Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Μεσήλικες με spikes ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 18

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2013 :  18:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ποιος είναι ο γεροτρελάρας είναι μεγάλη ιστορία...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2013 :  19:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.youtube.com/watch?v=Sg8IYASzqMU
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/06/2013 :  15:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

Ποιος είναι ο γεροτρελάρας είναι μεγάλη ιστορία...



Καλώς τον
μην γίνεσαι αινιγματικός και μας αφήνεις έτσι - πες μας ! Είδες το video παρακάτω ?!

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/06/2013 :  15:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nek2000

http://www.youtube.com/watch?v=Sg8IYASzqMU



Τα εγγόνια του παίζανε παραδίπλα και δεν πήραν χαμπάρι τι έκανε ο παππούς ! Και ούτε ξάπλωσε να ξαναβρει την αναπνοή του ούτε τίποτε ...

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/07/2013 :  00:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξέρω σε πόσους συμβαίνει και κάθε πότε αλλά πάντα θυμάμαι πως μια φορά στο 3μηνο στο 4μηνο θα υπάρξει μια μέρα που χωρίς να προμηνύεται τίποτε μέχρι να φτάσω στο στάδιο θα καταλάβω πως ίσως έκανα λάθος που πήγα. Μια γενική πτώση και απροθυμία του σώματος να ανταποκριθεί. Και μετά .. αγγαρεία. Μια τέτοια μου έτυχε σήμερα. Πιο ήπια δυσφορία έχει ξανατύχει αλλά το σημερινό ήταν να κάνω μεταβολή και να φύγω. Αυτό συνεχίστηκε και στη προθέρμανση και στις διατατικές. Ώσπου έφτασε η ώρα για τα drills που κάνω εδώ και μερικές προπονήσεις. Τι στο καλό έγινε και όλα άλλαξαν !! Ορθά είχα διαβάσει ότι είναι η πιο ομαλή μετάβαση από τις στατικές στην κυρίως προπόνηση. Όταν τελείωσα και ένα γρήγορο 3χίλιαρο θυμήθηκα ότι στην αρχή ήθελα και να τα παρατήσω και τελικά έγινε το αντίστροφο ! Ήταν από τις ημέρες έκπληξη

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/07/2013 :  14:00:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Xωρίς πλάκα επιμένω να κάνεις:

Α.Γενικό τσεκ απ
Β.Τέστ κοπώσεως
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/07/2013 :  16:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GERMANOS

Xωρίς πλάκα επιμένω να κάνεις:

Α.Γενικό τσεκ απ
Β.Τέστ κοπώσεως



Που εδράζεται η επιμονή σου ενημέρωσέ με

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/07/2013 :  22:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
H λέξη ''δυσφορία'' απλά δεν μου αρέσει καθόλου

Εάν την έγραψες έτσι βεβιασμένα και ήθελες να πεις:
''είχα μια βαρεμάρα που... δεν ήθελα να κάνω τίποτα''

αλλάζει το πράγμα

Μη μας τρομάζεις χωρίς λόγο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/07/2013 :  23:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GERMANOS

H λέξη ''δυσφορία'' απλά δεν μου αρέσει καθόλου

Εάν την έγραψες έτσι βεβιασμένα και ήθελες να πεις:
''είχα μια βαρεμάρα που... δεν ήθελα να κάνω τίποτα''

αλλάζει το πράγμα

Μη μας τρομάζεις χωρίς λόγο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Ρε αρχηγέ ! Κανείς εδώ μέσα δεν έχει βρεθεί σε μέρα που να νοιώθει βαρύς ? Μπορεί να είναι η υγρασία, μπορεί να μην κοιμήθηκε καλά/αρκετά από τη ζέστη, μπορεί να το ξενύχτησε μέχρι τις 3 το πρωί να δει την αμερικλανία για πολλοστή φορά ! Τι να πω ?
Αμέσως τρέχετε για τσεκάπ και τεστ κοπώσεως ? Εγώ είμαι εξοικοιωμένος πάνω από 15 χρόνια με αυτό το επισκεπτήριο σε φάσεις με έντονη άσκηση. Μπορεί να είναι βιορυθμός μπορεί να βγάζει μια φυσική συνισταμένη μπορεί να αγνοώ το σήμα για ξεκούραση γιατί νοιώθω το χειμώνα να τρέχει να με προλάβει πριν βάλω τα αναθεματισμένα πράγματα σε σειρά ... Μπορεί το ότι έχω τρεις βδομάδες που έκοψα το τσιγάρο τελείως αλλά ακόμα βγάζω φλέματα (σόρυ) και αναπροσαρμόζονται οι πνεύμονες ...
Αυτό που δεν περίμενα ήταν η ανατροπή μέσα από τα drills αυτό δεν το έχω καταφέρει ποτέ ξανά. Όταν ήμουν χάλια ήμουν χάλια από την αρχή μέχρι το τέλος της προπόνησης η οποία συνήθως τελείωνε και εσπευσμένα ενώ τώρα ξέχασα και εντελώς ότι ήθελα να γυρίσω. Πάντως η δυσφορία δεν έχει να κάνει με τον θώρακα. Θα έλεγα στα άκρα ότι το εντοπίζω δηλαδή σαν μικρή γρίπη. Χέρια πόδια βαραίνουν και βαριούνται να κουνηθούν ...


Τόσο που ξεθάρεψα σήμερα είπα να κάνω μια προπόνηση με ταχύτητες οπότε ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες σου Dejan. Ναι έκανα 20 λεπτά ζέσταμα και όχι 10 πριν τις διατατικές (ο φόβος φυλάει τα έρ(η)μα ) και μετά στατικές και drills δυστυχώς όσο και να το καθυστερούσα και να έκανα προσεχτικά οι στατικές δεν βγήκαν πάνω απ΄π 12 λεπτά και τα drills πάνω από 8 λεπτά (βρε μήπως να τα κάνω διπλά σαν 2 σετ ? ). Μετά έκανα έξι 80άρια ανοίγματα στα 14 δεύτερα περίπου ίσως έπρεπε να ήταν πιο χαλαρά.
Και μετά πήγα να τρέξω κανονικά 25άρια.
Έτρεξα τα 3 πρώτα γύρω στα 3"80 και είπα αφού τα πάω καλά ας βάλω τα spikes στο 4ο.
Να πάρει η ευχή με τράβηξε ο μηριαίος - όχι δυνατά αλλά αρκετούτσικα.
Αυτή τη φορά είπα πριν ρίξω ψυκτικό να κάνω μία δοκιμή να βρω την αιτία είχα μια υποψία. Πήγα λοιπόν στην εκκίνηση (με spikes) και ξεκίνησα σχετικά χαλαρά και επιτάχυνα ομαλά μέχρι που στα 40-45 μέτρα έπιασα την ταχύτητα που είχα. Ε λοιπόν δεν με τράβηξε.
Το ξέρω ότι έχω μια αλλοπρόσαλη διακύμανση γι'αυτό και βάζω συνέχεια αγώνες σε πολύ αργή κίνηση για να μάθω πως να την εξομαλύνω.
Έχω πολύ εκρηκτική εκκίνηση αλλά σε λίγα μέτρα προκειμένου να φύγω από την εμπρόσθια κλήση και να τρέξω κανονικά, εκεί κάνω μία "κοιλιά". Το έχω δει ξανά και ξανά αυτό το έργο. Μετά από αρκετά περισσότερα μέτρα και αφού επιβεβαιώνομαι ότι έχω βρει τη τελική μου γεωμετρία επιταχύνω και έχω και ακόμη μία επιτάχυνση σαν αποθηκευμένη μετά τα 50 μέτρα περίπου.
Νομίζω πως δεν θα ξεφύγω από αυτή τη κατάρα αν δεν κάνω περίπου αυτό που κάνουμε και στην τοξοβολία προκειμένου να εσωτερικεύσουμε νοητά την όλη κίνηση. Αδιαφορείς για όλα τα δεδομένα και επιδόσεις και γίνεσαι παρατηρητής σε αργή κίνηση του εαυτού σου τσεκάρωντας τυχόν μεταπτώσεις. Διορθώνεις και τεστάρεις τα διορθωμένα και ξανά και ξανά.
Τι λες ?


ΥΓ > άσχετο αλλά μου άρεσε σήμερα κατά λάθος αντί στο google να δώσω running news έδωσα running people και το πρώτο αποτέλεσμα που έδωσε ήταν Tarahumara people !!!

κάπου στους ηλεκτρολύτες κάποιος είπε πολύ γλαφυρά ότι γίνεται tarahumara άμα βάλει shia seeds (σαν να λέμε γίνεται τούρμπο ή πύραυλος )

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/07/2013 :  23:05:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GERMANOS

H λέξη ''δυσφορία'' απλά δεν μου αρέσει καθόλου

Εάν την έγραψες έτσι βεβιασμένα και ήθελες να πεις:
''είχα μια βαρεμάρα που... δεν ήθελα να κάνω τίποτα''

αλλάζει το πράγμα

Μη μας τρομάζεις χωρίς λόγο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Πάντως σ'ευχαριστώ για την έγνοια και το ενδιαφέρον σου

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2013 :  19:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χθες μετά από πλήρη προθέρμανση χωρίς ενόχληση στον δικέφαλο προχώρησα μόνο σε 80άρια ανοίγματα. Τα 2 πρώτα σε χρόνο 17" δεν είχα καμία ενόχληση. Στο 3ο άνοιγμα είπα να ανεβάσω ένταση το έκανα στα 14"86 και πολύ γρήγορα στα 20 μέτρα μου έδωσε σήμα ενοχλησης. Κάνω και ένα 4ο 80άρι στα 17" καμία ενόχληση.
Τι μηχανισμός είναι αυτός που δεν χαμπαριάζει με 3'33" το χιλιόμετρο αλλά βγάζει θέμα στα 3'08" στο χιλόμετρο ?
Είναι ένας περίεργος μικρός μυς, ένα κοκαλάκι ?
Και μάλιστα σε 2 μέρες γίνεται καλά από τη στιγμή της θλάσης.

Βρήκα ένα άρθρο που τα δεδομένα του δεν τα καταλαβαίνω γιατί ούτε body building έχω κάνει ποτέ ούτε και γυμναστής είμαι :

Αστάθεια Τετρακέφαλων - Δικέφαλων μηριαίων
Υπάρχει το ενδεχόμενο, να διαπιστώσετε ότι με τα sprints, δουλεύουν περισσότερο οι τετρακέφαλοι
σας απ' ότι οι δικέφαλοι μηριαίοι σας! Οκ, μην αγχώνεστε! Έχετε μια απλή αστάθεια τετρακέφαλων -
δικέφαλων και επίσης οι τετρακέφαλοί σας είναι σημαντικά πιο δυνατοί απ' ότι οι δικέφαλοι.
Τα sprints μπορεί να βοηθήσουν να ξεπεραστεί αυτή η αστάθεια. Βέβαια, πρέπει ν΄αναρωτηθούμε τι
προκαλεί αυτήν την αστάθεια σε πρώτη φάση! Το πιθανότερο σενάριο που μας παραθέτει ο Κος ΤC
και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη, είναι ότι οι bodybuilders προπονούν τους δικέφαλους μηριαίους
σαν "ανταγωνιστές" μυες των γονάτων και όχι σαν "συναγωνιστές" μυες των γοφών.
Με απλά λόγια, υπάρχουν πολλοί bodybuilders οι οποίοι κάνουν leg curls (ξαπλωτοί ή όρθιοι) και
νομίζουν ότι κάλυψαν τη μυική ομάδα, χωρίς να κάνουν κάποια άλλη άσκηση. Αυτό φυσικά προκαλεί
αστάθεια που οδηγεί και σε "τραβήγματα" στους μηριαίους δικέφαλους.
Εαν δείτε ότι ανήκετε σε αυτήν την κατηγορία, απλά θα χρειαστεί να δουλέψετε έξτρα με άρσεις
θανάτου (straight leg and Romanian), ώστε να δυναμώσετε την οπίσθια αλυσίδα σας. Μην αμελείτε
τους μηριαίους! Να θυμάστε ότι πρέπει να είναι περίπου 66% το ίδιο δυνατοί όπως οι τετρακέφαλοι!


Σκέφτομαι μήπως κάτι που κάνω ή κάτι που ΔΕΝ κάνω με φέρνει στην κατάσταση που αναφέρεται πιο πάνω ...

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2013 :  23:12:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα σου γράφει ^_^ κάνεις DLs ή SQs?

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2013 :  23:23:22  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=v5CJdQx3D2k
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=i-KG83CCBfg

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2013 :  00:15:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βρε Yannis, έλεος βρε πασά μου δεν καταλαβαίνω γρι. Κινέζικα είναι αυτά. Τι LC και DhC ? Δεν γίνεται να τα πούμε με απλά Ελληνικά ? Τα βίντεο τα είδα φυσικά αλλά βάρη δεν κάνω. Όσο ασκούνται οι μυς μου είναι πάνω στην προπόνηση. Ξέρω ότι οι τετρακέφαλοί μου είναι πολύ ισχυροί αλλά μέχρι εκεί. Πως θα καταλάβω αν η αναλογία δύναμης με τους δικέφαλους φαλτσάρει και άρα είναι ύποπτη για τις συνέπειες των δυνατών εκκινήσεων ? Θάθελα επιτέλους να καταλήξω τι στο κόρακα συμβαίνει. Όταν έκανα συστηματικά σπριντς δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα - η μόνη διαφορά βέβαια είναι ότι τότε ήμουν στο ιδανικό βάρος μου 71,5 ενώ τωρα αν και έχασα 5 κιλά εντούτοις είμαι στα 77 ..
Την ηλικία είπαμε δεν την λογαριάζω παρά μόνον όπως είπες ότι είναι πολύ πιο αργή η αποκατάσταση από τραυματισμούς. Αυτό ναι το δέχομαι.

ΥΓ. Σήμερα "ανακάλυψα"/εφάρμοσα την διαλλειματική : ένα γρήγορο 200άρι, ένα νορμάλ 400άρι .. Ωραία φάση. Δυστυχώς από όσα έχω διαβάσει για άλλη μια φορά δεν βγαίνει εύκολα άκρη. Κάποιος γράφει πως απαγορεύεται να κάνεις διαλλειματική πάνω από 15 λεπτά στο σύνολο ενός ένας σε αγγλικό κείμενο έχει πρόγραμμα για πάνω από 35 λεπτά ...
Και όσο για αναλογίες εκεί γίνεται πανηγύρι. Αν μιλάμε για fast / normal τότε έχω διαβάσει σπάνια 1:3 σύνηθες 1:2 όχι σπάνια το 1:1 αλλά επίσης και 2:1 (!) και νομίζω μέχρι και 3:1 !!
Άντε να ξεκαθαριστεί η επικινδυνότητα του πράγματος έτσι ...



"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε

Edited by - oldspikes on 06/07/2013 04:21:02
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2013 :  07:08:06  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Σου ανέβασα και τα DLs (deadlifts) και τα SQ(squats). Και στις δύο περιπτώσεις είμαι εγώ στα βίντεο. Στη μία μάλιστα είμαι λιγότερο από 2 εβδομάδες από το μαραθώνιο της Αθήνας πέρυσι. Όσον αφορά για τους χρόνους δεν υπάρχει συγκεκριμένη νόρμα. Αυτό που υπάρχει ως σίγουρη νόρμα είναι ότι μετά τα κομμάτια στο 100% η ξεκούρασή σου πρέπει να είναι πλήρης.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 18 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000