Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας;;;;;; Νο 3
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 209

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2014 :  14:02:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NESTORAS1980

το ξέρω πως η απόκλιση υπάρχει, αλλά στην προκειμένη επειδή το έχω τεστάρει πολλάκις μετρώντας με γύρους η διαφορά είναι 3-4sec. έτρεχα εξωτερική που οι στροφές είναι λιγότερο κοφτές, και εξομαλύνεται περαιτέρω η διαφορά. Έχω τρέξει σε άλλα γήπεδα με κτίρια τριγύρω και εκεί όντως επηρεάζεται περισσότερο η μέτρηση με το σήμα του δορυφόρου να παρεμποδίζεται (ενδεικτικά στο ελπάσο και στη Γκράβα). Στο Χαλάνδρι που είναι ανοιχτό, η εμπειρία μου λέει για μία διαφορά κατά μέσο όρο 3-4 όταν τρέχεις εσωτερική και λίγο λιγότερο στην εξωτερική. Είναι δύσκολο να πιάσεις εσωτερική αφού κατακλύζεται από περιπατητές, γιαυτό και εμπιστεύομαι το gps ξέροντας ότι χάνει 30-40sec στο δεκάρι.

SWIM BIKE RUN




http://www.movescount.com/moves/move17594287#table-year=2014


Νεστωρα τσεκαρε εδω το ακριβως αντιθετο, δηλαδη να εχει αποκλιση το GPS σε 15αρι μεσα σε 350ρη στιβο μολις 20μετρα!!!!!!

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2014 :  14:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
θα μπορούσε να το χρησιμοποιήσει η suunto για να διαφημίσει την ακρίβειά της!
quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by NESTORAS1980

το ξέρω πως η απόκλιση υπάρχει, αλλά στην προκειμένη επειδή το έχω τεστάρει πολλάκις μετρώντας με γύρους η διαφορά είναι 3-4sec. έτρεχα εξωτερική που οι στροφές είναι λιγότερο κοφτές, και εξομαλύνεται περαιτέρω η διαφορά. Έχω τρέξει σε άλλα γήπεδα με κτίρια τριγύρω και εκεί όντως επηρεάζεται περισσότερο η μέτρηση με το σήμα του δορυφόρου να παρεμποδίζεται (ενδεικτικά στο ελπάσο και στη Γκράβα). Στο Χαλάνδρι που είναι ανοιχτό, η εμπειρία μου λέει για μία διαφορά κατά μέσο όρο 3-4 όταν τρέχεις εσωτερική και λίγο λιγότερο στην εξωτερική. Είναι δύσκολο να πιάσεις εσωτερική αφού κατακλύζεται από περιπατητές, γιαυτό και εμπιστεύομαι το gps ξέροντας ότι χάνει 30-40sec στο δεκάρι.

SWIM BIKE RUN




http://www.movescount.com/moves/move17594287#table-year=2014


Νεστωρα τσεκαρε εδω το ακριβως αντιθετο, δηλαδη να εχει αποκλιση το GPS σε 15αρι μεσα σε 350ρη στιβο μολις 20μετρα!!!!!!

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ



SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2014 :  14:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ Νέστορα

τους περιπατητές ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ
τους βγάζεις ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ Ή ΜΕ ΤΟ ΖΌΡΙ

στους έξω διαδρόμους
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2014 :  15:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
3΄΄/στροφή δεν είναι και λίγο στα 15 χλμ.
Και πάλι όμως ο ρυθμός είναι αρκετά γρήγορος.
Όταν κάνω διαλυτικές στο γήπεδο προτιμώ ρολόι και εσωτερική.
Όταν κάνω διαλυτικές έξω ο ρυθμός (στο gps) έχει απόκλιση σε σύγκριση με το γήπεδο !!!!!
Για καλύτερα αποτελέσματα τρέχα εκτός γηπέδου.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2014 :  15:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μιλούσα για 3΄΄ στο χμ., δηλαδή ανά 2,5 σχεδόν γύρους. Διακινδυνεύοντας να κουράσω, μέτρησα τους γύρους από το garmin connect, ήταν 34, και έτρεχα εξωτερική (6ο διαδρομο). Με απλούς υπολογισμούς, ο 6ος διάδρομος έχει περίμετρο 438,4 (=400+(5*7,67) οπότε κάλυψα 14900μ., μία απόκλιση 100 μέτρων, που σε χρόνο είναι 24΄΄ και σε pace 1.5sec/km. Συγνώμη και πάλι αν κούρασα.
*διαλειμματικές έξω από το Γήπεδο απλά δε γίνονται στην Αθήνα. Στην Αλεξανδρούπολη φαντάζομαι θα υπάρχει άπλα, εδώ ρισκάρεις να τραυματιστείς από λακούβα, από τα ανέβα κατέβα στο πεζοδρόμιο, από διερχόμενα οχήματα, ή απλά στην καλύτερη να σταματήσεις την προσπάθειά σου σε κάποιο φανάρι. Στίβος και πάλι στίβος.
quote:
Originally posted by gargadua

3΄΄/στροφή δεν είναι και λίγο στα 15 χλμ.
Και πάλι όμως ο ρυθμός είναι αρκετά γρήγορος.
Όταν κάνω διαλυτικές στο γήπεδο προτιμώ ρολόι και εσωτερική.
Όταν κάνω διαλυτικές έξω ο ρυθμός (στο gps) έχει απόκλιση σε σύγκριση με το γήπεδο !!!!!
Για καλύτερα αποτελέσματα τρέχα εκτός γηπέδου.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




SWIM BIKE RUN

Edited by - NESTORAS1980 on 28/02/2014 15:23:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2014 :  15:21:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι να κουράσεις ρε αδελφέ;
Αφού εμείς κάναμε την επισήμανση, εσύ τι φταις...;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2014 :  15:25:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΟΚ!!!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2014 :  16:50:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NESTORAS1980

μιλούσα για 3΄΄ στο χμ., δηλαδή ανά 2,5 σχεδόν γύρους. Διακινδυνεύοντας να κουράσω, μέτρησα τους γύρους από το garmin connect, ήταν 34, και έτρεχα εξωτερική (6ο διαδρομο). Με απλούς υπολογισμούς, ο 6ος διάδρομος έχει περίμετρο 438,4 (=400+(5*7,67) οπότε κάλυψα 14900μ., μία απόκλιση 100 μέτρων, που σε χρόνο είναι 24΄΄ και σε pace 1.5sec/km. Συγνώμη και πάλι αν κούρασα.
*διαλειμματικές έξω από το Γήπεδο απλά δε γίνονται στην Αθήνα. Στην Αλεξανδρούπολη φαντάζομαι θα υπάρχει άπλα, εδώ ρισκάρεις να τραυματιστείς από λακούβα, από τα ανέβα κατέβα στο πεζοδρόμιο, από διερχόμενα οχήματα, ή απλά στην καλύτερη να σταματήσεις την προσπάθειά σου σε κάποιο φανάρι. Στίβος και πάλι στίβος.
quote:
Originally posted by gargadua

3΄΄/στροφή δεν είναι και λίγο στα 15 χλμ.
Και πάλι όμως ο ρυθμός είναι αρκετά γρήγορος.
Όταν κάνω διαλυτικές στο γήπεδο προτιμώ ρολόι και εσωτερική.
Όταν κάνω διαλυτικές έξω ο ρυθμός (στο gps) έχει απόκλιση σε σύγκριση με το γήπεδο !!!!!
Για καλύτερα αποτελέσματα τρέχα εκτός γηπέδου.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




SWIM BIKE RUN




Νεστωρα το καλυτερο ειναι εσωτερικη (400μ)και χειροκινητο λαπ ανα χιλιομετρο, εγω αυτο κανω τουλαχιστον.
Στα ελευθερα ας γραφει οτι θελει, μικρη σημασια εχει.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2014 :  17:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σημερα παλι στο Κιλκις! εκανα μια εξτρα build up 8αρα αφου ενιωθα καλα.
βγηκε στο 5'30'' αντι για 5'59 που ζητουσα... εκανα ρεκορ στο 8αρι αφου κατεβηκα τα 44'. αναλυτικα...
1,5χλμ προθερμανση
1 σετ ηπιες διατασεις
8 χλμ 5'30''
1 χλμ αποθεραπεια εκτος χορτου (γινοντουσαν εργασιες συντηρησης)
1 σετ κομπλε διατασεις
μετα απο 2 ωρες ειχα και ενδυναμωση αφου αγορασα μια μεταχειρισμενη ντουλαπα απο αγγελια και επρεπε να την κατεβασω απο στενη σκαλα πρωτου οροφου, να την φορτωσω, να την ξεφορτωσω σπιτι μου και να κατεβω την σκαλα της αυλης για να την τοποθετησω στη θεση της. αποτελεσμα... ενα γενναιο σφιξιμο στη μεση μου παρα τη ζωνη στηριξης που φορουσα... αυριο ρεπω και κυριακη πρωτα ο Θεος,24χλμ στην παραλια Θεσ/νικης ή στο φραγμα της Βεροιας!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2014 :  17:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εγω αυτο κανω στις διαλειμματικες και στα σοβαρα τεστ. Στα τεμπο τρεχω με μουσικη και αφηνομαι στη χαλαροτητα του gps. Παντως σημερα εχω ενοχλησεις στην αριστερη πατουσα στο μεταταρσιο, εκει δεχεται μεγαλυτερες καταπονησεις στις στροφες του στιβου. Το μεγαλι μεινεκτημα του να κανεις πολλα χιλιομετρα σε στιβο, η ανισομερης καταπονηση στις στροφες


SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2014 :  18:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δοκιμασες να αλλαζεις φορα ανα διαστηματα? διαλεξε μια λωριδα χαμηλης κυκλοφοριας για να μην ενοχλεις και μοιραζε την προπονηση με εναλλαγες ανα 10-15 στροφες...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2014 :  07:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NESTORAS1980

Και εγω αυτο κανω στις διαλειμματικες και στα σοβαρα τεστ. Στα τεμπο τρεχω με μουσικη και αφηνομαι στη χαλαροτητα του gps. Παντως σημερα εχω ενοχλησεις στην αριστερη πατουσα στο μεταταρσιο, εκει δεχεται μεγαλυτερες καταπονησεις στις στροφες του στιβου. Το μεγαλι μεινεκτημα του να κανεις πολλα χιλιομετρα σε στιβο, η ανισομερης καταπονηση στις στροφες


SWIM BIKE RUN



Εμενα με τραβαει συνεχεια ο ημιτενοντωδης απο τις αποτομες στροφες στα γρηγορα κομματια.


Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2014 :  11:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...24 χλμ LR σημερα σε 2:22:37 σε δυσκολη διαδρομη με μεγαλες υψομετρικες διαφορες!!!

http://connect.garmin.com/activity/453005475

Kalogeridis ... μαλλον ακολουθουμε το ιδιο προγραμμα! Την επομενη εβδομαδα εχεις 28 χλμ LR...και την μεθεπομενη 32χλμ...και μετα tapering!!!!😊😊😊😊
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nik_chrysos
Forum-Runner

Greece
71 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2014 :  12:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δυνατό long run 20 km σε δασικό δρόμο του Χορτιάτη (προς Περιστερά) με μέση ταχύτητα 5:36 min/km & θετική υψομετρική 420 m. Συννεφιά & καλή για την εποχή θερμοκρασία (περίπου 8 με 10 βαθμούς Κελσίου). Κλείνει και αυτή η εβδομάδα με λιγότερα km συνολικά (περίπου 70), αλλά πλέον αρχίζουμε να μαζεύουμε δυνάμεις για τους ανοιξιάτικους αγώνες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2014 :  17:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλλα 12 βροχερα χλμ,τα μεσαια 10 στο 4'50.Αν την γλυτωσω την πνευμονια καλα θα ειναι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 209 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000