barefoot ισχύει το ίδιο?

Edited by - Sor on 15/12/2011 14:54:57
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2011 :  16:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Sor

Την μέρα του μαραθωνιου είδα και εγώ τον τύπο που έτρεχε ξυπόλητος και ένιωσα δέος,ήξερα πολύ λίγα πράγματα για το barefoot και δεν περίμενα να δω το συγκεκριμένο σε αγώνα μαραθωνιου.Αφού διάβασα και τις 32 σελίδες με ενδιαφέρον και είδα όλα τα links με τα βιντεάκια(μου πήρε κάτι μέρες αλλα άξιζε :p)θέλω κάτι να ρωτήσω....

-Αφού ξεκινήσεις σιγά σιγά την προσαρμογή και τρέχοντας 4-5 φορες την βδομάδα ποσο καιρό θα χρειαστεί ώστε να είναι οι πατούσες έτοιμες για να βγει ένα αγωνιστικό 10ρι σε άσφαλτο χωρίς να δεινοπαθήσεις?
-Πιστεύω το barefoot δεν επηρεάζει τους χρόνους στους αγώνες όταν υπάρχει πλήρη προσαρμογή,σωστά?
-EDIT:Ένα παπούτσι προσφέρει αντικραδασμική προστασία μέχρι τα 700-800 χιλιόμετρα για έναν heel striker,για έναν forefoot ισχύει το ίδιο?
-Καλύτερα να τρέχουμε σε χώμα παρα σε άσφαλτο,για barefoot ισχύει το ίδιο?




Sor, ας πάρουμε τις απορίες σου μία-μία:
#1: Επειδή αναφέρεσαι στις πατούσες, φαντάζομαι ότι εννοείς τρέχοντας με γυμνό πέλμα, και όχι με τη χρήση μινιμαλιστικού παπουτσιού. Στο γυμνό πέλμα λοιπόν, ίσως να χρειαστείς μεγαλύτερο χρόνο προσαρμογής, γιατί εκεί θα έχεις να αντιμετωπίσεις το θέμα του ξεπετσιάσματος (άουτς), των φουσκάλων (άουτς-άουτς) και του γενικότερα ερεθισμένου δέρματος/σάρκας του πέλματος, το οποίο μάλιστα μπορεί να έχει αρνητική επίδραση στη βιοκινητική. Το πέλμα στην προσπάθεια του να αντιμετωπίσει τους ερεθισμούς, μπορεί να αρχίσει έναν "κύκλο" μικροκινήσεων σε κάθε βήμα, με αποτέλεμσα να επέρχεται και πιο γρήγορα η κόπωση (μη το ψάχνεις, στο ξυπόλητο τρέξιμο το κάθε πέλμα κυριολεκτικά αποκτάει τη δική του προσωπικότητα).
Στην ουσία τώρα: με χρήση μινιμαλιστικού υποδήματος μπορεί να σου πάρει κανά 4-μηνο για αγωνιστικό 10άρι.
Για γυμνό πέλμα ενδέχεται να χρειαστείς 4-8 μήνες.
Αν όμως έχεις δυνατό υποσύστημα γάμπας-αχίλλειου, είσαι νέος (οπότε και οι τένοντες-σύνδεσμοί σου έχουν μεγαλύτερες ανοχές στην καταπόνηση) και ανήκεις στην κατηγορία βάρους "φτερού", τότε οι παραπάνω χρόνοι μπορεί και να είναι σαφώς μικρότεροι. Γενικά πάντως η προσαρμογή στο ανυπόδητο (που σημαίνει και αυτόματα την προσαρμογή στο forefoot πάτημα), θέλει το χρόνο του. Ενδεχόμενη βιασύνη μπορεί να σε βγάλει εκτός λόγω τραυματισμών, κυρίως στο πέλμα, το οποίο λόγω της έντονης χρήσης άκαμπτων "χοντροπάπουτσων", αποδυναμώνεται απίστευτα! Τενοντίτιδες, περιοστίτιδες, κατάγματα κοπώσεως είναι μερικά από τα θέματα που θα μπορούσες να αντιμετωπίσεις - ειδικά στο πέλμα - αν το παρακάνεις.
Προσωπικά χρειάστηκα γύρω στους 6 γεμάτους μήνες για να κάνω με άνεση αγωνιστικό 10άρι με γυμνό πέλμα, σε λεία άσφαλτο. Μετά από 10 μήνες προσαρμογής έτρεχα στα 10Κ του ΚΜΑ (λεία άσφαλτος), σε βρεγμένη-παγωμένη επιφάνεια (επιτανχύνει το ξεπέτσιασμα) με αρκετά σβέλτο ρυθμό, και στο τέλος του αγώνα το πέλμα-γάμπα-αχίλλειος ήταν "φρεσκότατα" και στο δέρμα της πατούσας δεν είχα την παραμικρή υποψία πληγιάσματος.

#2: Αγωνιστικοί χρόνοι και barefoot. Εδώ θα μεταφέρω και προσωπικές εμπειρίες αλλά και λίγο από τεχνοκρατικό υπόβαθρο:
Θα ξεκινήσω λέγοντας απλά και σταράτα ότι το ανυπόδητο τρέξιμο βελτιώνει τους χρόνους! Μάλιστα άλλος ξυπόλητος "τρεχαλαντζής" μπορεί να αναλύσει περισσότερο τη δική του εμπειρία επί του θέματος! Εγώ το βλέπω ξεκάθαρα στο καρδιοσυχνόμετρο (= ίδιο έδαφος + ίδιος ρυθμός --> όταν φοράω παπούτσια έχω παραπάνω παλμούς!). Όταν μάλιστα κάνω τα "γρήγορα" κομμάτια, και για οποιαδήποτε λόγο είμαι αναγκασμένος να φορέσω λεπτόσολο παπούτσι (επειδή για παράδειγμα κληρονόμησα ένα ξεπέτσιασμα από την προηγούμενη προπόνηση), τότε απλά κουράζομαι πιο πολύ όταν προσπαθώ να διατηρήσω τον ίδιο ρυθμό (και όταν μιλάω για λεπτόσολο εννοώ π.χ. τα Adidas Adizero Pro που είναι της κατηγορίας των 150γρ. υπόδημα!) Αν δε, φορέσω τα χοντροπάπουτσά μου (ναι, τα έχω ακόμα ;-) τότε στα γρήγορα κομμάτια κάποιος "με τραβάει πίσω".
Στο θέμα του τεχνικού τώρα:
- Όταν τρέχεις με κλασσικό υπόδημα και με βιο-κινητική "heel strike" τότε κάθε βήμα = "φρενάρισμα", ειδικά αν εμφανίζεις τάσεις "υπερδρασκελισμού".
- Η ενέργεια που αποροφάται από τη σόλα του αθλητικού, χάνεται στο μεγάλο μέρος της και δεν επιστρέφει πίσω στο σώμα. Η ενέργεια που αποθηκεύεται στους σύνδεσμους του ποδιού/πέλματός μας, επιστρέφει σε μεγαλύτερο βαθμό.
- Δεν σπαταλάται ενέργεια στην κάμψη του παπουτσιού (είτε τρέχεις με forefoot είτε με heel strike).
- Επειδή στο ξυπόλητο υιοθετείς αναγκαστικά τη βιο-κινητική forefoot και συνήθως αυξάνεις και τη συχνότητα δρασκελισμού (κονταίνοντας παράλληλα το βήμα), μειώνεται ο χρόνος επαφής του πέλματος με το έδαφος = λιγότερη απώλεια ενέργειας. Το ίδιο πλεονέκτημα βέβαια το έχεις και όταν τρέχεις forefoot φορώντας τα παπούτσια.
- Στο ξυπόλητο δεν κουβαλάς το βάρος των παπουτσιών! Τυχαίο είναι που οι εταιρίες προσπαθούν να "ελαφρύνουν" τα παπούτσια τους κατά λίγες 10άδες γραμμάρια και κάνουν τόσο μεγάλο ντόρο με αυτό; Για σκέψου τι είναι να απαλάσεσαι τελείως από αυτό το βάρος, το οποίο βρίσκεται και στο χειρότερο σημείο ενός δρομέα: στο κατώτερο σημείο κίνησης/ταλάντευσης του ποδιού, όπου σπαταλάται ενέργεια για τη συνεχόμενη επιτάχυνση/επιβράδυνση του "εκρεμές"/ποδιού. Τα δικά μου χοντροπάπουτσα (48 νούμερο) + τεχνικές κάλτσες + ενδοσόλες με έξτρα σιλικόνη (τρομάρα μου!), ζυγίζουν στον ηλεκτρονικό ζυγό 500γρ, έκαστο (!!!).

#3: Ένας forefoot δρομέας, μπορεί να χρησιμοποιεί τα παπούτσια του μέχρι - κυριολεκτικά - να λιώσουν! Δε φοβάται μην "καθήσει" το αναπαυτικό υλικό που διαθέτουν για την απορόφηση των κραδασμών, γιατί απλά δε βασίζεται σε αυτό το υλικό αλλά μόνο στους μηχανισμούς που διαθέτει το ίδιο το πόδι/πέλμα του, που προσφέρουν μέχρι και 100% απορόφηση! Ρίξε μια ματιά εδώ, για να διαπιστώσεις μέχρι σε ποιο βαθμό ένας forefoot striker μπορεί να χρησιμοποιήσει τα αθλητικά του!
http://www.runningnews.gr/snitzforum/topic.asp?TOPIC_ID=6040&whichpage=1 (προς τη μέση της σελίδας).

#4: Στο ανυπόδητο τρέξιμο (ή με μινιμαλιστικό), το πέλμα προσαρμόζεται με τον καλύτερο τρόπο (και συνήθως εγκεφαλικά) σε οποιαδήποτε επιφάνεια. Αυτό σημαίνει ότι τρέχεις ακριβώς το ίδιο αναπαυτικά είτε σε άσφαλτο, είτε σε χορτάρι (το τελευταίο το τονίζω γιατί δε γίνεται εύκολα κατανοητό: το ίδιο αναπαυτικά!!!). Μάλιστα αυτή την αίσθηση την έχω βιώσει πολλές φορές όταν τρέχοντας ξυπόλητος στο γήπεδό μας, μεταβαίνω από το χορτάρι στο ταρτάν, και καπάκι μετά στο τσιμέντο έξω. Καμία απολύτως διαφορά στην αίσθηση κραδασμών που περνάνε στα γόνατα/κορμό! Κάτι που δεν ισχύει ούτε στο ελάχιστο τρέχοντας με τα χοντροπάπουτσά μου και μεταβαίνοντας από τη μία τέτοια επιφάνεια στην άλλη!

Υ.Γ. Χαράς στην υπομονή σου που δάβασες και τις 32 σελίδες αυτού του θέματος...αυτό από μόνο του ήταν μια ηρωϊκή πράξη!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2011 :  18:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Με πρόλαβε ο Trexantiris αλλά μιας και το έγραψα το ποστάρω και εγώ χωρίς αλλαγές. Μάλλον τα ίδια σκεφτόμαστε. Λόγω γείωσης
quote:
Originally posted by Sor

-Αφού ξεκινήσεις σιγά σιγά την προσαρμογή και τρέχοντας 4-5 φορες την βδομάδα ποσο καιρό θα χρειαστεί ώστε να είναι οι πατούσες έτοιμες για να βγει ένα αγωνιστικό 10ρι σε άσφαλτο χωρίς να δεινοπαθήσεις?


Εξαρτάται από το κάθε ένα μας. Συνήθως και μιλώντας επί του ασφαλούς, θέλει τουλάχιστον τρείς με τέσσερις μήνες.
Ο Στέφανος που είδες στις προηγούμενες σελίδες ξεκίνησε το ξυπόλητο από Ιανουάριο και τον Απρίλιο έτρεξε στο Μαραθώνιο του Μεγάλου Αλεξάνδρου.

«Within three months I’d adapted on the roads, running 10K’s and fast, faster than I ever had in a shoe. And that was just the beginning.»Michael Sandler
«According to Craig Richards, a researcher at the University of Newcastle in Australia whose article on barefoot running was published in the British Journal of Sports Medicine, 6 months is the steepest part of the learning curve for the body, when the most growth and change occurs and when you’re most susceptible to injury. Richards even suggests, “Muscles used for heel striking have to atrophy to allow for proper form.” He believes you make the most significant gains between 6 months and 2 years after you begin barefoot running.» Michael Sandler
Όπως έχω διαπιστώσει για απόλυτη προσαρμογή χρειάζονται 2 περίπου χρόνια. Πάνω από χρόνο σίγουρα!

quote:
Originally posted by Sor

Πιστεύω το barefoot δεν επηρεάζει τους χρόνους στους αγώνες όταν υπάρχει πλήρη προσαρμογή,σωστά?


Σωστά.
Βλέπε Abebe Bikila!
quote:
Originally posted by xipolitakos

1960 Rome Summer Olympics: Abebe Bikila decided to run barefoot and won in a record time of 2:15:16.2, becoming the first Sub-Saharan African to win an Olympic gold medal. He finished 25 seconds ahead of Rhadi.

http://www.youtube.com/watch?v=vKp1z9tPrFw


Barefoot, sub 3 hour marathon finish:
http://www.youtube.com/watch?v=zFsnlQiv0zc&feature=related

___________________
Run Natural... run Bare



«Within three months I’d adapted on the roads, running 10K’s and fast, faster than I ever had in a shoe. And that was just the beginning.» Michael Sandler

Προσωπικά τα PBs (οι καλύτεροι προσωπικοί χρόνοι) έχουν γίνει τρέχοντας ξυπόλυτος. Και βλέπω ότι μπορούν να βελτιωθούν και άλλο.

quote:
Originally posted by Sor

]-EDIT:Ένα παπούτσι προσφέρει αντικραδασμική προστασία μέχρι τα 700-800 χιλιόμετρα για έναν heel striker,για έναν forefoot ισχύει το ίδιο?


Σύμφωνα πάντα με την εμπειρία μου, δεν προσφέρει το παπούτσι αντικραδασμική προστασία σε ένα Forefoot Striker. Οι κραδασμοί όπως θα διάβασες και στις προηγούμενες σελίδες αυτού το θέματος είναι μηδαμινοί και δεν υφίστανται σε γόνατα και μέση. Προσωπική επιβεβαίωση. Αντικραδασμικό σύστημα αποτελεί η όλη κίνηση του Forefoot Strike.
Προστασία στο τρυφερό δέρμα… ναι! προσφέρει το παπούτσι!
Τώρα πόσο κρατούν τα παπούτσια ενός Forefoot striker…; Η σόλα, στο πίσω μέρος (2/3) δεν καταστρέφεται σχεδόν καθόλου. Τα πετάς επειδή καταστρέφεται το μπροστινό μέρος (1/3).
Σε αυτό πιο αρμόδιος να απαντήσει είναι ένας παπουτσωμένος… Γιώργο τι λές;

Δες και στο τέλος του ακόλουθου Link:
http://www.runningnews.gr/snitzforum/topic.asp?TOPIC_ID=6040&whichpage=1







http://www.voxy.co.nz/lifestyle/why-barefoot-runners-have-edge-shoe-wearing-rivals/1783/48973

quote:
Originally posted by Sor

-EDIT-Καλύτερα να τρέχουμε σε χώμα παρα σε άσφαλτο,για barefoot ισχύει το ίδιο?


Αισθάνομαι το ίδιο καλά και στις δύο περιπτώσεις!




___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 15/12/2011 23:19:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2011 :  21:20:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Μανωλη και Χρηστο.Απο εξω τα ξερετε ή κανετε σκονακι;
Θα σας ρωτησω αυριο να δω!!!

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2011 :  23:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωχ coach, να δω αύριο πως θα κρύψουμε το σκονάκι.
Μας πήρε χαμπάρι!



___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 15/12/2011 23:20:40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2011 :  00:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με καλύψατε πλήρως και οι δυο σας, :) οι απαντήσεις ήταν και πιο αισιόδοξες από ότι περίμενα.

Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω,ξεκινώντας σιγά σιγά την προσαρμογή(αρχίζοντας την πρώτη εβδομάδα με τα 5λεπτά,δεύτερη 10λεπτά) μετά τον πρώτο μήνα θα μπορώ να κάνω barefoot το ζέσταμα 15 με 20 λεπτά και για το υπόλοιπο τις προπόνησης να φοράω παπούτσια?τον δεύτερο με τρίτο μήνα να κάνω ζέσταμα και αποθεραπεία και ούτω καθεξής.Ας γίνει ακόμα πιο αργά τον δεύτερο μηνα να αρχίσω να κάνω το ζέσταμα,δεν βιαζόμαστε.Δεν θέλω να κόψω την προπόνηση που κάνω ήδη και να κάνω μονο barefoot ξεκινώντας από την αρχή :/

Ευτιχώς είμαι forestriker ή midfoot(δεν γνωρίσω ποια είναι η διαφορα μεταξύ τους,η αν είναι και τα δυο το ίδιο :p),για να σιγουρευτώ δοκίμασα να πέφτω με την φτέρνα,δεν ήτανε το στιλ του τρεξίματος μου ,μου ήτανε άβολo να συνεχίσω με αυτόν τον τρόπο,τώρα σε αγώνες που υπάρχει και η κούραση στα τελευταία χιλιόμετρα δεν έχω προσέξει.


Edited by - Sor on 16/12/2011 00:56:42
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2011 :  19:31:16  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Όσο πιο αργά τόσο το καλύτερο! Το πόδι έχει μείνει ακίνητο τόσα χρόνια μέσα στο «γύψο» (παπούτσι) και ξαφνικά ελευθερώνεται κάνοντας κινήσεις που δεν είχε κάνει ποτέ του. Είναι φοβερή η αίσθηση της ελευθερίας και του ανάλαφρου λόγω της απόλυτης απόσβεσης των κραδασμών! Μην παρασυρθείς όμως γιατί μπορεί εύκολα να βγεις εκτός! Μιλάω εκ πείρας. Don’t go too Far too Soon!
Αν σκοπεύεις να απαρνηθείς τo παπούτσι, καλό θα είναι το τρίτο τουλάχιστο μήνα, να βάλεις και κάποια ξυπόλητα χιλιόμετρα στην προπόνησή σου. Πχ κάποια στιγμή… λέω εγώ τώρα… 10Κ προπόνηση με 2Κ ξυπόλητο και 8Κ με παπούτσι.
Εσύ θα κρίνεις ακούγοντας το σώμα σου.
Και κάτι άλλο αν το αφήσεις σε αφήνει γρήγορα ειδικά στην αρχή. Πρώτο το δέρμα. Αν πεις ότι ξεκίνησα για δύο εβδομάδες το ξυπόλητο και το σταμάτησα για μια, θα πρέπει να κάνεις λίγο πίσω. Δεν μπορείς μετά από μία εβδομάδα να ξεκινήσεις ξανά με τα ίδια χιλιόμετρα. Οι φουσκάλες και τα έντονα καψίματα θα σε επισπευτούν αμέσως! Άσε τα πιασίματα!

Σχετικά με το Midfoot Strike το θεωρώ ένα πολύ «ήπιο» Forefoot strike ή Heel strike. Συνεχόμενο Completely flat strike δεν υπάρχει, για τον εξής απλούστατο λόγο:
Συνεχόμενη ταυτόχρονη κρούση της φτέρνας και των μεταταρσίων είναι αδύνατη, λόγω της συνεχόμενης προσαρμογής του πέλματος στην ταχύτητα κυρίως, τις ανωμαλίες και τις κλίσεις του εδάφους. Ακόμα και σε τελείως flat έδαφος, όσο και να τo προσπαθήσει κανείς, δεν μπορεί το πέλμα να χτυπά συνεχόμενα completely flat. Δεν υπάρχει απόλυτα ομαλή κίνηση. Υπάρχει συνεχόμενη εναλλαγή, ανάμεσα σε επιταχυνόμενη και επιβραδυνόμενη κίνηση. Αναλόγως λοιπόν με το τι είναι κανείς, Forefoot striker ή Heel striker, τρέχει με ένα πολύ ήπιο Forefoot ή Heel strike.
Από ότι καταλαβαίνω το ξυπόλητο θα το κατακτήσεις σύντομα, αφού φαίνεται ότι είσαι Forefoot strιker και το πιάσιμο στις γάμπες θα είναι ελάχιστο.


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2011 :  22:26:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ήδη το δοκίμασα σήμερα το μεσημέρι,έκανα ένα λεπτό περπάτημα και τέσσερα χαλαρό τρέξιμο,η αίσθηση είναι τρομερή καλύτερα από ότι φανταζόμουνα,τώρα έχω έναν λόγο παραπάνω για να τρέχω :)

Θα το πάω πολύ σιγά για να αποφύγω όσος το δυνατόν γίνετε το πιάσιμο στις γάμπες,τις φουσκάλες και το ξεπετσιασμα,δεν θέλω να κόψω την προπόνηση μου για τέτοιους λόγους :S σε μερικές βδομάδες θα αρχίσω και τις διαλειματικες.Μου έδωσες να καταλάβω την διαφορα μεταξύ mid και forefoot strike,fore έχω εκτος αν πήρα λάθος εντύπωση που δεν νομίζω.
Eυχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες,θα σας ενημερώσω με την πρόοδο μου του χρόνου ;p
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bogus
Newbie Forum Runner

33 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2011 :  01:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια και γραφω για 1η φορά να συστηθώ.
Παύλος, ετών 52. Τρέχω από Σεπτ. 1992. Τον Δεκ. 1995 δικόπτω λόγω τραυματισμών (ο σοβαρότερος, αρ. μηνίσκος). Από το 1996 έως το 2003 κολύμπι, περπάτημα, και λίιιγο τρέξιμο. Τον Ιαν. του 2004 αρχίζω ξανά με προίκα μια πελματιαία απονευρωσίτιδα δ.π. και ελαφριά τενοντίτιδα αρ. γονάτου (τα έχω μέχρι σήμερα και δέν έχω πάει ποτέ σε γιατρό. Γενικά είμαι επιφυλακτικός με τους "ειδικούς"). Από τον Οκτ. 2010 που έτρεξα τον 24ο Βαρτζάκειο "κόλλησα". 2 ΚΜΑ και καμμία ντουζίνα ακόμα.

Στόν 2ο Ποσειδ. η/μ είδα κάτι τύπους να τρέχουν ξυπόλητοι (εξυπόδητοι) και ένοιωσα ένα τσίμπημα ζήλιας. Αρχικά το θεώρησα ακραίο για μένα. Από την άλλη όμως όλο και περισσότερο με ενοχλούσαν συζητήσεις με φίλους δρομείς περί της σκληρότητας του εδάφους που τρέχουμε ή το υπόδημα που "σκίζει" ή έχει το τάδε πρόβλημα. Τι στό καλό. Είμαστε δρομείς παντός εδάφους (και καιρού εννοείται) ή θέλουμε πάνες και βρακάκια για να τρέξουμε;

Πρίν 2 βδομάδες έπεσα πάνω σ' αυτό το θέμα. Το διάβασα όλο και αποφάσισα ότι την ίδια μέρα κιόλας θα δοκιμάσω την αποθεραπεία να την τρέξω με λεπτές κάλτσες στο περίπου ταρτάν του Π. Φαλήρου (το "βρακάκι" που λέγαμε - πάντως ξυπόλητος). 10 λεπτάκια. Οταν όμως έφτασα, από ανυπομονησία άλλαξα το σχέδιο. Πρώτα 10' ξυπόλητος και μετά... Δεν θέλεις να υποδηθείς. Ετρεξα μέχρι που μπορούσα να σπάσω καρύδια με τους γαστροκνήμιους. 40' περί τα 7.5 χλμ μόνο, διότι η παρέα δεν μπορούσε να ακολουθήσει και εγώ αισθανόμουν σαν να πήγαινα 5:30 ενώ τρέχαμε με 5'. Την 4η μέρα ξαναπερπάτησα φυσιολογικά (από πρώην φτερνιστής πάλι καλά).

Προχτές την Τετάρτη είπα να δοκιμασω το αρχικό σχέδιο. Ηταν μια αποκαλυπτική εμπειρία. Κάθε ξυπόλητο πάτημα (δέν λέω γυμνό αν και θέλω να πιστεύω οτι είναι πολύ κοντά) έκανε τους υποδοχείς ντοπαμίνης να στήνουν τρελλό χορό. Καμμία σχέση με το ενυπόδητο τρέξιμο. Σαν να ξυπνούσε μέσα μου ο πίθηκος πρόγονος μου. Εβαλα λοιπόν στόχο αν όχι γυμνός, το "βρακάκι" μου να το βρίσκω εύκολα ή να το φτάχνω μόνος μου (με τα σημερινά δεδομένα ισως πρέπει να μάθω να πλέκω κάλτσες).

Συμπεράσματα:

- Ολοι οι δρομείς πρέπει να δοκιμάσουν έστω και μια φορά να τρέξουν ξυπόλητοι. Δεν ξέρω αν θα νοιώσουν όπως εγώ αλλά αναμφίβολα αξίζει τον κόπο διότι μόνο έτσι μαθαίνεις πώς τρέχει ο άνθρωπος.

- Οσοι αποφασίσουν να το συνεχίσουν, απαλλάσονται από έναν "ειδικό".
Εννοώ τους κατασκευαστές αθλητικών υποδημάτων.

- Τους γιατρούς δεν τους γλυτώνουμε είτε ενυπόδητοι είτε ξεϋπόδητοι. Γι' αυτό να προσπαθήσουμε να γίνουμε οι γιατροί του εαυτού μας. Με μέτρο λοιπόν και σύνεση ότι και να κάνουμε.

ΥΓ1. Επι τη ευκαιρία, η έκθεση προβλημάτων υγιείας από μέλη του φόρουμ, εκτός από την παρηγοριά, τις φιλικές παραινέσεις και την βοήθεια που ίσως δεχτούν, συμβάλλει θετικό και στην βελτίωση των ιατρικών γνώσεων για όλους.

ΥΓ2. Σας ευχαριστώ για τον ενθουσιασμό (μεράκι στα τούρκικα) σας και πάντα έτσι να είσαστε και να τον μεταδίδετε.

ΥΓ3. Εχω δει πολλές φορές σε απαντήσεις να αντιγρράφεται και ολόκληρο το κείμενο στο οποίο δίνεται η απάντηση. Οταν όμως το κείμενο αυτό είναι όπως το παρόν, σεντόνι, δεν ειναι λειτουργικό ούτε οικονομικό. Μπορούμε να αφήνουμε το κομμάτι που αφορά στην απάντηση.

ΥΓ4. Τέλος. Μετά από τέτοιο σεντόνι θα ξαναπληκτρολογισω μετά από κάνα μήνα. Με τα ποδοδάχτυλα....

-------------------------------------------------------------------
Ο θεός να σε φυλάει από δικηγόρους και γιατρούς, λέει ο σοφός Λαός.
Και από όλους τους "ειδικούς" και ειδικά τους χρηματοοικονομικούς, συμπληρώνει ο Bogus.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2011 :  20:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλώς ήρθες στον κόσμο των ξυπόλητων έστω και με «βρακάκι» πρώην φτερνηστή!
Άκουσα καλά; Έτρεξες για πρώτη φορά 7,5 χλμ με κάλτσα και Forefoot strike;
Αυτό και αν είναι TFTS (Too Far Too Soon)!

Καλή συνέχεια στον νέο αυτό κόσμο!
Προσοχή όμως, το ξαναλέω να το ακούω και εγώ, μην μας συνεπαίρνει ο ενθουσιασμός της πρωτόγνωρης αίσθησης. Με το μαλακό. Χρειάζεται υπομονή και αρκετός χρόνος για προσαρμογή. Και κάτι πολύ βασικό… να ακούμε πάντα σώμα μας.

Περιμένουμε και από εσένα νεώτερες εξελίξεις!

___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 17/12/2011 20:15:33
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2011 :  20:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κρύο και βροχή στη γειτονιά μου σήμερα. Έτρεξα 2+ ωρίτσες. Γενικά τα πόδια μου τελευταία έχουν πριστεί και πονάω προς τη μεριά που είναι το κότσι. Αυτό το τελευταίο δεν έχει καμιά σχέση με το θέμα μας. Η τελικά μήπως έχεισ χέση; Φιλοσοφική απορία!

Τερμάτισα την προπόνηση στο Πανηπειρωτικό στάδιο που δεν είχε ψυχή λόγω βροχής. Κι αφού είχα λίγο χρόνο είπα να εκτονωθώ. Ανάποδο, ξυπόλιτο και στη βροχή! Ά! είναι άλλη αίσθηση. Δεν είναι τόση η χαρά που σου δίνει η επαφή με το βρεγμένο έδαφος, όση η απερίγραπτη φάτσα του τυχαίου περιπατητή με την ομπρέλα που σε κοιτάζει και προσπαθεί να καταλάβει αν ντύθηκες μαϊμού ή άνθρωπος. Ήταν τόση η απορία μου που έλεγξα αν φοράω ακόμη το κολάν μου!
Το ανάποδο ήταν λίγο κα ιδε βόλεψε. 3,5 χιλιομετράκια συνολικά. Η πιο καλή επιφάνεια αποδείχθηκε το πεζοδρόμιο με λείο μεγάλο πλακάκι. Η άσφαλτος έχει πολλές ατέλειες. Το χώμα δεν ενδύκνειται. Η κρύα βροχή ήταν ιδανική αποθεραπεία για τα πονεμένα πόδια. Ε, ε έρχεται. Α, α αψιού. ΦΥΛΑΧΤΕΙΤΕ ΞΥΠΟΛΙΤΟΙ!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2011 :  03:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
3,5 χιλιόμετρα στη βροχή, ανάποδα, ξυπόλητος, σε άσφαλτο πεζοδρόμιο, χώμα;
Ζαλίστηκα και έψαχνα τα αθλητικά μου παπούτσια!


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000