Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πελματιαία απονεύρωση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

maria
Advanced Forum-Runner

Greece


321 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2006 :  09:38:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασίλη καλημέρα, η διαδρομή στο Λουτράκι που λες είναι αυτή που έχει δέντρα, ελαφάκια, γήπεδα τένις και μια παιδική χαρά; Αν ναι, είναι πολύ καλή έτρεχα πέρυσι όλο τον Αύγουστο εκεί.

Υπομονή...... θα τρέχεις και με πόνο στην αρχή σου το είπα. Αρκεί να μην χειροτερεύει.

Όχι ζόρια, χαλαρά και γλυκά θέλει. Καλά ξεκίνησες και με αρκετά χλμ, πάει καλά θα δεις, θα περάσει.


"Οδοιπόρε, δεν υπάρχει δρόμος, το μονοπάτι σου το χαράζεις εσύ."

Edited by - maria on 02/10/2006 09:39:26
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vassilis Kontoyannis
Forum-Runner

Greece


73 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2006 :  15:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Vassilis Kontoyannis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
...πέρυσι όλο τον Αύγουστο ...


Άρα έχουμε συναντηθεί!

Τι γύρευε μια Τηνιακή στα μέρη μας; Και μάλιστα σε διαδρομή του 1 km;

Λέω να συνεχίσω παρά τον πόνο. Έχοντάς τον, βέβαια, οδηγό. Ίσως να μη βγάζω τα συνήθη 10άρια μου.
Όσο πάει...

Β.Κ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

george-s
Senior Forum-Runner

Greece


443 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2006 :  18:05:57  Εμφάνιση Προφίλ  Visit george-s Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους

Γεια σου Βασίλη
Και εγώ πέρασα μια περίοδο Πελματιέας η οποία αντιμετωπίστηκε (κατα 95%) με μπαλάκι, αποχή για λίγες μέρες,περπάτημα ξυπόλητος, καινούργιους πάτους και καινούργιο ζευγάρι παπούτσια.
ειναι βασικό να κάνεις μασάζ στην περιοχή του αχίλλειου τένοντα μιας και απο εκεί ξακινάει
η ιστορία.
Επίσης προθέρμανση και αποθεραπεία χωρίς υπερβολές ομως.
Ενα λάθος που έκανα εγώ είναι οτι κατά την περίοδο της αποχής να κάνω ποδηλατο αντί για τρέξιμο, δυστυχώς ομως ο μύς που χρησιμοποιούμε ειναι ο ίδιος και δεν βελτιώνει την κατάσταση.
Λογικά τα Nike free πρέπει να βοηθούν πολύ, μετά ομως την οξεία φάση.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unknown
Advanced Forum-Runner

221 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2006 :  19:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μασάζ, μπαλάκι, περπάτημα ξυπόλητοι σε διάφορες επιφάνειες, μαλακές κινήσεις κάθε είδους, δίσκος ισορροπίας και ΚΟΛΥΜΠΙ!, αυτά βοηθάνε πάρα πολύ, κάντε τα όσο είναι καιρός, ιδιαίτερα το κολύμπι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vassilis Kontoyannis
Forum-Runner

Greece


73 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2006 :  22:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Vassilis Kontoyannis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
george-s,
Είδες το post του unknown;

Είναι πολύ ωφέλιμες οι προτάσεις του. Ειδικά για το κολύμπι υπερθεματίζω κι εγώ.

Το πρόβλημά μου είναι ότι πάντα αναζητώ ώρες προπόνησης όταν η φάση στο σπίτι είναι χαλαρή, π.χ. όταν τα παιδιά κοιμούνται.
Αυτό συνεπάγεται συνήθως βραδυνό τρέξιμο. Που καιρός για κολυμβητήριο, θάλασσα ή ακόμα και γυμναστήριο (όπου στην Κόρινθο κανένα δε "διανυκτερεύει")!

Χαιρετίζω τους ομοιοπαθείς!


Β.Κ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nickp7
persona NON grata

Greece


2071 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2006 :  22:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by unknown


.....περπάτημα ξυπόλητοι σε διάφορες επιφάνειες.....





Συνισταται και αυτο πανω σε αναμμενα καρβουνα...?!?


Υ.Γ. Συγχωρεστε με για το χιουμορ σε ενα σοβαρο θεμα οπως αυτο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vassilis Kontoyannis
Forum-Runner

Greece


73 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2006 :  22:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Vassilis Kontoyannis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
...ενα σοβαρο θεμα οπως αυτο...


Ούτε στον εχθρό μου...

Πόσο μάλλον σε σένα


Β.Κ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maria
Advanced Forum-Runner

Greece


321 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2006 :  15:47:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάτσε Βασίλη γιατί τώρα θα βγούμε και σόι σε λίγο...

Η μαμά μου είναι από το Χιλιομόδι Κορινθίας και στην Κόρινθο έχω πρωτοξαδέλφες!

Έτρεχα και άσφαλτο από Κόρινθο ως το ξενοδοχείο Ποσειδών και πίσω και στο γήπεδο του Λουτρακίου.

Και έψαχνα παρέα αλλά που.... ε ρε και να το ξέραμε...

"Οδοιπόρε, δεν υπάρχει δρόμος, το μονοπάτι σου το χαράζεις εσύ."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Monik
Advanced Forum-Runner

233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2006 :  06:00:33  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Monik Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by george-s

... ειναι βασικό να κάνεις μασάζ στην περιοχή του αχίλλειου τένοντα μιας και απο εκεί ξακινάει η ιστορία...

Γιατί το λες αυτό; Ξεκινάει το πρόβλημα από τον τένονται ή από τους μυς της γύρω περιοχής; Ευχαριστώ!

Vassilis Kontoyannis, τι καμάρα έχει το πόδι σου; Πώς είναι η ευλυγησία στην γύρω περιοχή και στις γάμπες; Επίσης και ρωτώ περισσότερο από περιέργεια, έχεις/είχες καθόλου πρόβλημα με περιοστίτιδα; Θα κοίταζα πάντως και πόσο δυνατά είναι τα "καλάμια" σου, αν όχι για τίποτε άλλο, για λόγους ισορροπίας στην περιοχή.

Μερικά σχόλια στα πιό πάνω, μην αλλάξεις τίποτα -εσκεμμένα- στο τρέξιμό σου, προσπάθησε -μετά την οξεία φάση- να βάζεις ζεστό πριν την άκσηση και τον πάγο μετά και πριν ξεκινήσεις οτιδήποτε που να περιλαμβάνει ενδυνάμωση, σιγουρέψου ότι έχεις πλήρες εύρος κίνησης στην περιοχή (για παράδειγμα, τα όσα αναφέρθησαν πιό πάνω).

Καλή συνέχεια!

"Να μη σου στείλει ο Θεός όλα όσα μπορείς να αντέξεις!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

george-s
Senior Forum-Runner

Greece


443 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2006 :  08:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Visit george-s Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σου Monic

Σε μια ανάλυση του προβλήματος δείχνει τους lower calf muscles σαν πηγή του προβλήματος.
έιναι ο μύς στον οποίο δίνεται η δύναμη του χτυπ΄ματος στην φάση της αναπήδησης.
Η αιτία είναι η χαμένη ελάστικότητα του μύ με αποτέλεσμα την πελαμτιαία απονεύρωση.
ουσιαστικά δεν έχει να κάνει με την πατούσα.
αυτά τα διαβασα σε μια ανάλυση του προβλήματος στο triathlete mag.
εαν είναι κάτι λάθος διορθωσε με γιατί φαίνεται οτι κάτι παραπάνω γνωρίζεις.

ευχαριστώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vassilis Kontoyannis
Forum-Runner

Greece


73 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2006 :  10:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Vassilis Kontoyannis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα φίλοι μου

Βλέπω ότι η όλη ιστορία απασχολεί, λίγο ή πολύ, κι άλλους εκτός από μένα. Δυστυχώς.

Προσοχή: Όπως πάντα, η πρόληψη είναι προτιμότερη από τη θεραπεία! Η καϋμένη η πατούσα ευθύνεται πολύ λιγότερο από έναν σφιχτό αχίλλειο ή γαστροκνήμιο. Ακόμα κι οι εξωγενείς παράγοντες (λάθος παπούτσι, απότομη αύξηση χλμ., σκληρές επιφάνειες τρεξίματος) τείνω να πιστεύω ότι παίζουν μικρότερο ρόλο. Άν και στη δική μου την περίπτωση, ίσως ευθύνονται τα καλοκαιρινά, πολιτικά μου παπούτσια. Ξέρετε, χωρίς καλή στήριξη της καμάρας και με πάτους πολύ λεπτούς. Ήδη πειραματίζομαι φορώντας - καλοκαιριάτικα - τα χειμωνιάτικα μποτάκια μου, έτσι, μήπως παρατηρήσω αλλαγή.

Monik,
Όπως θα υποψιάζεσαι, έχω αρκετά υψηλή ποδική καμάρα, η οποία παραδόξως συμπεριφέρεται όπως στον πρηνισμό. Δεν έχει μεγάλη ελαστικότητα, δεν απορροφά φορτία εύκολα κι έτσι έχει ανάγκη στήριξης!
Παράδοξο ε;
Γενικότερη ευλυγισία δεν έχω και πέρυσι το Σεπτέμβρη με ταλαιπώρησε και περιοστίτιδα. Αριστερά, όπως και τώρα! Για να μου περάσει και παρά τις ιατρικές συμβουλές περί περπατήματος σε διάδρομο, έκανα 2-3 συγκρατημένα 20άρια και δήλωσα συμμετοχή στην Κλασσική ! Ο πρώτος μου Μαραθώνιος

Σε mail του ευγενικού φίλου Διαμαντή περί τραυματισμών, η πελματιαία απονευρωσίτιδα περιγράφεται ως "... the cruelest of jokes... ".
Ο νοών νοείτο

Μαρία, πάρε την οικογένεια κι ελάτε Κόρινθο. Απέναντι από τον Απόστολο Παύλο! Κι από διαδρομές, όσες θέλεις






Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Monik
Advanced Forum-Runner

233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2006 :  20:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Monik Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
George-s,
καταρχήν, δεν είμαι ειδικός επί του θέματος, δεν είμαι φυσικοθεραπευτής δηλαδή και ό,τι γράφω σε αυτή την περιοχή είναι από ότι εμπειρία έχω αποκομήσει με αθλητές γενικώς (μασάζ, διατάσεις, μέσα αποθεραπείας, κτλ).

Όχι ότι βρίσκω τίποτε λάθος στο προηγούμενό σου post για τον Αχίλλειο τένοντα, αλλά υπάρχουν και άλλοι παράγοντες και συμφωνώ περισσότερο με το δεύτερο που έστειλες. Οι τένοντες, νομίζω, πρέπει πάντα να προσέχονται/γυμνάζονται πριν τους μυς και γι' αυτό συνήθως την πληρώνει κάποιος τένοντας στο τέλος (ή και ο μυς ο ίδιος, φυσικά) λόγω υπέρχρησης των γύρω μυικών ομάδων. Προβλήματα σε τένοντες ασφαλώς μπορούν να υπάρξουν (όχι ότι τα θέλει κανένας, μακριά από Αχίλλειο ειδικά!), αλλά σε άλλο επίπεδο και από άλλης μορφής προπόνηση.

Μετά την οξεία φάση στη συγκεκριμένη περίπτωση και πριν το τρέξιμο θα συνέχιζα ότι έχει αναφερθεί πιό πάνω -δίνοντας πάντα προτεραιότητα σε εύρος κίνησης και πηγαίνοντας μετά στην ενδυνάμωση- αλλά από τα πρώτα πράγματα που θα κοίταζα να κάνω είναι και καλό/έντονο μασάζ από το γόνατο και κάτω (σε πρώτη φάση τουλάχιστον, γιατί αργότερα μπορείς να κοιτάξεις μέση, ισχία και γόνατα, γιατί όλα ξεκινάνε από κάπου και αυτό είναι που πρέπει να λύνεται και όχι το σύμπτωμα, ως γνωστόν -καλό είναι όμως να "ξεμπλοκάρεις" πρώτα την περιοχή εκεί).

Πελματιαία δε μου έχει παρουσιαστεί ποτέ, αλλά νομίζω αυτό συμβαίνει γιατί ζητώ να κάνουν κάποια πράγματα καθ' όλη τη διάρκεια της χρονιάς χωρίς να περιμένω καν να συμβεί κάτι για να ξεκινήσουν -σώζει χρόνο και χρήμα. Φτάνει κάποιο σημείο που διατάσεις μόνο δεν είναι αρκετές και χρειάζεται χέρι για να "σπάσει" ότι ουλώδης ιστός έχει μαζευτεί από την προπόνηση, κοινώς μασάζ. Εάν επαναφέρεις το μυ στην κανονική του κατάσταση σε τακτά χρονικά διαστήματα, νομίζω περιορίζεις κατά πολύ και προβλήματα σε τένοντες -και κατ' επέκταση και στον ίδιο το μυ (π.χ., τράβηγμα).

Καταλαβαίνω ότι αυτό (το μασάζ) δεν είναι εύκολο να γίνεται από όλους -αν και βασικές γνώσεις θα πρέπει να έχει ο κάθε προπονητής- και θέματα όπως παπούτσι, έδαφος, αποθεραπεία (με ότι αυτή περιλαμβάνει) και ποικιλία ασκήσεων στην γύρω περιοχή πρέπει να γίνονται έτσι και αλλιώς και μόνιμα. Μιλάμε για 5-10 λεπτά, 2-3 φορές τη βδομάδα σαν μέρος της προπόνησης (π.χ., του ζεστάματος) για αποφυγή τέτοιων (σοβαρών καμιά φορά) προβλημάτων. Το θέμα είναι ποιός πιστεύει στην πρόληψη και ποιός είναι συνεπής (το σημαντικότερο ίσως στην όλη διαδικασία) να το κάνει (ή ποιός έχει κάποιον από πάνω με το βούρδουλα... ).

Βέβαια, για να μη γελοιόμαστε, αν η προπόνηση η ίδια είναι λάθος, δεν σε σώζει καμία πρόληψη... (τι να σου κάνει και η ασφάλεια, άμα βάλεις φωτιά στο σπίτι σου ).

Μου φαίνεται γράφω αραιά, αλλά του δίνω και καταλαβαίνει...
Συγνώμη για την πολυλογία!
Όλα τα σχόλια ευπρόσδεκτα, γιατί το θέμα πάντα θα υπάρχει εδώ για να αντρέξει κάποιος με παρόμοιο πρόβλημα -κάτι το οποίο απεύχομαι, ασφαλώς!

ΥΣ Vassilis, αυτά απευθύνονται ασφαλώς και σε σένα... Τον πρηνισμό, όντως δεν τον πιάνω... Θα τσεκάριζα και άλλα σημεία, όπως είπα και πιό πάνω, γιατί ενδεχομένως το σώμα σου προσπαθεί κάπως να βρει ισορροπία... Όσον αφορά τη στήριξη, το πιό πιθανό είναι αυτό να χρειάζεται κατά τη διάρκεια της άσκησης (ιδίως τώρα), αλλά μην παραβλέπεις και το γεγονός ότι και η πολύ υποστήριξη φέρνει το πέλμα σε αδράνεια! Είναι λεπτή η ισορροπία και γι' αυτό παράλληλα χρειάζεται η πρόληψη (ή θεραπεία στην περίπτωσή σου). Γενικώς, λεπτό το θέμα... Ακόμη, επιμένω με τα καλάμια σου, ιδίως αν έχεις και κάποιο ιστορικό...
Περιττό να σου πω ότι δε συμφωνώ με τη δεύτερή σου παράγραφο (βλέπε Κλασσική) -όχι ότι ρώτησες δηλαδή...




"Να μη σου στείλει ο Θεός όλα όσα μπορείς να αντέξεις!"

Edited by - Monik on 04/10/2006 20:46:28
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jorge
Newbie Forum Runner

Greece
33 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2007 :  17:05:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετά το Μαραθώνιο στην κλασσικη, πλακώσανε κάτι συνέδρια με την εταιρία οπου υπήρχε πολλή ορθοστασία με πολιτικά παπούτσια και από τοτε με πονάει η δεξιά φτέρνα. Το πρωί ο πόνος είναι αρκετός. Όταν την τρίψω όμως ηρεμεί. Επίσης, όταν είμαι πολλές ώρες σε περπάτημα ο πόνος εξαφανίζεται.Αυτό είναι συμπτωμα του συγκεκριμένου ιατρικού προβλήματος;

"with great power comes great responsibility"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostas1
Newbie Forum Runner

Greece
1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2011 :  12:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάσχω απο πελματιαία απονέυρωση και στα 2 πόδια, εδώ και 4 χρόνια έχω δοκιμάσει τα πάντα. (φυσικοθεραπείες,shock wave,κορτιζονη.....)Το πρόβλημα παραμένει και δεν ξέρω τι να κάνω . Έχω σταματήσει να αθλούμε λόγω αυτου του προβλήματος . Έχω επισκεφτει κάμποσους γιατρούς και 2 απο αυτους μου προτείναν να κάνω επέμβαση και στα 2 πόδια . Ξέρει κανείς κάποιον με το ίδιο πρόβλημα πού να έχει κάνει επέμβαση? Παρακαλώ ενημερώστε για οτιδήποτε .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2011 :  12:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

δες εδώ

http://www.runningnews.gr/SnitzForum/topic.asp?TOPIC_ID=4782





Life is full of surprises
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000