Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν πως πάει η προπόνηση σας? Νο13
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 44

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2019 :  13:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημέρα και καλό Σ/Κ.
19χλμ σήμερα με 8x1,2k στο γήπεδο της Πανεπιστημιούπολης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2019 :  15:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα!

Έπειτα από ένα ΣΚ με ταξίδι προς από τον θεσσαλικό κάμπο για μία βάφτιση, με την επιστροφή να λαμβάνει χώρα τις πρωινές ώρες της Δευτέρας, χθες το απόγευμα πήγα έπειτα από αρκετό διάστημα στο γήπεδο της περιοχής μου με το χωματοχάλικο και το χορταράκι, μιας και ο καιρός ήταν ιδανικός (ελαφρύ αεράκι, ανθυποσυννεφιά, κτλ.). Ο τελικός απολογισμός ήταν 10,7 χιλιόμετρα σε κάτι λιγότερο από 55'. Στο μισάωρο σταμάτησα για αλλαγή φοράς και ενδιάμεσο ασκησιολόγιο (σανίδες, στροφές κορμού, κτλ.), ενώ οι τελευταίες δύο στροφές έγιναν ανυπόδητα στο γρασίδι έπειτα από μια σειρά ακόμη ασκήσεων.

Το αστείο της υπόθεσης ήταν ότι κάποιος μικρός κανίβαλος που πείραξε το ρολόι και γύρισε τα settings από χιλιόμετρα σε μίλια. Έτσι, στην αρχή ειδικά είχα χάσει τη μπάλα με το ρυθμό. Ένιωθα ότι πήγαινα αρκετά κάτω από το 6:00, αλλά το ρολόι έδειχνε 8:16. Που ανάθεμα αν έχω τρέξει ποτέ σε οτιδήποτε αργότερο από το 6:30 no matter what.

Έτσι, το απέδιδα στη γενικότερη κούραση από το ταξίδι και την ημέρα. Ή σκεφτόμουν ότι μάλλον το ρολογάκι παρέδωσε πνεύμα. Έβλεπα, παράλληλα, να προσπερνάω και κόσμο και σκεφτόμουν "τί στο διάολο, αν πηγαίνω όντως τόσο αργά, ο άλλος θα έπρεπε να περπατάει για να τον προσπερνάω έτσι εύκολα". Στο τέλος, μου βγάζει ένα μήνυμα τύπου "Congrats! Best effort since 2018!" και τότε αντιλήφθηκα ότι η αίσθηση κάματου δεν προερχόταν απτο ταξίδι, αλλά από το γοργόν του ρυθμού, τουλάχιστον για την τρέχουσα κατάσταση. Για την ιστορία, η απόσταση ήταν 6,72 miles...

Και σα να μη μου έφταναν όλα αυτά, σήμερα το πρωί στο gym 11' στο ελλειπτικό για ζέσταμα, δουλίτσα έξω στροφής ώμων με λάστιχα και οι γνωστές 14 (!) ασκήσεις του κυκλικού προγράμματος με τα βάρη.

Σα να έχουν αρχίσει να μου μπαίνουν ιδέες για συμμετοχή στο τάλιρο του Νυκτερινού, αλλά προς το παρόν κρατιέμαι. Οψόμεθα...

--------------------------
Run-time Error

Edited by - RiffRaff on 10/09/2019 15:20:03
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2019 :  16:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όλος ο Αύγουστος πέρασε με πολύ μπάνιο, ποδήλατο και ελάχιστο τρέξιμο. Με το 26αρι ατσάλινο ποδήλατο που έχω στη Πέτρα έκανα αρκετές διαδρομές κατά βάση ανηφορικές και το ευχαριστήθηκα. Από κολύμπι(αν και ακόμα είμαι στη φάση που περισσότερο επιπλέω γρήγορα παρά κολυμπάω) κινήθηκα ικανοποιητικά. Από τρέξιμο όμως...μπουρμπούτσαλα. Μου γύρισε και το πόδι σε μια προπόνηση και με ξέκανε. Με την επιστροφή από αρχές Σεπτεμβρίου μάλλον υπάρχει μία άρνηση να σηκωθούν οι στροφές στο τρέξιμο και γι΄αυτό σκέφτομαι από βδομάδα να αρχίσω τις διαλυτικούλες στο γήπεδο. Νοιώθω κάτι σαν ψυχολογική άρνηση να τρέξω. Αρχικά υπάρχει η διάθεση για προγραμματισμό αλλά όταν έρχεται η ώρα, δεν...Μπορώ να πάω για ποδήλατο ή να πλακωθώ στους κοιλιακούς ή στα βαράκια όχι όμως για τρέξιμο, μου έρχεται πολύ βαρύ. ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ(όχι ψυχολόγος γιατί συγκαταλέγεται στη χρήση ελαφρών περιπτώσεων);

12,5 χλμ σήμερα το πρωί σε 01:11 και με πονεμένα πόδια, αρθρώσεις, μετατάρσια, μυαλά κλπ κλπ.

The Band, "The Weight".
https://www.youtube.com/watch?v=FFqb1I-hiHE

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2019 :  14:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ το τελευταίο διάστημα την έχω καταβρεί κάνοντας το εξής:
Πάω gym είτε για βάρη είτε για γενικότερη ενδυνάμωση κορμού/ποδιών. Μπαίνω κάνω ένα 20λεπτο ελλειπτικό. Πάω κάνω τις ασκήσεις μου (στροφικό πέταλο, σανίδες, medicine balls, προβολές, εκβολές, παραβολές, κτλ.) και μόλις τελειώσω και με αυτά, πάω σε ένα διάδρομο και ρίχνω και ένα ταλιράκι προοδευτικά αυξανόμενης έντασης.

Πχ το Σάββατο, 20' ελλειπτικό, 2 ώρες βάρη και 5k (6:00, 2 * 5:27, 5:00, 4:37 και τα τελευταία 200 μέτρα στο 4:16). Ή μουχει τύχει και 4k - βάρη - 5k. Δεν ξέρω τι είδους προσαρμογές μπορεί να δίνει αυτό το σπαστό στο αερόβιο, εμένα πάντως προς στιγμή με βολεύει. Όταν φτάσουμε σε πλατό, ίσως χρειαστεί αναπροσαρμογή.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2019 :  12:24:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα!

Χθες 10-11 πεζοπορικά χιλιόμετρα μοιρασμένα πρωί-απόγευμα και πηγαίνοντας το βραδάκι το μεγάλο στο στίβο, μιας και είχα αθλητική περιβολή, είπα δε ρίχνω και καμιά στροφή. Χωρίς ρολόγια, gps, ρυθμογράφους, παλμογράφους, κτλ.

Δεν έχω κανένα ακριβές στοιχείο, πέραν της αίσθησης. Η οποία λέει ότι το run ήταν γρήγορο. Κάποια στιγμή στον 6ο γύρο ρώτησα κάποιον με ρολόι που τον είχα πάρει αρχικά στο κατόπι για λαγό και μου είπε 5:05/km. Στον επόμενο γύρο άρχισα να του φεύγω και κάποια στιγμή του έριξα και γύρο. Αυτό που δεν αντιλήφθηκα στην αρχή και μου ξέφυγε ο ρυθμός είναι πως 400άρης είναι ο εσωτερικός, όχι ο 8ος που έτρεχα εγώ. Άρα, σε κάθε στροφή διανύονταν 8*7=56 (περίπου) μέτρα παραπάνω από αυτό που θεωρούσα.

Για την ιστορία, πρέπει να έκανα 14 ή 15 γύρους σε ένα χρονικό πλαίσιο γύρω απτο μισάωρο. Και όταν έφτασα στα πρόθυρα του runners high, έκατσε η κέντα να πρέπει να σταματήσω γιατί τα πιτσιρίκια κάνανε διάλειμμα και ο μικρός ήθελε νερό. Δε βαριέσαι, αύριο πάλι.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2019 :  14:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μικρή διαλυτικούλα χθες στο γήπεδο 5χ400 με ρυθμούς 04:00, 03:58, 04:10, 04:00 και 04:38.
Θέλω δουλίτσα ακόμα γιατί η αίσθηση ήταν "η γλώσσα κάτω"! Το γήπεδο είχε αρκετούς δρομείς με μπλουζάκια wind, μάλλον ετοιμάζονται για το run Greece της Κυριακής.
Σήμερα είχε ολίγα βαράκια και κοιλιακούς με 30λεπτη κολύμβηση μετά. Αύριο πάλι διαλυτικούλα ή ίσως ποδηλατάκι.


ΝΟΣΤΡΑΔΑΜΟΣ, "Τα παραμύθια της γιαγιάς"
https://www.youtube.com/watch?v=pD3fIGtgLmU


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 18/09/2019 14:34:00
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2019 :  12:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
16 πρωινά χλμ σε 01:29. Η εβδομάδα βγήκε γενικώς με την γνωστή "ότι να΄ναι" προπόνηση με τρέξιμο, κολύμβηση, βαράκια και ολίγον ποδηλατάκι.


kosheen, "Wish you were here".
https://www.youtube.com/watch?v=CSO3W5KqkYo

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2019 :  20:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
10,5 σε 57΄και μετά 20λεπτο μπανάκι.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2019 :  13:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Την προηγούμενη βδομάδα περίπου 40 δρομικά χιλιόμετρα μοιρασμένα σε 5 προπονήσεις (με ένα δεκάρι σε 47,5 λεπτά το Σάββατο), δύο τρίωρες προπονήσεις με βάρη/λάστιχα/βάρος σώματος/πλείο/ζμπρώξιμο-τράβηγμα και καμιά 15αριά πεζοπορικά.

Προχθές ρεπό (αν και το κουβάλημα διάφορων "σκατολογίδιων" για την εγκατάσταση μιας διάταξης και δίωρη ορθοστασία στο μάθημα μάλλον δεν αποτελούν ακριβώς ρεπό), χθες 11 πεζοπορικά και δεκαράκι σε 51' με διάλειμμα στο τάλιρο για corrective ασκήσεις με λάστιχα.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2019 :  19:54:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το μενού σήμερα είχε σκοινάκι(1000 επαναλήψεις) με ολίγα βαράκια και επικάλυψη κοιλιακών. Για επιδόρπιο το απόγευμα είχε ποδηλατάκι, 30 χλμ σε 01:05΄.

Deep Purple, "Haunted".
https://www.youtube.com/watch?v=LotAru3vJIY


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2019 :  15:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα!

Χθες όντας σε μια κάπως περίεργη ψυχοσύνθεση έκαψα αρχικά τα βάρη που είχε το πρόγραμμα και πήγα γήπεδο για τρεχάλα. Δεκαράκι στα 50' βγήκε, αν και τα ενδιάμεσα χιλιόμετρα έμοιαζαν (αλλά δεν ήταν) με διαλειμματική, καθώς ναι μεν έγιναν τμηματικά και σε σχετικά μεγάλες ταχύτητες (οκ, στην παρούσα φάση είμαι ακόμη γιωτάς και η "ένταση" βρίσκεται στο διάστημα 4:30-4:00), αλλά στα διαλείμματα δεν καθόμουν, αλλά έδινα σε πουσάπς, ασκήσεις, κτλ. Αργότερα, γυρνώντας στο σπίτι, το πρόγραμμα συνεχίστηκε με λάστιχα, επιπλέον πουσάπς, σκουώτ, trx, κτλ. μέχρι εξαντλήσεως.

Στο τέλος, έσβησε και ο εγκέφαλος και κοιμήθηκα σαν πουλάκι! (τσίου)

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2019 :  15:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα το πρωί, 12 χλμ σε 63 μίνιτς και ένοιωσα τρομερά καλά γιατί έτρεξα γρήγορα χωρίς να νοιώθω εξάντληση στο τέλος. Έτσι για την ιστορία και ο Kiphoge για να κάνει κάτω από 4 ώρες μία παράμετρος ήταν η θερμοκρασία να είναι μεταξύ 9-12 βαθμών. Τόσο είχαμε εδώ πάνω σήμερα!
Όταν όμως μια παράμετρος είναι η θερμοκρασία, γιατί ο κόσμος χτυπιέται σε άλλες θερμοκρασίες για να πετύχει PB;
Τις προηγούμενες μέρες έκανα 2 30λεπτα μπανάκια.

Sunrise Avenue, "Fairytale Gone Bad"
https://www.youtube.com/watch?v=rTPTEibUiNI

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 24/11/2019 16:01:05
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Chris44
Forum-Runner

Greece


121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2020 :  19:31:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρώτο Long run σήμερα 24 χλμ σε 2:17 στο στάδιο + μετάβαση και επιστροφή τρέχοντας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/01/2020 :  08:54:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας λυπάμαι βρε , στο 5:00 μου μοιάζει για διαλλειματική με αυτό το ψόφο στη Δράμα.

όχι πολύ ποδώκης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/01/2020 :  12:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα!

Προηγούμενη βδομάδα, 20 πεζοπορικά km, ένα οκταράκι σε 35' με το τελευταίο χιλιόμετρο στο 3:56 (4 x 2k, με δυναμικά διαλείμματα τύπου πουσάπς, περπατητό πλανκ, burpees, κτλ.), ένα δεκαράκι στα 47' με τελευταίο km επίσης <4:00 μαζί με πουσάπς, planks, bridges, κτλ., ασκήσεις στροφικού πετάλου με λάστιχα (x3 μέσα στη βδομάδα), μία 2ωρη κυκλική με βάρη, η οποία συνοδεύτηκε από 3k στο διάδρομο πριν (5:27) και ένα ταλιράκι μετά (23', ξεκινώντας από το 5:27 και με ένα ήπιο αρχικά και ζόρικο στην πορεία escalation έφτασε στο 4:00 για ένα χιλιόμετρο).

Δυο μέρες ρεπό (Κ-Δ) και από σήμερα ξαναγράφει το κοντέρ...

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 44 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000