Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Μεσήλικες με spikes ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 18

apoml
Forum-Runner

Greece


55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/08/2015 :  10:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα 3 100αρια στα 19-20 sec πρωτη φορα για να ανάψουν τα αίματα.Είναι δύσκολα τελικά τα sprint...Καμία σχέση με το τσουκου τσουκου της αντοχης....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/08/2015 :  10:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στα σπριντς το δύσκολο (κι επικίνδυνο) είναι οι εκκινήσεις.
Εκεί τρως το μεγάλο ζόρι.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

apoml
Forum-Runner

Greece


55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/08/2015 :  11:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θέλει καλή προθέρμανση και πάλι δεν δίνεις το 100% αφού ξεκινάς χωρίς βατήρα από όρθια ουσιαστικά θέση.Οι σφυγμοί όμως χτυπάνε κόκκινα..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/08/2015 :  11:24:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προλαβαίνεις κι ανεβάζεις παλμούς μέσα σε 100μ;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

apoml
Forum-Runner

Greece


55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/08/2015 :  13:22:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο τέλος είσαι άνετα στο 85-87% MHR με 206 βήματα το λεπτό και 1,67m μηκος διασκελισμού σύμφωνα με το foot pod της garmin...
quote:
Originally posted by echetlos

Προλαβαίνεις κι ανεβάζεις παλμούς μέσα σε 100μ;

"My sport is your sport's punishment"

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/08/2015 :  15:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άρα όχι κόκκινα...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2016 :  20:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους.
Τον άλλο μήνα συμπληρώνω 3 χρόνια γεμάτα τρέξιμο και σκέφτηκα να κάνω έναν απολογισμό - αλλού προέκυψε ενθουσιώδης, ο απολογισμός, και αλλού, κλάφτα Χαράλαμπε ...
Έχω δει πως οι περισσότεροι αντοχιτζήδες μετράτε τον ρυθμό (passe) σε λεπτά ανά χιλιόμετρο αλλά επειδή εγώ τρέχω ανάμεικτες μεγάλες πχ 10 χλμ αποστάσεις, όπως και μικρές πχ 1.500μ ή 2.400μ και αμέτρητα 100άρια, με βολεύει να μετρώ το ρυθμό με μια υποδιαίρεση των 100μ (δευτερόλεπτα ανά δεκάδες μέτρα) ώστε να μπορώ να βγάλω συσχέτιση ακόμα και στα κοφτά intervals που κάνω επί συνόλου. Πχ high 22 Χ 100μ και low 22 X 100μ. (σύνολο 4.400 μέτρα)
Anyway για την παρουσίαση εδώ, κάνω, πρώτη φορά, μια μετρατροπή σε λεπτά ανά χιλιόμετρο στο εξελόφυλλο αλλά ξέρουμε ότι οι μετατροπές δεκαδικών σε υποδιαιρέσεις της ώρας και αντίστροφα ενέχουν θεματάκια και γι'αυτό το γράφω μήπως κάτι δεν κάνω καλά όποιος δει κάτι ας πει.
Άλλο θέμα με έναν απολογισμό τριών ετών με συνολικές 2.046 εγγραφές που αφορούν 6,12 χιλιάδες χιλιόμετρα εκ των οποίων τα 4,15 χιλιάδες χιλιόμετρα ήταν καθαρό τρέξιμο και όχι γρήγορο βάδην (κατανάλωση 5 ζευγάρια παπούτσια κι ένα εφεδρικό), είναι ότι οι αποστάσεις είναι τόσο πολλές που κάπως πρέπει να ομαδοποιηθούν. Για παράδειγμα μπορεί να έχω τρέξει πολλές δεκάδες φορές το 5άρι χλμ ακριβώς 5.000 μέτρα αλλά τον καλύτερο χρόνο βάσει ρυθμού τον έχω κάνει στα 4.900 μέτρα τότε νομίζω πως είναι αποδεκτό να θεωρώ ρεκόρ 5 χιλιομέτρων τον χρόνο στα 4.900 με αναγωγή φυσικά στα 5 χλμ - ή όχι ? Τι λέει το κονκλάβιο επ'αυτού ?
(δεν έχω παρατηρήσει σε αυτό το θέμα πως λειτουργούν όσοι γράφουν πολύ μεγάλες αποστάσεις).
Πάντως στο τμήμα του εξελόφυλλου που παραθέτω νομίζω φαίνεται καθαρά πως στην διαίρεση min/km δεν διακρίνω την βελτίωσή μου ούτε με τέταρτο δεκαδικό ενώ με υποδιαιρέσεις του km ξεκαθαρίζει η κατάσταση ήδη από το τρίτο δεκαδικό (υπερβολικές λεπτομέρειες ίσως, αλλά όταν βρίσκεις τοίχο ψάχνεις το ζουμί του κάβουρα που είναι λίγο και στην παροιμία






Το λοιπόν εύχομαι Υγεία και Επιτυχίες σε όλους και ασταμάτητα έστω και από λίγο άθληση !
Καλή Χρονιά 2016 ! ( ... μάλλον θα γίνουμε F16 ... )

***

μου βγήκε η πίστη στο excel να βγάλω επιτέλους τα σωστά min/km - μου έκανε μεγάλο χουνέρι το Excel, τα προηγούμενα min/km ήταν ό,τι να'ναι - είχα προειδοποιήσει όμως - τέλος.


ΥΓ : το δυστύχημα είναι πως δεν μπορώ να καταλήξω σε επιθυμητή απόσταση.
Όσο τα χιλιόμετρα μεγαλώνουν τόσο απολαμβάνω το τρέξιμο αλλά κάτι σαν ψυχαγωγία ενώ η συγκίνηση και η επιθυμία για στόχους έρχονται όσο πέφτουν τα χιλιόμετρα, ανεβαίνει η αδρεναλίνη οι σφυγμοί και αρχίζουν τα εκατοστά ..
Ελπίζω το 2016 να λύσω αυτόν τον γόρδιο δεσμό που με ταλαιπωρεί και κυρίως να ξέρουν εκείνες οι ενδιάμεσες ίνες των μυών που έλεγε ο @DeJan να πάρουν μια κατεύθυνση ... Γρήγορες ή αργές ... παντού βελτίωση εκτός από τον στόχο των 100μ .... έλα μονή στο τόπο σου ...
Οψόμεθα ...

*** άλλαξα μόνον το πινακάκι βάζοντας τις επιδόσεις πριν 3 χρόνια για αυτούς τυχόν που ξεκινάνε τώρα ή θέλουν να ξεκινήσουν κι είναι σχεδόν στα 50 και αναρωτιούνται τι μπορούν να καταφέρουν. Τίποτε στην αρχή αλλά με υπομονή πιο πολλά κι από αυτά που δεν φαντάστηκαν ποτέ ούτε όταν ήταν 20άρηδες.
Δεν τα παρατάς ό,τι κι αν γίνει νεαρέ 50χρονε.

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε

Edited by - oldspikes on 10/02/2016 03:22:51
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/01/2016 :  01:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@echetlos

quote:
Originally posted by echetlos

Στα σπριντς το δύσκολο (κι επικίνδυνο) είναι οι εκκινήσεις.
Εκεί τρως το μεγάλο ζόρι.



quote:
Originally posted by echetlos

Προλαβαίνεις κι ανεβάζεις παλμούς μέσα σε 100μ;



διάβασα στο άλλο thread τι έπαθες. Περαστικά.
Έχω ξεχάσει πια τις θλάσεις αλλά θυμάμαι πως έπαιρνε περίπου 2 βδομάδες να σιγουρευτώ και με καθημερινό πάρα πολύ χαλαρό τρέξιμο χωρίς δοκιμές μάλλον επιταχυνόταν η ίαση (σε αντίθεση με τις φορές που έμεινα εκτός άσκησης - είναι κάτι σαν τη λεχώνα : πονάς ? περπάτα)
Νομίζω πως κακώς έχεις ταυτίσει τα sprint με τις εκκινήσεις.
Αν θες τα sprint (πχ για μεταβολισμό ή προσαρμογές κλπ) δεν είναι ανάγκη να κάνεις εκκινήσεις από στάση αλλά on the fly ξεκινώντας λίγο πιο πίσω πχ 2-3 μέτρα και σταδιακά ανεβαίνεις.
Όταν θα γίνεις καλά δοκίμασε sprint μετά από καλή απόσταση.
Έχω κάνει 14" 27 στα 100μ ακριβώς μετά από 10 χιλιόμετρα (58' 31")
Δεν σταματάς φυσικά για να ξαναξεκινήσεις. Όλα είναι ζεστά και η αίσθηση είναι ότι το σώμα πάει μόνο του κι όσο θέλεις το πατάς.
Η αίσθηση είναι ότι τρέχει μόνο του και ενόχληση ούτε παραμικρό.
Υπάρχει καλύτερη προθέρμανση ?
Σχετικά με τους σφυγμούς, όχι στα 100, αλλά και στα 30 μέτρα γίνεται να τιναχτούν οι σφυγμοί αρκεί να έχεις κάνει καλή προθέρμανση και drills και οπωσδήποτε 6-8 ανοίγματα πιο πριν πχ στα 80 μέτρα αλλά με έμφαση στην προσεκτική αργά επιταχυνόμενη εκκίνηση.
Πάντως υποψιάζομαι πως ο λόγος που θέλεις τα sprint δεν καθιστά υποχρεωτικές τις εκκινήσεις όπως τις ξέρουμε (εκτίναξη και όλο το φορτίο πάνω στον μηριαίο για μια απειροελάχιστη στιγμή ...) αλλά μπορείς να αποφύγεις τον κίνδυνο πλήρως.

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/01/2016 :  11:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σου φίλε μου και σε ευχαριστώ για τις ευχές.

Σχετικά με τις εκκινήσεις, κι εγώ σε on the fly ξεκίνημα αναφερόμουν.
Και πάλι όμως θεωρώ πως όταν έρχεσαι από το διάλειμμα με jogging και απότομα ξεκινάς το "όλα μέσα", ο κίνδυνος είναι επίσης υπαρκτός. Προφανώς αναφέρομαι σε κομμάτια 100 ή 200μ. και στο 98-100%.

Όσον αφορά τους παλμους, θυμάμαι το καλοκαίρι που το τελευταίο 200αρι το πήγα τεζα (28"), παλμούς δεν πρόλαβα να ανεβάσω στο max.
Kαι φαντάσου ότι σαν καπνιστής των τριών πακέτων, οι σφυγμοί μου εκτοξεύονται πολύ γρήγορα.


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/01/2016 :  02:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Γεια σου φίλε μου και σε ευχαριστώ για τις ευχές.

Σχετικά με τις εκκινήσεις, κι εγώ σε on the fly ξεκίνημα αναφερόμουν.
Και πάλι όμως θεωρώ πως όταν έρχεσαι από το διάλειμμα με jogging και απότομα ξεκινάς το "όλα μέσα", ο κίνδυνος είναι επίσης υπαρκτός. Προφανώς αναφέρομαι σε κομμάτια 100 ή 200μ. και στο 98-100%.

Όσον αφορά τους παλμους, θυμάμαι το καλοκαίρι που το τελευταίο 200αρι το πήγα τεζα (28"), παλμούς δεν πρόλαβα να ανεβάσω στο max.
Kαι φαντάσου ότι σαν καπνιστής των τριών πακέτων, οι σφυγμοί μου εκτοξεύονται πολύ γρήγορα.


"My sport is your sport's punishment"



Βγήκα και εγώ εκτός αλλά από ίωση. Τώρα συνήλθα. Δεν είναι επιδημίες αυτές αλλά βιολογικός πόλεμος...

Το καπνιστής τριών πακέτων δεν το σταθμίζω γιατί το έκοψα εδώ και τρία χρόνια και δεν έτρεξα ποτέ ταχύτητα ενώ ήμουν καπνιστής. Άλλωστε ο λόγος που το έκοψα ήταν η ταχύτητα. Δεν ξέρω λοιπόν πως λειτουργεί αλλά έχω ακούσει κάτι καταπληκτικά ότι δλδ εξ επί τούτου μερικοί καπνίζουν κιόλας (.. !! ..).

Το 28" στα 200 είναι πάρα πολύ καλή επίδοση. Το να μην ανέβουν οι σφυγμοί στο max αλλά κοντά στο max λογικά δεν ήταν ένα στοχευμένο 200άρι (κρίνοντας από τα δικά μου δεδομένα βέβαια).
Στοχευμένο λέω δλδ η προπόνηση να μην έχει ταχύτητα εκ παραδρομής αλλά και το ζέσταμα και η προετοιμασία ανοίγματα κλπ να αποσκοπεί σε μετρημένα καλά σπριντάκια.
Σε αυτή τη περίπτωση θα βρεθώ με σφυγμούς από 204 έως 216
Επίσης σε αυτούς τους σφυγμούς θα βρεθώ εάν κάνω ένα άσχετο (απρογραμμάτιστο) all in 100άρι αλλά με προϋπόθεση να είμαι σε εξαιρετική φόρμα για αρκετό διάστημα και να μην έχει προηγηθεί όγκος προπόνησης. Θα βγει στα 14" με αυτούς τους σφυγμούς.
Αν όμως δεν είμαι και σε τόσο καλή φόρμα και επιχειρήσω ένα all in ή αν μεν είμαι σε φόρμα αλλά έχει προηγηθεί αρκετός όγκος πχ διαλλειματικές 20 ή 22 κατοστάρια κάτω από 21" τότε θα δω 192 σφυγμούς(στο τελευταίο all in)
Το έχω συνηθίσει και πιστεύω ότι οι σφυγμοί αντιπροσωπεύουν κάτι πιο σύνθετο από απλή συσχέτιση του effort.
Επίσης όταν αλλάζω αποστάσεις από μεσαίες σε μικρές γρήγορες (και αντίστροφα) οι σφυγμοί για ένα διάστημα διαφοροποιούνται (από το σύνηθες της νέας απόστασης εννοώ).
Πιθανά να είναι αυτή η τελευταία περίπτωση η δική σου. Κάποιος αντοχιτζής σε εξαίρετη φυσική κατάσταση δεν προλαβαίνει για το λίγο που θα κάνει ταχύτητα να προσαρμόσει και να ανεβάσει σφυγμούς. Το παρασυμπαθητικό σου θα είναι πανίσχυρο λόγω αποστάσεων !

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε

Edited by - oldspikes on 26/01/2016 02:20:12
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/01/2016 :  09:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ δεν το έγραψα σωστά...
Εννοούσα το τελευταίο 200άρι από 14Χ200, όχι ένα 200άρι στο τέλος μιας αερόβιας προπόνησης. Στοχευμένο δηλαδή, όπως είπες κι εσύ.
Τέλος πάντων, ίσως είναι και θέμα οργανισμού.

ΥΓ: εγώ παραμένω καπνιστής, εδώ και 28 χρόνια...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/01/2016 :  16:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos


Εννοούσα το τελευταίο 200άρι από 14Χ200



Δεκατέσσερα διακοσάρια ???????????? !!!! Ουάου !!
Καλά ε, και νόμιζα πως είμαι ο μόνος φευγάτος εδώ μέσα !
Μα εσύ με ξεπερνάς φίλε μου ! Κατά πολύυυ !!

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/01/2016 :  20:18:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαχαχα... όχι ρε συ, για αντοχιτζή είναι και λίγα τα 14...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/01/2016 :  21:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Χαχαχα... όχι ρε συ, για αντοχιτζή είναι και λίγα τα 14...



Τώρα .. πλάκα κάνεις ...
Αν δεν κάνεις πλάκα τότε με ξεσήκωσες να δοκιμάσω !
Αλλά θέλω ένα στοιχείο.
Εγώ όταν τρέχω intervals των 100μ έχω τρεις ζώνες.
Η πρώτη είναι οροφή. Ό,τι και να γίνει (κουρασμένος, ανάνηψη κλπ) δεν θα βγάλω το 100άρι πάνω από 23" (μην ρωτάς πως το καθόρισα αυτό το όριο - είναι προϊόν 2 ετών πειραματισμών και παρατήρησης - όταν πρωτοξεκίνησα έκανα 30" το καθένα για να μπορέσω να τα βγάλω όλα ...)

Η δεύτερη ζώνη είναι το τέρμα. Είναι από 19" έως 17"
Πιο γρήγορα δεν έχει νόημα για αυτή τη "δουλειά". Σε αυτή τη ζώνη ουσιαστικά είμαι σε εξαιρετική φόρμα και ετοιμάζομαι σε 2-3 βδομάδες να μπω σε πλήρες πρόγραμμα ταχύτητας.

Και η τρίτη ζώνη είναι 21" έως 19"
Ας πούμε ότι επιδιώκω μια συντήρηση σε αυτή τη ζώνη.

Με τα ανωτέρω σκεπτικά θα ήθελα να μου πεις σε ποιο περίπου*** εύρος τιμών θα έκανες τα 14 διακοσάρια αν ήθελες να είσαι στην αντίστοιχη τρίτη ζώνη ή για να το πω πιο απλά ούτε "αφηνιασμένος" αλλά ούτε και χαλαρός/επιφυλακτικός.


*** παρά τις ζώνες που σου ανέφερα μπορεί κάποια ελάχιστα κατοστάρια να ξεφύγουν μερικές φορές, συνήθως από απροσεξία, αλλά μετά τα "μαζεύω" πάλι "μέσα" ώστε να βγει μια αποτίμηση της προσπάθειας - οπότε feel free δώσε μια δεσπόζουσα τιμή ή κάποια όρια εντός των οποίων κινείσαι !

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/01/2016 :  21:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλωσορίζω σε αυτό το νήμα και την @Rea στους μεσήλικες και εύχομαι και γρήγορα και spikes

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 18 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000