Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2013 :  13:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nikola

Από φόβο και ντροπές υπάρχει πλεόνασμα. Εγώ προσωπικά δεν θέλω να τους δίνω μεγάλη βαρύτητα στις αποφάσεις μου.
Και επειδή είναι θέμα απόφασης υποστηρίζεται από σύνθετους παράγοντες.
Δεν αρκεί η πιθανότητα του κάθε τραυματισμού αλλά και η σοβαρότητα.
Οι τραυματισμοί στο barefoot running που αναφέρθηκαν έχουν χρόνο ανάρρωσης από δύο μέρες μέχρι μία εβδομάδα δύσκολα ενώ στους τραυματισμούς που πολλές φορές οφείλονται στα παπούτσια πάμε σε άλλη τάξη μεγέθους και μιλάμε για μήνες μέχρι και χρόνο.
Προσωπικά έχω τρέξει σε πολλές επιφάνειες αλλά το πιο επικίνδυνο αντικείμενο στο οποίο πάτησα μέχρι τώρα ισχυρίζονταν ότι έχει το σχήμα του ποδιού μου και ότι προσφέρει αντικραδασμική προστασία χωρίς κόπο με 100 ευρώ το εξάμηνο. Η συμφωνία δεν ήταν παρά μια απάτη. Τα έξοδα σε ορθοπεδικούς και οι φυσιοθεραπευτές μπορούν να φτάσουν πολλαπλάσιο κόστος πολύ γρήγορα.
Δεν θέλω να πληρώσω όλα αυτά τα έξοδα και από πάνω να μην τρέχω.



Αν και είσαι απόλυτος , το έθεσες ωραία...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2013 :  13:59:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Nikola Posted - 24/03/2013 : 13:01:43
Από φόβο και ντροπές υπάρχει πλεόνασμα. Εγώ προσωπικά δεν θέλω να τους δίνω μεγάλη βαρύτητα στις αποφάσεις μου.
Και επειδή είναι θέμα απόφασης υποστηρίζεται από σύνθετους παράγοντες.
Δεν αρκεί η πιθανότητα του κάθε τραυματισμού αλλά και η σοβαρότητα.
Οι τραυματισμοί στο barefoot running που αναφέρθηκαν έχουν χρόνο ανάρρωσης από δύο μέρες μέχρι μία εβδομάδα δύσκολα ενώ στους τραυματισμούς που πολλές φορές οφείλονται στα παπούτσια πάμε σε άλλη τάξη μεγέθους και μιλάμε για μήνες μέχρι και χρόνο.
Προσωπικά έχω τρέξει σε πολλές επιφάνειες αλλά το πιο επικίνδυνο αντικείμενο στο οποίο πάτησα μέχρι τώρα ισχυρίζονταν ότι έχει το σχήμα του ποδιού μου και ότι προσφέρει αντικραδασμική προστασία χωρίς κόπο με 100 ευρώ το εξάμηνο. Η συμφωνία δεν ήταν παρά μια απάτη. Τα έξοδα σε ορθοπεδικούς και οι φυσιοθεραπευτές μπορούν να φτάσουν πολλαπλάσιο κόστος πολύ γρήγορα.
Δεν θέλω να πληρώσω όλα αυτά τα έξοδα και από πάνω να μην τρέχω.

Tα είπες όλα .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2013 :  10:26:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
25 γύροι(400αρης) στο γήπεδο σήμερα, 10 παπουτσωμένοι με 02:16/γύρο και μετά άλλοι 15 ξυπόλητοι με 02:05/γύρο.
Πιστεύω ότι τον άλλο μήνα θα μπορώ να βγω άσφαλτο για λίγο.

Το πραγματικό πλεονέκτημα του ξυπόλητου είναι ότι σου δίνει αμέσως σημάδια του τραυματισμού ενώ τα παπούτσια στο κρατάνε έκπληξη!!! Έτσι ενώ εσύ συνεχίζεις απτόητος, το παπούτσι σου σκάβει το λάκο σου!!!
Έστω και αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει το ξυπόλητο θα ήταν σοφό έστω να πάει στο γήπεδο και να τρέχει 3-4 γύρους για να μπορεί να τσεκάρει την κατάσταση του μυοσκελετικού του. Απαραίτητη προϋπόθεση, πάτημα μπροστά.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2013 :  14:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ioannismoldo

σε ολους εσας τους ξυπολητους θελω να κανω μια ερωτηση(μπορει να σας φανει και ανοητη,συγχωρεστε με προκαταβολικα).Δεν υπαρχει φοβος να πατησετε καποιο γυαλι,καρφι,πινεζα,κατι αιχμηρο τελος παντων και να σας σημιουργησει απο ασημαντα εως πολυ επικιδυνα προβληματα?


...o καλύτερος τρόπος για να ξεπεράσεις τους φόβους σου είναι να τους αντιμετωπίσεις:
"βγάλε τα παπούτσια σου και προχώρα!"

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2013 :  14:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by grgeorgios

Καλημέρα χθές 15 χιλιόμετρα εγώ και οι πατούσες μου .Την άκουσαν λίγο τα πέλματα γιατί πέρασα από κομμάτια με άσφαλτο άγρια και μερικά σημεία με πολύ χαλίκι το καλό είναι ότι οι γάμπες μου δεν με ενοχλούν καθόλου .
Συνολικός χρόνος 1.16


Ζηλεύω! 15Κ σε άσφαλτο έχω να κάνω εδώ και κάποιους μήνες...

...έχεις "ξεφύγει" εσύ!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2013 :  15:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα στην παρέα .
Χθές έκανα ένα τεστάκιγια , να δω αν ειμαι σε καλό δρόμο για τον πρώτο μου αγώνα , 4 χιλιόμετρα σε 16.40 όπως έχω γράψει και πιο πάνω οι γάμπες δεν με απασχολούν καθόλου πια οπότε δεν θα τις αναφέρω ξανά.
Σήμερα είχα 8 χιλιόμετρα με 4.40 αλλά μου άφησαν μια πολύ μικρή φουσκάλα στο δεξί πόδι (δεν ξέρω αν έγινε σήμερα ή είναι απο το 15άρι ή από το γρήγορο 4άρι).
Πολύ μικρή ούτε καν την βλέπεις αλλά όταν τρέχεις την νιώθεις χαχαχαχα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2013 :  10:26:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ ακόμα επιμένω στους 15 γύρους ταρτάν με 02:10/γύρο.
Υπομονή και τίποτα άλλο.
Αλήθεια το ξυπόλητο το έχετε σε καθημερινή βάση ή κάνετε και στάσεις; Προσωπικά προσπαθώ να τρέχω ή να περπατάω ξυπόλητος κάθε μέρα για 20-30 λεπτά.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

CaballoBlanco
Advanced Forum-Runner

Greece
378 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2013 :  15:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια άλλη διάσταση του ζητήματος:

Από την Κυριακή το πρωί, είμαι με διάστρεμμα - πέσιμο από σκάλα. Η εξέλιξη της αποκατάστασης είναι ταχύτατη, πράγμα που εν μέρει τουλάχιστον το αποδίδω και στην ενδυνάμωση που έχω καταφέρει, μέσω των barefoot εμπειριών, του φυσικού τρόπου τρεξίματος. Αν όλα πάνε καλά θα κατέβω στον ημιμαραθώνιο την Κυριακή, thanks to barefooting!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2013 :  17:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Εγώ ακόμα επιμένω στους 15 γύρους ταρτάν με 02:10/γύρο.
Υπομονή και τίποτα άλλο.
Αλήθεια το ξυπόλητο το έχετε σε καθημερινή βάση ή κάνετε και στάσεις; Προσωπικά προσπαθώ να τρέχω ή να περπατάω ξυπόλητος κάθε μέρα για 20-30 λεπτά.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.



...προσπαθώ το ξυπόλητο να το κάνω σε καθημερινή βάση, μια που τον τελευταίο καιρό - λόγω του βουνίσιου τρεξίματος - πέφτει και πολύ παπούτσι...
Μόλις τελειώσει το αγωνιστικό καλεντάρι βουνού (μέσα Μαΐου), μετά κυρίως μόνο ξυπόλητο σε ταρτάν ή και άσφαλτο!
Το συχνό πάντως (έστω και από λίγο) διατηρεί το πέλμα σε "φόρμα", όχι μόνο όσο αφορά τις προσαρμογές στο μυικό και συνδεσμικό σύστημα αλλά και όσο αφορά το "χαρακτήρα" του δέρματος εκεί κάτω!

Μια που έχω παρατηρήσει και το εξής:
Αν κάποια στιγμή φέρεις την πατούσα σου σε κατάσταση "σοκ" (π.χ. τρέξεις μια μεγαλύτερη απόσταση σε πιο τραχύ έδαφος από αυτό που συνηθίζεις), τότε επιτανχύνονται πολύ οι προσαρμογές στο δέρμα. Βέβαια υπάρχει ο κίνδυνος φουσκαλιάσματος αλλά ακόμη και τότε οι προσαρμογές επιτυνχάνονται! Ο λόγος είναι ότι το σώμα προσπαθεί να σε προστατέψει με το να "σκληραγωγηθεί" πιο γρήγορα...

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2013 :  17:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by CaballoBlanco

Μια άλλη διάσταση του ζητήματος:

Από την Κυριακή το πρωί, είμαι με διάστρεμμα - πέσιμο από σκάλα. Η εξέλιξη της αποκατάστασης είναι ταχύτατη, πράγμα που εν μέρει τουλάχιστον το αποδίδω και στην ενδυνάμωση που έχω καταφέρει, μέσω των barefoot εμπειριών, του φυσικού τρόπου τρεξίματος. Αν όλα πάνε καλά θα κατέβω στον ημιμαραθώνιο την Κυριακή, thanks to barefooting!!


...θα συμφωνήσω απόλυτα! Το φυσικό τρέξιμο (και ειδικότερα αν γίνεται ξυπόλητα/ή με μινιμαλιστικό υπόδημα) ενδυναμώνουν σε απίστευτο βαθμό όλο το πέλμα συμπεριλαμβανομένου και την άρθρωση του αστράγαλου. Οπότε στα δύσκολα δε θα σε αφήσει ξεκρέμαστο. Κάθε βήμα στα μετατάρσια είναι σαν να κάνεις (σχεδόν) γυμναστική πάνω σε "πλατφόρμα ισορροπίας"!

Τις προάλλες κατέβαινα σβέλτα ένα δύσκολο τεχνικό μονοπάτι από το καταφύγιο της "Χούνι" στην Πάρνηθα προς το τελεφερίκ, και σε ένα άλμα που έκανα (για να αποφύγω ένα κατσάβραχο μπροστά μου) το αριστερό πέλμα προσγειώθηκε πολύ άτσαλα σε "στραβό" έδαφος. Παρόλο που όταν κουτρουβαλάω σε μονοπάτι το πάτημά μου είναι επιθετικό forefoot (ούτε απλά midfoot/forefoot), αλλά και τα γόνατά μου ήταν αρκετά λυγισμένα, ο αριστερός αστράγαλος την "άκουσε"! Το αποτέλεσμα;...τίποτα! Ένα τσίμπημα εκείνη τη στιγμή, λίγο μούδιασμα το επόμενο 2λεπτο, και μετά ούτε που με ξαναενόχλησε (ή τις επόμενες μέρες). Αν κατέβαινα πτερνάτος και σε χοντρόσολο παπούτσι (οπότε απομακρύνεται από το έδαφος πιο πολύ το πέλμα και αναπτύσονται πιο έντονα οι δυνάμεις στρέψης), θα έπαιρνα τον αστράγαλό μου στο χέρι!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2013 :  18:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Αλήθεια το ξυπόλητο το έχετε σε καθημερινή βάση ή κάνετε και στάσεις; Προσωπικά προσπαθώ να τρέχω ή να περπατάω ξυπόλητος κάθε μέρα για 20-30 λεπτά.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.




Στάσεις μόνο για κάποια ασφάλτινα Long Runs me Vibram KSO και στην προετοιμασία του αγώνα του Υμμητού.


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2013 :  18:42:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν και εγώ είμαι λίγο καιρό στο ξυπόλητο καμιά σχέση με τον xipolitako από πάνω πλέον τρέχω 90% ξυπόλητος .
Το πρόγραμμα μου που είναι για 10άρια δεν έχει μεγάλες αποστάσεις αυτό με βοήθησε πολύ με τα πέλματα για να προσαρμοστούν .
Δεν ξέρω αν έκανα καλά αλλά ξεκίνησα άσφαλτο αμέσως για να πω την αλήθεια σε ταρτάν έχω τρέξει μια φορά πριν περίπου 6 μήνες .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2013 :  20:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε Γιώργο, τι άσφαλτο έχετε εκεί κάτω; Είναι τόσο γυαλί ή οι πατούσες τόσο γενναίες;
Εδώ πας να ξεκινήσεις και έχει κάτι σημεία που ούτε με παπούτσια δεν μπορείς!!! Αρκετά άσχημες επιφάνειες και χωρίς να βάλω τα λογής πετραδάκια.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2013 :  10:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλήμερα η διαδρομη που τρέχω είναι απο το λαιμό στο καβούρι μέχρι τον άγιο κοσμα αυτα είναι τα όρια μου .
Σε κάποια σημεία είναι καλά πατημένη αλλού πάλι όχι και πέτραδάκια έχει και λακούβες και χωμα και πεζοδρόμιο ανεβαίνω και γραμμές τραμ περνάω όπου πατησει το πόδι .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2013 :  12:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο γύρο της λίμνης δε σε είδαμε

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000