Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2012 :  20:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

saridis
Senior Forum-Runner

Greece
606 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2012 :  21:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Visit saridis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
καιρο ηθελα να το ρωτησω αλλα ξεχνουσα, ωσπου σημερα μου το επισημανε ο filip που τον πετυχα στην παραλιακη.
φορωντας τα Universe ειτε στην ασφαλτο ειτε στο ταρταν, τα ποδια μου ακουγονται παρα πολυ οταν προσγειωνονται!
ακουω συνεχω μουσικη στην προπονηση και δεν το ειχα παρατηρησει τοσο.
μου το ειχε πει και φιλαρακι απο τη μυτιληνη που ειχαμε κανει μια προπονηση εκει στο σταδιο (το λεω γιατι το 99.99% των προπονησεων μου τις κανω μονος)
ειναι εξαιτιας του τροπου πατηματος (μαλλον εντελως ουδετερο τις περισσοτερες φορες) 'η ειναι φυσιολογικο με τοσο minimal υποδηματα?

===============

η διαδρομη ηταν μαλλον η πιο ομορφη που εχω τρεξει ποτε , η ομορφια του καμπου δεν υπαρχει απλα...(απο οτι μου ειπαν μετα τον αγωνα οσοι πραγματικα προσεχαν τη διαδρομη..... )

===============
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2012 :  21:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παίζει μεγάλο ρόλο το παπούτσι και λιγότερο το πάτημα στο θόρυβο.
Προσωπικά με το ίδιο midfoot πάτημα έχω αθόρυβα παπούτσια(adios)και θορυβώδη(hagio).
Όσο πιο minimal το παπούτσι τόσο περισσότερος ο θόρυβος στην άσφαλτο.
Έχει τη χάρη του όμως μερικές φορές αυτός ο θόρυβος.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 03/10/2012 21:31:20
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

saridis
Senior Forum-Runner

Greece
606 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2012 :  21:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Visit saridis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
αν εχει χαρη λεει!! εχω βρει τη χαρα μου γιατι πλεον ολοι κανουν ακρη στην παραλιακη οταν τρεχω λες κ παταω κορνα!

νικο με αυτα θα τρεξω την κυριακη

===============

η διαδρομη ηταν μαλλον η πιο ομορφη που εχω τρεξει ποτε , η ομορφια του καμπου δεν υπαρχει απλα...(απο οτι μου ειπαν μετα τον αγωνα οσοι πραγματικα προσεχαν τη διαδρομη..... )

===============
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2012 :  12:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επιτρέψτε μου κάποια σχόλια:
- Όπως ανέφερε και ο Νίκος, το παπούτσι θα παίξει το ρόλο του στον παραγόμενο θόρυβο τρεξίματος. Ειδικά σε σχέση με το πόσο σκληρή/μαλακή σόλα έχει από κάτω του.
- Το πάτημα όμως παίζει – για μένα – ένα ακόμη μεγαλύτερο ρόλο. Όσο το πόδι πλησιάζει στο flat πάτημα (midfoot), τόσο ο θόρυβος αυξάνεται. Μάλιστα αυτό προκαλεί την εντύπωση ότι ο δρομέας τρέχει με πιο βαρύ πάτημα, κάτι που δεν ισχύει βέβαια στην συγκεκριμένη περίπτωση.
- Ένα «καθαρόαιμο» μετατάρσιο τρέξιμο (forefoot) παράγει συνήθως λιγότερο θόρυβο, εκτός και αν, με το που έρχεται το πέλμα σε επαφή με το έδαφος, αναπτύσσεται μια τάση το πέλμα να «γλιστρήσει» (προς τα μπρος ή πίσω), οπότε παράγεται ένας χαρακτηριστικός «υψήσυχνος» ήχος (ένα «τσικ-τσικ-τσικ» δηλαδή ;-) Όταν κάποιος τρέχει ξυπόλητος αυτό το «γλίστρημα» του πέλματος προκαλεί σωρευτικά έναν ερεθισμό στο δέρμα, οπότε το σώμα «αναγκάζει» το δρομέα να πατάει πιο «απαλά» με μια τεχνική που θα μπορούσα να ονομάσω «touch-and-go»!
- Κάποιος έλεγε σε ένα βιβλίο του: ο καλός παπουτσωμένος δρομέας πρέπει να τρέχει με λιγότερο θόρυβο, και ο ανυπόδητος δρομέας πρέπει να τρέχει τελείως αθόρυβα!
- Έχω ξοδέψει πολυυυυυύ χρόνο για να μειώσω τον παραγόμενο θόρυβο στο τρέξιμό μου (φορώντας ή όχι παπούτσια). Με τα Nimbus/Pure Flow, το πέτυχα. Δυσκολεύτηκα λίγο με τα Adizero Pro/Vibram, αλλά και αυτά στο τέλος τα «τιθάσευσα» (στα τελευταία είχα πρόβλημα με αυτό το «τσικ-τσικ-τσικ» ). Στα Vibram βέβαια λόγω της σόλας τους (ένα κομμάτι συμπαγές λάστιχο 3.5mm), ο θόρυβος δεν μπορεί να εξαλειφθεί.
- Το λιγότερο θόρυβο προφανώς τον κάνω τρέχοντας ξυπόλητος, σε σημείο που όταν πλησιάζω στο γήπεδο δρομείς που κινούνται στον ίδιο/διπλανό διάδρομο, καμιά φορά ξεροβήχω για να με ακούσουν, για να μη σαστίζουν όταν τους πλησιάζω.

@Παύλος: πειραματίσου λίγο με το θόρυβο που παράγουν τα Universe, απλά μεταβάλλοντας το πάτημά σου από ήπια πτέρνα προς ήπιο μετατάρσιο πάτημα, περνώντας και από το φλατ πάτημα (midfoot). Επίσης προσπάθησε κατά την επαφή του πέλματος με το έδαφος, αυτό να μη γλιστράει, αλλά να ακουμπάει όσο το δυνατόν πιο στιγμιαία και μετά να ανασηκώνεται. Αυτούς τους πειραματισμούς τους κάνεις τρέχοντας με «λογικές» - χαμηλές ταχύτητες (αυτές οι χαμηλές σου ταχύτητες θα είναι για μένα η διαλειμματική μου, ααααχαχαχαχα)!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2012 :  13:08:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ δεν είχα τσικ τσικ που γράφεις αλλά φλαπ φλαπ με τις σαγιονάρες σε σημείο που προτιμούσα να ακούω μουσική όταν έτρεχα μαζί τους. Χθες στο γήπεδο όταν έτρεχα ξυπόλητος στο ταρτάν οι πατούσες μου ακουγόταν αν και ήμουνα επικεντρωμένος στο πως πατάω. Στα μετατάρσια-δάχτυλα με την πατούσα ελαφρώς να γέρνει προς το εξωτερικό. Και όμως πάλι ακουγόταν. Πόσο πιο μετατάρσιο τρέξιμο;
Σήμερα έτρεξα 1 ώρα (26΄ γκαζόν, 34΄ βρεγμένο ταρτάν) και οι πατούσες δεν ακουγόταν. Δεν έγινα καλύτερος, το ταρτάν ήταν βρεγμένο.
Νομίζω ότι ρόλο παίζει η επιφάνεια που τρέχουμε αλλά και το βάρος. Αν δεν ακούγονται πχ τα δικά μου πόδια που τρέχουν 90 κιλά ποιανού θα ακούγονται; Επίσης εκτός της επιιφάνειας που τρέχουμε πρέπει να παίζει ρόλο και το υλικό από τα πατούμενα.
Οσο για τον χρόνο που χρειάζεται να "δαμαστεί" ο θόρυβος στα παπούτσια, ίσως να είναι και θέμα στρωσίματος.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2012 :  19:41:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έτσι είναι Βασίλη.
Παίζει μεγάλο ρόλο το τεραίν και το υλικό των παπουτσιών.
Θα διαφωνήσω με το Μανώλη πως "ενοχοποιείται" το πάτημα αυτό καθ αυτό. Να το θέσω αλλιώς, τρέχω αθόρυβα με τα adios και παράγω θόρυβο με τα hagio,με το ίδιο πάτημα(midfoot)και στο ίδιο τεραίν(συγκεκριμένη άσφαλτος)...
Προφανώς έχει να κάνει με τα παπούτσια.
Παίζει ρόλο και το "στρώσιμο",βλέπω σιγά σιγά πως ο θόρυβος με τα hagio μειώνεται.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 04/10/2012 19:43:02
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2012 :  20:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο
μήπως έφτασε/φτάνει η στιγμή για ξυπόλητο;;;;;
Λέμε τώρα.....................

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2012 :  20:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θέλει υπομονή,προσαρμογές,χρόνο...
Και μ αρέσουν πολύ τα τρεξιματικά παπούτσια!
Αλλά ποτέ μην λες ποτέ.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2012 :  20:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω παρατηρήσει πως σε χαμηλές ταχύτητες, κάτω από 6:30λεπτά/χλ, τρέχω εντελώς αθόρυβα. Αλλά και στα 5λπτ/χλμ έχω τρομάξει άπειρο κόσμο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2012 :  12:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα φόρεσα τα καινούρια κόκκινα παπουτσάκια μου.
Και διαβάζοντας αυτή τη συζητηση είπα να πάω για λίγο ξυπόλιτο στο ταρτάν (Ζωσιμάδες). Χιχιχι.
Υπέροχη αίσθηση, επιτρέπει την ταχύτητα. Χοχοχο.
Το ταρτάν ήταν διαλυμένο. Καλύτερο το βρεγμένο πλακάκι
Έκανα φουσκάλες. Χιχιχι. Ας έτρεχα λιγότερο. Ήθελα 12άρι

Edited by - giorgosdelta on 05/10/2012 12:03:23
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2012 :  12:19:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πως σου φάνηκαν τα αυθεντικά adios?

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2012 :  12:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια χαρά! Και στο νούμερο μου. Έχω λίγες τύψεις που τα πήρα έτσι φτηνά, αλλά θα το ξεπεράσω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2012 :  12:42:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by roxani

Πέρα από την πλάκα οι άγριες επιφάνειες κάνουν τα πόδια σας μια αηδία.

Run Forest run!!




Όχι και εσύ Βρούτε!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2012 :  16:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Εγώ δεν είχα τσικ τσικ που γράφεις αλλά φλαπ φλαπ με τις σαγιονάρες σε σημείο που προτιμούσα να ακούω μουσική όταν έτρεχα μαζί τους. Χθες στο γήπεδο όταν έτρεχα ξυπόλητος στο ταρτάν οι πατούσες μου ακουγόταν αν και ήμουνα επικεντρωμένος στο πως πατάω. Στα μετατάρσια-δάχτυλα με την πατούσα ελαφρώς να γέρνει προς το εξωτερικό. Και όμως πάλι ακουγόταν. Πόσο πιο μετατάρσιο τρέξιμο;
Σήμερα έτρεξα 1 ώρα (26΄ γκαζόν, 34΄ βρεγμένο ταρτάν) και οι πατούσες δεν ακουγόταν. Δεν έγινα καλύτερος, το ταρτάν ήταν βρεγμένο.
Νομίζω ότι ρόλο παίζει η επιφάνεια που τρέχουμε αλλά και το βάρος. Αν δεν ακούγονται πχ τα δικά μου πόδια που τρέχουν 90 κιλά ποιανού θα ακούγονται; Επίσης εκτός της επιιφάνειας που τρέχουμε πρέπει να παίζει ρόλο και το υλικό από τα πατούμενα.
Οσο για τον χρόνο που χρειάζεται να "δαμαστεί" ο θόρυβος στα παπούτσια, ίσως να είναι και θέμα στρωσίματος.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.



Τα σανδάλια που είχα δοκιμάσει/χρησιμοποιήσει στο Μαραθώνιο Θεσσαλονίκης ήταν θορυβώδη για τον εξής λόγο:
- Λόγω του ότι ήταν πολύ λεπτά (2mm) και εύκαμπτα, ακολουθούσαν πιστά το σχήμα του πέλματος/καμάρας, καθώς το πόδι ανασηκωνόταν από το έδαφος.
- Όταν μετά το πέλμα «έσκαγε» στο έδαφος και η καμάρα ίσιωνε υπό το βάρος του σώματος, η καμπύλη που έκανε το σανδάλι ξαφνικά εξαφανιζόταν και ο αέρας απομακρυνόταν κάθε φορά «βίαια» προς τα πλάγια. Ουσιαστικά το σανδάλι ήταν σαν να «βεντούζαρε» στο έδαφος…κάνοντας το χαρακτηριστικό «φλαπ-φλαπ».

Όταν έτρεξα την πρώτη φορά με τις σαγιονάρες (HSS), επειδή αυτές είναι πολύ πιο άκαμπτες από τα υπέρλεπτα σανδάλια, αλλά διαθέτουν και μια μαλακή «μεσό-σολα», τότε το τρέξιμο ήταν ήσυχο!

Το βάρος του δρομέα και το είδος της τρεξιματικής επιφάνειας προφανώς και παίζουν το ρόλο τους στον παραγόμενο θόρυβο.
Επίσης το είδος της καμάρας στο πέλμα παίζει και αυτό το ρόλο του: η χαμηλή καμάρα προσφέρει μεγαλύτερη επιφάνεια πατήματος στο έδαφος = πιο πολύς θόρυβος από το πέλμα με υψηλή καμάρα.

@xipolitako: την επόμενη φορά στο γήπεδο φέρε και ντεσιμπελόμετρο για να μετράμε τις στάθμες θορύβου!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000