Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/06/2011 :  02:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Dejan ένα πράγμα δεν έχω καταλάβει.
Είσαι Heel, Midfoot ή Forefoot striker;
Όχι τι υποστηρίζεις σαν το πιο σωστό.
Πως εσύ τρέχεις.
Πρόσεξε τι θα απαντήσεις γιατί είμαι έτοιμος σε ότι και να πεις!
Πλάκα κάνω. Απλώς θα μου λυθεί η απορία γιατί με έχεις μπερδέψει με τα λεγόμενα σου.
Και δεν μπορεί να είσαι κάτι άλλο! Ένα από τα τρία ή δύο μαζί ή άντε, αν έχεις ποικιλία και τα τρία μαζί.
Οτιδήποτε άλλο είσαι εκτός θέματος
Έχω και μηχανή κουρέματος οπότε κάτι θα βρω να κόψω...έστω και κοντοκουρεμένος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/06/2011 :  07:15:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Forefoot striker ^_^ Απλά και λυτά :P

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MariaP
Newbie Forum Runner

Greece
32 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2011 :  01:02:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

quote:
Originally posted by MariaP

Παιδιά, κατά την ταπεινή (επίπεδο προχωρημένου αρχαρίου) γνώμη μου, μετά απ'όσα πολύτιμα διάβασα στο forum και μετά απ' ότι τσέκαρα πάνω μου έχω να πω τα εξής:
1ον, δεν είχα την "πολυτέλεια" να μπορέσω να "ξυποληθώ" δημοσίως εντός ή εκτός σταδίου, δεν το ρίσκαρα. Όμως έχω τη μνήμη των κυττάρων (thank God!) - στην ηλικία μου αυτό μεταφράζεται σε μνήμη απ' την παιδική ηλικία :) Παρατήρησα πως για να τρέξεις σαν Ταραμουχάρα (σωστά?) δεν είναι θέμα μόνο το "πως" και "που" πατάς το πόδι σου, το πόδι ενεργοποιείται εντελώς διαφορετικά. Άλλη μέθοδος. Οπωσδήποτε σε αναγκάζει να γύρεις λίγο προς τα μπρος πράγμα που μ' έκανε να τρέξω πολύ πιο γρήγορα, αναγκαστικά, για να μην τσακιστώ.



Εδώ με την μνήμη των κυττάρων … δεν το έπιασα…..
Οι κινήσεις του ποδιού στο Barefoot Running φαίνονται στο ακόλουθο video:
http://www.youtube.com/watch?v=gzjDIAKUZ9Q&feature=related
Κάπως έτσι τρέχουν και οι κακόμοιροι οι Ταραχουμάρα!
Ακουμπάει πρώτα το μπροστινό μέρος του πέλματος και κατόπιν η φτέρνα. Δεν τρέχεις «σούζα» στα μετατάρσια. Το ίδιο συμβαίνει και στο Forefoot με παπούτσι.

quote:
Originally posted by MariaP

2ον, δε γίνεται σε λείο και σκληρό έδαφος, μόνο σε χώμα, αλλιώς χάνεις τη φυσική στάση. Και το σπινιάρισμα στο τέλος, χαχα! Όμως τρέχοντας σαν Ταραμουχάρα φορώντας Ασίξ έχει και πλεονεκτήματα. Κάποια στιγμή έρχεται η κούραση (σ' εμένα μετά από 25 λεπτά..) Τότε λέω "ευτυχώς φοράω παπούτσια" γιατί με το που βαραίνω αρχίζω να στηρίζομαι περισσότερο στις φτέρνες. Είναι ανακουφιστικό.
So, για όλα υπάρχει μέση λύση. Το βασικότερο είναι ν' ακούμε το σώμα μας και να το σεβόμαστε - και προς το παρόν δεν έχω πάθει καμιά ζημιά.




Λείο και σκληρό έδαφος (Τσιμέντο, Γυάλινο πάτωμα) είναι η πιο ξεκούραστη επιφάνεια ξυπόλητου τρεξίματος που έχω συναντήσει…
Στο λείο τρέχεις χαλαρά-σωστά-ελευθέρα…. Το σκληρό δεν πονάει γιατί τα μετατάρσια και η όλη κίνηση απορροφούν τους κραδασμούς.
Πιο πολύ «πονάει» μια μαλακή αλλά τραχιά επιφάνεια.
Το μόνο πρόβλημα στις λείες επιφάνειες είναι η παρουσία νερού. Τότε θέλει προσοχή γιατί γλυστρααααααάει …..
Αν τρέχεις Forefoot με παπούτσι ισχύει το ίδιο. Η μόνες διαφορές είναι η πρόσφυση της σόλας του παπουτσιού που τις περισσότερες φορές είναι καλύτερη και ότι δεν καταπονείται το δέρμα. Το πέλμα όμως παραμένει μέσα στο γύψο… και δεν κινείται ελεύθερα…
Όσο για την κούραση … θέλει γερές γάμπες…. Είτε Forefoot με παπούτσι, είτε Barefoot.

Αν κατάλαβα καλά δοκίμασες Forefoot με παπούτσι;











Σόρρυ για την αργοπορημένη απάντηση... Ναι, αυτό που δοκίμασα πρέπει να είναι το forefoot με παπούτσι αλλά δυστυχώς γίνεται μόνο σε χώμα. Το παλεύω στο ταρτάν αλλά με τίποτα. Και το χωματάκι κατάντησε πολυτέλεια όπως πάει, θέλει χρόνο/χρήμα να το βρω.
Η μνήμη των κυττάρων τώρα.. είναι η σχέση που έχει ο καθένας μας με την άσκηση από παιδί. Δεν ξέρω αν το σώμα μπορεί να έχει μνήμη, σίγουρα όμως η απόδοση μας ως ενήλικες έχει να κάνει πολύ με τις αναμνήσεις της παιδικής μας ηλικίας σε σχέση με το πόσο "δουλευτήκαμε" ως παιδιά. Για άλλους είναι ατέλειωτες ποδηλατάδες (εγώ έκανα αρκετά χλμ στο γυμνάσιο, μιας και βρέθηκα ξαφνικά στην επαρχία) για άλλους ξέφρενο παιχνίδι στους -ακίνδυνους κάποτε- δρόμους, για άλλους πολύωρο κολύμπι. Νομίζω τίποτα δε χάνεται. Η επιμονή, η υπομονή, η χαρά κάθε νέας κατάκτησης. Ο σπόρος που κάποτε έπεσε κι ανθίζει. Η ρομαντική πλευρά του αθλητισμού.






Citius Altius Fortius
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2011 :  12:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MariaP
Σόρρυ για την αργοπορημένη απάντηση... Ναι, αυτό που δοκίμασα πρέπει να είναι το forefoot με παπούτσι αλλά δυστυχώς γίνεται μόνο σε χώμα. Το παλεύω στο ταρτάν αλλά με τίποτα. Και το χωματάκι κατάντησε πολυτέλεια όπως πάει, θέλει χρόνο/χρήμα να το βρω.



To Forefoot θέλει «start from scratch». Σαν να ξεκινάς από την αρχή. Που σημαίνει ότι πρέπει να αφιερώσεις χρόνο για την προσαρμογή γάμπας, Αχίλλειου, πέλματος.


quote:
Originally posted by MariaP
Τότε λέω "ευτυχώς φοράω παπούτσια" γιατί με το που βαραίνω αρχίζω να στηρίζομαι περισσότερο στις φτέρνες. Είναι ανακουφιστικό.
So, για όλα υπάρχει μέση λύση. Το βασικότερο είναι ν' ακούμε το σώμα μας και να το σεβόμαστε - και προς το παρόν δεν έχω πάθει καμιά ζημιά.




Με την κατάκτηση του Forefoot strike (του φυσικού τρόπου τρεξίματος), τίποτε δεν είναι πιο μαλακό και αναπαυτικό από αυτό. Το μπροστινό τμήμα του πέλματος (κάτω από τα μετατάρσια) είναι πολύ πιο «μαλακό» και η συνολική κίνηση απορροφά καλύτερα τους κραδασμούς, από την οποιαδήποτε εξελιγμένη σόλα κάτω από την φτέρνα. Άσε που το Heel strike δημιουργεί επιπρόσθετο κραδασμό που επιβαρύνει γόνατα-μέση (παρόλη την παρουσία της οποιασδήποτε εξελιγμένης σόλας).
Όσο για την ζημιά, καμιά φορά είναι καλύτερα να μην πάθεις για να μάθεις.
Προτιμότερο να αφιερώσει κανείς παραπάνω χρόνο σε κάτι που φαίνεται πιο δύσκολο και χρονοβόρο, αλλά ωφελεί.
Μέσα στην εποχή του καθημερινού άγχους και του «τρεξίματος» για να τα προλάβουμε όλα, πιστεύω ακόμα ότι «το καλό πράγμα αργεί να γίνει». Η ποιότητα πάντα μετρά και όχι η ποσότητα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MariaP
Newbie Forum Runner

Greece
32 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2011 :  12:45:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό το τελευταίο που λες για την ποιότητα -και μη ποσότητα! μου δίνει κουράγιο :)

Citius Altius Fortius
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2011 :  01:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δείτε κι αυτό το άρθρο... λέει πάνω κάτω όσα έχουν ειπωθεί εδώ.
http://uploading.com/files/48191a9f/Gymnopodia_TritoMati.pdf/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

alexarav74
Forum-Runner

Greece
64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2011 :  11:21:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Aγόρασα πριν λίγο καιρό παπούτσια που επιτρέπουν ένα πιο φυσικό τρόπο τρεξίματος...(τα adizero pro)
Περισσότερο τα έχω περπατήσει παρά εχω τρέξει μέχρι τώρα.
Παρόλα αυτά όμως νομίζω ότι έχω ξαναμάθει να περπατάω.
Παλιότερα, όταν είχα μόλις ξεκινήσει Yoga ο... yogi μας είχε βάλει να περπατάμε ξυπόλυτοι και μας παρατηρούσε. Δεν ξέρω τι είδε αυτός αλλά ξέρω τι είδα εγώ...
Χτυπούσα την φτέρνα μου στο πάτωμα τόσο άγαρμπα και δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί περπατάω τόσο περίεργα...
Λόγω πόνων στην φτέρνα είχα αγοράσει και φορούσα αρκετό καιρό τα υπεράνετα παπούτσια τρεξίματος (asics nimbus)και είχα φαίνεται συνηθίσει να περπατάω άγαρμπα, με τα παπούτσια να κάνουν την σκληρή δουλειά και εγώ να μην καταλαβαίνω τι κάνω λάθος
Μάλιστα πρότεινα σε φίλους που δεν τρέχουν να πάρουν τέτοια παπούτσια για περπάτημα...(sorry)
Mε τα νέα μου παπούτσια μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα σταμάτησα να χτυπάω την φτέρνα μου!
Επίσης άρχισα να αισθάνομαι, στις μικρές αποστάσεις που τρέχω με αυτά, ότι έχω ολόκληρο το πόδι μαζί μου!
Εννοώ ότι αισθάνθηκα πάλι το πέλμα μου να δουλεύει!
Σαν να πιάνεις ένα εργαλείο πολύ καιρό με ένα χοντρό γάντι που δεν αφήνει τα δάχτυλά σου να κινηθούν αυτόνομα και μετά να το πιάνεις με γυμνό χέρι! έχω ενθουσιαστεί και όταν τρέχω με τα Nimbus (γιατί με αυτά κάνω ακόμα τις βασικές προπονήσεις μου) νιώθω ότι κάτι μου λείπει...
Παρόλο που ακόμα και με τα Nimbus νομίζω ότι έχει βελτιωθεί θεαματικά η τεχνική μου και προσγειώνομαι στις μύτες!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2011 :  11:54:46  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πόσο καιρό τρέχεις Forefoot;
Τι αποστάσεις διανύεις;
Καμιά ενόχληση, ιδιαίτερα στη γάμπα, έχεις;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

alexarav74
Forum-Runner

Greece
64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2011 :  12:10:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ακόμα δεν έχω τρέξει παραπάνω απο 600-700μέτρα!
όχι γιατί δεν ΘΕΛΩ αλλά γιατί τρέχω απο Αμπελόκηπους προς παλιό ψυχικό και δεν μπορώ να γυρίσω να αλλάξω παπούτσια και να συνεχίσω!
στις διακοπές θα το δοκιμάσω να φτάσω σταδιακά τα 3-4 κμ και βλέπουμε!
προς το παρόν προφανώς καμία ενόχληση!
τεράστια διαφορά όμως εχω δει ακόμα και στο περπάτημα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2011 :  12:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωραίος! Και πάντα σταδιακά όχι πάνω από το 10%.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

alexarav74
Forum-Runner

Greece
64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2011 :  12:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by lamkon

Δείτε κι αυτό το άρθρο... λέει πάνω κάτω όσα έχουν ειπωθεί εδώ.
http://uploading.com/files/48191a9f/Gymnopodia_TritoMati.pdf/



εξαιρετικό...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDROSG
Senior Forum-Runner

Greece
640 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/07/2011 :  12:37:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εδώ και πολλά χρόνια τρέχω με midfoot strike. Με ύψος 1.70 μ. και βάρος 70 κ., ελαφρύ υπερπρηνισμό, κυρίως από αριστερά, και στιλ τρεξίματος όχι "πηδηχτό". Τα περισσότερα χιλιόμετρα, τουλάχιστον αυτά που γίνονται χαμηλά αερόβια, τα κάνω με ένα είδος τρεχαλοπερπατήματος. Αυτό με βοηθάει ιδιαίτερα στα πολύ μεγάλα long run, μια που είμαι χομπίστας υπερμαραθωνοδρόμος. Ποτέ δεν έχω φορέσει, αυτό που λέμε, βασικό μοντέλο προπόνησης με χοντρές σόλες και μεγάλη προστασία. Τρέχω με new balance lightweight, τη σειρά adizero της adidas και το roadracer της puma. Δόξα τω Θεώ, πέρα από το αναπόφευκτο πιάσιμο λίγων ημερών μετά την υπερκαταπόνηση του 24ωρου, δεν έχω μέχρι τώρα κανένα άξιο λόγου τραυματισμό, ή κάποια μυοσκελετική κάκωση. Ξεκίνησα να τρέχω συστηματικά 18 χρονών και τώρα είμαι 49. Με ιδιαίτερη χαρά βλέπω στο internet πως οι εταιρείες αφουγκράζονται τα νέα δεδομένα και παρουσιάζουν όλο και περισσότερα μοντέλα που σέβονται το midfoot strike. Δεν υπάρχει κανένα επιστημονικό δεδομένο που να συνηγορεί στο heelfoot strike. Πρέπει να προσγειωνόμαστε με ελαφρύ υπτιασμό στην εξωτερική πλευρά του πέλματος, μετά να ακολουθεί ο απαραίτητος πρηνισμός για τη διάχυση των φορτίσεων μέσω του πελματιαίου τόξου και στο τέλος να περνάμε στην τελική φάση της ώθησης. Μαθαίνεται εύκολα πιστεύω και γρήγορα. Δυστυχώς τα "συμβατικά" μοντέλα προπόνησης δεν βοηθούν ή και αντιστρατεύονται αυτή την αλληλουχία που έρχεται πιο κοντά στο φυσικό, αρχέγονο πάτημα των προγόνων μας.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/07/2011 :  12:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by alexarav74

ακόμα δεν έχω τρέξει παραπάνω απο 600-700μέτρα!
όχι γιατί δεν ΘΕΛΩ αλλά γιατί τρέχω απο Αμπελόκηπους προς παλιό ψυχικό και δεν μπορώ να γυρίσω να αλλάξω παπούτσια και να συνεχίσω!
στις διακοπές θα το δοκιμάσω να φτάσω σταδιακά τα 3-4 κμ και βλέπουμε!
προς το παρόν προφανώς καμία ενόχληση!
τεράστια διαφορά όμως εχω δει ακόμα και στο περπάτημα!



Μια που alexarav74 αναφέρθηκες στα AdiZero Pro, δηλώνω επισήμως ότι αυτά τα παπούτσια είναι ΤΟ εργαλείο που μπορείς να βρεις – και μάλιστα σε λογικότατη τιμή – στην Ελληνική αγορά!

Βρέθηκα στη Σάμο για λίγες μέρες και έτρεξα κάμποσο σε χωματόδρομους «σπαστήρια» που διαλύουν όχι μόνο τα αυτοκίνητα αλλά και τα πόδια όταν πας να τρέξεις άτσαλα και κτυπώντας κλασσικά τη φτέρνα σου με τα «σούπερ» (υποτίθεται) υπερπροστατευτικά διαστημικά χοντροπάπουτσά μας. Έχω τέτοια οδυνηρή εμπειρία τις φορές που το προσπάθησα στο παρελθόν. Αυτή τη φορά όμως είχα τα AdiZero Pro και το forefoot βηματισμό για σύμμαχό μου: έτρεχα τόσο ανάλαφρα και «αισθανόμενος» με ακρίβεια τις περίεργες κλίσεις/ανωμαλίες του εδάφους που δε φοβόμουν πλέον τίποτα ενώ τα γόνατα/αστράγαλοι παρέμεναν πάντα φρέσκα. Ακόμα και σε πολύ μεγάλες κατηφόρες (αν σκόνταφτα θα κουτρουβάλαγα για 100 μέτρα) προσγείωνα το πέλμα στα μετατάρσια πρώτα, ρολάροντας γλυκά...απίστευτη αίσθηση!

Οπότε τα Pro μπορούν να σε συντροφεύσουν ακόμα και σε trail περιπέτειες – παρόλο βέβαια που δεν είναι σχεδιασμένα για κάτι τέτοιο. Βέβαια υπάρχουν πολύ χαμηλόσολα παπούτσια ειδικά για χώμα (όπως τα NB Minimus Trail) αλλά δυστηχώς δεν τα βρίσκεις ακόμα στην Ελλάδα.

Οπότε alexarav74 συνεχίζεις την προσαρμογή και σου εύχομαι καλές δρομικές «ανάλαφρες» διαδρομές! Στο τέλος θα μπορείς να χρησιμοποιείς φυσικό βηματισμό ακόμα και αν φοράς αρβύλες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

alexarav74
Forum-Runner

Greece
64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/07/2011 :  16:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
νομίζω είναι εθιστικό αυτό το στυλ τρεξίματος, ακόμα και μια φορά να το δοκιμάσεις δεν μπορείς να το...ξεχάσεις! οπότε συνεχίζω την... προσαρμογή!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/07/2011 :  18:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Να κάνω μία ερώτηση? Πως κατεβαίνεις μία βίαιη κατηφόρα με πάνω από 15% κλίση, σε trail έδαφος με μυτερές και μη πέτρες και κοτρώνες με 2.50 ~ 3,30/κμ με λεπτόσολο υπόδημα χωρίς μία μυτερή πέτρα να διαπεράσει τη λεπτόσολα και να σε τσακίσει? (Στα υπόψη το έχω κάνει στη Μενδενίτσα).

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000