Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σκέψεις για το barefoot running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 97

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2013 :  10:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
36 γύροι στο γήπεδο σήμερα σε 01:15:26. Τα πρώτα 10 χλμ (56΄, περίπου 02:15/γύρο) ξυπόλητο αλλά τα δάχτυλα πάλι δεν άντεξαν. Επιστρατεύτηκαν τα ΜΤ00 για το υπόλοιπο της προπόνησης σε πιο αξιοπρεπείς χρόνους περιστροφής.
Αν και σκοπός μου ήταν να φτάσω τα 20 χλμ ξυπόλητο -γράφουμε και καμιά μακακία να ξεχνιόμαστε- δεν κατάφερα να περάσω τα 10. Έχω αρκετό δρόμο ακόμα με τους ψιλοτραυματισμούς του δέρματος.
Αύριο θα επανέλθω με τέιπ στα δάχτυλα(και τα ΜΤ 00 σε ετοιμότητα)........

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2013 :  14:34:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε τι επιφάνεια τρέχεις; Έχω βρει μερικές στρώσεις άσφαλτου που είναι πιο ευγενικές απέναντι στο δέρμα από το γρασίδι ή το ταρτάν. Το γρασίδι ειδικά νομίζω μου στεγνώνει το πέλμα, ειδικά τώρα με την ζέστη που είναι όλο το χώμα ξερό ίσως να κλέβει την υγρασία της επιδερμίδας.
Πήγαινα στο γρασίδι γιατί δεν κρατάει τόση θερμότητα από τον ήλιο όσο η άσφαλτος αλλά τώρα άλλαξα ωράριο και πάω πιο νωρίς σε δρόμο. Τα δάχτυλα τριφτήκαν στις αρχές αλλά μετά από λίγο έμαθα να τα σηκώνω ξεχωριστά από το μεγάλο δάχτυλο, σχεδόν σαν να προγραμματίστηκαν μόνα τους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2013 :  15:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ταρτάν. Δυστυχώς η άσφαλτος εδώ δεν είναι σε όλα τα σημεία φιλική στον ξυπολητρεχαλάκια. Η λεία άσφαλτος που αναφέρεις είναι αρκετά καλή και καμία σχέση με το ταρτάν.
Υπάρχει κομμάτι ασφάλτου περίπου 10 χλμ που είναι αρκετά λείο αλλά περνάει μέσα από συνοικισμό Ρομά(για να μην γράψω τίποτα άλλο) και δεν ενδεικνύεται.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2013 :  16:41:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν έχω πρόσβαση σε εντελώς λεία εδώ κοντά αλλά έχω μια ελαφρά διαβρωμένη που μου κάνει. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι έχει χωράφια και πρέπει να ρωτάω πότε τα ραντίζουν.
Κοντά σε συνοικισμό Ρομά πρέπει να βολεύει, έχω δει κάτι κόκκινες BMW που την λειαίνουν με τις πίσω ρόδες για να μην παθαίνουν ζημιά τα παπούτσια από δέρμα κροκόδειλου. Πάνε οι καιροί που θα σε περνούσαν για δικό τους αν σε βλέπανε ξυπόλητο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2013 :  18:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
[quote]Originally posted by Nikola

Δεν έχω πρόσβαση σε εντελώς λεία εδώ κοντά αλλά έχω μια ελαφρά διαβρωμένη που μου κάνει. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι έχει χωράφια και πρέπει να ρωτάω πότε τα ραντίζουν.
Κοντά σε συνοικισμό Ρομά πρέπει να βολεύει, έχω δει κάτι κόκκινες BMW που την λειαίνουν με τις πίσω ρόδες για να μην παθαίνουν ζημιά τα παπούτσια από δέρμα κροκόδειλου. Πάνε οι καιροί που θα σε περνούσαν για δικό τους αν σε βλέπανε ξυπόλητο.



.......άμα σ΄ αρέσει να τρέχεις με 5-10 μικρά να τρέχουν φωνάζοντας πίσω σου.............
Εδώ δεν είναι έτσι. Βρίσκονται σε κατάσταση παρακμιακού μεσαίωνα!!!! Τα καλά αυτοκίνητα έχουν μόνο τούρκικες πινακίδες

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2013 :  18:12:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γειά σας και από εμένα ένα 8άρι στο καβούρι σε 40 .
Εδω και 3 μέρες έχω μια ίωση και μου έχει κάνει το στομάχι χάλια .
Για τις επιφάνειες που λέτε δεν ξέρω να σας πω προσωπικά ξεκίνησα με άσφαλτο και τα πόδια προσαρμόστηκαν με τον καιρό
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/05/2013 :  19:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα 8άρακι στο καβούρι 39.20 ακόμα νιώθω λίγο βαρύς η ίωση μου αφήσε αρκετα κατάλοιπα αλλά πήρε μαζί της και 1.5 κιλά χαχαχα.
Οι πατούσες είναι πολύ καλά την κυριακή έχω τα 11.100 του ποσειδώνιου .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/05/2013 :  22:56:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@grgeorgios το 1.5 κιλό με ίωση συνήθως είναι υγρά. Πρόσεξε για κράμπες.

Το δέρμα του πέλματος έχει πιάσει το νόημα και αναρρώνει πιο γρήγορα πλέον.
Παρόλα αυτά τα σημεία όπου σκλήρυνε ακόμα μοιάζουν με κάλους και σταματάνε απότομα εκεί που τελειώνει το δέρμα που εφάπτεται με το έδαφος. Από την μία καλό είναι να είναι σκληρό αλλά από την άλλη σε κάποιο σχίσιμο από έντονη τριβή ή γάντζωμα νομίζω θα προκληθεί μεγαλύτερη ζημιά.
Σκέφτομαι ότι το τρέξιμο στην παραλία ίσως πιάσει μεγαλύτερη επιφάνεια δέρματος αλλά η άμμος σκληραίνει το δέρμα ή έχει ανεπιθύμητη δράση παρόμοια της ελαφρόπετρας;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/05/2013 :  12:35:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by grgeorgios

Σήμερα 8άρακι στο καβούρι 39.20 ακόμα νιώθω λίγο βαρύς η ίωση μου αφήσε αρκετα κατάλοιπα αλλά πήρε μαζί της και 1.5 κιλά χαχαχα.
Οι πατούσες είναι πολύ καλά την κυριακή έχω τα 11.100 του ποσειδώνιου .


Περαστικά Γιώργο. Από τέτοιου είδους ιώσεις, πολύς κόσμος υπέφερε τις μέρες του Πάσχα! Όπως όμως λέει και ο Νικόλας, κυρίως υγρά έχασες που θα "αναπληρωθούν" γρήγορα...

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/05/2013 :  12:52:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nikola

@grgeorgios το 1.5 κιλό με ίωση συνήθως είναι υγρά. Πρόσεξε για κράμπες.

Το δέρμα του πέλματος έχει πιάσει το νόημα και αναρρώνει πιο γρήγορα πλέον.
Παρόλα αυτά τα σημεία όπου σκλήρυνε ακόμα μοιάζουν με κάλους και σταματάνε απότομα εκεί που τελειώνει το δέρμα που εφάπτεται με το έδαφος. Από την μία καλό είναι να είναι σκληρό αλλά από την άλλη σε κάποιο σχίσιμο από έντονη τριβή ή γάντζωμα νομίζω θα προκληθεί μεγαλύτερη ζημιά.
Σκέφτομαι ότι το τρέξιμο στην παραλία ίσως πιάσει μεγαλύτερη επιφάνεια δέρματος αλλά η άμμος σκληραίνει το δέρμα ή έχει ανεπιθύμητη δράση παρόμοια της ελαφρόπετρας;


#1 Όντως αυτό ισχύει! Ένα από τα καλά της μακρόχρονης ενασχόλησης με το ανυπόδητο είναι ότι ακόμη και αν το «αφήσεις» για λίγο, το δέρμα έχει αποκτήσει μια υποδομή (κυρίως όσο αφορά το πάχος του) που δεν υποχωρεί άμεσα…

#2 Αναπόφευκτη αυτή η σκλήρυνση…μην τη φοβάσαι!

#3 Η άμμος δε δουλεύει όπως η ελαφρόπετρα. Μάλιστα η σκληρή άμμος (εκεί που σκάει το κύμα) μπορεί να σκληραίνει το δέρμα χωρίς όμως να το «ταλαιπωρεί» υπερβολικά. Και καλύπτεται και λίγο μεγαλύτερη επιφάνεια του πέλματος, όχι όμως όλη η επιφάνεια καθώς αναφέρομαι πάντα στην σκληρή άμμο. Σε μαλακή άμμο δεν μπορείς να τρέξεις εύκολα και ούτε «φτιάχνει» χαρακτήρα στο δέρμα γιατί απλούστατα παραμένει πολύ…μαλακή!

Αν θέλεις τις μέγιστες προσαρμογές, στο συντομότερο χρονικό διάστημα και για όλο το πέλμα, τότε οι λύσεις είναι δύο: τρέχεις τακτικά σε χωματόδρομο ή «ήπια» μονοπάτια ξυπόλητος. Ή καταφεύγεις σε μια λύση που από μένα τουλάχιστον είναι καλά δοκιμασμένη με εντυπωσιακά αποτελέσματα: η «χαλικολεκάνη»
http://www.youtube.com/watch?v=_24-oCx1lek

Προσωπικά σε μια ρηχή (μεγάλης επιφάνειας) πλαστική διαφανή λεκάνη έχω βάλει ένα «τσουβαλάκι» οικοδομικό χαλίκι, με κοκκομετρία στα 15-20mm, και το «τεχνητό» σκληροπυρηνικό μονοπάτι είναι έτοιμο! Κάνεις όσο θέλεις, όποτε θέλεις, στην άνεση του σπιτιού σου (του κήπου σου, της βεράντας, της πυλωτής, της αποθήκης ή όπου αλλού σε βολεύει) και μετά είσαι άρχοντας!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2013 :  21:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα έδωσα περισσότερη σημασία στα Vibram Five Fingers KSO που κλείνουν ενάμιση περίπου χρόνο και δείτε τι είδα...










___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

grgeorgios
Advanced Forum-Runner

Greece
341 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/05/2013 :  01:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για αυτο σου λέω τι τα θέλεις τα παπούτσια χαχαχα.
Σημερα στον ποσειδώνιο 11.100 πολύ καλά οι πατούσες ούτε φουσκάλα ούτε τίποτα γενικά είναι σε κάλη κατάσταση .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/05/2013 :  12:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Και να φανταστείς τα χρησιμοποίησα μόνο στα περισσότερα LRs και στους 3 μαραθώνιους.

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/05/2013 :  12:16:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με πόσα χιλιόμετρα γίναν έτσι Χρήστο;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/05/2013 :  12:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by grgeorgios

Για αυτο σου λέω τι τα θέλεις τα παπούτσια χαχαχα.
Σημερα στον ποσειδώνιο 11.100 πολύ καλά οι πατούσες ούτε φουσκάλα ούτε τίποτα γενικά είναι σε κάλη κατάσταση .


...το έχω ξαναγράψει...

Ξυπόλητο: το πρώτο "αυτο-βελτιούμενο" & "αυτο-επισκευαζόμενο" υπόδημα!!!

Συγχαρητήρια Γιώργο! Σε κάποιον αγώνα πρέπει να ενώσουμε τις ξυπολητοσιές μας (αν πείσουμε και το Χρήστο να μην ξανα-αγοράσει Vibram)...

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 97 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000