Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2011 :  22:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για όσους δεν το έχουν δει

http://www.youtube.com/watch?v=madoDvtKEes
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/12/2011 :  15:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

----------------------------------
Το ανάποδο ήταν λίγο κα ιδε βόλεψε. 3,5 χιλιομετράκια συνολικά. Η πιο καλή επιφάνεια αποδείχθηκε το πεζοδρόμιο με λείο μεγάλο πλακάκι. Η άσφαλτος έχει πολλές ατέλειες. Το χώμα δεν ενδύκνειται. Η κρύα βροχή ήταν ιδανική αποθεραπεία για τα πονεμένα πόδια. Ε, ε έρχεται. Α, α αψιού. ΦΥΛΑΧΤΕΙΤΕ ΞΥΠΟΛΙΤΟΙ!





...με την υποδομή που έχεις από το forefoot και τις μακρινές ρίζες καταγωγής από τη ζούγκλα, οι ξυπόλητοι σε τρέμουν!!! Τα υπόλοιπα κόλπα θα στα διδάξει η μαϊμού σου!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

8avos
Senior Forum-Runner

Greece
589 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2011 :  08:52:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εχθές το πρωί,βγήκα για το καθιερωμένο μου τρεξιματάκι και κάπου στα μισά της διαδρομής έκανα ένα πειραματάκι,σταμάτησα στην άκρη του δρόμου,έβγαλα τα παπούτσια με τις κάλτσες,τα άφησα σε μια ακρούλα να μην μου τα πάρει και κανείς(ξυπόλητος θα γύρναγα?)και άρχισα να τρέχω ξυπόλητος!!!!Αίσθηση!Απίστευτη των απιστεύτων,για πρώτη φορά επιβράβευσα το ελληνικό δημόσιο για το οδικό δίκτυο που μας παρέχει,τόσο πατημένη άσφαλτος που μοιάζει σαν αίσθηση με το μάρμαρο,οτι πρέπει δλδ.Τις μέρες των χριστουγέννων θα βγω οπωσδήπωτε ανυπόδητος να "στρόσω" τις πατούσες μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2011 :  11:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Sor

Για όσους δεν το έχουν δει

http://www.youtube.com/watch?v=madoDvtKEes



...μπρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ...
Κάθε φορά που θα ζεσταίνομαι, αυτό το βίντεο θα βλέπω για να πέφτει για τα καλά η εσωτερική θερμοκρασία!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2011 :  12:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by 8avos

εχθές το πρωί,βγήκα για το καθιερωμένο μου τρεξιματάκι και κάπου στα μισά της διαδρομής έκανα ένα πειραματάκι,σταμάτησα στην άκρη του δρόμου,έβγαλα τα παπούτσια με τις κάλτσες,τα άφησα σε μια ακρούλα να μην μου τα πάρει και κανείς(ξυπόλητος θα γύρναγα?)και άρχισα να τρέχω ξυπόλητος!!!!Αίσθηση!Απίστευτη των απιστεύτων,για πρώτη φορά επιβράβευσα το ελληνικό δημόσιο για το οδικό δίκτυο που μας παρέχει,τόσο πατημένη άσφαλτος που μοιάζει σαν αίσθηση με το μάρμαρο,οτι πρέπει δλδ.Τις μέρες των χριστουγέννων θα βγω οπωσδήπωτε ανυπόδητος να "στρόσω" τις πατούσες μου.



#1 Μη το γελάς καθόλου, ειδικά στις μέρες μας μια χαρά στα "βουτάνε" τα παπούτσια...έχει ήδη συμβεί σε συνφορουμήτησα!

#2 Είδες ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει μόνο η φροντίδα να μη μας μείνει τίποτα λόγω φόρων (οπότε στο τέλος θα τρέχουμε και ξυποληταριά) αλλά και η φροντίδα έτσι ώστε οι "καλογυαλισμένη" άσφαλτος-μάρμαρο, να διευκολύνει τις ανυπόδητες αναζητήσεις μας!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roxani
Advanced Forum-Runner

Greece


396 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2011 :  07:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
8ano,καλωςήρθες στην ομάδα
Εχω αρχίσει και φοβάμαι τον trexantiri,πείθει ακόμα και με τη σιωπή του.Το ότι έγδυσε άλλες 2 γυναίκες στο γήπεδο έυκολα και γρήγορα χωρίς αντιρρήσεις δεν το συζητάμε

Δέν υπάρχουν μοναδικές ευκαιρίες,η ζωή μας δίνει πάντοτε και άλλες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

8avos
Senior Forum-Runner

Greece
589 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2011 :  08:44:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
"έγδυσε"? ντόρα,ο μελλοντικός ανυπόδητος σας χαιρετά,ave!βασικά ορισμένες προκλήσεις με ενδιαφέρουν,μόλις γράφτηκα στο φόρουμ και άρχισα να διαβάζω για το barefoot,ήταν σαν να βρήκα τη νέα-καινούρια μου πρόκληση.Βέβαια όλο αυτόν τον καιρό το επεξεργαζόμουνα,γιατί και ως πιτσιρίκι ποτέ δεν χώνευα να περπατάω ξυπόλητος,που να το φανταστώ οτι στα 33 μου θα άρχιζα να τρέχω!!Και μόλις προχθές,που το δοκίμασα,άρχισα να νοιώθω διάφορα όπως οτι πάταω σωστά(forefoot),νοιώθει άνετα το πόδι μου άρα και εγώ μαζί μ αυτό και γενικότερα νομίζω οτι με το παπούτσι ψιλοάρχισα να κυνηγάω λίγο τους χρόνους και να χάνω το νόημα.Νομίζω οτι το barefoot θα με επαναφέρει στην απόλαυση.Αλλά ας μη λέω πολλά γιατί μόλις 1000 μέτρα έκανα.Από κυριακή που θα έχω απλέτο χρόνο είπα να βγώ και να τρέξω μόνο barefoot.Έν αναμονή λοιπόν,να δω τι θα κάνω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2011 :  11:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Με το μαλακό
Προσοχή στις ενοχλήσεις (τσούξιμο). Να ελέγχεις συχνά τι παίζεται στην πατούσα!


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

8avos
Senior Forum-Runner

Greece
589 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/12/2011 :  11:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα αλλά θα το κάνω σιγά-σιγά.εχθές ήταν η δεύτερη μέρα ανυπόδητου τρεξίματος,σήμερα θα γίνει η τρίτη.από τα 10 χλμ. που περιλαμβάνει η ημερίσια διάταξη περίπου το ένα είναι ανυπόδητος,δλδ δεν βιάζομαι να φτάσω κάπου.τα μνμ μέχρι τώρα που παίρνω είναι super θετικά που μόλις γυρίσει και ο παρτενέρ μου θα το δοκιμάσουμε μαζί,τόσο πολύ εντυπωσιασμένος!εν αναμονή λοιπόν!ένα θεματάκι που πρέπει να ξεπεράσω,είναι το οτι τρέχω πάντα πρωτού φύγω για δουλειά 7.30 βγαίνω περίπου(πρωί εννοείται)τώρα με βλέπουν όλοι και κρυώνουν,αν με δουν και ξυπόλητο φοβάμαι οτι θα νομίσουν το επόμενο βήμα μου θα είναι να τρέχω με ένα λευκό σεντόνι και τα χέρια πίσω στην πλάτη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/12/2011 :  12:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από το http://tsekouratoi.blogspot.com/2011/12/10_8088.html

Ο γρηγορότερος μισός μαραθώνιος χωρίς παπούτσια στο χιόνι


Ο Ολλανδός Wim Hof κατέχει το παγκόσμιο ρεκόρ για τον γρηγορότερο μισό μαραθώνιο χωρίς παπούτσια στο χιόνι και τον πάγο. Τον ολοκλήρωσε σε 2 ώρες 16 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα κοντά στο Oulu της Φινλανδίας, στις 26 Ιανουαρίου 2007. Οι εκπληκτικές του ικανότητες να αντέξει τους σκληρούς ανέμους, το χιόνι, τον πάγο και τις χαμηλές θερμοκρασίες τον έκαναν να κερδίσει το παρατσούκλι «Ice Man».
Κολυμπώντας για 80 μέτρα κάτω από τον πάγο του Βόρειου Πόλου κέρδισε ένα ακόμη Παγκόσμιο ρεκόρ Guinness.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/12/2011 :  20:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και με θεωρούσα μαζόχα.mpehehe

Υ.Γ. Καλες Γιορτές σε όλους
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

holychild
Newbie Forum Runner

5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/12/2011 :  18:15:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τις πιό θερμές ευχές στα πιό ζεστά πέλματα του παρόντος Forum.Tον ΜΑΝΟΛΗ Ξυπολιτάκο
Απο έναν ομοϊδεάτη και τον πιό φανατικό του ανυπόδητου τρεξίματος!!!!
Χρόνια Πολλά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/12/2011 :  19:40:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
2η απόπειρα ανυπόδητου τρεξίματος, Κυριακή 25/12.
Ξεκίνησα τα πρώτα 12χλμ με παπούτσια και τα υπόλοιπα χωρίς.

Στην αρχή ένιωθα κάποια ανασφάλεια. Λίγο αργότερα αφέθηκα κι έτρεξα εντελώς ελεύθερα, προσπαθώντας να πάω πιο γρήγορα και τα κατάφερα. Ωραίο συναίσθημα. Είχα την αίσθηση ότι το έδαφος σου επιστρέφει ένα μεγάλο ποσό ενέργειας που αφήνεις.
Διαπίστωσα ότι ακόμα και οι πιο λείες επιφάνειες έχουν δισεκατομύρια μικρά μυτερά πετραδάκια, απόρροια της βιομηχανικής επανάστασης της υφηλίου.
Ένιωσα το πέλμα να μαλακώνει με την ώρα και να χάνει την αρχική του αναισθησία. Κάποια στιγμή ένιωσα έντονο πόνο καψίματος, σταμάτησα και είδα ότι είχε σφυρηλατηθεί στο πέλμα μου ένα πετραδάκι, μικρό αλλά μυτερό. Είχε σχεδόν διαπεράσει όλο το δέρμα. Πρέπει να το χτυπούσα για τουλάχιστον 4 χιλιόμετρα. Και με εκδικήθηκε. Τελικά δε κολάν πετραδάκια μόνο στα παπούτσια. Προς μεγάλη μου έκπληξη και το άλλο πέλμα είχε ένα δίδυμο αδελφό του πολύτιμου αυτού λίθου.
Συνέχισα πιο αργά μέχρι το τέλος καθώς ένιωθα πια, πιο έντονα όλα αυτά τα πετραδάκια, και θα φόραγα παπούτσια ούτως ή άλλως. Λίγο πριν σταματήσω άρχισα να χορεύω, όχι απ' τη χαρά μου αλλά "πως στα τσακίδια;" ένα μικροσκοπικός λίθος τύπου οβελία, χώθηκε όλος μέσα στο πέλμα (λες και τον κουβαλούσε ο Μινατουροβελίξ).

Τέλος καλό, όλα καλά. Μια μικρή φουσκάλα στο 2ο δακτυλάκι του αριστερού ποδιού, την έσκασα, καθάρισα και αποΛΥΜΑΝΑΑΑΑΑΑΑΑααααου. ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.

Εδώ φαίνονται τα περάσματα, μέχρι το 12ο γύρο με παπούτσια, μετά χωρίς. Τα παραθέτω μιας και πρέπει να φάινεται πως είναι δυνατόν να πας το ίδιο γρήγορα χωρίς παπούτσια. Πάντως όσο και να ήθελα να τρέξω κάπου εκεί στο 25+ θα σταματούσα ή θα φορούσα παπούτσια. Η επόμενη απόπειρα θα περιμένει. Άουτς.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

8avos
Senior Forum-Runner

Greece
589 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/12/2011 :  21:01:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Α!Γιώργο εσυ το προχώρησες πολύ το πράγμα!?Εγώ σήμερα 2,5 χλμ έκανα δεν έκανα.
Any way εχθές δεν έτρεξα αλλά το έκανα σήμερα και τα προαναφερθέντα μόνο χλμ. ανυπόδητος.Νοιώθω πολύ κάλα με τα πέλματα και την γενικότερη αίσθηση,προσπαθώ οσο γίνεται να προσέχω το έδαφος,αρχάριος γαρ και όλα πάνε καλά.Όπως βγει βέβαια,δεν με αγχώνει τίποτα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/12/2011 :  21:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Sor

Και με θεωρούσα μαζόχα.mpehehe

Υ.Γ. Καλες Γιορτές σε όλους



Ξυπόλητος, στο απόλυτο κρύο, γυμνός, σημαντική απόσταση τρεξίματος...μπορώ πλέον να κατέβω από το βήμα του μαζοχισμού!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000