Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Μεσήλικες με spikes ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 18

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2013 :  23:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωπα ! Φτιάχνεις και εκπαιδευτικά βίντεο ?! Μπράβο .. Πάντως η κοπέλα δεν απευθυνόταν σε μένα - εγώ απλά copy - paste έκανα την άποψή της για την ανταγωνιστικότητα ή μη των δικεφάλων με τους τετρακέφαλους. Θα προσπαθήσω να ενδυναμώσω τον δικέφαλο και θα δούμε παρακάτω

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2013 :  14:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GERMANOS

chris1978

Δεν ξέρω(δε διάβασα ακριβώς)τι σου προτείνουν οι άλλοι
αλλά να σου πω την γνώμη μου

Μεγάλε μου... είσαι 34 ετών ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΛΕΟΝ!!!
Άσε τις ταχύτητες κατά μέρος!
Από τώρα και πέρα προέχει η καλή υγεία
Κοίταξε να κάνεις χαλαρά 30-40 λεπτά προπονησούλα
και σε 3-4 μήνες τα ξαναλέμε
Άσε τα συμπληρώματα και άλλα τέτοια
Το πουλί έχει πετάξει

Ηδη με επιβεβαιώνεις γιατί είσαι στην καταλληλότερη ηλικία
στην οποία χτυπάει ορισμένα άτομα η ΠΡΟ.ΓΕΡ.ΜΑ.



αχαχαχαχαχχαχα τώρα το βρήκα αυτό το thread !!!

α πολύ ωραίοι είστε ρε σεις !

GERMANOS
LAGA
chris1978 πως πάει ρε νεανία γράφεις πουθενά ? προχώρησες με ταχύτητες ? ή τελικά σου πέρασε η πετυχημένη Ελληνική κοινωνία το μήνυμά της ?



"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2013 :  14:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by A1200

quote:
Originally posted by Laga

quote:
Originally posted by A1200

Μου αρέσει που έχετε πέσει όλοι να τον φάτε και εκείνος επιμένει.Και πολύ καλά κάνει.



Είμαι πολύ περίεργος να ακούσω και τα δικά σου επιχειρήματα...



Από ποτέ η κακεντρέχεια και η μισαλλοδοξία θεωρείτε επιχειρηματολογία φίλε μου?Ο Fidelio εξάλλου με έχει καλύψει απόλυτα.



Πόσο δίκιο είχες φίλε Α1200 ...

γιατί αν δεν είχες δίκιο τότε αμέσως και από την αρχή θα με παρέπεμπαν τα κοκόρια στο thread*** του chris1978 και θα μου έτριβαν στη μούρη (αν ήταν καλοπροαίρετοι) τα κάτωθι ενθαρρυντικά του FiDELIO
:

*** http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=7079

quote:
Originally posted by Fidelio

Τα 800 μέτρα δεν θεωρούντε τόσο ταχύτητες για τους ελιτ αθλητές εν γένει. Ομως αν σκεφτεί κανείς πως το split των 800 μέτρων στην παγκόσμια επίδοση είναι κάτω από 13'' , σχεδον 12,5'' ... τότε είναι και παρα είναι δρόμος ταχύτητας για έναν μέσο δρομέα.

Δοκιμάστε απο περιέργεια να τρέξετε κάτω από 13΄΄ το 100 αρι , και ακόμα περισσότερο κάτω από 12΄΄ . Δεν είναι και τόσο εύκολο. Παρόλα αυτά , αυτό που είπα πριν για τους 25αρηδες το είπα για άλλο λόγο. Οταν υπάρχουν γκρουπ ηλικίας των 40 ετών να τρέχουν κάτω από τα 11'' τα 100, αυτό αποτελεί υπόνια οτι το ανθρωπινο σώμα είναι εν δυνάμη φτιαγμένο και για τα 12'' , σε γκρουπ ηλικίας μέχρι και τα 50. Επομένως με τις ταχύτητες το πρόβλημα δεν είναι τόσο στην ηλικία, αλλά στις συνθήκες περιβάλλοντος και ευκαιριών να ασχοληθεί ο μέσος αθλούμενος. (εγώ είχα ατομικό ρεκορ στα 11,27'' ~ και δεν το κυνηγησα ιδιαίτερα να κατέβω κάπου ανάμεσα στα 10,5-10,9. Πιστεύω οτι θα μπορούσα. )

Κάτι άλλο, βλέπω τις παραπανω φωτογραφίες από τις κοπέλες και είναι τρομακτικό το πόσο συμβατό είναι τελικά το γυναικείο σώμα στους δρόμους. Για κάποιο σουρεαλιστικό λόγο , μου ήρθαν στο μυαλό οι παρακάτω φωτό (σχηματικά και μόνο δεν νομίζω οτι είναι τυχαίο):

Αυτές είναι εικόνες πάνω σε αμφορείς 2.500 χιλιάδων χρόνων, τότε που έτρεχαν μόνο οι άνδρες και στις γυναίκες απαγορευόταν να παρακολουθούν...

Πως αλλάζουν οι καιροί ε;

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff




quote:
Originally posted by Fidelio

Ναι φίλε Laga δεν αντιλέγω και προπάντων δεν υποτιμώ τα 12'' ~ ελπίζω να μην καταλαβε αυτό ο κόσμος που μας διαβάζει. Αυτό που σαν υπόνοια παίζει στην σκέψη μου είναι πως, ΕΦΟΣΟΝ υπάρχουν γκρουπς 40αρδων (δεν είναι ένας , είναι πολλοί) πρωην σπριντερς εραστιτέχνες πιο επαγγελματιές κτλ που συνεχίζουν να τρέχουν κοντά στα 11'' , αρα θα πρέπει για τον μέσο άνθρωπο τελικά να μην είναι και τόσο άπιαστο όνειρο να τρέξει κοντα στα 12''. Να πουμε εδώ πως ένας μόλις δευτερόλεπτο στις ταχύτητες ειναι χαοτική διαφορά.

Το γεγονός οτι σχολιασα τους 25αρηδες , όπως ειπα και πιο πάνω, έχει να κάνει όχι με τις πραγματικές δυνατότητες ενός μέσου δρομέα (υποψία δική μου), αλλά με τις συνθήκες που τους προσφέρονται για να τις αναδείξουν. Τα 12'' είναι δύσκολα υπο την έννοια οτι χρειάζονται και αυτά προπονηση, αλλα στατιστικά φαίνεται τελικά να μην είναι ένα τόσο απρόσιτο νούμερο.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff




και όχι το καλοπροαίρετο πάντα κάλεσμα να ΜΗΝ βγεις από το μαντρί μας γιατί θα σε φάει ο κακός ο λύκος.

Τελικά Έλληνες νόμιζα πως είχα γλυτώσει από τους καραβανάδες** αλλά τους συναντάς παντού γιατί είναι διαχυμένη η νοοτροπία τους οριζόντια σε όλη την καρααποτυχημένη (και επίσημα με βούλα) Ελληνική κοινωνία.







**
quote:
Originally posted by oldspikes

quote:
Originally posted by Laga

Δεν έχω αποτρέψει ποτέ κανέναν από τίποτε.


Αν μου έλεγες πως δεν έχω ξανατρέξει στη ζωή μου και θέλω σε 3 μήνες να κάνω μαραθώνιο θα σου έλεγα όρμα, όλα στο μυαλό είναι.



Μεγάθυμε,
απλά να ασχοληθεί με αυτό που ξέρεις και έχεις πάρει απόφαση να κάνεις εσύ.
Μου θυμίζεις τους Αξιωματικούς του στρατού :
τι ?????????????????
παραιτείσαι ?????????????
που πας ?????
τι θα κάνεις ???????????????
υπάρχει ζωή έξω από αυτό που κάνουμε εμείς και εσύ θα το καταφέρεις ?????????



ναι ρε καραβανάδες και Δημοσιουπαλληλονοοτροπίτες υπάρχει.
Μετά μάλιστα και τη χρεοκοπία όλοι θα προσέλθουν για μαθήματα ξεκολλήματος αυτοβούλως.-

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε




"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2013 :  14:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά που συμμετέχει κι ο Dejan ενίοτε αλλιώς θα μιλούσαμε για μονόλογο σε φορουμ (το απόλυτο παράδοξο...)!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2013 :  15:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ζητάς και εσύ...

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2013 :  16:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Καλά που συμμετέχει κι ο Dejan ενίοτε αλλιώς θα μιλούσαμε για μονόλογο σε φορουμ (το απόλυτο παράδοξο...)!



Καλά, η αποθέωση των σχολίων.
Ότι θα είχα γίνει και ζητιάνος κατά την άποψη του 99,98% επειδή πέτυχα μόνον 0,2% θετικά διακείμενων στο εγχείρημά μου..
ok παίδες sorry για την ενόχληση ειλικρινά μάλλον ήταν τεράστια παρεξήγηση οι αρχικές προσδοκίες μου.

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2013 :  15:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Dejan ??????
Καλά, χάθηκα εγώ χάθηκες κι εσύ βρε θηρίο ?
Έχω νέα ρε γμτ με ποιον να τα πω ? με αντοχιτζήδες ? αποδείχτηκε ολέθριο σφάλμα
Αν είσαι στα μπάνια τότε καλές βουτιές

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2013 :  17:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο Ντεγιάν
έφαγε Ban
κι άσκοπα τον αναζητάν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2013 :  22:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GERMANOS

Ο Ντεγιάν
έφαγε Ban
κι άσκοπα τον αναζητάν



Απο και κλείεται.
Σίγουρα πήγε για Ban.

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2013 :  23:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με αφορμή την καταπληκτική συλλογή "running-fitness" βιβλίων που "ανέβασε" για όλους ο Shakinen στο http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=8575 ετοιμάζω και εγώ μια συλλογή με ό,τι κατάφερα να βρω αυτούς τους μήνες που ψάχνω και θα την ανεβάσω σύντομα εδώ.

Προς το παρόν παραθέτω το πιο ανατρεπτικό βιβλίο που έχω βρει :

http://www.sendspace.com/file/ys5q45 (κατέβασμα βιβλίου free)










"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε

Edited by - oldspikes on 28/07/2013 23:31:14
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/07/2013 :  00:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Όταν βλέπω ότι όλα αυτά θα γίνουν με μόλις 12 λεπτά την μέρα, δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να διαβάσω παρακάτω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/07/2013 :  02:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Όταν βλέπω ότι όλα αυτά θα γίνουν με μόλις 12 λεπτά την μέρα, δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να διαβάσω παρακάτω.



Κοίτα, κι εγώ έτσι ήμουν ακριβώς σαν κι εσένα αλλά βλέπω μια διεθνή μεταστροφή στην γυμναστική από εκείνο το μοτίβο του '70 "δρόμο παίρνει δρόμο αφήνει...".
Τον τύπο δεν τον ξέρω και άλλωστε το βιβλίο κυκλοφορεί ελεύθερα. Διάβασα περί τις πρώτες 30 σελίδες κι εντυπωσιάστηκα πόσο τεκμηριώνει την νέα διεθνή τάση.
Άλλωστε στο εξώφυλλο κανείς δεν θα έβαζε για ευνόητους μαρκετίστικους λόγους και την προθέρμανση. Αν δεν κάνεις πρωταθλητισμό και κάνεις μια καλή προθέρμανση 40-50 λεπτών με όλα τα καλούδια τότε ο πυρήνας ενός ψαγμένου δυνατού εξισορροπημένου προγράμματος γιατί να μην είναι 12 λεπτά ?
Επειδή έτσι ξέραμε. Χμ .. θα το ψάξουμε πάντως ..

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/07/2013 :  11:32:53  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά τα 100 μέτρα, τώρα σήμερα όχι εχτές πριν 10 χρόνια, πόσο τα κάνεις ξέρουμε?
Το έχεις πει κάπου και μου διέφυγε?

Να ξέρουμε τι μιλάμε τόση ώρα, μάλλον είμαστε σκέτο θεωρία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/07/2013 :  13:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Τελικά τα 100 μέτρα, τώρα σήμερα όχι εχτές πριν 10 χρόνια, πόσο τα κάνεις ξέρουμε?
Το έχεις πει κάπου και μου διέφυγε?

Να ξέρουμε τι μιλάμε τόση ώρα, μάλλον είμαστε σκέτο θεωρία.





χαχαχαχαχ μας έπιασε πρεμούρα ?!
εμένα να δεις !!
Μέχρι τις 17 τουτουνού ( ) του μηνός έκανα 11 συνολικά προπονήσεις με σπριντ οπότε για την 12η (οι θλάσεις είναι πια παρελθόν με τόσο έντονη προπόνηση) έπιασα έναν προπονητή από τα μαλλιά : "δεν θα φύγεις ζωντανός από το στάδιο αν δεν με χρονομετρήσεις. Είμαι +/- 15 εκατοστά στα 13 δεύτερα. Κανόνισε κι είναι η αρχή μου να μην απογοητευτώ αν μετρήσεις παραπάνω εκατοστά !!!"
Αλλά τι τα γράφω ρε γαμώτο κι εσύ αντοχιτζής δεν είσαι ? Αφού όλοι σας ξερνάτε με τις ταχύτητες ρε γμτ ....

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/07/2013 :  13:22:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μας έχει φάει η κρίση ... Που να βρεθούν λεφτά για συνεδρίες που πληρώνεις και κάθεσαι στο καναπέ για να ξαλαφρώσεις απο τα εσώψυχα σου και πληρώνεις για να σε ακούνε?

Μόνο κάνα ιντερνετ μας έχει μείνει για αυτη τη δουλεια όλων μας που ναι και τζάμπα, άσε που βγάζουμε σε αυτό και πιο ευκολα το άχτι μας για το που μας καταντήσανε την ελλαδάρα μας οι "άλλοι" που το μόνο για το οποίο ζούνε αποκλειστικα είναι για να γκρεμίζουν τα δικά μας όνειρα μή τυχόν και "βγούμε απο το μαντρί" εμείς οι "ιδιαίτεροι"...

Το μόνο λάθος με τον συνχρήστη είναι που δεν το έχει σκεφτεί το ενδεχόμενο να ανοίξει ένα blog και να γράφει εκεί το πόνο του και τα όνειρα του...

Πας εδώ λοιπον συνάδελφε δρομέα: www.blogspot.com και ακολουθείς τα βήματα. Είναι δωρεάν και συνήθως δεν σε βρίσκουν εύκολα -ειδικά εάν δεν τους το πεις- κακοί αποτυχημένοι καραβανάδες δημοσιουπαλληλονοοτροπίτες ελληνες, όπως μας έχεις αποκαλέσει όλους για να λένε -όσοι τόλμησαν δηλαδή- και την δική τους άποψη. Εσυ τους ρώτησες αρχικά βέβαια αλλά συγχωρα τους που δεν το καταλαβαν ότι η ερωτηση ήταν ρητορική και άλλη ήταν η κάψα σου: Να τα πεις, να ξεσκάσεις!

Εγω το χα πιάσει το νόημα και δεν επεκτάθηκα...

Καλά γραψίματα....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 18 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000