Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/12/2011 :  23:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασίλη το υπόδημα έπαθε φούιτ!
Σκουριασμένη ταβανόπροκα!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2011 :  12:05:08  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά εσείς οι παπουτσωμένοι τι κοιτάτε; Τον ουρανό με τα άστρα;

Το κακόμοιρο το ταβανοπροκάκι...

Προσωπικά στην αρχή που χάζευα κάποιες φορές, έστειλα αδιάβαστα μια ανοιχτή παραμάνα (στα Special Olympics… Άουτς!!!.... και άλμα εις ύψος…) και ένα σπασμένο μπουκάλι (Σουβλιά! Απότομο σταμάτημα… κρύος ιδρώτας!... έλεγχος πατούσας….. καρφωμένο μικρό γυαλί… προσωπική επέμβαση απομάκρυνσης με… τα δάκτυλα… του χεριού, Κέντρο Υγείας για αντιτετανικό ορό, 10 ευρώ για τον ορό!)


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2011 :  12:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by 8avos

Σήμερα καταγράφεται σαν τέταρτη ημέρα "ανυπόδητου" τρεξίματος και με κερδίζει ολοένα και περισσότερο!Όσο περνά ο καιρός και νοιώθω οτι δεν ήξερα τίποτα παρ όλο τον 1,27,30 σε ημιμαραθώνιο χρόνο μου και το 3.29 για πρώτη μου φορά στον Κ.Μ.Α. Προσπαθώ να εκτιμώ και να προσέχω όλο μου το σώμα,ιδιαίτερα τα πόδια,ποτέ όμως άλλωτε δεν είχα "ανακαλύψει" τις πατούσες.Οι γάμπες μου πιασμένες,πιστεύω ένδειξη καλού forefoot τρόπου-τακτική.Η διαδρομή που κάνω την προπόνησή μου είναι πάντα σε δρόμο και σήμερα πήρα και ένα σάκο μαζί μου να βάλω τα παπούτσια μου με σκοπό να γνωρίσουν τα πέλματά μου και το υπόλοιπο κομμάτι της διαδρομής που θα κάνουν μελλοντικά.Ξεκινάω απ το σπίτι μου με πατούμενο,στο 5 περίπου χλμ. τα βγάζω μέχρι περίπου το 8 και τα ξαναφοράω μέχρι το σπίτι μου.Σήμερα είχε και γυαλιά στον δρόμο που εντυπωσιάστηκα πως τα "διάβασα-απέφυγα"ενω σε άλλη περίπτωση θα πάταγα κανονικότατα.Τα πέλματα μου με εκπλήσσουν κάθε φορά περνώντας την άσφαλτο με τρόπο που νόμιζα ότι δεν γίνεται.Αλλά το βασικότερο όλων είναι οτι το barefoot μου δίνει την εντύπωση οτι απενεργοποιώ άρα προστατεύω τα γόνατα.



Το έπιασες το νόημα!
Η απόλαυση χωρίς προφυλακτικό, είναι πολύ μεγαλύτερη!
Πόσο μάλλον όταν το «σκουφάκι» έχει πάχος μερικών εκατοστών.
Πέλματα σε πλαστική ακινησία και απόλαυση 0+

Βρίσκεσαι σε πάρα πολύ καλό δρόμο....

___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 29/12/2011 12:20:16
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2011 :  12:34:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάτι έχει παίξει. Σχετικό με πλύση εγκεφάλου.
Για στάσου εδώ. Δύο τα 'βγαλαν και οι 2 απ'ο το 1ο πάστα!
Κανείς άλλος σε ζομπιακή φάση, απ' το πάρτυ εννοείται;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2011 :  12:50:26  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους

http://www.youtube.com/watch?v=tu3cc-qgfYU

Απλά τα πράγματα. Εκπομπή κυμάτων Άλφα! Δες από το 1:30 και μετά!

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roxani
Advanced Forum-Runner

Greece


396 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/12/2011 :  07:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
To επόμενο pasta party θα το κάνουμε ανυπόδητοι λοιπόν.


Δέν υπάρχουν μοναδικές ευκαιρίες,η ζωή μας δίνει πάντοτε και άλλες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/12/2011 :  12:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ανοικτό χώρο....
Λόγω των νέων μελών. Η πατούσα χρειάζεται χρόνο και για αυτό....
___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 30/12/2011 12:38:58
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2012 :  16:52:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάποια στιγμή στο κοντινό παρελθόν (http://www.runningnews.gr/snitzforum/topic.asp?TOPIC_ID=5127&whichpage=32, στο 1/3 της σελίδας από πάνω), αναφέρθηκα διεξοδικότερα στο θέμα του πως επηρεάζεται η επίδοση ενός δρομέα φορώντας (ή όχι) παπούτσια. Είχα και εγώ διαπιστώσει ότι όταν έτρεχα στο ίδιο έδαφος και με τον ίδιο ρυθμό, οι παλμοί ήταν περισότεροι όταν φορούσα ειδικά τα "χοντροπάπουτσά μου".

Μέσα στις γιορτές των Χριστουγέννων όμως, "ποσοτικοποίησα" πλέον αυτή τη διαφορά για μένα, κάνοντας ένα πείραμα σε "εργαστηριακές" συνθήκες. Οι συνθήκες του πειράματος λοιπόν (μη βιάζεστε, παραθέτω και το αποτέλεσμα στο τέλος):

- Μια φορά έτρεξα χωρίς παπούτσια και τη δεύτερη φορά με τα χοντροπάπουτσά μου (εργοστασιακό βάρος = περίπου 340γρ στο 42 νούμερο. Στο νούμερο όμως που φοράω - 48 - και με τις τεχνικές κάλτσες - 50 γρ το ζευγάρι - και με τους έξτρα πάτους - 110 γρ επιβάρυνση στο ζευγάρι, το συνολικά βάρος είναι 500 γρ, έκαστο).
- Η απόσταση που κάλυψα και στις δύο περιπτώσεις ήταν ακριβώς η ίδια και στην ίδια διαδρομή.
- Η προθέρμανση πριν το τεστ ήταν ακριβώς ίδιας απόστασης και ίδιας διαδρομής.
- Τα ρούχα που φορούσα ήταν τα ίδια.
- Συνθήκες δοκιμής: ίδιες. Δηλαδή θερμοκρασία, ώρα, δε φυσούσε καθόλου. Οι δοκιμές έγιναν με διαφορά 2 ημερών, έτσι ώστε από τη μία να μην υπάρχει διαφορά σωματικού βάρους (το οποίο είχε ελεγχθεί στη ζυγαριά) και προπονητικού επιπέδου. Επίσης μεταξύ των δοκιμών υπήρχε ρεπό ξεκούρασης. Τα ίδια τα τεστ δεν ήταν πολύ μεγάλης απόστασης (πολλαααααά χιλιόμετρα δηλαδή) για να μην επέλθει κόπωση που ενδεχομένως θα επηρέαζε το δεύτερο τεστ, αλλά ούτε και πολύ μικρής απόστασης...έτσι ώστε να υπάρχουν αντιληπτές διαφορές στις μετρήσεις.
- Έτρεξα και στις δύο περιπτώσεις με συγκεκριμένο "πλαφόν" στους παλμούς μου, έχοντάς το θέσει ως ηχητική ένδειξη στο καρδιοσυχνόμετρό μου. Αυτό το πλαφόν ήταν πολύ χαμηλότερο από το κατώφλι μου, έτσι ώστε να αποφεύγεται όσο το δυνατόν η παραγωγή ενέργειας μέσα από αναερόβιες διαδικασίες. Λόγω καλής προθέρμανσης, όλη η διαδρομή τεσταρίσματος βγήκε πάνω σε αυτό το "πλαφόν" παλμών.

Το αποτέλεσμα:
- Από έναν πολύ απλό υπολογισμό (βάρους σώματος προς βάρος παπουτσιών) θα περίμενα μια τυπική διαφορά στο ρυθμό έως και τουλάχιστον 4"/χιλ. Επειδή όμως το βάρος των υποδημάτων βρίσκεται στο χειρότερο σημείο ενός δρομέα: στο κατώτερο άκρο των ποδιών, που συνεχώς ταλαντώνεται σε κάθε βήμα, και λόγω και άλλων παραγόντων, αυτή η διαφορά ταχύτητας (υπέρ του ανυπόδητου) τελικά είναι σαφώς μεγαλύτερη.

Για μένα λοιπόν βγήκε στο - τουλάχιστον - 10"/χιλ (!). Το οποίο σημαίνει απώλεια τουλάχιστον 7 λεπτών σε Μαραθώνιο (!!), όταν το χοντροπάπουτσο χρησιμοποιείται.

Υ.Γ.(1): και στις δύο περιπτώσεις έτρεχα με forefoot. Ακόμα και με τα χοντροπάπουτσα. Γιατί αν φορώντας τα, κτυπούσα και φτέρνα (οπότε κάθε βήμα = φρενάρισμα), τότε η "ψαλίδα" ταχύτητας θα μεγάλωνε ακόμα πιο πολύ (κατά των υποδημάτων βέβαια).
Υ.Γ.(2): όταν κάνω "γρήγορες" προπονήσεις, πάντα λαμβάνω υπόψη πλέον και το γεγονός αν τις ολοκληρώνω με, ή χωρίς παπούτσια. Ακόμα και όταν φοράω λεπτόσολα (AdiZero Pro 47 1/3 νούμερο + κάλτσες = 220 γρ έκαστο, και Vibram KSO 46 νούμερο - χωρίς κάλτσες = πάλι 220 γρ έκαστο.) Αν κάνω έναν "Χ" χρόνο με παπούτσι, τότε γνωρίζω ότι μπορώ να κατέβω σε "Υ" χρόνο χωρίς αυτό!
Υ.Γ.(3): αυτή τη στιγμή δοκιμάζω το "υπερ-ελαφρύ" μινιμαλιστικό παπούτσι που ακούει στο όνομα "huaraches" σανδάλι (σε λίγο καιρό οι τελικές εντυπώσεις αφού περάσει από όλες τις φάσεις δοκιμών), σε μια προσπάθεια να συνδιάσω τυπική προστασία δέρματος και χαμηλός βάρος. Όπως είπα όμως θα αναφερθώ διεξοδικότερα και για να ευχαριστήσω δημόσια τον gargadua που πρώτος εδώ μέσα τα έφτιαξε και τα δοκίμασε!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2012 :  17:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα σε στεναχωρησω λιγουλακι.Το οτι ετρεξες με τις ιδιες συνθηκες δεν σημαινει οτι δεν υπηρχε διαφορα στην επιδοση σου.Ποσες φορες τρεχουμε με τις ιδιες συνθηκες και την μια μερα πεταμε και την αλλη σερνομαστε;
Δευτερο,οπως οριζει η στατιστικη, για να βγει καποιο σωστο συμπερασμα,το πειραμα πρεπει να επαναληφθει το ελαχιστον 5 φορες ,οπου τοτε θα μπορεσουμε να βγαλουμε σχετικα ακριβες συμπερασμα.Επισης για να ειναι πιο ακριβες θα πρεπει να λαβουν μερος και αλλα ατομα.Οπως χειροτεροι ,καλυτεροι,βαρυτεροι,ελαφρυτεροι και ομορφοτεροι(ουπς αυτο δεν παιζει ) δρομεις απο εσενα.
Οπως λεω οι αριθμοι λενε παντα την αλήθεια,αν ξερεις να τους χρησιμοποιησεις.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2012 :  17:35:06  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα λάβεις δηλαδή μέρος στο πείραμα;

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2012 :  17:44:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

Θα λάβεις δηλαδή μέρος στο πείραμα;

___________________
Run Natural... run Bare


Το ομορφοτερος ειπαμε δε μετραει

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2012 :  17:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stratus

quote:
Originally posted by xipolitakos

Θα λάβεις δηλαδή μέρος στο πείραμα;

___________________
Run Natural... run Bare


Το ομορφοτερος ειπαμε δε μετραει

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.



Χαχαχα....καλό, Χρήστο!


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2012 :  18:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

quote:
Originally posted by stratus

quote:
Originally posted by xipolitakos

Θα λάβεις δηλαδή μέρος στο πείραμα;

___________________
Run Natural... run Bare


Το ομορφοτερος ειπαμε δε μετραει

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.



Χαχαχα....καλό, Χρήστο!


"My sport is your sport's punishment"


Ανταλλαγή απόψεων μεταξύ συνονόματων...εγώ μπορώ να αποχωρήσω τώρα!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2012 :  19:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωχ! Ξέχασα ότι υπάρχουν και μαθηματικοί στην παρέα...που πάω ο καραμήτρος!

#1 Όντως, για να είμαι ακριβής ακόμα και με τη δική μου περίπτωση θα χρειαζόμουνα αρκετές επαναλήψεις του τεσταρίσματος (ουφ....πολύ κουραστικό!)

#2 Για τους άλλους δρομείς τι ισχύει; Αναφέρομαι σαφώς σε μένα μέσα στο κείμενο...οπότε για τους άλλους "πετάω το μπαλάκι" αν θέλουν να κάνουν δοκιμές χρησιμοποιώντας βαριά/προπονητικά παπούτσια vs ελαφριά αγωνιστικά!

#3 Καταλαβαίνω ότι η προσπάθεια να ποσοτικοποιήσω επακριβώς τη διαφορά στις επιδόσεις μπορεί να είναι επίφοβη και στατιστικώς...αναπόδεικτη! Από την άλλη διαφορά στις επιδόσεις (έστω και σαφώς μικρότερες) υπάρχουν...γιατί εάν δεν υπήρχαν:
- Η "αέναη" προσπάθεια των κατασκευαστών να μειώσουν όσο το δυνατόν το βάρος στα αθλητικά τους θα ήταν παντελώς μάταιη...
- Θα μπορούσαμε να ισχυριστούμε ότι τρέχουμε το ίδιο γρήγορα είτε φορώντας το σούπερ ελαφρύ "flat racer" είτε ορειβατικά άρβυλα, είτε κουβαλώντας στην πλάτη ένα σακίδιο με προμήθειες βάρους 15 κιλών...είτε...είτε...
- ...γιατί όπως λένε και οι αμερικανοί: size does matter (εεε, weight does matter ήθελα να πω!)

Υ.Γ. Την επόμενη φορά που θα εμφανιστείς στο γήπεδό μας stratus να έχεις και τα Adizero Pro σου, έχω κάποια πειράματα να κάνω με σένα...να είσαι δηλαδή έτοιμος για χρονομετρήσεις κλπ!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2012 :  21:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

Ωχ! Ξέχασα ότι υπάρχουν και μαθηματικοί στην παρέα...που πάω ο καραμήτρος!

#1 Όντως, για να είμαι ακριβής ακόμα και με τη δική μου περίπτωση θα χρειαζόμουνα αρκετές επαναλήψεις του τεσταρίσματος (ουφ....πολύ κουραστικό!)

#2 Για τους άλλους δρομείς τι ισχύει; Αναφέρομαι σαφώς σε μένα μέσα στο κείμενο...οπότε για τους άλλους "πετάω το μπαλάκι" αν θέλουν να κάνουν δοκιμές χρησιμοποιώντας βαριά/προπονητικά παπούτσια vs ελαφριά αγωνιστικά!

#3 Καταλαβαίνω ότι η προσπάθεια να ποσοτικοποιήσω επακριβώς τη διαφορά στις επιδόσεις μπορεί να είναι επίφοβη και στατιστικώς...αναπόδεικτη! Από την άλλη διαφορά στις επιδόσεις (έστω και σαφώς μικρότερες) υπάρχουν...γιατί εάν δεν υπήρχαν:
- Η "αέναη" προσπάθεια των κατασκευαστών να μειώσουν όσο το δυνατόν το βάρος στα αθλητικά τους θα ήταν παντελώς μάταιη...
- Θα μπορούσαμε να ισχυριστούμε ότι τρέχουμε το ίδιο γρήγορα είτε φορώντας το σούπερ ελαφρύ "flat racer" είτε ορειβατικά άρβυλα, είτε κουβαλώντας στην πλάτη ένα σακίδιο με προμήθειες βάρους 15 κιλών...είτε...είτε...
- ...γιατί όπως λένε και οι αμερικανοί: size does matter (εεε, weight does matter ήθελα να πω!)

Υ.Γ. Την επόμενη φορά που θα εμφανιστείς στο γήπεδό μας stratus να έχεις και τα Adizero Pro σου, έχω κάποια πειράματα να κάνω με σένα...να είσαι δηλαδή έτοιμος για χρονομετρήσεις κλπ!

Free your feet...free your senses!


Δε διαφωνω στο οτι ξυπολητος ή με ελαφρυτερα παπουτσια πας γρηγοροτερα.Εχω ιδια πειρα στο ελαχιστο χρονο που φορεσα τα adidas.Στο ποσο εχω τις ενστασεις.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000